Naiste jalgpalli populaarsusest ühe ajakirja näitel; kriitiliselt (1)

Alustame ühe suure üldistusega ning väidame, et väga paljud viimasel poolel aastal siin-seal kätte sattunud naiste jalgpallist kõnelevad tekstikesed kannavad endas lootust, et 2019. aasta võib hakata tähistama üht murdemomenti, mil naiste jalgpallialaseid tegemisi jagatud kultuuriruumis loomulikena tajuma hakati.

Taolise lootuse tekke põhjusena võiks nimetada suvel suure populaarsusega peetud maailmameistrivõistlusi, kasvavat publiku ja telejaamade huvi tippliigade vastu ning suvel Ameerika Ühendiriikide koondise poolt ühiskonda saadetud sõnumeid, mille avalikkus ahmis endasse intensiivsusega, millist naiste jalgpalli puhul varasemalt täheldatud pole.

Sellegipoolest tuleb aga lisada, et täna on naiste jalgpalliga seonduv loomulikkusest ehk oma olemasolu mittetõestamise vajadusest ikka veel keeruliselt mõõdetavas, kuid selgelt tajutavas kauguses. Viimati sain sellekohase kinnituse mõned nädalad tagasi, kui ühes saksa ajalehekioskis naiste jalgpalli tegemistele pühendatud ajakiri näppude vahele sattus. Selgitan täpsemalt.

Kõnealuseks väljaandeks on novembris ilmunud ajakiri Elfen. "Naiste kõrgliiga ajakiri. Ja mitte ainult," leiame avanumbri esikaanelt lühikese enesekirjelduse. Tolleltsamalt esikaanelt vaatab vastu teksaseid ning valget t-särki kandev noor naine, kes fotograafile poseerides kõrgele õhku on hüpanud ning parema rusika võidukalt ette sirutanud.

REKLAAM

Tunnistan, et mul pole aimugi, kes see naine olla võiks. Ka siis, kui olen välja uurinud, et selleks on Müncheni Bayerni poolkaitsja Melanie Leupolz, ei oskaks ma tema sportlaskarjääri mitte kuidagi kirjeldada. Ometi tuleb välja, et tegemist on juba pikki aastaid tippspordis figureerinud naisega: Euroopa meister 2013, juunioride maailmameister 2012, olümpiavõitja 2016.

Ega ma iseenda peale väga pahane pole, et Leupolz minu huviorbiidile esimest korda ilmus, küll aga tekitas lisaküsimusi ootamatus, mida põhjustas uue ajakirja avastamine. Seda seepärast, et olles küll suures plaanis teadlik Saksa jalgpallimeedias toimuvast, oleks ma vaevalt jaganud veendumust, et saksa jalgpalliruum naiste kõrgliigast lähtuva ajakirja jaoks piisavalt küps on. Nüüd on aga omajagu kogukas, 146-leheküljeline väljaanne viie euro eest poelettidel saadaval. Kas tõesti tähistab 2019 murdemomenti?

Olles kõnealuse ajakirja tänaseks läbi töötanud, mõtlen, et kui sobiks hästi selle juhtkirjaks mõte, mille kümnekonna päeva eest sõnastas kolmandat korda Eesti parimaks naisjalgpalluriks valitud Inna Zlidnis, kes lühiintervjuus Soccernet.ee-le ütles: "Naiste jalgpall tahab ja vajab igapäevast tähelepanu."

Küllap nii ongi, küllap naiste jalgpall, st naiste jalgpalli edendamise südameasjaks võtnud inimesed seda soovivadki, ometi tuleks koheselt esitada ka sellest soovist iseeneslikult tõukuv küsimus: kes küll on need inimesed, need huvilised, kes oma tähelepanu naiste jalgpallile pühendama peaksid?

Seesama küsimus painas mind ka Elfenit ostes, kuid usun nüüd, et olen vastuse sellele leidnud. Trikk on selles, et uurida ei tule mitte niivõrd ajakirja potentsiaalset vastuvõtjat, kuivõrd hoopis selle saatjat. Nagu eelpool ütlesin, esindan ma seisukohta, et naiste jalgpall ei viibi ühiskonnas loomulikuna, mistõttu tulebki tähelepanelikult jälgida, kes naiste jalgpallile tunnustust nõudvaid signaale edastavad.

See nõudmine kehtib ka Elfeni kohta ning ilmneb, et vastuse, kuigi see esimese hooga silmist võib libiseda, võime leida juba esikaanelt, millele juba kahel korral viidanud oleme. Nimelt on väljaandjaks Flyeralarm, 2002. aastal asutatud trükiste valmistamisega tegelev firma, kes aga kõige muu juures on Saksa naiste kõrgliiga nimesponsor. "Elfen – ein Flyeralarm Magazin".

Niisiis tuleb Elfenit sirvides arvestada võimalusega, et kuna selle väljaandmise initsiatiiv lähtub naiste jalgpalli juhtimispüramiidi tipust, siis see mitte niivõrd ei kirjelda reaalset maailma, kuivõrd tegeleb selle loomisega.

Sellisena aga erineb see põhimõtteliselt Saksamaa tuntuimatest jalgpalliväljaannetest nagu Kicker ja 11 Freunde, kelle omanikud ei kuulu tippjalgpalli juhtimise juurde ning kes on oma hinnangutes sedavõrd vabad, et nende arvamusi ei kammitse ühe maailma loomise kohustus, mille võtete hulka juba paratamatult ka iseenda juhtimisotsuste kaitsmine kuulub.

Lepime nüüd aga kokku, et kõik eelnevad tähelepanekud olid esitatud eesmärgina omaette ning järgnevalt Elfenist ülevaate andmisel me tõendeid naiste jalgpalli juhtimise kaitsmise kohta otseselt tuvastama ei hakka. Tunnistan, et see võib kõlada paradoksaalsena, kuid vabaduse noist peitusemängudest loobumisel annab ajakirja ülimalt meisterlikult koostatud sisu, millest saadavat lugemisrõõmu oskan vaid soovitada.

Ent lihtsa refereerimise teed me ka ei lähe. Selleks on ajakiri liiga mahukas, selle teemad liiga sisukad. Seepärast osutan hoopis paarile üldisele tähelepanekule, mida julgen väita ka ajakirja otseselt sõnastamata poliitikaks olevat.

Neist esimese võiks sõnastada soovina esitleda naist jalgpallis loomulikuna, kusjuures tuleb panna tähele, et sellisena ei lähe see soov kuidagi vastuollu reaalsusega, kus naiste-jalgpall ühiskonnas loomulikuna ei viibi.

Naiste kujutamine jalgpallis loomulikuna algab keelest, nagu ütleb Freiburgi ülikooli sotsioloog Nina Degele lühikeses, kuid tihedas intervjuus. Toome siin ühe katke. Elfen küsib, kas Degele oskaks toimetusele edasiste valikute osas nõu anda.

Degele: "Pöörake tähelepanu keelele! Kui aus olla, siis ajakirja nimi mind küll kuidagi rõõmustada ei suuda. Arvatavasti peab ta täitma kindlat ülesannet – äratama tähelepanu, kuid peaksite siiski põhimõtteliselt järgima, et jääksite võimalikult sisukaks. Peate endalt pidevalt küsima, kas kasutaksite sarnaseid formuleeringuid ka meeste jalgpallist kirjutades."

Teeme siis kriitikat teeninud Elfeni nimeloo ka selgeks. Toimetus selgitab juhtkirjas, et tegemist on sõnamänguga. "Elf" (e.k üksteist) märgib jalgpallurite arvu platsil, "Elfen" (e.k. haldjad) seevastu, nagu toimetus ütleb, viib mõtted mütoloogiatest ja kirjandusest tuntud müütilistele olenditele: "Nendega seostuvad sageli aga omadused nagu intelligentsus, füüsiline ja vaimne tugevus ning vaprus."

Nagu hästi teame, kehtivadki kõik need äärmuseni lihvitud omadused muinasjutukangelaste kohta, kuid kuidas need naisjalgpalluritega seonduma peaksid, jääb üsna segaseks. Sellisest segadusest Degele hoiduda soovitabki.

Tervikuna on ajakiri Degele soovitust aga suutnud ennetada. Lugejale vahendatakse inimest, neile esitatakse teemakohaseid küsimusi. Formuleeringutele, mille olulisust Degele rõhutab, on keeruline midagi ette heita.

Kõige selle juures ei saa aga väita, et lugejale püütaks maalida pilti naistest, kes vaid mängivad mehi. On küll tõsi, et naiste jalgpall kõrgliiga näol Saksamaal on vähe tähelepanu pälvinud, kuid see ei tähenda, et see oma kolmekümne tegevusaasta jooksul iseseisvat väärtust ei omaks.

Üks suuremaid lahendust ootavaid probleeme tuleneb aga sellest, et avalikkus pole teadlik, mis elemendid selle iseseisva väärtuse moodustavad. Teisisõnu võiks seda sõnastada ka oma ajaloo puudumisena, mille koostamist pole Elfen otseselt enda kohustuseks võtnud, küll aga sellele innustamise.

Küllap osalt täidab seda eesmärki ka veerandsajale leheküljele paigutatud ajaloolis-anekdootlike lookeste kogum, millele viimasena tähelepanu osutada soovikski. Noile nappidele lehekülgedele on kinnistatud lood, milliseid meeste jalgpalli puhul on kogutud, salvestatud ja levitatud aastakümneid. Nii näiteks tasub viidata Ben Redelingsi jooksvalt täienevale kogule, mille tulemusi autor erinevatesse sisuformaatidesse paigutatuna raamatutena välja annab.

Tema tööd võivad täita väga erinevaid eesmärke, olgu selleks siis mälumängude koostajate võimaluste avardamine (mida ta muuhulgas suure eduga ka ise korraldab) või Saksamaa jalgpalliajalooga esmatutvumine. Kõige üldisemas plaanis on aga tegemist jalgpalliteemalise pärimuskoguga, millest naiste jalgpall seni eemale jäänud.

Olgu üks Elfenis avaldatud lugu näitena lõpetuseks ka siin toodud. Seesama lugu on saksa keeles avaldatud ka loo peategelase Vikipeedia lehel, siinne väärtus tuleneb aga veendumusest, et eesti keeles see vaevalt varem avaldatud on.

Lugu ise räägib sellest, et keegi Bernd Schröder olla 3. märtsil 1971. aastal läinud lõunasöögile Potsdami jalgpalliklubi Energie klubimajja. Praekana tellinuna jäid talle silma sööklas viibinud neli võõrast naist ning suur oli tema imestus, kui üks neist temas endise Leipzigi Lokomotivi väravavahi ära tundis ning uuris, kas ta sooviks Potsdami Turbine naiskonna treeneriks hakata.

Kes nüüd seda täpselt teab, mis jaatava vastuse põhjuseks oli, igal juhul leidis Schröder end juba päev hiljem ühelt saaliturniirilt naiskonda juhendamas. Selle naiskonna etteotsa jäi ta 21 aastaks. "Praekana karjääriedendajana," nii püüab Elfen seda lugu saksa jalgpalliajalukku kinnistada. Taolised lookesed, mis meeste jalgpalliajaloo selgroo moodustavad, ootavad aga naiste puhul alles avastamist, üleskirjutamist ja levitamist.

1 kommentaar

-soccerfann-   •  
(80.235.58.***)
Soccernetil on nüüd võimalus ja teatav kohustus naistejalka teemal teadlikkust tõsta. Kes muu seda Eestis kajastada saab.

Eelkõige on see ju noortele tüdrukutele ja naistele, kes endale enda soost eeskujusid vajavad ja ootavad.

Praegu on neil enamjaolt ainult meestest/poistest lugeda ega tea maailma tasandil tipp naisjalgpalluritest midagi.

Eelkõige ootaks ma isegi persoonilugusid maailma naisnimedest ja suurte klubide tegevustest.

Hea meel on, et pärast suvist MMi on suunamuutust Soccernetis tunda ning loomulikult, et üldse Eestis seda suures mahus üle kanti ja ajakirjanduses kajastati, oli ebareaalsena tundunud ootamatu, kuid ääretult tore ja ainuõige otsus.

Eelnevatel aastatel on naiste EMi, MMi ja meistrite liigat kajastatud stiilis, et eile alistas USA finaalis 2:0 Jaapani või Lyon 2:1 Wolfsburgi ja kogu lugu..

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK