Memo | Argentina avas poolakate vastu turmtule, kuid üks Szczesny-nimeline seinatükk blokeeris (peaaegu) kõik (0)

Kaks oma kodumaa kangelast: Wojciech Szczesny (1) ja Lionel Messi (10). Foto: Scanpix / Jorge Saenz / AP Photo

Ei juhtu tihti, et kaotad mängu, kuid saad ikkagi rõõmus olla. Poolal täna nii läks: argentiinlased tegid neile küll tuule alla, aga tänu kollkiiprist Wojciech Szczesny suurepärasele esitusele hoiti oma seljatagune piisavalt tühjana ning kokkuvõttes edestati väravatevahega Mehhikot.

Erinevalt mõnest teisest selle MM-i matšist mängiti täna Ras Abu Aboudis väga lahtist jalgpalli. Kohe esimestest minutitest peale hakkasid argentiinlased korralikult suruma ning võimalusi tekitama. Alustuseks tormas Argentina kapten Leo Messi keskväljalt värava alla, kuid posti kõrvale saadetud pommile pani Wojciech Szczesny käed ette. Paar minutit hiljem jagas mitmekordne maailma parim pallur kauni söödu Marcos Acunale, kuid äärekaitsja täpsus polnud just parim.

Aja möödudes hakkas Poola langema üha madalamale ja peale 30. minutit nad enam rünnakule väga ei tõusnudki - suurem osa tegevusest toimus poolakate endi värava all. Korra sai taas löögile Acuna, ent mees saatis jällegi korraliku kuuli tagumisest postist mööda. Korra proovis Angel Di Maria vastaseid otse nurgalöögist üllatada, kuid Szczesny käsi jäi ette. Korra pääses Julian Alvarez vaat et üks-ühe vastu jooksma, aga pealelöök läks vastu Juventuse kollkiipri käsi.

Kohe peale viimasena nimetatud rünnakut lennutati järjekordne tsenderdus poolakate trahvikasti ning Szczesny proovis seda ka rusikaga minema lüüa. Esikinnas aga pallini ei ulatunud ja lendas hoopis käega Messile näkku. Peale pisikest pausi ning VAR-i ülevaatamist otsustas hollandlasest peakohtunik penalti määrata. Ründeikoon läks palli ise lööma, kuid ... Szczesny tõrjus.

Teisele poolajale läksid poolakad samasuguste mõtetega (kuna viik oleks nad ju edasi viinud), aga samal ajal, kui Poola mehed meenutasid avapoolaega, lõid argentiinlased end juba juhtima: Alexis Mac Allister keerutas aeglase, kuid täpse palli postipõrkest väravasse - 0:1. Poolakad said küll aru, et nüüd tuleb neil ruttu üks tagasi lüüa, ent ründemäng neil ei sujunud üldse ja 20 minutit hiljem mängiti Alvarez vabaks ning pallur lajatas korraliku kuuli ristnurka - 0:2.

Võimalusi tuli argentiinlastel veel, kuid vahepeal oli täpsusest puudu ning vahepeal jäi keegi vastastest löögile ette. Lõpuks andis ka nende mootor otsad ning tõele au andes polnud neil enam väravaid vaja ka. Poolakad ei läinud samuti ründama ja seega lõpuminutitel veeretasid mõlemad rahulikult palli. Lõpuks kõlas ka lõpuvile ning paar hetke hiljem sai selgeks, et Poola saabki kaheksandikfinaali, kus kohtutakse tiitlikaitsjast prantslastega. Argentina läheb kokku austraallastega. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Esimene värav. Avapoolajal pidasid poolakad suurepäraselt vastu argentiinlaste rünnakutele. Kõik kulges vägagi hästi ning alagrupis hoiti esimest kohta. Arvatavasti oli peatreener Czeslaw Michniewiczil põhjust poolajal kaitsemängijatele ka midagi head anda ning eesmärk oli teisel poolajal samuti nulli hoida.

Aga ... poolaeg oli kestnud vaid umbes 50 sekundit ning Alexis Mac Allister keerutas palli napilt väravasse ning lõi koondisesärgis oma esimese värava. Seekord ei päästnud poolakaid keegi. Kuna eurooplaste ründeosakond eesotsas Robert Lewandowskiga oleks samahästi võinud pingil istuda, siis said Poola pallurid aru, et põhirõhk läheb kindlasti kaitsmisele ning eesmärgiks on saada alagrupis teine koht. Kuigi korra suudeti poolakaid veel üle mängida, siis lõppkokkuvõttes tehti täpselt kõik, mis vaja, et alagrupist peale 36 aastat taas edasi pääseda.

Üllatus | Leo Messi eksis (taas) penaltil. Eks seda teavad kõik, et kuuekordne Ballon d'Ori laureaat on varemgi eksinud päris olulistel penaltitel. Oli ju just tema möödalöök see, mis 2016. aastal andis Tšiilile kodumandri meistritiitli.

Aga saudide vastu lõi ju mees palli sisse ning ka üldjuhul oskab staarründaja leida vastaste väravavõrgu. Argentina senise MM-i kolmest väravast oli kaks löönud tema ning kolmandale tegi eeltöö. Täna aga seda tabamust ei tulnud. Nüüdseks 22 korda MM-il platsile saanud Messi (sellega sai temast ka enim MM-matše mänginud argentiinlane) on teine pallur, kes on maailmameistrivõistlustel ebaõnnestunud kahe penaltiga.

Teisalt tasub mõelda ka ajaloole: 1978. aastal eksis Mario Kempes oma kolmandas mängus penaltiga ja 1986. aastal eksis Diego Maradona oma kolmandas mängus penaltiga. Argentina on maailmameistriks tulnud kaks korda - 1978. ja 1986. aastal. Täna eksis Lionel Messi oma kolmandas mängus penaltiga ehk ...

Staar | Penaltikunn Wojciech Szczesny. Torino Juventuse 32-aastane kollkiiper on alles teine mees viimase 56 aasta sees, kes on MM-il tõrjunud penalti, mille ta ise põhjustas ning alles kolmas väravavaht, kes on sama aja jooksul teinud ühe MM-turniiriga kaks penaltitõrjet. Ühesõnaga on tegemist igati kõva mängumehega.

Kuid mees ei säranud ju ainult penaltitõrjega. Mõlemal poolajal sekkus just Szczesny otsustaval hetkel ning pani käed, jalad või keha palli teekonnale ette. Kokku tegid argentiinlased lausa 23 (!) pealelööki, millest tosin läksid raamidesse ning millest üheksa tõrjus Wojciech Szczesny. Eks jah, mõnel korral tuli ka abiks vastaste kehv realiseerimine ja korra saadi pall ka kiiprist mööda, ent Jakub Kiwior lõi palli viimasel hetkel väravajoonelt minema, aga suures plaanis omab terve Poola riik oma esikindale suured tänusõnad.

Ilus hetk | Poolakad said teada, et pääsesid kaheksandikfinaali. Mängu lõppemise hetkel polnud veel kindel, kes saab teisena alagrupist edasi. Kindel oli see, et argentiinlased olid esimesed ning et saudid viimased. Poola ja Mehhiko olid aga kogunud sama palju punkte, löönud sama palju väravaid ning lasknud sama palju väravaid sisse. Kollaste kaartide arvestuses oli aga eelis poolakatel, kuid kui poolakate matš lõppes, oli Mehhikol veel kolm-neli minutit mängida.

Tõenäoliselt vaatasid kõik Poola fännid teist mängu kusagilt kinni hoides. Oli näha, et Mehhiko oli vastastest selgelt üle ning paar korda saadi pall ka võrku, kuid tegemist oli suluseisuga. Lõpuks kõlas aga sealgi lõpuvile ning seejärel said kõik 974 staadionil olnud mängijad rõõmustada.

Poola mängijad said teada, et kaheksandikfinaali saavad just nemad. Foto: Scanpix / Georgi Licovski / EPA

Tsitaat | "See oli hirmus, kohutav ja suurepärane. Mäng kestis minu jaoks umbes viis tundi," sõnas Wojciech Szczesny oma mängupäeva kirjelduseks ajakirjanikele. "Me saime edasi ning mind ei huvita, kuidas me seda tegime. Mängisime halvasti umbes 95 minutit järjest. [Messi penalti tõrjumine] oli tore, kuid ma ei osanud arvata, et see meid ka edasi viib."

"[Kaheksandikfinaali saamine] on vägev. Te peaksite nägema meie riietusruumi. Kõik on väsinud. Meil pole piisavalt jõudu, et isegi tähistada. Alagrupist edasi saamine on alati olnud minu unistuseks ning nüüd on see täitunud. Meid ootab ees mäng [Prantsusmaaga] ning me anname endast kõik."

Poola - Argentina 0:2 (0:0)