Memo | Aafrika lipp lehvib veel! Maroko möire ehmatas hambutu Hispaania hädiseks (0)

Achraf Hakimi on just otsustava löögi võrku saatnud ja Maroko pidu läheb käima! Foto: Scanpix / AFP / Javier Soriano

MM-i kaheksandikfinaalid pakkusid veel ühe üllatuse, kui Maroko saatis kohvreid pakkima Hispaania koondise. Normaal- ja lisaajal väravaid ei nähtud, penaltiseerias ei saanud hispaanlased aga kolmest löögist ühtegi võrku ja Maroko kasutas pakutu ära.

Avapoolajal mängis Maroko kaitsest lähtuvalt, aga julgelt, andes Hispaaniale küll võimaluse söötu keerutada, aga hoides ohtlikumad šansid oma värava alla miinimumi lähedal. Paaril korral tõusti ka ise teravalt rünnakule, kuid avapoolaja saldoks jäi kahe meeskonna peale vaid üks raamidesse läinud pealelöök – ülejäänud ohtlikumates olukordades kerkis enamasti lõpuks suluseisulipp.

Suurt ei muutunud ka teisel kolmveerandtunnil, ehk vaid nii palju, et väsima hakkav Maroko vajus aina madalamale. Hispaania ei suutnud seda aga ära kasutada, vaid muudkui söötis ja söötis, suutmata lõplikku teravust tekitada. Abi polnud ka Alvaro Morata sissevahetamisest, 90 minuti järel olid tablool ikka nullid. Mindi lisaajale.

Alles 104. minutil (!) avanes mängu parim väravavõimalus marokolasele Walid Cheddirale. Unai Simoniga silmitsi pääsenud vahetusmehel ei jagunud aga rünnaku lõpetamiseks otsustavust ega meisterlikkust, pehmeks jäänud löögi suutis Simon jalaga tõrjuda. Lisaaja üleminutitel tekkis superšanss vahetusest sekkunud Pablo Sarabial, kuid temagi suunas palli terava nurga alt õrnalt vastu posti, ei enamat.

REKLAAM

Penaltiseeriat alustas täpse löögiga Abdelhamid Sabiri ning seejärel algas Hispaania must masendus. Sarabia – posti! Carlos Soler – kehv löök ja Bono tõrjus vaevata. Sergio Busquets – kehv löök ja Bono tõrjus vaevata. Ka marokolastest jõudis Badr Benoun vääratada, aga kuna Hakim Ziyech saatis oma löögi sihile, oli neljandal lööjal Achraf Hakimil võimalik asi ära lõpetada. Seda ta stiilselt ka tegi, kõksates palli panenka-stiilis värava keskele. Maroko jätkab ainsa Aafrika meeskonnana veerandfinaalis, Hispaania sõidab teist MM-i järjest kaheksandikfinaali penaltikaotuse järel koju.

Marokost sai neljas Aafrika koondis, mis MM-idel kaheksa hulka jõudnud. Foto: Scanpix / AFP / Javier Soriano

Pöördehetk | Hispaaniale ei sobi penaltid. Viiendat korda MM-idel 11 meetri karistuslöökidele lootma jäänud meeskond sai neljandat korda lüüa. Varem on kaotatud 1986. aastal Belgiale, 2002. aastal Lõuna-Koreale, nelja aasta eest Venemaale ja nüüd siis ka Marokole. Ainus edu saatis hispaanlasi samuti 2002. aastal, kui kaheksandikfinaalis saadi jagu iirlastest.

Paljukest varasemad eksimused rolli mängisid, on raske öelda, igatahes saatis karjääri jooksul seni 16 penaltist 16 realiseerinud Pablo Sarabia seeria alustuseks kohe palli posti. Carlos Soleri ja Sergio Busquetsi järgnenud “plönnid” ei kannatanud aga üldse mingit kriitikat.

Enne mängu rääkis peatreener Luis Enrique küll, et penalteid on kõvasti harjutatud, aga Soleri ja Busquetsi lööke vaadates tekkis küsimus – mis kasu sellisest harjutamisest on? Ühtlasi sai Hispaaniast MM-ide ajaloos teine meeskond, kes pole mängujärgses seerias ainsatki palli võrku saatnud.

Üllatus | Hispaania hädine rünnak. Sel turniiril Costa Ricale seitse palli võrku tagunud – ilmselt jääbki see tänavuse MM-i kõige suureskoorilisemaks võiduks – hispaanlased olid sedapuhku rünnakute lõpetamisel otse öeldes saamatud. Söötu lükati mehiselt, 120 minuti jooksul lõpuks suisa enam kui tuhat korda ehk üle kolme korra vastastest enam.

Aga mis kasu on söötudest, kui need ei lõpe loogilise lahenduse ehk pealelöögiga? Kahe tunni jooksul üritas Hispaania 14 puhul, aga väravani lendas neist vaid kaks. Tõsi, kiitma peab ka Maroko kaitsetegevust. Kuid ennekõike olid hispaanlased ikkagi ise saamatud. Luis Enrique tegi turniiri eel koosseisus palju muudatusi, panustades noortele, aga lõpuks nappis liidreid, kes oleksid raskel hetkel mängu enda peale võtnud.

Ilus hetk | Maroko võitlustahe. Roman Saiss mängis viimased kümme minutit sisuliselt ühe jala peal, sest teine oli tugevasti teibitud. Keskkaitsja ei saanud korralikult joostagi, aga jooksis ikka! Sama käis kogu meeskonna kohta, sest väsimus hakkas selgelt oma nõudma juba normaalaja lõpus. Ometi võideldi hingestatult seejärel veel pool tundi.

Viimases kaheksas mängus on Marokole löödud vaid üks (!) värav, kusjuures sellegi lõi õnnetult oma mees Naif Aguerd kohtumises Kanadaga. Kõva kaitsega on aga ennegi kaugele jõutud ning kui lisada Hakim Ziyechi ja Soufiane Boufali teravus, suudetakse hästi ka vasturünnakuid enda kasuks pöörata.

Staar | Sofyan Amrabat. Fiorentina poolkaitsja hoidis kaitseliini ees patrullides vaos nii Pedri, Gavi kui ka Busquetsi. Mängijat, kelle klass tugineb mitte ainult tehnikale, kiirusele või füüsisele, vaid eeskätt tarkusele, on alati lust vaadata.

Tsitaat | "Mehed tegid kõik, mida tahtsin. Plaan õnnestus sajaprotsendiliselt." Nii teatas kohtumise järel Luis Enrique, keeldudes tunnistamast, et valitud sai vale taktika. "Me ju domineerisime. Lihtsalt võimalused jäid loomata ja värav löömata. Kolm esimest penaltilööjat valisin mina, seega mina ka vastutan. Kas jätkan ametis? Ei tea, minuga pole sellest räägitud. Praegu pole õige aeg seda arutada."

Maroko - Hispaania  0:0, penaltitega võitis Maroko 3:0

Penaltiseeriat alustas Maroko.

Sabiri

Ziyech

Benoun

Hakimi

Sarabia

Soler

Busquets

Hoiatused: 90. Romain Saiss - 76. Aymeric Laporte
PeakohtunikFernando Andres Rapallini (Argentina)

Maroko: Bono, Hakimi, Aguerd (85. El Yamiq), Saiss, Mazraoui (82. Attiat-Allah), Ounahi (120. Benoun), Amrabat, Amallah (82. Cheddira), Ziyech, En-Nesyri (82. Sabiri), Boufal (66. Ezzalzouli).
Varus: El Kajoui, Tagnaouti, Attiat-Allah, Dari, Benoun, El Yamiq, Sabiri, Jabrane, El Khannouss, Ezzalzouli, Aboukhlal, Zaroury, Hamdallah, Cheddira, Chair.

Hispaania: Simon, Llorente, Rodri, Laporte, Alba (98. Balde), Gavi (63. Soler), Busquets, Pedri, F. Torres (75. Williams, 118. Soler), Asensio (63. Morata), Olmo (98. Fati).
Varus: Raya, Sanchez, P. Torres, Garcia, Azpilicueta, Balde, Carvajal, Pino, Koke, Guillamon, Williams, Soler, Morata, Fati, Sarabia.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK