Siim Pulst | Kolm kallist viga, mis Juventuse pilvepiirilt alla kupatasid (1)

Andrea Agnelli (keskel) juhtimisel kerkis Juventus kiiresti tippu, aga kukkus sealt peaaegu sama kiiresti alla tagasi. Foto: Scanpix / EPA / Alessandro Di Marco

Aastatel 2012-2020 saavutas Torino Juventus kodumaal hegemoonilise rolli, purustades üheksa järjestikuse meistritiitliga rekordeid ning jõudes kaks korda Meistrite liiga finaali, väiksematest karikatest rääkimata.

Aastaks 2022 võitleb Juventus koduliigas esinelikusse pääsemise nimel ning Meistrite liiga alagrupis konkureeritakse Haifa Maccabiga kolmanda koha pärast.

Juventus langes Meistrite liiga alagrupiturniirilt välja esmakordselt pärast 2013. aastat, aga seejuures ei saa rääkida ebaõnnest või napikast, sest PSG ja Benfica praegune tase osutus lihtsalt selgelt kõrgemaks. Uueks madalpunktiks sai 0:2 võõrsilkaotus Haifas, kus isegi Iisraeli klubi mängis Massimiliano Allegri hoolealused konkreetselt üle.

Tõsi on see, et Juventuse hooaja algust häirib ka suur vigastustelaine, kuid samas ei ole allakäik saabunud nüüd ja praegu, vaid üldisem langustrend on Juventust pilvepiirilt alla kiskunud kolm-neli aastat. Seda langust võib laias laastus kirjeldada läbi kolme kuluka eksimuse klubijuhtide poolt.

REKLAAM

1. Üleminekugeeniuse minnalaskmine

Juventuse viimase suure tõusu alguseks võib lugeda 2010. aasta maikuud, mil peadne klubi president Andrea Agnelli alustas sisulist tööd ning tõi esimese asjana Sampdoriast üle Giuseppe Marotta. Just Marotta geniaalne nina üleminekute peale ühes läbirääkimisoskustega võimaldas neil lühikese ajaga üles ehitada meeskonna, kes tõusis kui fööniks tuhast ja asus Itaaliat domineerima.

Marotta tõi 2011. aasta suvel klubisse Antonio Conte, kes tegi Juventuses omale peatreenerina nime, juhtides meeskonna otsekohe kolme järjestikuse tiitlini. Samal ajal meelitas Marotta tasuta(!) klubisse sellised keskväljamehed nagu Andrea Pirlo ja Paul Pogba ning lisas neile säästuhinnaga Arturo Vidali, ladudes sellega klubi kuldsetele aastatele vundamendi.

Õnnestunud ja säästlikud tõmbed üleminekuturul jäid Juventuse strateegiat kaunistama veel aastateks pärast nimetatud supertähtede lahkumist. Erilist jälge ei jätnud ka Conte lahkumine uute väljakutsete juurde. Juventuse esindusmeeskonna komplekteerimine toimis süsteemselt nii hästi, et ühegi indiviidi väljalangemine ei tekitanud masinavärgis suuremaid tõrkeid.

2018. aastal läksid aga Marotta suusad klubiga risti, nii et sisuline juhtpositsioon langes tema senise parema käe Fabio Paratici kätte. Juventus oli viimase kolme aasta jooksul kaks korda Meistrite liiga finaalis mänginud, aga igatsetud tiitel jäi tulema ning nähtavasti otsustas klubi, et vaja on uut energiat ja ambitsioonikamat lähenemist.

Igatahes ei olnud tegemist lihtsalt lepingu lõppemise ja uute väljakutsetega, sest Juventus maksis Marottale lepingu katkestamisel isegi kompensatsiooni. Marotta liikus peagi edasi Milano Interi ridadesse ning aitas neil pika tiitlipõua lõpetada, samal ajal kui Juventus vajus tasapisi tippkonkurentsist välja.

Foto: Jana Pipar

2. Ronaldoga seotud riskid

Paratici esiletõus ja Marotta taandumine klubisiseses hierarhias jõudis avalikkuse ette 2018. aasta suvel supertehingu käigus, kui Juventus otsustas maksta 33-aastase Cristiano Ronaldo eest Real Madridile sada miljonit eurot ning ilmnes, et selle tehingu näol oli tegemist just Paratici kätetööga.

Juventuse varasemat strateegiat arvestades oli tegu väga suure väljaminekuga, mille otsene tagasiteenimine oli portugallase passi vaadates sisuliselt võimatu. Lisaks nõudis Ronaldo aastas umbes 30 miljonit eurot palka, samal ajal kui ükski meeskonnakaaslane ei teeninud kümmetki miljonit.

See tõi ühelt poolt kaasa finantsriskid, mis meenutas kõikide panuste ühele kaardile asetamist Meistrite liiga karika nimel, teiselt poolt aga kaasnesid sellega ka sportlikud riskid, kui uus strateegia ja Ronaldo erikohtlemine võinuks toimiva mudeli lõhki ajada. Kui seni nägid Juventuse mängijad end Itaalia kuningatena, siis nüüd ehitati tiim ühe mehe ümber ja senised supertähed leidsid end järsku kõrvalisest rollist.

Samal ajal jätkusid Paratici vedamisel meeskonna ümberkorraldused ning Ronaldo esimese hooaja järel hakati Meistrite liiga pettumuse tõttu ka treenereid vahetama. Viis meistritiitlit võitnud ja kaks korda Meistrite liiga finaali jõudnud Allegrile näidati ust, asendades ta Maurizio Sarriga. Sarri ei saanudki tiimi korralikult tööle, kodune tiitel tuli napilt ära ning Meistrite liigast langemise järel ootas teda juba esimese hooaja järel vallandamine.

Seejärel anti võimalus Andrea Pirlole, kes sai küll meeskonna täielikult enda taha, aga ta osutus rohelise treenerina taktikaliselt kangekaelseks. Innovaatilised lahendused keskväljal ei toiminud loodetult, tulemusi ei tulnud ning Juventus mitte lihtsalt ei kaotanud üle pika aja Seria A tiitliheitlust, vaid pääses ülinapilt esinelikussegi.

Kuidas hinnata Ronaldo isiklikku panust on vaatepunkti küsimus, aga suures plaanis ei õigustanud tema üleminekuga seatud riskid end mitte sugugi. Vähe sellest, et Meistrite liiga karikale ei jõutud temaga koos isegi mitte lähedale, tagatipuks loovutati ka oma positsioon koduse valitsejana.

3. Allegri teine tulemine

Paratici lahkus eelmise aasta mais Inglismaale ning augustis liikus sinna ka Ronaldo. Raha lugema sunnitud Juventuse juhid lootsid viimaste aastate tõmblemise ja läbikukkumiste järel tasakaalu taastada, tuues Pirlo vallandamise järel treeneripingile tagasi Allegri, kes oli vahepeal kaks aastat treeneritööst puhanud.

Paberi peal võinuks eeldada, et Allegri tagasitoomine on kindla peale minek, aga paraku selgus, et seegi otsus osutus ämbriks. Ründav ja väravaterohke jalgpall on viimastel aastatel võidukäiku tegemas ning Allegri poolt viljeletav äärmiselt kaitsev taktikaline lähenemine ei ole suutnud sellega sammu pidada.

Juventuse ründemäng on üheülbaline ja toetub ründajate individuaalsele klassile. Sellest klassist pole küll kunagi puudust tulnud, aga kui oma esimesel ametiajal suutis Allegri eduseisus mängud lukku keerata, siis täna ei tulda sellega enam toime, vajudes ka selgelt nõrgemate meeskondade vastu nii sügavale kaitsesse, et ei suudeta isegi kontrarünnakutega ohtu kujutada.

Turul on tipptreenereid saadaval küll, aga nagu juba mainitud, siis varasemate aastate laristamise tõttu ei ole Juventuse finatsvõimekus enam selline nagu oma hegemoonilise perioodi lõpuosas. Allegriga sõlmiti aga leping koguni 2025. aasta suveni, nii et tema vallandamine tähendaks veel ühte põntsu rahakoti pihta.

*
Kõigi kolme kirjeldatud otsuse tegemise ajal võis mõista, mida klubi nende käikudega saavutada tahtis, ning vigadeks saame me neid kindlalt nimetada alles hiljem, kui oli selgeks saanud, et võetud ambitsioonid või riskid või tagasipöördumised ei õigustanud end.

Ei ole põhjust arvata, et Juventus lõplikult suurklubi staatusest ilma jääb, sest nii võimas globaalne bränd toimib tänapäeval sisuliselt tagatisena, et vajadusel leidub alati investoreid, kes end nendega siduda tahavad. Siiski on Juventuse langus heaks näiteks sellest, kui õrnad võivad tegelikult olla need jalgpallimaailma hegemooniad, mis oma hiilgeaegadel paistavad olevat lausa kõigutamatud. Piisab mõnest strateegiliselt halvast otsusest või liiga uljast riskist, et hiiglane pilvepiirilt maa peale tagasi kupatada.

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

telekavaataja   •  
(85.253.16.***)
Väga hea ülevaade.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK