Neljamänguline põnevusõhtu näitab, kas Soome "teeb Islandit" ning kas Taani tõuseb tuhast (1)

Kes kolmest võtab hinnatud teise koha? Foto1: Scanpix / Jevgenia Novoženina / Pool via Reuters; Foto2: Scanpix / Kirill Kudrjavtsev / Pool via Reuters ; Foto3: Scanpix / Stuart Franklin / Pool via Reuters

Täna saame selle EM-i sees esimest korda näha päeva, kus mängib lausa kaheksa (!) võistkonda. Mängus on nii edasipääsukohad kui ka potentsiaalselt grupivõidud. Ainus, mis on kindel, on see, et Põhja-Makedoonia turniir lõppeb homme ning Holland jätkab kaheksandikfinaalides.

  • 21.06. kell 19.00 C-alagrupp Ukraina - Austria
  • 21.06. kell 19.00 C-alagrupp Põhja-Makedoonia - Holland
  • 21.06. kell 22.00 B-alagrupp Soome - Belgia
  • 21.06. kell 22.00 B-alagrupp Venemaa - Taani

Enne B-alagrupi tulist lõppseisu saame aga teada, mis juhtub C-grupis. Seal heitlevad hõbedakoha eest Ukraina ja Austria, kellel on mõlemal seni kirjas võit Põhja-Makedoonia üle (vastavalt 2:1 ja 3:1) ning kaotus Hollandile (vastavalt 0:2 ja 2:3). Juhul kui kaks meeskonda ei suuda mänguliselt paremat selgitada ehk maakeeli jäädakse viiki, siis sellisel juhul pääseb edasi Ukraina, kuna nemad on turniiriga rohkem väravaid löönud.

Tegemist on esimese korraga, kui kaks hiljutist EM-i korraldajariiki (Austria 2008. aastal, Ukraina neli aastat hiljem) mängivad omavahel punktide peale. Varasemalt on peetud kaks sõpruskohtumist ning nendes said mõlemad korra võitu nautida. Kusjuures kohtumistes löödi viimased väravad alles 89. ja 90. minutil ehk ajalugu vaadates jätkub põnevust viimaste sekunditeni.

REKLAAM

Pressikonverentsil tõdesid mõlema tiimi liikmed, et jahitakse ainult võitu. "[Viik on piisav] mentaliteediga ei jõua kaugele, meie mõtleme ainult võidule," rääkis ukrainlaste loots Andri Ševtšenko. "Austria on kvaliteetsete mängijatega tugev tiim. Neil on kompaktne ja atleetlik meeskond, millel on omamoodi stiil. Austame neid täielikult ning ootame head mängu. Pakun, et Austria ja Ukraina on umbes sama head ehk meid ootab ees kõrge tempoga matš."

"Oleme aru saanud, et tabeliseis käsib mõlemal tiimil olla ettevaatlik. Aga mõlemad tahavad ka  mängu võita. Kui me mõtleme viigi hoidmisele, siis on siit võimatu minna edasi. Peame näitama oma kvaliteeti ja siis näeme tulemust mängu lõpus."

Austerlaste kaitsja Aleksandr Dragovic tõdes, et viimane mäng ei tulnud välja, kuid see tuleb kärmelt peast saada: "Me ei pea mõtlema [Hollandi mängule], me väärisime seal kaotust. Lõppude lõpuks ei saa me oma päid norgu lasta, elu läheb edasi. Nüüd peame keskenduma oma finaaliks Ukraina vastu."

"Neil on hunnik noormängijaid, kuid eriti palju on neid kaitseliinis. Tiimina suudavad nad mängimisala võimalikult kitsaks teha. Ründes on neil kvaliteeti [Andri] Jarmolenko ja [Ruslan] Malinovski, kellel oli suurepärane hooaeg Atalantaga, näol. Teame nende tugevusi, kuid ka nõrkusi. Peame just sellest kasu võtma."

Ukraina postide vahel säranud Georgi Buštšan sekundeeris teistele ning ütles, et töö pole veel tehtud: "Me pole veel teinud midagi, mis meie fänne uhkeks teeks. Viha ja armastuse vahel on väga õhuke piir. See on tore, et andsime oma fännidele põhjust juubeldamiseks, kuid nüüd peame valmistuma külma peaga viimaseks mänguks."

Otto Kase: "Ukraina ja Austria duell võib tulla väga põnev andmine, kuid pole ka välistatud, et näeme kaitsvama suunitlusega mängu, mis näeb ainult üht-kaht väravat. Arvan, et lõpuks suudab Ukraina siiski oma paremuse maksma panna ning liigub grupist teisena edasi."

Coolbeti koefitsiendid:

Ukraina võit - 3,68
Viik - 1,88
Austria võit - 4,06

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
2
2
0
0
5:2
6
2.
2
1
0
1
4:4
3
3.
2
1
0
1
3:3
3
4.
2
0
0
2
2:5
0

Kas Goran Pandev lööb grupivõidu kindlustanud Hollandile oma turniiri teise värava? Foto: Scanpix / Marco Jurica / Pool

Õhtu ainus mäng, kus sisuliselt pole mitte kui midagi kaalul, toimub Amsterdamis. Seal saavad kokku alagrupi kindel võitja Holland ning viimase koha omanik Põhja-Makedoonia. Samas ei saa öelda, et mängule minnakse nalja tegema: debütant Põhja-Makedoonia soovib kindlasti omale kirja saada esimesed punktid ning hollandlased ei saa ju ometigi alla jääda Itaaliale, kes võttis alagrupis maksimaalsed punktid.

Kusjuures varasemast neljast mängust kaks on lõppenud viigiseisul ning kahes on löönud värava Goran Pandev (kes on igast omavahelisest duellist osa võtnud). Samas tuleb arvestada sellega, et viimane Hollandi ja Põhja-Makedoonia vaheline heitlus võttis aset 2009. aasta aprillis.

Põhja-Makedoonia poolkaitsja Eljif Elmas kinnitas, et antakse endast parim: "Oleme valmis viimaseks mänguks isegi siis, kui Holland tuleb platsile teise meeskonnaga. Tahame oma riiki ühe võiduga rõõmsaks teha. Loodame, et see pole meie viimane suurturniir. Mängisime kaks head mängu Bukarestis, kuid sellise turniiri kogenematus tekitas meile probleeme."

"Keskendume nüüd kaitsemängu ja ründeliini arendamisele, üleminekutele ja kõigidele sellistele asjadele," seletas Frank de Boer. "Muidugi on pinged maas, kuna teame, et oleme kvalifitseerunud, kuid meie ülesanne on anda võimalikult head juhised mängijatele, et see kohtumine mõjutaks ka järgmisi matše."

Napisõnaline Goran Pandev tänas kogu tiimi oma viimase koondisemängu eel: "Olen õnnelik, et saan olla osa sellest tiimist, mis tegi ajalugu. Me ei suuda seda mängu ära oodata, kuna tahame saada positiivset tulemust."

Otto Kase: "Kuna see, et Holland paneb platsile oma B-tiimi, on suhteliselt kindel, siis pakun, et jällegi liiga palju väravaid me ei näe. Pakun, et Pandev lööb ühe ära ning Holland vastab kahega. Tõenäoliselt sarnane matš eilse Itaalia-Walesiga, kus üks tiim (Holland) pigem domineerib."

Coolbeti koefitsiendid:

Põhja-Makedoonia võit - 11,71
Viik - 5,40
Hollandi võit - 1,30

Erinevalt Balkani poolsaarel paiknevast riigist on soomlased oma esimesed punktid juba kätte saanud. Samas ollakse hetkel endiselt olukorras, kus sellest ei pruugi siiski edasipääsuks piisata. Meie põhjanaabrid hoiavad hetkel küll kolmandat kohta ning ka nende väravatevahe on tsipa parem kui rivaalidel Taanil ja Venemaal, kuid mängida on veel jäänud FIFA edetabeli number ühega ...

Kevin De Bruyne tegi Taani vastu supermängu. Foto: Scanpix / AP / Wolfgang Rattay

Peterburis lähevad nad vastamisi Belgiaga, kes alistas venelased 3:0 ning taanlased 2:1. Teisalt tuleb tõdeda, et Roberto Martinezi juhtitud tiim pole sugugi näidanud nii kindlat mängu, kui oleks võinud eeldada. Näiteks taanlaste vastu olid nad kogu avapoolaja kaotusseisus ning alles Kevin De Bruyne ja Eden Hazardi lisandumisega muutusid jõuvahekorrad.

Selle alagrupi teeb tegelikult eriliseks ka see, et kui Soome suudab kuidagiviisi Belgia alistada - sobib ka 90. minutil löödud väravast 1:0 võit - siis tõusevad nad ka alagrupi võitjaks (kui Venemaa oma mängu ei võida). Siinkohal räägib soomlaste kasuks ka ajalugu: sini-valged pole Belgiale kaotanud alates 1968. aastast (!). Järgnenud seitsmest duellist neli on soomlased võitnud ja kolm on lõppenud viigiga.

Taolise olukorra juhtumist arutas ka belglaste loots Roberto Martinez: "Ma poleks pettunud mitte selles, et me ei lõpeta gruppi esimesena, vaid selles, et me ei mänginud oma oodatud taset välja. Iga võiduga tiim areneb. Iga kaotus tähendab seda, et sa lihtsalt polnud piisavalt hea."

"Kõik väärivad selles turniiris mänguminuteid, kuid see pole aeg vahetada oma põhiväravavahti. Thibaut [Courtois] alustab homme," avalikustas Martinez. "Me ei saa tema edukat seeriat peatada. Ma muidu ei ütle, kes mängida saavad, kuid [Axel] Witseli, [Kevin] De Bruyne ja [Eden] Hazardiga on teine lugu. Nad alustavad, kuna peavad turniiri rütmi saama."

Soomlaste juhendaja Markku Kanerva rääkis sellest, et nemad unistavad edasipääsust: "Ma arvan, et ainult meie meeskond uskus, et me suudame jõuda sellisesse positsiooni. Esiteks unistasime EM-ile jõudmisest ning nüüd unistame juba kaheksandikfinaalist."

Igapäevaselt Genkis palliv Jere Uronen tõdes, et on mänguks Belgiaga eriti hästi motiveeritud: "Hooplemisõigused on mängus ning maailmas pole peaaegu mitte kui midagi olulisemat, kui hooplemisõigused riigis, kus sa mängid. Seega jah, see on minu jaoks lisamotivatsioon."

Otto Kase: "Kuna Soomel tuleb oma väravatevahe võimalikult ilusana hoida, siis pakun, et nad mõtlevad pigem kaitsetöö peale. Kuidagi leiab De Bruyne kellegi oma sööduga siiski üles ning see keegi toob Belgiale napi 1:0 võidu."

Coolbeti koefitsiendid:

Soome võit - 10,72
Viik - 5,27
Belgia võit - 1,34

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
2
2
0
0
5:1
6
2.
2
1
0
1
1:1
3
3.
2
1
0
1
1:3
3
4.
2
0
0
2
1:3
0

Ja jõudsimegi õhtu kroonjuveelini: kas Erikseni treeninguletulek suudab taanlastesse piisavalt võidutahet süstida, et 1992. aasta meistrid alagrupist edasi pääseks või vaigistavad venelased kõik üritused? Kopenhaagenis toimuvas kohtumises vajavad mõlemad punkte, kuna vastasel juhul saavad need omale nende põhivastased.

Kui Taani sellest mängust võitu ei saa, siis on nemad audis ning venelased edasi, kuid ennustusportaalide arust on kõige tõenäolisem justnimelt taanlaste triumf. Sellisel juhul (eeldades, et Soome lepib kaotusega) tekkiks surnud ring, kus hakkaksid lugema omavahelised väravad. Kuna nii Soome kui ka Venemaa said kätte 1:0 võidud, siis kaheväravaline võit kerkitaks taanlased hoobilt teiseks.

Kaspar Dolberg (vasakul) ja Mikkel Damsgaard. Foto: Scanpix / Reuters / Bo Amstrup

Kõigega on kursis ka taanlased ise ning Jannik Vestergaard jõudis juba EURO2020.com-ile rääkida, et nemad võtavad võidu: "Oleme endiselt ambitsioonikad ning lähme ja võidame Venemaad. Loodetavasti teeb Belgia oma ära ning turniir ei saa meie jaoks veel otsa. Ma arvan, et mäng maailma parima tiimiga [Belgiaga] tõestas, et mängime väga kõrgetasemelist jalgpalli ning suudame pallida parimatega. Me lähme väljakule, esineme umbes sama hästi, võidame Venemaad ning vaatame siis edasi."

Venelaste loots Stanislav Tšertšõsov tõdes, et lisapäev (venelaste mängust on üks päev rohkem möödas) aitab neil valmistuda, kuid võitu see koju ei too: "Tõepoolest, [lisapäev] on vormi pärast oluline suurturniiridel, kuid ma arvan, et see pole hädavajalik. Hädavajalik on meie taktika, tiim ja lähenemine. Mul pole vähimatki kahtlust selle osas, et me mängime oma parimal tasemel."

"See saab olema meie esimene võõrsilmäng viimase kahe suurturniiri sees. Lisaks pole meil ka oma fänne," jätkas 57-aastane treener. "Kuid see ei ole probleemiks. Me pole kasutanud sõna "probleem" juba viis aastat. See on lihtsalt selline olukord ning me teame, kuidas käituda. Meie ülesanne on teha oma töö hästi ära."

"Taani rahvuskoondises mängimine tähendab enamat kui lihtsalt jalgpalluriks olemist," seletas Kasper Schmeichel. "Tegemist on hea eeskujuga ja tiimikaaslasega, kes näitab selle riigi poistele ja tüdrukutele, miks on lahe mängida jalgpalli. Sellest oleme rääkinud juba pikemat aega. Identiteet, mida oleme ehitanud ning proovinud sõnadesse panna, tuli välja kõige raskemal ajal."

"Väga põnev matš, kus kummalegi tiimile ei julgeks eelist anda. Taanil on kindlasti tahtmist Erikseni nimel edasi pääseda, kuid Venemaa võib end otsustaval hetkel kokku võtta ning viigi välja võluda. Pakun, et siit tulebki 1:1 viik ning Taani langeb kahjuks turniirilt välja."

Coolbeti koefitsiendid:

Venemaa võit - 4,89
Viik - 3,81
Taani võit - 1,75

SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

nojh   •  
(46.131.34.***)
Venemaa on hetkel siiski teisel kohal, sest omavahelise mängu tulemus (Venemaa 1:0) loeb rohkem kui väravatevahe

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK