Pikk ette (ja ise järele)| Premium liiga kaks valikut – struktuurne reform või peenhäälestamine (8)

Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värskes saates peaks ainest aruteluks jaguma 10 möödunud nädalal peetud Premium liiga mängu jagu, aga ei ole, sest neist matšidest toimus vaid üks. Räägitakse võimalikest lahendustest, et edaspidi nii ei juhtuks. Saate tegid Kasper Elissaar, Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela.

Kevadest sügisesse või sügisest kevadesse? Premium liiga on alates 1999. aastast kasutanud esimest süsteemi, mida tarvitavad ka Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Norra. Millised argumendid räägivad 1998. aastani kasutusel olnud sügis-kevad süsteemi juurde naasmise kasuks ja millised selle vastu? Muuhulgas tasub silmas pidada konkureerivaid sündmusi.

Kui struktuurset reformi mitte teha, siis peenhäälestamine on vältimatult vajalik. Sellele ei vaidle vastu keegi. Millised sammud tuleb astuda ja millised pole otstarbekad? Probleemi "ühel klubil oli juulis ainult kolm mängu" kõiki osapooli rahuldav lahendamine pole võimalik. Eesti klubijalgpalli rahvusvahelise edu prioritiseerimise vajalikkus on asi, milles paneel on täiesti ühel nõul.

REKLAAM

Saadet muudavad talvisemaks vahelepõiked skeletoni- ja bobisõidumaailma nüanssidesse ning puutumata ei jää ka 1936. aastal Garmisch-Partenkircheni taliolümpiamängude kavas olnud Baierimaa kurling. Baierimaal juhtunust tehakse juttu ka jalgpallilises mõttes, sest just seal on testimisel 19-aastane Daniel Luts ja just seal sai valusa laksu PSG.

Saatekava:

00:00 Kanguri avaldus ja lora
02:20 Liiga, kalender, võimalused
33:00 Olukord Esiliigas
36:58 Premium liiga mängud
45:05 Vastamata lugejate küsimused
50:20 Daniel Luts Bayernis
55:50 PSG rahaga tippu? Suure lava jutud

8 kommentaari

Bert Tsapov   •  
(83.180.7.***)
Podcasti pole mõtet kuulata, sest vastus on peenhäälestus. Suvel kui ilm ja muru on super mängitakse 3 mängu, sest kedagi ei huvita kodune jalgpall... no nagu enne oleks publik staadionil ja möll käiks... Naljanumber argument. Äkki võtame selle tsenaariumi ka kui Eesti klubi jõuab meistrite liiga finaali, et mis graafikuga peaks siis mängima... Halloo... Üks klubi ajaloos on jõudnud kõige kehvema klubisarja alagruppi.. millest Te üldse räägite... Ebareaalne lihtsalt ja mille pealt see areng ja ambitsioon peaks klubidelt tulema, et eurosarja püüda kui infrat ei ole lihtsalt olemas... Aga samaks tõesti ainult ju 30a oleme jalgpalli arendanud. Sportliku printsiibi alusel pole keegi Premium liigast isegi välja kukkunud vaid iga hooaeg on mõttekoht kes üldse tahab seal mängida... Loomulikult peaks KOV ja klubi ka vaeva nägema aga öelda, et mitte midagi ei saagi teha ja tegelikult ongi kõik hästi, et Tšehhis jäetakse ka mänge ära... Samal ajal öeldes, et Teie kuulajad on intelligentsed no ei käi kokku vabandust. Me ei suuda oma koduses liigas isegi tabelit pooleks teha ja klubide arvu vähendada mis oleks päris asjad mida tuleks teha aga eih, meil on peenhäälestust vaja super mõtteloogika. See on ka täita okei, kui spordiala president lubab mängijale pärast mängu kaussi kütta, jätkame peenhäälestust.
kesa   •  
(82.131.95.***)
Keskmine publik 2005-2022

Märts - 197, mediaan - 163
Aprill - 218, mediaan - 172
Mai - 249, mediaan - 196
Juuni - 250, mediaan - 165
Juuli - 278, mediaan - 211
August - 277, mediaan - 210
September - 213, mediaan - 145
Oktoober - 192, mediaan - 124
November - 200, mediaan - 146
Detsember - 234 , mediaan - 173 (6 mängu põhjal raske järeldusi teha.

Ehk siis, publikuhuvi tõuseb kuni juuli-augustini, septembrist kui liigatabel suht paigas ja ilmad jahenevad, kukub järsult, hooaja lõpus veidi tõuseb aga mitte märkimisväärselt.
Juan Pablo Ramirez   •  
(90.191.43.***)
Pole ju mõtet rääkida üldse mingist publikust kui keskmine vaatajaskond on tugevalt alla 200 inimest.
Robin Reichardt   •  
(87.119.179.***)
Suvel jalgpallihuvilised ei vaataks kergejõustiku ja korvpalli tõttu mänge? Tule taevas appi...
kesa   •  
(82.131.95.***)
Ega Poolas sama lugu, mis mõtet on rääkida üldse mingist publikust kui keskmine vaatajaskond on tugevalt alla 20 000 inimese. Kõik on suhteline.
Arsenal ja Kalev   •  
(145.14.18.***)
EJL tegi hooaja lõpu kandis küsitluse Premiumi kohta. Neid tulemusi kuskil analüüsitud?
Pakun, et publikut saab kasvatada kõige rohkem ja kiiremini läbi noorte gruppide, mida ka tehakse ja lapsevanemad tulevad ka kaasa. Rekord suvel Pärnus tehti ka noortega. Ja siis on see toote teema ja mängupäeva kogemus. No pole palju põhjuseid miks külmaga ennast välja ajada. Eriti kui Kalevil vastas Flora/Levadia kus suht lootusetu tulemust saada ja seda 8x hooajal. Peenhäälestusest asi kaugel. EJL vaja on kuulata inimesi. Umbkaitses olles on seda raske teha
Rene Kundla   •  
(194.36.162.***)
Praegune olukord sobib kenasti saalijalgpalli propageerimiseks. Stabiilne keskkond, mitmel klubil korralikud vaatajanumbrid jne.
Arsenal ja Kalev   •  
(145.14.18.***)
Infra ja kliima ei sobi. Vaja on kõrgemaid standardeid ootustele.
See, et hunnik mänge toimub Sportlandil ja hunnik klubisid on basic oma staadioniga hädas on ju fail.
Ja kui juba siis 1 highend koht, 11 kuud mängimist/treenimist on nagunii vaja. Üle kahe nädala korraga ei puhka isegi u11 vanused.
Millalgi peab selle plahvatuslikkusega ka tegelema. Miks mitte talvel. Samuti 1 highend koht kui juba seda teed mindi.

Sugis-kevad formaat.
Enne EU mänge suvel mingi karikas nagu Nations League tehti sõprusmängude asemele koondistele. Paari kuuga kokku pandud meeskonnad nagunii ei ole EU konkurentsis. Vaja on kokku mänginud meeskonda EU eduks ja üleminekuaken vaja kiirelt korraldada. See on lihtsam võrreldes mõjuga, et oleksime EUga samas tranfer, algus-lõpp-koondis rütmis.

Meeldib ka hooaja poolitamine:
tugrvamad saavad tugevamaid mänge
Teises pooles saavad noired rihkem voimalusi
Mängud on põnevamad ja on võidulootus fännidel kohale minna ja klubil millelegi kommunikatsiooni ehitada.

Vaja on EJL aru saada mis on nr.1 ja nr.2 ikkagi. Koondis või Premium Liiga või hoopis Eesti mängijate taseme tõstmine, läbi mille saab kogukonda kasvatada ja teised eesmärgid täituvad ise. Talv jääb ning vaja infrat.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK