Sihiks on uskumatu ime, aga koondisel lasub raudne kohustus seda püüda. Tippsport lihtsalt toimibki nii (10)

Eesti keskkaitsja Märten Kuusk võitlemas Walesi mängija Ethan Ampaduga septembris Cardiffis peetud mängus, mis lõppes 0:0 viigiga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kolme kohtumisega oli Eestil tabelis kolm kaotust ja võrgust välja korjatud 15 palli. Kaks kohtumist hiljem on olukord muutunud – lisandunud on viik ja võit ning kaks nullimängu, mille toel on avanenud kükitavast mannaterast pisikesem lootus saavutada valikgrupis teine koht ja jõuda MM-valiksarja play-off'i.

Et see õnnestuks, tuleb täna kodus Walesist kindlasti jagu saada. Ilmselt on seejärel vaja novembris üle mängida ka Belgia ja Tšehhi. Mõlemad võõrsil. Siililegi selge, et see tähendaks oluliselt suuremat asjaolude kokkulangemist, kui Eesti koondisele 10 aastat tagasi osaks saanu, mille toel jõuti 2011 sügisel EM-i play-off'i.

Aga tippsport toimibki nii, et kõigil osalistel on kohustuslik neid imetillukesi imesid püüda. Kui Leicester City oleks asjadele kaine pilguga otsa vaadanud, poleks nad tohtinud 2016. aasta Inglismaa meistritiitlist isegi unistada. Kreeka jalgpallikoondis 2004. aasta EM-tiitlist samuti mitte. Aga nad unistasid, püüdsid seda unistust, andsid tööle pihta nii, et mutter ulus, kogesid (palju) õnne … ja jõudsidki lõpuks sihile!

Või võtame ühe teise näite. Austraalia lühiraja kiiruisutaja Steven Bradbury oli Salt Lake City olümpiamängudel 1000 meetri distantsil autsaiderite seas. Veerandfinaalist pääsesid edasi kaks paremat sõitjat, Bradbury sai kolmanda koha ja pakkis juba uiske, aga kohtunikud teatasid, et üks tema konkurent diskvalifitseeriti. Bradbury pääses poolfinaali, kus sõitis viimasel kohal, ülejäänud kolmest mehest pikalt maas.

REKLAAM

Aga siis juhtus nii, et too trio sattus kollektiivselt kukkumisse. Bradbury möödus neist, võitis ja jõudis finaali. Seal oli tal neli rivaali, kes kõik suutsid viimases kurvis enne finišit teineteisele otsa sõita ja rajapiirdesse lennata. 50 meetrit enne lõppu liidritele 15 meetriga kaotanud Bradbury liugles käsi laiutades ja naeratades üle finišijoone. Olümpiavõitjana. Hea tõestus, et spordis võib igasuguseid asju juhtuda.

Aga nendeks ebatõenäolisteks kokkulangevusteks tuleb ise valmis olla. Eesti koondise valmisolekul viga pole. Kahes eelmises MM-valikkohtumises on enda värav puutumatuna hoitud ja teenitud tabelisse neli punkti. Eelmisest seitsmest kohtumisest on ette näidata neli võitu, üks viik ja kaks kaotust, kusjuures kui maailma edetabeli liidrilt Belgialt saadud 2:5 sugemine välja jätta, on ülejäänud kuues mängus Eestile löödud ainult kaks väravat.

Kaitse on pidanud ja kui pole, siis on ees olnud Karl Jakob Sein Hein. Ning Thomas Häberli juhendatud Eesti koondise ründemängu tõhusust tõstis eile esile ka Walesi peatreener Robert Page, kes tõi välja, et ainuke kohtumine MM-valiksarjas, kus Eesti pole väravani jõudnud, oligi Cardiffis Walesiga tehtud 0:0 viik. Muuseas, neljas ülejäänud mängus pole Eesti mitte ainult skoorinud, vaid löönud kaks väravat.

Bravuuri kärpimiseks tasub meenutada, et 0:0 viik Cardiffis tuli tänu õnnele ja Heina vägevale tõrjetööle. Kõmride rünnakute pidurdamisega oldi ikkagi hädas. Ent Eesti koondise mäng on jõudnud küpsusastmeni, mis lubab loota, et heal päeval võivad asjad juhtuda.

Kreida ja Anieri võistluskeelud tekitavad Häberlile mõttekohti

Kui Walesi ridadest puudub nende suurim staar, septembris Eesti vastu peetud mängus ühe suurepärase šansi vastu posti löönud Gareth Bale, siis Eestil on puudu kolm põhimeest. Eelistatuim ründepaar on olnud Rauno Sappinen – Henri Anier, kellest esimene jääb eemale vigastusega ja teine võistluskeeluga. Kollaste kaartide kuhjumine tähendab, et Häberli ei saa kasutada ka kontrollivat poolkaitsjat Vladislav Kreidat. Kuidas need kohad paigata?

Eesti koondise ründaja Erik Sorga. Foto: Brit Maria TaelAnieri puudumisele tundub loogilisim lahendus olevat Sergei Zenjov. Häberli pole kogenud ründajat seni kordagi põhikoosseisu määranud, aga täna on see tõenäosus arvestatav. FC Floras küll ääreründajana tegutseva Zenjovi kogemused ja taktikaline taip on rikkalikud. Reedel Valgevene vastu vahetusest sekkudes lõi ta 2:0 värava. Argumente tema kasuks on rohkem kui kahjuks.

Kreida asendamine on keerulisem küsimus. Loogiline valik oleks Karol Mets, keda selles rollis septembris Põhja-Iirimaa vastu peetud maavõistluses ühe poolaja jagu prooviti. Ent see tähendaks hästi toiminud kaitsekolmiku Märten Kuusk – Joonas Tamm – Karol Mets lõhkumist, mida Häberli ei pruugi soovida teha. Metsale oleks Maksim Paskotši näol asendaja olemas, aga kuna Sander Puri on endiselt vigastusega eemal, võib teda minna vaja paremkaitses.

Päev enne mängu märkis Häberli, et lisaks Metsale on tal võimalik Kreida positsioon täita ka Mattias Käidi või Markus Poomiga. See lahendus tähendaks poolkaitseliinis leiduva sisemise ressursi kasutusele võttu, mitte selle keskkaitsest importimist. Kumma lahenduse kasuks Häberli otsustab, võib määrata ära ka valikud äärtele.

Kui põhikoosseisu tõstetakse Poom, saab äärtel alustada samade meeste ehk Paskotši ja Vlasi Sinjavskiga, kes mängisid ka reedel Valgevene vastu. Kui aga keskväljale tuuakse Mets (ja Paskotši liigub keskkaitsesse), tuleb asju ringi vaadata. Samas võib peatreener vabalt otsustada ääri värskendada ka ilma otsese vajaduseta.

Paremkaitses on tal võimalik lisaks Paskotšile kasutada ka Taijo Tenistet ja Marco Lukkat. Vasakkaitsjad Artur Pikk ja Ken Kallaste on värsked ja valmis puhuks, kui Häberli neid kasutada soovib. Henrik Ojamaagi minutid Valgevene vastu jäid nappideks. Sinjavski oli reedel särav ja kindlasti on Häberlil ahvatlus ta ka waleslaste kallale ässitada. Aga eks treeningud näitavad, mis on koduklubis vähe mänguaega teeninud Sinjavski toonus.

Häberli valikud selguvad poole üheksa ajal. Aga peamurdmist on šveitslasel seekord rohkem kui tavaliselt. Võistluskeelud ja vigastused on aga jalgpalliprotsessi normaalsed osad, millega tuleb võistkondlikult hakkama saada. Suutlikkus mitte-ideaalses olukorras tulemust näidata, sõelubki tugevamad nõrgematest välja.

Wales mängib play-off'i koduväljakueelise nimel

Pärast reedel Prahas Tšehhiga tehtud 2:2 viiki on Walesi jaoks selge, et valikgrupi esimest kohta nad enam ei püüa. Seda möönis eile ka poolkaitsja Aaron Ramsey. Ning seoses Rahvuste liiga B-divisjoni alagrupivõiduga on Walesil sisuliselt koht MM-i play-off'is tagatud.

Nimelt pääsevad sinna lisaks valiksarja kümnele teise koha omanikule ka kaks kõige paremat Rahvuste liiga alagruppide võitjat. Et Wales kahe viimase sekka ei mahuks, peaks nelikust Belgia, Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia vähemalt kaks koondist enda valikgrupis kahe parema seast välja jääma. Seda ei juhtu, Wales võib end rahulikult tunda.

Aga samas on teine koht neile ikkagi ihaldusväärne, sest MM-i play-off mängitakse märtsis süsteemis, kus 12 meeskonnast loositakse kolm nelikut, mille võitjad pääsevad MM-ile. Poolfinaalid ja finaal peetakse kõik ühe mänguga ning poolfinaalis saavad koduväljakueelise MM-valiksarja kuus paremat teise koha omanikku. Sinna seltskonda Wales rühkida soovibki.

* * *

Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeEesti peatreener Thomas Häberli: "Muidugi me unistame võidust, see on ju lubatud! Kui me homme võidaksime, tõuseksime Walesile ja Tšehhile juba päris lähedale. Ma ei taha öelda, et oleksin viigiga juba enne avavilet rahul, sest sel juhul oleksime igal juhul heitlusest play-off-pääsmele väljas. Seega ma ütlen, et viik ei oleks meie jaoks rahuldav tulemus.

Wales on maailma edetabelis 19. kohal. Sellisel tasemel meeskondade juures nõrkade kohtade leidmine on väga keeruline. Nad on kiired, väga tehnilised - see näitab hästi, miks nad on maailma edetabelis niivõrd kõrgel kohal. Meie ülesanne on panna platsile parim võimalik võistkond ja proovida rõhuda oma tugevustele."

Foto: Scanpix / Reuters / Jevgenija NovozeninaWalesi peatreener Robert Page: "Mängisime reedel Tšehhi vastu väga hästi (2:2 viik - O. J.), suutsime pärast mõõnaperioode endas motivatsiooni leida. On palju positiivset, mida kaasa võtta, aga peame esmaspäevaks ka negatiivsest korrektuurid tegema. Oleksime paremal päeval võinud lüüa Tšehhile kolm või neli väravat, peame kindlasti end selle koha pealt parandama.

Reedene mäng näitas, et kuigi Gareth Bale'il on meeskonnas ülioluline roll, on meil mehi, kes suudavad teda asendada. Oluline on, et oleks keegi, kes juhtohjad enda kätte võtab - hetkel on nendeks Joe Allen ja muidugi ka Aaron Ramsey. Peame esimesest minutist alates täielikult keskendunud olema ja koheselt oma mängu peale suruma."

* * *

Eesti senised kohtumised Walesiga:

23.05.1994 Eesti - Wales 1:2 (86. pen Reim - 56. Rush, 83. Philips)
25.05.2009 Wales - Eesti 1:0 (26. pen Earnshaw)
08.09.2021 Wales - Eesti 0:0

* * *

11. oktoobril kell 21.45 A. Le Coq Arenal

Eesti - Wales
Peakohtunik: Sandro Schärer
Abikohtunikud: Stephane De Almeida, Bekim Zogaj
Neljas kohtunik: Alain Bieri
VAR: Fedayi San
AVAR: Lionel Tschudi (kõik Šveits)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Statistika:

EESTI MM-valikmäng WALES
08.10. vs Valgevene (k) 2:0
08.09. vs Wales (v) 0:0
05.09. vs Põhja-Iiri (k) 0:1*
02.09. vs Belgia (k) 2:5
10.06. vs Läti (k) 2:1**
Viimased mängud 08.10. vs Tšehhi (v) 2:2
08.09. vs Eesti (k) 0:0

05.09. vs Valgevene (v) 3:2
01.09. vs Soome (v) 0:0*
26.06. vs Taani (n) 0:4***
4 (1 võ, 1 vi, 2 ka), vv 8:15 Punktid kokku
8 (2 võ, 2 vi, 1 ka), vv 7:7
3 (1 võ, 0 vi, 2 ka), vv 6:11 Punktid kodus/võõrsil 4 (1 võ, 1 vi, 1 ka), vv 6:7
3 Henri Anier
2 Erik Sorga
1 Rauno Sappinen
1 Mattias Käit
1 Sergei Zenjov
Parimad väravakütid 3 Gareth Bale
2 Daniel James
1 Harry Wilson
1 Aaron Ramsey
Henri Anier
Vladislav Kreida
Mängukeelu all -
Märten Kuusk
Henrik Pürg
Joonas Tamm
Maksim Paskotši
Mängukeelu ohus James Lawrence
Chris Gunter
Joe Morrell
Aaron Ramsey
Ethan Ampadu
Kieffer Moore
13.11. vs Belgia (v)
16.11. vs Tšehhi (v)
Järgmised mängud 13.11. vs Valgevene (k)
16.11. vs Belgia (k)

(k) - kodus; (v) - võõrsil; (n) - neutraalsel pinnal; võ - võidud; vi - viigid; ka - kaotused; vv - väravate vahe; * - sõprusmäng, ** - Balti turniir, *** EM-finaalturniir

Coolbeti koefitsiendid:

Eesti võit - 7,80
Viik - 3,83
Walesi võit - 1,56

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
6
5
1
0
21:4
16
2.
6
2
2
2
10:9
8
3.
Wales
5
2
2
1
7:7
8
4.
5
1
1
3
8:15
4
5.
6
1
0
5
6:17
3

Eesti koosseis:

Väravavahid
Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Londoni Arsenal (ENG) 11/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Tallinna FC Flora 8/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Tartu JK Tammeka 86/0
Karol Mets (16.05.1993) – Sofia CSKA (BUL) 72/0
Ken Kallaste (31.08.1988) – Tallinna FC Flora 48/0
Artur Pikk (05.03.1993) – FK RFS (LVA) 46/1
Joonas Tamm (02.02.1992) – FC Poltava Vorskla (UKR) 43/3
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora 15/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 8/0
Marco Lukka (04.12.1996) – Tallinna FC Flora 2/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 7/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 135/25
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 90/14
Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 47/1
Mattias Käit (29.06.1998) – FK Bodö/Glimt (NOR) 38/8
Erik Sorga (08.07.1999) – VVV-Venlo (NED) 12/3
Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – MFK Karvina (CZE) 12/0
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 9/0
Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – Tallinna FCI Levadia 6/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 6/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Mänedžer: Miko Pupart

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
10 kommentaari

Jormma   •  
(90.190.66.***)
Ma küsiks Otilt et milleks meil seal koondises Vastsuk on ?
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
parandage ära, täna on mäng Eesti - Wales
tselsik   •  
(193.94.200.***)
Mängijate statistika on ka Valgevene mängu eelne
soc   •  
(46.131.41.***)
Mul jäi ka arusaamatuks Vaštšuki välistamine ja kirjutise autori poolt täielik ignoreerimine. Vähemalt teoreetilises vaatevinklis võib ka tema olla Kreida asendaja.
-soccerfann-   •  
(91.129.107.***)
Häberli kahjuks teda ei maininud, arvatavasti sellepärast. Eks ta Poom jälle on.
Jaak   •  
(62.65.211.***)
Vashtshuki häda on praegu see,et ta Sept aknast välja jäi vigastuse tõttu. Põhj-Iiri mäng näitas ära mis on alternatiivid mida vajadusel proovitakse. Seega pigem ei näe algkoosseisus ei Kirssi ega Vashtshuki. Aga loodetavasti oma mingid minutid ikka saavad.
marconius   •  
(85.253.224.***)
Tahaks ka Bogdani,seda oksakohaga Zenjovi nähtud küll...
Taavi Usta   •  
(85.76.11.***)
Vaštšuki kirjutamine on lihtsalt raskem. Ma pole mõõtnud ja ei tea aga valiksin selle, kes füüsiliselt parem on (kiirem, vastupidavam jne) ning kes duellee suudab rohkem võita.
Taavi Usta   •  
(85.76.11.***)
õnneks on meie treenerid aru saanud, et aeglaste ja kehva füssaga mängijatega ei saa võita. Ma arvan, et Kostja peaks veidi väiksema min arvu saama ja veidi varem kas Kirsi või Ojamaa näol värskust tooma. Oleks tahtnud veel Lilanderi (kiire, jõulne ja hea tehnika) ka näha äärel.
Robustjon   •  
(46.131.22.***)
Kas eestlastel ka mingit sõnaõigust mängu algusaja suhtes oli? Oleks ka vaatama läinud aga Tartust minnes läheb väga hiliseks see värk, seepärast jääb kahjuks minemata.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK