Luup peale | Tulevik vajas 97 minutit, et otsustada ära mäng, mis võinuks kukkuda mõlemale poole (2)

Nikita Komissarov kerkis Tuleviku kangelaseks. Foto: Liisi Troska

30-kraadises palavuses peetud Premium liiga 12. vooru kohtumine Pärnu Vapruse ja Viljandi Tuleviku vahel paistis juba tüürivat viigisadamasse, kuid viljandlased suutsid lõpuminutitel oma jõuvarud kokku võtta ning Nikita Komissarovi seitsmenda (!) üleminuti tabamus viis nad koju kolme punktiga.

Tuleviku esimene äratuskell Vaprusele kõlas juba neljandal minutil, kui Martin Alliku suurepärase eeltöö järel leidis Nikita Komissarov karistusalast Herol Riibergi, kes palli ka võrku saatis. Värav jäi siiski lugemata, kuna suluseisu märgiks tõusis abikohtuniku Petteri Schultzi lipp.

Seejärel haaras ohjad aga Vaprus. Järgmine ohtlik võimalus sündis 12. minutil, sedakorda viljandlaste värava all. Esmalt eksisid Tuleviku kaitsjad lihtsa sööduga, kuid positsioonid suudeti kiirelt üles võtta ja Vapruse kontrarünnakust asja ei saanud.

Teise rünnakulaine lõpetuseks sai aga umbes 20-25 meetri kauguselt proovida Enrico Veensalu, kelle löök väravavahi jaoks äärmiselt ebamugava põrke võttis, kuid sel korral oli Marten Ritson (kellele muuhulgas ka päike korralikult silma paistis) õnnega pooleks ülesannete kõrgusel.

Vaprus seejärel aga käiku välja ei võtnud, sest vaid paar minutit hiljem pääses Ritsoniga silmitsi Tõnis Vihmoja. Tema paremalt äärelt sooritatud läbimurre kulmineerus siiski võrdlemisi ebaõnnestunud pealelöögiga, mis küljevõrgus lõpetas.

Paarikümneminutilise mängu järel hakkas mängupilt võrdsustuma ning Tulevik suutis tekitada üha enam ja enam võimalusi. Veidi pärast poole tunni täitumist pääses viljandlaste ääremängija Kazeem Bolaji silmitsi Hendrik Vainuga, kuid pehme löök ebaõnnestus ja veeres väravast mööda.

Teise poolaja alguses haaras Tulevik kindlalt ohjad enda kätte. Mängitud oli vaid paar minutit, kui keskkaitsja Atanda Ogungbe sai peaga suunata Herol Riibergi nurgalööki, aga Hendrik Vainu tõrje päästis pärnakad seekord veel kõige hullemast.

Poolaja edenedes oli nüüd Vaprus see, kes mängu rohkem sisse sai. Mõlemal meeskonnal avanes ridamisi poolvõimalusi, kuid väravani ei jõutud ega jõutud. 69. minutil tabas Vaprust valus löök, kui puurilukk Vainu kokkupõrkes Abubakir Muidinoviga vigastada sai. Tagantjärele vaadates ei osutunudki see löök meeskonna jaoks niivõrd valusaks, sest Premium liiga debüüdiks Vainu asemel platsile tulnud 16-aastane Ott Nõmm tegi igati korraliku partii ja mängis koha üldplaanis väga hästi välja.

Lõpuminutitel oli Vaprusel võimalus ka ise juhtima asuda, kui pall standardolukorra järel Tuleviku karistusalasse lahtiseks jäi ning Anton Krutogolov seda värava suunas rammis. Viljandlaste õnneks oli Ritson aga mees õigel kohal ning sai maha korraliku tõrjega.

Lõppude lõpuks said rõõmustada aga ikkagi külalised Viljandist. Mängu seitsmendal (!) üleminutil läkitas Gerdo Juhkam piki paremat äärt kõrge söödu, mille adressaat Martin Allik nahkkera omakorda värava ette toimetas. Sinna oli uhkes üksinduses liikunud keskväljamees Nikita Komissarov, kes pallile pea vahele pani ja sisuliselt viimasel sekundil mängu ainsa värava lõi. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tulevik on nagu stabiilsemaks muutunud, aga samas ei ole ka

Kui uskuda statistikat, siis on Tuleviku vormikõver viimastes mängudes korraliku üleshüppe teinud. Tulevik oli alates avavoorust (kui alistati Kuressaare) võiduta koguni kümme kohtumist järjest, kuid seejärel paranesid tulemused märkimisväärselt.

Esmalt saadi võõral väljakul 1:0 jagu tiitlipretendendist Paide Linnameeskonnast ning seejärel alistati kodus sama skooriga TJK Legion. Kuigi seejärel jäi valitseva meistri Flora vastu kolmas järjestikune võit võtmata (mis on meeskondade taustasid arvestades ka täiesti mõistetav), andsid need mängud lootust, et Tuleviku edasine hooaeg lähebki veel ja veel paremaks.

Aga tänase mängu järel tundub, et midagi on ikkagi nagu puudu. Meeskonnal, kes saab jagu Paidest, ei tohiks (kogu austuse juures!) Vapruse alistamisega vähimaidki probleeme tekkida. Paraku ei saa tänase mängu järel väita, nagu kontroll oleks olnud läbivalt Tuleviku käes ja suurem võit jäänuks pelgalt realiseerimise taha. Selles meeskonnas on väga korralik sisu olemas, aga enese täieliku käimasaamiseni läheb veel veidi aega.

Tuleviku õnneks loevad aga jalgpallis päeva lõpuks ainult numbrid tablool. Hetkel on neil vähemalt selle poolega kõik korras ja raskest võidust rõõmu tundmine igati õigustatud.

2. Pärnu jätkas kurba koduväljakuseeriat

Vaprus oli enne tänast käimasoleval hooajal mänginud neli kodumängu. Nendest mängudest teenitud punktide arv oli aga ümmargune null ning enda löödud kolmele väravale olid vastased vastumürgi leidnud koguni 16 korral.

Tulevik on Vapruse jaoks vastane, kelle vastu punktide võtmine tegelikult midagi erilist ei oleks. Pärnakad pole küll harilikult selles paaris favoriidid, kuid täielike autsaideritena nad kohtumisele mingil juhul vastu ei läinud. Mängu käik näitas samuti, et platsil olid kaks võrdset võistkonda, kel mõlemal olemas võimekus lõpptulemus enda kasuks kallutada.

Täna said sellega aga hakkama viljandlased, pärnakad jäid taas tühjade pihkudega ning fakt, et saatuslik värav sündis sisuliselt mängu viimasel sekundil, raputab Vapruse haavadele aina soola juurde. Järgmine võimalus nukra seeria lõpetamiseks on 1. juulil, kui Pärnusse sõidab Vaprusele külla Legion. Avaringis võtsid tallinlased küll purustava 7:1 võidu, kuid nagu Pärnu mehed ise tänavu juba korra näidanud on, siis õnneks on jalgpallis kõik võimalik.

3. Müstiline Muidinov

61. minutil tegi Tulevik mängu esimese vahetuse, kui platsilt lahkus vasakäär Kazeem Bolaji ning tema asemele läks keegi number seitse. Just täpselt, keegi nimetu number seitse, sest sellise numbriga mängumeest kohtumise protokollis polnud.

Mängu otseülekandest saadud informatsiooni kohaselt oli tegu noore Usbekistani jalgpalluri Abubakir Muidinoviga, kes varem küll kahel korral Premium liigas pingil istunud, kuid platsile veel pääsenud ei olnud. Kummalisel kombel oli protokollist puuduv Muidinov järelejäänud pooltunni jooksul kohtumise üks silmapaistvamaid mängumehi, kes võttis 74. minutil liiga jõulise tegutsemise eest ka kollase kaardi ning mängis suurt rolli nii mõnegi Tuleviku rünnaku ülesehituses.

4. Leitsak suvepealinnas

Pärnu ja soe ilm? Ja siis? Sellepärast ju käiaksegi Pärnus? Mitte alati. Ei pidanud olema kehakeeleekspert, et mõista platsil viibinud meeste kergelt tekkinud väsimust ja staadionil valitsenud üüratut palavust. Mängu avavile kõlades näitas termomeeter Pärnus üle 30 kraadi sooja ning ilmaolud peegeldusid väga tugevalt ka mängijate esitusest tagasi.

Kuid kui tavapäraselt on palava ilmaga lihaskrambid kerged tekkima, siis õnneks tänane mäng krampide festivaliks ei kujunenud. 58. minutil tundus küll, et nii võib minna, kui Vapruse äärepoolkaitsja Enrico Veensalu tavapäratult vara sääremarjast kinni hoides murule istus, aga õnneks jäi see pigem erandiks.

Sellises (Eesti mõistes) meeletus palavuses mängimine ei ole jalgpalluritele teps mitte lihtne ülesanne ja kuigi ilmaolud pärssisid nende esitust omajagu, suudeti vaatajale siiski pakkuda atraktiivset ja kaasahaaravat jalgpalli. Respekt!

5. Mängu parim - Nikita Komissarov

Kui sa lööd seitsmendal üleminutil oma meeskonna 1:0 võidule, siis sa lihtsalt pead mängu parim olema. Ja see ei olnud mingi suvaline tap-in, vaid pikk avanemine keskväljalt ja korralik pealöök, mille kulminatsioonina sõidab Tulevik tagasi koju kolme punkti võrra rikkamana.