Miks mängitakse MM-il 117 minutit ja langevad hilised väravarekordid? Collina annab aru (0)

Inglismaa ja Iraani kohtumine läks ühtekokku mängitud 27 lisaminutiga ajalukku. Foto: Scanpix / Reuters / Carl Recine

Jalgpalli MM-il käib alles kolmas mängupäev, aga üks suundumus on juba väga selge - kohtumistele antakse ebatavaliselt palju lisaminuteid. Miks see nii on ja millised rekordid on seeläbi juba kõigest nelja kohtumisega langenud?

Pühapäeval peetud avamängud ja kolmes esmaspäevases kohtumises on ühtekokku mänguajale lisatud tervelt 65 minutit ehk enam kui tund. Kõige kauem kestis Inglismaa ja Iraani mäng, kus mehed viibisid reaalselt väljakul 117 minutit ja 16 sekundit ehk sisuliselt mängiti ära ka peaaegu terve lisaaja jagu minuteid.

Osalt oli see kõik loogiline, eriti avapoolajale antud 14 lisaminutit - Iraani väravavahti Alireza Beiranvandi tohterdati valusa kokkupõrke järel kaua ja lõpuks pidigi ta peapõrutusega väljakult lahkuma. Ent samas on tegu ka FIFA teadliku katsega vähendada ajavenitamist, sest kõik, mida mängijad üritavad kellalt maha lihvida, lüüakse kokku ja pannakse poolaegadele otsa.

Mäng jääb seisma väga mitmetel põhjustel - nende seas on vigastused, videokohtuniku otsustusprotess, vahetused, penaltite määramine ja punaste kaartide andmine ning loomulikult mängijate katsed mängutempot alla lüüa. FIFA kohtunike komitee esimees Pierluigi Collina kinnitas BBC sõnul juba enne turniiri, et kohtunikele on Kataris tõesti antud juhised raisatud aja üle arvestust pidada. Teisalt märkis ta, et sama üritati teha juba nelja aasta tagusel MM-il.

REKLAAM

Iraani väravavahi Alireza Beiranvandi valus kokkupõrge oma kaitsjaga venitas avapoolaja rekordpikaks. Foto: Scanpix / AP / Alessandra Tarantino

"Venemaal peetud turniiril püüdsime kulutatud aega rohkem kompenseerida. Seetõttu võiski näha isegi seitset-kaheksat lisaminutit," selgitas Collina. "Mõelge kas või sellele, et kui poolaja jooksul lüüakse kolm väravat, kulub ainuüksi tähistamise peale ilmselt neli-viis minutit."

Et tänavu on kohtunikud veel rangemad, langesid juba esimeste mängudega kõikvõimalikud rekordid. Statistikaagentuur Opta, mis on vastavat arvestust pidanud alates 1966. aastal Inglismaal toimunud finaalturniirist, tõi välja, et esmaspäevase kolme mängu ehk kuue poolaja jooksul määrati neist neljale läbi aegade enim lisaminuteid:

  • Inglismaa - Iraan, esimene poolaeg (14 minutit ja 8 sekundit)
  • Inglismaa - Iraan, teine poolaeg (13 minutit ja 8 sekundit)
  • USA - Wales, teine poolaeg (10 minutit ja 34 sekundit)
  • Senegal - Holland, teine poolaeg (10 minutit ja 3 sekundit)

Mõistagi kaasnes pika mänguajaga ka mitu väravarekordit. Näiteks saatis iraanlane Mehdi Taremi penalti Inglismaa võrku, kui mängukell näitas 102.30. Tegu on kõige hilisema MM-idel löödud väravaga, kui lisaajatabamused kõrvale jätta. Samas arvestuses hõivas mõni tund hiljem teise koha hollandlase Davy Klaasseni tabamus Senegali vastu, mis sündis 98 minuti ja 17 sekundi täitumisel.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK