Ott Järvela | Flora realiseeris mitme aasta töö ülioluliseks võiduks, millega avas endale Eesti klubijalgpalli kontekstis ainulaadse šansi (13)

Rauno Sappinen tähistab FC Flora eest Meistrite liiga esimeses eelringis löödud väravat. Foto: Brit Maria Tael

Valitseva Eesti meistri FC Flora 5:0 võit Malta klubi Hiberniansi üle Meistrite liiga esimeses eelringis oli muljetavaldav, sest tuli võrdlemisi sundimatult. Flora ei pidanud gaasipedaali täiesti põhja vajutama, vaid pani oma klassi maksma.

Eesti jalgpalliklubide jaoks on see eurosarjas harukordne saavutus. Kui Eesti klubi on kellestki jagu saanud, siis reeglina ühe või kahe väravaga. Isegi siis, kui tegu on olnud vastasega, kes pärit klubijalgpalli osas tagasihoidlike ootustega riigist ja Eesti klubi on läinud duellile vastu kerge soosikuna (mida, oleme ausad, juhtub harva).

Näiteks 2013 alistas Levadia kahe mängu kokkuvõttes Bala Towni (Wales) 3:2 ning 2016 Torshavni HB (Fääri saared) 3:1. Nõmme Kalju oli 2014 Framist (Island) parem 3:2 ja 2017 Torshavni B-36-st (Fääri saared) 4:2. Flora mullused võidud Islandi esindaja Reykjaviki KR-i ja Malta klubi Floriana üle tulid vastavalt skooriga 2:1 ja penaltiseerias.

Ainsad suured ja ülekaalukad võidud oli seni ette näidata Levadial, kes oli 2000. aastal 6:2 üle Walesi klubist TNS ning purustas 2014. aastal San Marino meistri La Fiorita 8:0. Samasse ritta võib nüüd kindlasti asetada ka Flora võidu Hiberniansi üle, sest 5:0 ei jäta üles küsimusi, kõhklusi või kahtlusi – Flora oli oma vastasest selgelt parem ja see paremus kajastus ka resultaadis.

REKLAAM

Flora pani oma paremuse selgelt maksma tänu eelmiste aastate jooksul tehtud tööga. Meeskond on aasta-aastalt nii individuaalselt kui ka kollektiivselt arenenud ning koosseisu on siit ja sealt täiendatud, ent Hiberniansi üle võetud 5:0 võidu nurgakiviks on ikkagi kahel eelmisel hooajal eurosarjadest kogutud kogemused.

Just need andsid Florale kindluse mitte minna närvi avamängus pikalt tablool püsinud 0:0-st, mis oli selle duelli võtmenüanss. Edasine oli vormistamise küsimus, sest kahe eelmise hooaja jooksul kuue erineva riigi kuue klubi vastu kogetud eurosarjakohtumistele omased olukorrad, tunded ja situatsioonid pakkusid tõhusat tuge.

Tänu võidule Hiberniansi üle avanes Floral Eesti klubijalgpalli kontekstis ainulaadne võimalus. Nimelt pole Eesti meistritiitli väärtus kunagi olnud nii kõrge kui 2020. aastal, sest Euroopa jalgpalliliidu (UEFA) asutatud kolmas eurosari suurendab väiksemate jalgpalliriikide meistrite šanssi jõuda ihaldatud maale ehk alagrupiturniirile.

Võtmekohaks on muutunud süsteemi juures just Meistrite liiga esimese eelringi edukas läbimine, mis Floral õnnestus. Tänu sellele ootab neid nüüd kolm duelli veel. Kui võidetakse üks, pääsetakse Konverentsiliiga alagrupiturniirile. Kui võidetakse kaks, siis ootab Euroopa liiga ja kolme puhul Meistrite liiga. Viimane variant on utoopia, keskmine nõuaks röögatut õnnestumist, aga esimene on hea õnnestumise korral kindlasti jõukohane.

Võistlussüsteemi hoomamine pole kõige lihtsam, aga Flora vaatevinklist on oluline see, et 54 Euroopa jalgpallimeistrist (ainsa UEFA liikmena ei selgitata meistrit Liechtensteinis, kel seetõttu kohta Meistrite liiga eelringis pole) pääsevad mõne eurosarja alagrupiturniirile enam kui pooled. Täpsemalt suisa 35 meistermeeskonda. See summa tuleb kokku järgnevalt:

  • Meistrite liiga alagrupiturniirile saavad otsepääsme UEFA klubijalgpalli edetabeli 11 tugevama riigi meistermeeskonnad. (11)
  • Veel neli meistrit jõuavad Meistrite liiga alagrupiturniirile sinna läbi eelringide. (11+4=15)
  • Meistrite liiga play-off'is kaotanud neli meistrit jõuavad Euroopa liiga alagrupiturniirile. (15+4=19)
  • Euroopa liiga play-off'is osaleb 11 meistrit, kel kõigil on samuti tagatud koht alagrupiturniiril. Võidu korral Euroopa, kaotuse puhul Konverentsiliiga omal. (19+11=30)
  • Ning Konvrentsiliiga play-off'i jõuavad erinevaid teid pidi veel 10 meistermeeskonda, kellest pooled pääsevad alagrupiturniirile. (30+5=35)

Oluline on rõhutada, et meistermeeskondadele on ühe erandiga tagatud eraldi teekond ehk Floral pole varianti alagrupiturniirile pääsemist või mittepääsemist otsustavates kohtumistes sattuda kokku Euroopa 11 tugevama riigi esindajatega. Ainuke koht, kus meistritel puudub niiöelda immuniteet, on Euroopa liiga play-off, kus nad võidakse kokku loosida ükskõik kellega, aga nagu öeldud, on suur töö selleks ajaks tehtud, sest isegi kaotuse korral on tagatud koht Konverentsiliiga alagrupiturniiril.

Eespool mainitud Meistrite liiga esimese eelringi läbimine on võtmetähtsusega põhjusel, et seal kaotanud klubid kukuvad kohe Konverentsiliigasse ning nende ainus võimalus alagrupiturniirile jõudmiseks on võita seal teises ja kolmandas eelringis ning samuti play-off'is. Florale kaotanud Hibernians peab alagruppi jõudmiseks alistama kolm vastast, Florale piisab aga ühest võidetud duellist.

FC Flora peatreener Jürgen Henn. Foto: Brit Maria TaelMuudetud võistlussüsteemi põhjuseid tasub otsida erinevatest ootustest. Suurriikide esindajaid huvitavad Meistrite (ja nüüd äkki juba ka Euroopa) liiga alagrupiturniir, kus on võimalikult palju tuntuid vastaseid ja võimalikult vähe prügikala. Väiksemad riigid aga janunevad alagrupiturniiri pakutava elamuse järele.

Kolmanda eurosarjaga tuldigi vastu kõigile, sest Meistrite liigas on väikeriikide esindajaid nüüd oluliselt vähem, aga kahe madalama liiga alagrupiturniirile pääseb neid jällegi rohkem. Võtmekohaks on just meistermeeskondadele pakutav soomus ehk eraldi teekond. Niivõrd hästi sillutatud teed pole varem saanud kogeda ükski Eesti meisterklubi.

Alagrupiturniiri näol oleks tegemist Eesti klubijalgpalli jaoks ainulaadse ning Eesti pallimängualade jaoks haruldase saavutusega. Korvpalliklubid pole enam mõnda aega eurosarja alagrupiturniiri maitsta saanud. Viimati osales seal Tartu Ülikooli tiim 2016. aasta sügisel. Võrkpalli ainuke kogemus on ESS Pärnu VK 2003-04 hooaeg Meistrite liigas ning käsipallil pole kahjuks sedagi.

Alagrupiturniiri võlu seisneb kandvas, mitmekesises ja pikalt vältavas pingeväljas. Ühe ringi kaupa eurosarja mängides on tegu nädalase võistlustsükliga, sest ava- ja kordusmäng toimuvad seitsme, kaheksa või üheksa päeva jooksul. Uue ringiga eelmine pingeväli maandub ja tekib uus. Jah, suurem, aga ikkagi uus.

Neljaliikmelise alagrupi kuus vooru jaotuvad aga ligi kolme poole kuu pikkuse ajavahemiku peale. Üks ja sama pingeväli kestab 85 päeva (kui lootus edasi pääseda enne viimast vooru kaob, siis veidi vähem) ning selle käigus on võimalik kogeda tunnete virvarri ilma, et üks ebaõnnestumine automaatselt edasisele võistlusele kriipsu peale tõmbaks.

Kogu see Eesti jaoks senikogematu jalgpallirõõm on Florast hetkel ühe õnnestumise kaugusel. 

SEOTUD LOOD
13 kommentaari

Margus Triksberg   •  
(213.180.12.***)
Vara hõiskate poolakatele saate paraja ssuna
Rain Hüva   •  
(46.131.36.***)
Seekord ma autoriga päri. Ma näen selles lisaks muule paljukirutud KTM reegli tulemust. Eesti satsid peavad oma püramiidid tööle saama ja siis valdavalt oma jõududega eurosarjades edasi trügima. Ja just selles järjekorras. Ma väga loodan, et edasised aastad näitavad selle kunagise oma mängijate kasvatamise kohustuse õigsust. Edu Florale, Paidele ja Levale.
metssiga   •  
(195.50.215.***)
eesti satsid oma jõududega?! ja flora on selle näidis?!kes on flora need kandvas rollis mehed, kes on flora oma kasvandikud?! vassiljev, zenjov, ojamaa, igonen, soomets,kuusk? kõik on reaalselt yleskasvatanud teised klubid, mitte flora, kes väidab end olevat eesti parim noortetööga klubi.
Mihkel Pedask   •  
(46.131.38.***)
"Jumal tänatud, et kõik euroopas edukad klubid tänu oma klubi noortele on edu saavutanud. Ega ainult oma riigi mängijatele toetudes saabki kõrgustesse." Kamoon mehed! Krt seni kuni see KTM meil laineid lööb ja oma meestesse laiskust süstib, seni me edu ei saavutagi. Ei muutu meie liiga ega rahvuskoondise tase paremaks. Äkki kui lõpuks tuleb oma koha eest platsil reaalselt võitlema hakata siis tuleb ka tulemus. Seniks aga taome rusikaga rindu, et krt on ikka vägev see Eesti jalgpall!!!
Hyrax   •  
(90.191.212.***)
Flora on tõesti aastast aastasse head tööd teinud korjates kokku Eesti parimad pojad erinevatest klubidest ja toonud tagasi välismaalt Eesti koondislased. Samuti pannud need mängijad kokku kõik ühtse meeskonnana tööle. Siin pole midagi ette heita.
Pierre   •  
(82.131.79.***)
Mind natuke häirib fakt, et flora, kes on peale narva tarnsi üldse kõige rohkem euroopas kotti saanud eesti klubi, peale õnnestumist malta meistri vastu, kohe jube tegija omast arust on. Varasemad pidevad kaotused oleks nagu meelest läinud? Ja üldse, ei olegi vaja hõisata enne õhtut, sest et kuskile alagruppi jõuda, peab ikka veel võitma ja see saab olema juba oluliselt tugevam pähkel, kui hibernians. Niiet võtke hoogu maha, eurosarjades on flora ikkagi koolipoiss ja sel ajal, kui kalju ja levadia tegusid tegid, imesid flora vennad m.nni. Niiet soovitan neid võtta hoogu maha!
Hunt   •  
(86.114.217.***)
Pierre saan aru, et anonüümselt hea kõvatada. Samas, ehk soovid oma sõnumit edastada silmast silma.
Suvaline Jope   •  
(87.119.186.***)
KTM - Konkurendilt Tõmmatud Mängija
purgeenius   •  
(84.50.130.***)
KTM- karvasele treenitud m2ngija
trk   •  
(88.196.190.***)
Ojamaa siiski puhtalt Flora päritolu. Sealt Derbysse ja edasi.
Noortetöö peaks terves Eestis olema palju-palju parem, aga reaalselt meil (veel) napib treenereid kes saavad aru kuidas see mäng käib. Samas kas need poisid kaotasid midagi sellest et nad Florasse tulid ja Eesti mõistes suurde jalgpalli jõudsid? Ega ju ei kaotanud.
metssiga   •  
(46.131.62.***)
kysimus polegi selles, et kes kaotas või võitis, kysimus on pigem härivas retoorikas, mis vägisi tahab ehtsa demagoogia võtteid kasutades jätta muljet, et flora on tohutult edukas oma noorte kasvatamises, kuigi nii see ju kaugelt pole. head ollakse noorte talendikamate meeste kokku korjamises. ma ei ytlegi, et ses midagi halba oleks. aga see ei ole tõestus ei ktm i edukusest ega toimivast noortetööst.
tpx   •  
(213.180.19.***)
olen metssiga poolt öeldud viimase kommentaariga nõus.
jots   •  
(88.196.166.***)
Kiire statistika jalgpall.ee andmetel, võtsin esineliku võistkondade 5 sellel hooajal enim mänginud eesti kodakondsusega mängija esimese klubi.

Paide
Andre Frolov - Flora
Hindrek Ojamaa - Kotkas Juunior
Henri Anier -Flora
Karl Mööd - FC Kotkas
Sergei Mošnikov - PJK

Levadia
Zakaria Beglarishvili - Flora
Brent Lepistu - Flora
Frank Liivak - FCE Olümpia
Karl Andre Vallner - Loo JK
Mark Oliver Roosinupp - Operi JK

Flora
Rauno Sappinen - Kotkas Juunior
Michael Lilander - Loo JK
Märten Kuusk - Kotkas Juunior
Martin Miller - Maag Tammeka
Rauno Alliku - Pärnu Tervis

Nõmme Kalju
Pavel Marin - Keila JK
Alex Matthias Tamm - Nõmme JK Kalju
Aleksandr Kunlitš - TJK
Deniss Tjapkin - Jõhvi SK
Aleksandr Volkov - JK Sillamäe

Mida see näitab ilmselt mitte midagi.
Mida kellegi jaoks tähendab oma noorte kasvatamine. Kas seda, et 6 aastane poiss peab jõudma esindusmeeskonda või seda, et 13-14 aasta vanuselt on klubi noortevõistkond piisavalt konkurentsivõimeline, et sinna saaks kaasata väiksemate klubi talendikamaid noormängijaid nii, et nendest mõni võib-olla jõuaks 5-6 aasta pärast esindusmeeskonda?
Igaühe arusaamise/otsustamise koht.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK