Luup peale | Tšehhi tõmbas Hollandi kraanidest vee täiesti välja ja purjetas nende arvelt edasi (1)

Wout Weghorst ja Tomas Soucek. Foto: Scanpix / Laszlo Balogh / Pool via REUTERS

EM-finaalturniiri esimeseks suuremaks favoriidiks, kes asjad pakkima peab, sai Holland, kui Budapestis toimunud kaheksandikfinaalis langeti Tšehhi vastu 0:2.

Holland alustas kohtumist küll selge favoriidina, aga teerullina nad Tšehhist üle sõita ei suutnud. Loodi küll mitmeid poolikuid võimalusi ja seda peamiselt tänu Denzel Dumfriesi ning Donyell Maleni osavatele sööstudele, mis Tšehhi kaitsjatele mõningast peavalu valmistasid.

Avapoolaja parim võimalus tekkis aga ikkagi Tšehhile, kui Lukaš Masopust hästi Antonin Barakile jättis, ent ründaja lõi palli mõnelt meetrilt üle sihtmärgi. Holland ja Maarten Stekelenburg pääsesid, aga mitte enam kauaks.

Poolajapausil ei suutnud Holland uut ja kavalamat sõjaplaani välja mõelda ning kogu senine töö läks vastu taevast 52. minutil, mil Malen ei suutnud üks-ühele võimalust ära lüüa ning kohe pärast seda teenis Matthijs de Ligt käegamängu eest punase kaardi. Edasi kuulus kohtumine täielikult Tšehhile ning nüüd suudeti juba ka oma võimalused ära lüüa.

REKLAAM

68. minutil tõi Tomas Kalas karistuslöögi peaga tagapostist ette, kus Tomas Holeš selle võrku rammis. See aina süvendas Tšehhi ülekaalu ja 80. minutil lõi Patrik Schick fantastilise kontrarünnaku lõpetuseks oma turniiri neljanda värava. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:   

1. Saatuslikud 30 sekundit, kus kahel hollandlasel juhe kokku jooksis

Kuigi Hollandi jaoks oli kogu esitus nukker, siis mängu rikkus ära periood, mil mängukellal oli 51.00 kuni 51.30. Esmalt pääses pooleldi õnnega pooleks Tomaš Vaclikuga silmitsi 22-aastane Donyell Malen, kes üle mõtles ja olukorda isegi löögiga ei lõpetanud. 27 sekundit hiljem kukkus väljaku teises otsas pikali Matthijs de Ligt ja otsustas ka palli sihilikult käega mängida, et ründaja üks-ühele ei pääseks. Kohtunik andis esialgu kollase, aga pärast videoekraani vaatamist muutis ta selle punaseks. Igati õigustatult, sest de Ligt võttis ära ilmse väravavõimaluse. 

Holland pidi jääma platsile kümnekesi ja see kajastus kogu ülejäänud mängus. Alates sellest hetkest hakkas Tšehhi domineerima ja seda tehti sisuliselt lõpuvileni välja. Pärast esimest väravat oli Holland murtud.

Vladimir Coufal oma rahva ja lipuga võitu tähistamas. Foto: Scanpix / Attila Kisbenedek / Pool via AP

Kui seda saatuslikku väravat jälgida, siis esimese hooga ei kipu Maarten Stekelenburgile tuhka pähe raputama, aga videost üle vaadates küll. Ta läks esimese tsenderduse peale omalt positsioonilt ära, aga palli minema ei löönud. Kuivõrd Stekelenburg liikus ära värava keskelt, siis nihkus tagapostist keskele Patrick van Aanholt. Kui aga Tomas Holeš Tomas Kalasi peasöödu järel palli just esiposti lõi, siis polnud van Aanholti seal enam ees. 

2. Šilhavy mängis de Boeri üle

Kui vaadata meeskondi paberil, siis ei pidanuks Tšehhil olema variantigi. Siiski suutis Tšehhi Hollandi võimsa ründerongi kuivale jätta. Holland tegi seitse pealelööki, neist raamide vahele null. NULL!

Tšehhi ei lasknud Hollandil mängida neile sobivat tehnilist ja kiiret vutti. Ainult ühe korra pääseti kiirete puudetega Tšehhi kaitseblokist läbi - aga ka seal pidid tšehhid ise eksima -, kui üks-ühele pääses Malen. Seda ta ära ei kasutanud. Ülejäänud Hollandi ohtlikumad olukorrad sündisid pikkade palli järel.  

3. Ohumärgid olid kogu aeg üleval

Holland on ehe näide, et mündil on alati kaks poolt. Ühest küljest vaadates tuldi grupist läbi täiseduga ja loos oli neile armuline - kaheksandikfinaalis Tšehhi, veerandfinaalis Taani. Optimistlikumad fännid rääkisid juba finaalikohast ja sel teemal vastas pressikonverentsil küsimustele ka Frank de Boer.

Teisalt on alates Ronald Koemani Barcelonasse siirdumisest olnud ohumärgid alati üleval. Koemani juhtimisel tõusis Holland üheks Euroopa võimsaimaks vutikoondiseks, aga de Boeri tüürimisel on laev kõikuma hakanud. Eriti täbaraks muutus nende seis, kui Virgil van Dijk vigastada sai ja EM-ile kaasa ei sõitnud. De Boer on treener, kes oli Amsterdami Ajaxis edukas, aga mujal on temast saanud naerualune Milano Interi eesotsas pidas ta vastu 14 kohtumist, Crystal Palace'is viis ...

Enne EM-i "säras" ta pressikonverentsil, kui enda mängijaid sassi ajas ja rääkis nimedest, keda ta ise finaalturniiriks koondisesse ei kutsunud. Kuigi grupist tuldi läbi täiseduga, siis ei näidatud just liiga kindlat esitust. Ukraina vastu mängiti maha 2:0 eduseis ja võideti tänu ukrainlaste enda eksimustele, Austria ja Põhja-Makedoonia hoiti nullil, aga veenvusest oli asi kaugel.

Holland sõidab Budapestist nüüd koju, Tšehhi võtab koos taanlastega ette tee Bakuusse. Seejuures pole üldse võimatu, et oma alagrupi kolmandana lõpetanud Tšehhist siiski enda grupi edukaim võistkond. Võidu võtnud Inglismaad ootab kaheksandikfinaalis ees Saksamaa, Horvaatia kohtub aga Hispaaniaga. Kummagi kaotus poleks liiga suur üllatus.

Protokoll:

Holland - Tšehhi 0:2 (0:0)
68. Tomaš Holeš, 80. Patrik Schick

Hoiatused: 46. Denzel Dumfries - 56. Vladimir Coufal
Eemaldamine: 52. Matthijs de Ligt
Peakohtunik: Sergei Karasjov (Venemaa)

Holland: Stekelenburg, van Aanholt (81. Berghuis), Blind (81. Timber), de Ligt, de Vrij, Dumfries, F. de Jong, Wijnaldum, de Roon (73. Weghorst), Malen (57. Promes), Depay.
Varus: Bizot, Krul, Ake, Berghuis, Gakpo, Gravenberch, Klaassen, Promes, Timber, Veltman, Weghorst, Wijndal.

Tšehhi: Vaclik, Kaderabek, Kalas, Celustka, Coufal, Soucek, Holeš (85. Kral), Sevcik (85. Hložek), Barak, Masopust (79. Jankto), Schick.
Varus: Koubek, Mandous, Brabec, Hložek, Jankto, Kral, Krmencik, Mateju, Pekhart, Pešek, Sadilek, Vydra.

SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

Mõnuagent 007   •  
(82.131.119.***)
Shitmärk on väga armas taipo.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK