Suured on audis! Maroko saatis belglased koju, Jaapan šokeeris Hispaaniat ja kinkis sakslastele kojulennupiletid (5)

Jaapan alistas 2:1 Hispaania ning lõpetas alagrupi esimesena, teisena läksid edasi hispaanlased. Saksamaa ja Costa Rica sõidavad koju, kusjuures sakslasi tabas sama saatus ka eelmisel MM-il. Foto: Scanpix / AP Photo / Petr David Josek

MM-finaalturniiri 12. päeval kindlustasid F-alagrupist edasipääsu 1/8-finaali Maroko ja Horvaatia, koju sõidavad Belgia ja Kanada. Vähemalt sama intrigeeriv oli ka E-alagrupp, kust pääses võitjana edasi Jaapan. Teise koha napsas asiaatidele kaotanud Hispaania ning teist MM-i järjest langes alagrupifaasis turniirilt Saksamaa.

F-alagrupis oli enne viimast vooru edasipääsuvõimalused minetanud vaid Kanada, ülejäänud kolm meeskonda jahtisid piletit 1/8-finaali. Maroko asus Kanada vastu avapoolaja keskpaigas 2:0 uhtima, aga poolajapausile mindi siiski 2:1 eduseisus. Teisel poolajal väravaid ei löödud ja Maroko võitiski 2:1 ja jõudis riigi ajaloos teist korda MM-il alagrupist edasi.

Kuna Horvaatia hoidis Belgia vastu viimases voorus 0:0 viigist lõpuni kinni, siis tõusis Maroko seitsme punktiga alagrupi võitjaks. Horvaatia kogus viis, Belgia neli ja Kanada null punkti. Eelmisel MM-il kolmanda koha saanud Belgia piirdus seekord alagrupiturniiriga.

Saksamaa asus 4:2 võidumängus Costa Rica vastu juhtima juba 10. minutil, kui Serge Gnabry pealöök maandus Keylor Navasi seljataga. Pikalt püsis seis muutumatul kujul, kuniks tuli 58. minutil Yeltsin Tejeda ja lõi 1:1. 12 minutit hiljem viis Juan Vargas costaricalased juhtima. Kolm minutit hiljem tõi Kai Havertz taas viigi majja, 85. minutil viis ta aga sakslased jälle juhtima. Viimane värav sündis 89. minutil, autoriks Niclas Füllkrug. Teenitud võidust ei piisanud, Saksamaa langeb teist MM-i järjest alagrupis.

E-alagrupis alustasid hispaanlased ja jaapanlased rahulikult: Alvaro Morata lõi 11. minutil avapoolaja ainsa värava ning kogu ülejäänud poolaja lükkasid eurooplased omavahel palli. Teisel poolajal läks aga korralik mürgel lahti, kui Jaapanil õnnestus vahetusmeeste toel lüüa kuue minutiga kaks väravat. Kuigi hispaanlased proovisid ikka viiki kätte saada, siis lõpuks tuli leppida kaotusega ehk kahe Euroopa võistkonna skalbi saanud Jaapan lõpetas alagrupi esimena. Kaheksandikfinaalis minnakse kokku horvaatidega ning hispaanlased hakkavad madistama Marokoga.

Värske "Pikk ette (ja MM-ile)" osa sõjakorrespondendi ja rindeoperaatori Ivar Heinmaaga: