Põhjalik turuülevaade! Kui palju laristasid inglased? Millised rahad käisid Eesti klubidest läbi? (1)

2022. aasta suvel liikusid Manchester Unitedisse brasiillased Casemiro ja Antony. Foto: Scanpix / Phil Noble / Reuters

Mängijate liikumine ja sealjuures raha on (professionaalse) jalgpalli lahutamatu osa. Milline oli üleminekuturg aastal 2022? Kes laristas kõige enam? FIFA on löönud numbrid kokku.

Aasta 2022 pakkus ülemaailmsele jalgpallimaastikule erinevaid väljakutseid. Alustuseks 2019. aasta lõpust möllama hakanud ning vahelduvate lainetega pead tõstnud koroonaviiruse järelmõjud, mistõttu võib uskuda, et klubide ja alaliitude rahakotid pole päris endist mõõtu.

Veebruarikuu lõpus tungis Venemaa Ukrainasse, algatades sõja, mis ei pannud pausile vaid ukrainlaste jalgpalli, aga ka lõikas agressorriigi rahvusvahelisest jalgpallist välja. Nii pandi proovile mitmed üleminekuliinid aga ka kohalikud turud: mängijaid lahkus nii Ukrainast kui ka Venemaalt, vastupidist teed käidi harvem.

Aastal 2022 registreeriti esimest korda enam kui 20 tuhat rahvusvahelist mängijate üleminekut, mis olid seotud 4770 klubiga 182 FIFA liikmesriigist. Nende üleminekutega liigutati 17291 mängijat 183 eri rahvusest.

REKLAAM

Üheks suurimaks üleminekuks oli prantslase Aurelien Tchouameni liikumine Monacost Real Madridi.

FIFA andmetel liikus eelmisel aastal enim mängijaid just Portugali klubidesse - 901. Sealjuures oli tegemist esimese korraga, kui portugallased säärase tiitli napsasid. Järgnes Brasiilia, kes jäi maha ligi 40 üleminekuga, suurema vahe järel võttis pronksikoha Hispaania.

Vastupidises kategoorias (konkreetsele päisele klõpsates on võimalik järjestust vastavalt muuta) on esikohal seevastu Brasiilia: klubidest lahkus 998 pallurit. Järgnesid Inglismaa ja Hispaania. Mõlemat suunda arvesse võttes mahutasid end esinelikusse neli riiki: Brasiilia, Portugal, Inglismaa ja Hispaania.

Rahakottidesse piiludes selgub aga, et inglased kulutasid oma 607 üleminekule enam kui kaks miljardit eurot - tegemist on ühe riigi kõigi aegade rekordiga. Näiteks enam-vähem sama palju mängijaid liigutanud Hispaania klubid pidi välja käima ligi 544 miljonit, Portugal laristas "vaid" 160 miljoni jagu. Mängijate müügist said suurimaid summasid Prantsusmaa (ligi 680 miljonit eurot), Saksamaa (587 mln) ja Itaalia (567 mln).

Nagu võinuks ka oodata siis populaarseimate üleminekuliinide seas on esirinnas justnimelt Portugal ja Brasiilia: 2022. aastal tehti 338 üleminekut suunal Brasiilia-Portugal, vastupidi liikus 166 mängijat. 2021 oli samad numbrid vastavalt 274 ja 200, 2020. aastal aga 274 ja 254.

Järgnesid selgelt nõrgemad liinid ehk Prantsusmaa-Belgia (77) ja Belgia-Prantsusmaa (66). Küllaltki populaarsed olid ka liikumised Hispaaniast Portugali klubidesse.

Tähelepanu nõuab ka tabeli seitsmes liin ehk Venemaa-Kasahstan, kus liikus 62 mängijat. Kuigi FIFA ei pane konkreetsetele tagamaadele näppu peale, siis usutavasti võib tugeva liini tekkimise taga olla Venemaa sissetung Ukrainasse. Seetõttu lahkus mängijaid ja treenereid ka teistesse riikidesse.

Populaarseimate ja suurima väärtusega üleminekuliinide esikümnes pole mitte ühtegi katvust.  2022. aasta väärtuslikeimate üleminekuliinide teises otsas istub justnimelt Inglismaa. Enim kulutati Prantsusmaalt tulnud mängijatele - 325,5 miljonit eurot. Minnes tagasi üle-eelmise tabeli juurde: kui prantslased said mängijate müügist ligi 679 miljonit eurot, siis lõviosa tuligi just inglastega tehtud tehingutest.

Kahesaja miljoni euro piiri ületasid ka liinid, mille lähtepunktiks olid Saksamaa, Hispaania, Portugal, Itaalia ja Holland, sihiks ikka Inglismaa. Märkimisväärse summa (enam kui 100 miljonit eurot) kulutasid ka Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa klubid.

Siiski jääb kõlama, et suurimad rahad liikusid Inglismaaga seonduvalt: 78% esikümne liinide kogusummast liikus Inglismaalt välja, 11 protsenti jõudis inglaste rahakotti. Vaid kaks üleminekuliini polnud seotud Inglismaa klubidega.

Kui juba alguses sai mainitud, et üheks suurimaks üleminekuks oli Tchouameni minek Real Madridi, siis suuri mehi liikus mujalgi. Benficast tulnud Darwin Nunez sai Liverpooli mängijaks, Ajaxis leiba teeninud Antony jõudis Manchester Unitedisse ning ka Casemiro vahetas Real Madridi värvid Manchester Unitedi omade vastu. Inglismaale liikusid ka Erling Haaland (Dortmundi Borussiast), Alexander Isak (Real Sociedadist) ja Luis Diaz (Portost).

Sarnaselt varasemate aastatega on enim liigutatud just Brasiilia mängijaid - aastal 2022 registreeriti 2061 üleminekut. Tuhande piiri ületasid ka argentiinlased. Järgnesid prantslased, britid, nigeerlased ja kolumblased. Tabelisse mahtusid ka Elevandiluuranniku, Hollandi ja Uruguay passiga mängijad.

Kuna brasiillasi liikus ka kõige enam, siis oli nende üleminekute koguväärtus kõige suurem. Samas käidi keskmiselt kõige suuremaid summasid välja just Portugali (987 tuhat eurot), Belgia (774 tuhat) ja Hollandi (759 tuhat) passi omavate mängijate eest.

Tabelist selgub ka, et sakslased pole eriliseks müügiartikliks, nad pole tabelisse pääsenud ka kahel varasemal aastal. Saidi fbref.com kalkulatsioonide põhjal on 2022/23 hooajal Premier League'is 12 sakslast (võrdluseks, et prantslasi, hispaanlasi ja brasiillasi on 35); Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania tippliigades on kokku 14 Saksamaa passiga meest. Samas kinnitasid varasemad tabelid, et Saksamaa klubid käivad turul küll.

Ka naiste jalgpallist roniti uutesse tippudesse. 2022. aastal tehti 1555 rahvusvahelist üleminekut, mis teeb märkimisväärsed silmad ette varasematele numbritele: 2021 - 1304 üleminekut; 2020 - 1035; 2019 - 837; 2018 - 696. Diilidest võttis osa rekordarv klubisid - 500.

Üleminekuturul toimetasid kõige aktiivsemalt Hispaania klubid, kes tõid mullu sisse 118 profimängijat. Järgnesid Rootsi (85 üleminekut), Inglismaa (74) ja Prantsusmaa (70). Sealjuures langesid tabelis madalamale USA klubid, kes sõlmisid lepingud 65 uue mängijaga. Riigist lahkus seevastu 86 mängijat, alla jäädi vaid Hispaaniale. Sarnaselt varasemate aastatega mahuvad tabelisse ka Portugal ja Saksamaa.

2022. aastal registreeriti 49238 amatöörmängijate üleminekut. Oli oodatav, et üheks suurimaks lähtepunktiks on Ukraina. Enim mängijaid (2061) lahkus Saksamaale, suur hulk liikumisi toimus ka Poola ja Tšehhi liigadesse.

2021 kuulus tabeli tipp Poola-Saksamaa liinile, mis võttis 2022. aastal sisse neljanda koha. Tavapärane liikumine toimus ka Prantsusmaalt Šveitsi ja Belgiasse. Kõige suuremat rolli mängib amatöörjalgpallis siiski Saksamaa: klubidesse liikus 9177 mängijat (esikoht), välja 3225 (teine koht Ukraina järel).

FIFA on pannud kokku ka kõikide riikide numbrid eraldi, käimasolevas loos on vaatluse all meeste professionaalne jalgpall.

Saab välja lugeda, et üheksasse Eesti klubisse liikus kokku 46 mängijat, kuuest klubist lahkus 39 mängijat. Mängijaid osteti 370 tuhande euro eest, müügist saadi 1,3 miljonit eurot. Näiteks Läti klubide viimased vastavad numbrid on 2,1 miljonit ning 830 tuhat.

2021. aastal liikus Eesti 13 klubisse kokku 63 mängijat, vastupidise suuna võttis neljast klubist 36 meest. Rahakotti kergendati ligi 93 tuhande euroga. Eesti liigade meeste eest käidi seevastu kokku välja enam kui 835 tuhat eurot. 

Võrdlusesse on kaasatud lähiriikidele lisaks ka Poola, Iirimaa ja Rumeenia, sest seal on kohad sisse võtnud mitmed Eesti mängijad. 2022. aastal liikus Poola klubidesse 307 mängijat, kelle peale kulutati kokku 14,9 miljonit eurot. Iirimaale liikus 97 mängijat, kelle saamiseks käidi FIFA andmetel välja vaid 92 tuhat eurot. 61 Rumeenia klubisse liiguti 3,9 miljoni eest, vastupidises suunas seevastu pea 10 miljoni võrra suuremalt.

Kokkuvõte

2022. aastal saadi üleminekutega kätte uusi tippe nii meeste-, naiste- kui ka amatöörjalgpallis. Profijalgpallis tehti enam kui 20 tuhat üleminekut, erilise sammu tegi naised, sest 2021. aastal püstitatud rekord sai purustatud enam kui 250-ga. Amatöörmängijate seas tõusis sõjast tingitult esile Ukrainast lahkumine.

Ka Inglismaa vutt tegi järgmise sammu edasi, sest väljast toodud mängijate peale kulutati enam kui 2 miljardit eurot. Niisiis liikus suur hulk raha nii Prantsusmaale, Saksamaale, Hispaaniasse, Portugali, Itaaliasse ning Hollandisse. Suurima väärtusega tundusid seevastu olevat just Portugali pallivõlurid.

Ka Eesti turul on tehtud samm edasi: kui 2021 osteti mängijaid 93 tuhande euro eest, siis mullu oli sama number 370 tuhat. Mängijate müügist saadav tulu kasvas 835 tuhande pealt 1,3 miljoni euro peale.

1 kommentaar

Wingback   •  
(213.180.19.***)
Kiiduväärt ülevaade!

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK