Penaltistatistika: Paide ja Flora on eksinud kõige valusamalt, Kalju aga nii, et pole tundagi (0)

Paide Linnameeskonna ründaja Robi Saarma eksis kohtumises FC Kuressaarega penaltiga 90+3. minutil. Mäng jäi 1:1 viiki. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 19. vooru keskmine päev ehk eilne õhtu pakkus ohtralt penaltidraamat, sest nii Narvas kui ka Pärnus eksis külalismeeskond 11 meetri karistuslöögiga ning pidi koduteele asuma pettumuse valmistanud 1:1 viigiga.

Kes kõige enam penaltitega eksib? Kes on "osanud" eksida nii, et see pole tähendanud punktikaotusi? Kelle eksimused on tulnud kõige valusamatel hetkedel? Kes on teeninud kõige rohkem penalteid? Kelle vastu pole üldse penalteid määratud?

Soccernet.ee kaevus Premium liiga tänavusse penaltistatistikasse ning tuvastas järgmised asjaolud:

 • Kokku on Premium liigas praeguseks peetud 91 mänguga määratud 36 penaltit ehk 0,4 penaltit ühe mängu kohta. Neist on realiseeritud 28 ehk 77,8%.
 • Neist 36 penaltist 23 ehk 63,9% on teeninud tabeli esineliku moodustavad meeskonnad (FCI Levadia 7, Paide Linnameeskond 6, FC Flora 5, Nõmme Kalju 5).
 • Mitte ainsatki penaltit pole määratud Levadia, Flora ja Kalju kahjuks. Enim on vastasele penalteid võimaldanud Tallinna Kalev (8), Narva Trans (7) ja Pärnu Vaprus (7).
 • 100%-liselt on penalteid realiseerinud Levadia (7/7), FC Kuressaare (3/3), Pärnu Vaprus (2/2) ja Tallinna Legion (2/2). Kaks korda on eksinud Tartu Tammeka (3/1), Kalju (5/3) ja Paide (6/4), korra Trans (3/2) ja Flora (5/4). Kalev on ainuke, kes pole teeninud ainsatki penaltit.

Aga nagu teame, ei ole jalgpallis asjad kunagi must-valged ning kaks pluss kaks ei võrdu enamasti neli, vaid rohkem või vähem. Näiteks ründaja Alex Matthias Tamme eksimus penaltipunktilt teisipäevases mängus Tallinna Kaleviga osutus vägagi vähetähtsaks, sest Kalju võitis ikkagi 3:0 ning ka Tamm sai igatsetud värava muudmoodi kirja.

REKLAAM

Samas eile nähtud eksimused, kui Tammeka poolkaitsja Henri Välja löögi tõrjus Pärnu Vapruse väravavaht Ott Nõmm ning Paide ääreründaja Deabease plötsatas penalti Transi puurivahile Aleksei Matrossovile sülle, olid tohutult palju valusamad, sest on väga otseselt seostatavad kaduma läinud punktidega.

Ott Nõmme tõrjesse jäänud Henri Välja penalti:

Aleksei Matrossovi saagks langenud Deabease penalti:

Penaltieksimustega mängudest teenitud punkte vaadates ilmneb, et:

 • Flora ainuke penaltieksimus pärineb 0:0 viigimängust Paide Linnameeskonnaga, mis on 13-kordse Eesti meistri jaoks üks kahest tänavusest Premium liiga matšist, mida nad ei ole võitnud.
 • Kalju mõlemad penaltieksimused pärinevad mängudest, mille nad võitsid (Igor Subbotin eksis 1:0 võidumängus Pärnu Vaprusega, Tamm 3:0 võidumängus Kaleviga).
 • Paide penaltieksimused on ilmselgelt kõige valusamad, sest Robi Saarma eksis 90+3. minutil FC Kuressaare ja Deabeas eile 90+4. minutil Transi vastu. Mõlemad mängud jäid 1:1 viiki.
 • Tammeka eksis esmalt 1:4 kaotusmängus Legioniga seisul 1:3 ja arvulises vähemuses olles. Kui Sander Puri tabanuks, olnuks Tammeka viigist ühe värava kaugusel. Välja eilne eksimus oli valusam, sest viinuks meeskonna 2:0 juhtima, mis andnuks väga hea šansi võidu võtmiseks.
 • Transi eksimus pärineb hooaja esimesest kodumängust Paidega, kui Volodõmõr Prõjomov ei saanud palli 11 meetri punktilt väravasse 0:1 kaotusseisus. Paide läks hiljem 2:0 juhtima ja võitis 2:1.

Seega kui Paide kahe penaltieksimuse koondhind on igasuguse kahtluseta neli punkti, siis Kaljul on see null punkti. Tammeka, Flora ja Transi kaod on keerulisemalt määratletavad, aga ilmselt on kõige õiglasem öelda, et Tammeka ja Flora on penaltipunktilt kaotanud kaks ning Trans ühe punkti.

Sergei Zenjovi penalti, mille Mihkel Aksalu tõrjus:

Penaltitervikpildi mõttes on aga asjakohane vaadata ka mündi teist poolt ehk kes on vastase penaltieksimustest kõige suurema noosi ammutanud?

 • Ainus väravavaht, kelle arvel kaks penaltitõrjet, on Mihkel Aksalul (Paide) ehk et kuigi Paide on ise kahe penaltieksimuse tõttu neli punkti kaotanud, on Aksalu neile oma tõrjetega kolm punkti päästnud.
 • Kaks penaltit on tõrjunud Vapruse väravavahid (Hendrik Vainu ühe, Ott Nõmm teise), millega on teenitud üks punkt.
 • Ilma Paide kahe eksimuseta oleks nii Kuressaarel kui ka Transil tabelis üks punkt vähem.
 • Kalevi vastu eksiti penaltiga korra, aga see ei muudnud midagi. Legioni vastu samuti korra ja pigem ka ei muutnud midagi.

Paide Linnameeskonna mängijad õnnitlevad Sergei Zenjovi (paremal) penalti tõrjunud väravavahti Mihkel Aksalut. Mäng lõppes 0:0 viigiga. Foto: Brit Maria Tael

Lõpetuseks on paslik meenutada, et sõltumatud Šveitsi laborid uurisid pikki aastaid, milline on kõige kindlam viis penalti väravasse löömiseks. Põhjaliku uurimustöö tulemus oli ühene: pall tuleb lüüa kõvasti ristnurka.

Ning teemakäsitlusele lisaks muidugi hoopis uue tahu spekuleerimine andmata jäänud ja valesti antud penaltite üle. Näiteks Kaljul jäi ju teatavasti 100%-line penalti saamata mõlemas Levadiaga peetud kohtumises.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK