Tallinna derbi ja külm ilm. Plats on ilmselt okei, aga üks asi võib sportliku vaatemängu tuksi keerata (4)

Pühapäeval toimunud Premium liiga kohtumistes olid olud vähem või rohkem lumised. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kuigi alaliidu presidendi Aivar Pohlaku juhtimisel oli plats vaheajal hangedest enamvähem puhtaks lükatud, nägi teise poolaja alguses ikkagi vaatepilti, kus neljas kohtunik liikus töömeeste kõrval ja jälgis väljakul toimuvat, et juhul, kui mäng lähedale jõuab, anda korraldus agregaat jalgpalluritelt jalust koristada.

Väljakul olid Eesti ja Kanada rahvusmeeskonnad, tegemist oli A-maavõistlusega ja agregaadiks oli hangedest puhastatud A. Le Coq Arena lumeväljakule punaste joonte vedamiseks kasutatud masin. Jah, mäng käis ja samal ajal tõmmati maha küljejoont, et see lume seest enamvähem välja paistaks. Absurd? Natuke ikka. Unustamatu mälestus? Kindlasti!

Lumiseid lahinguid on A. Le Coq Arenal peetud ka pärast 2008. aasta Eesti – Kanada maavõistlust (2:0 võit). 2011 märtsis tulid külla Uruguai ja Serbia, kes lahkusid siit vastavalt 0:2 kaotuse ja 1:1 viigiga. Henri Anieri sõnul olla pool aastat varem MM-finaalturniiri parimaks jalgpalluriks valitud Diego Forlan temalt keskringis külmetades uurinud: kas te mängite siin Eestis alati sellise ilmaga?

2010. aasta MM-finaalturniiri parimaks mängijaks valitud Diego Forlan 2011. aasta märtsis talvisel A. le Coq Arenal, kus Uruguail tuli tunnistada Eesti 2:0 paremust. Foto: Hendrik Osula

REKLAAM

Alati mitte, aga vahel tuleb ette küll. Eesti jalgpallihooaeg lõpeb sel nädalal, kui meistritiitli omanik selgub Tallinna derbides. FCI Levadiale piisab viigist kas tänases või pühapäevases duellis. FC Florale ei kõlba mitte midagi alla kahe võidu. Kohtumiste eel on mõlemad meeskonnad teraselt ilmateadet piielnud ning selle üle ka mõtteid avaldanud.

"Sellised mängud on mõeldud mängimiseks parimates tingimustes hea väljakuga. Praegune olukord pole hea ei fännidele ega jalgpalli kvaliteedi mõttes ka mängijatele. Aga arvan, et mõlemad meeskonnad lähevad mängima oma parimat mängu olenemata tingimustest. Sellistes oludes mängitakse vahel ka tugevamates liigades [kui Premium liiga] ja elatakse üle. Kui saaks valida, siis loomulikult eelistaks paremaid tingimusi," sõnas Flora peatreener Jürgen Henn.

Levadia juhendaja Marko Savic nii diplomaatiliseks ei jäänud: "Kujutage ette, kui see kohtumine toimuks juunikuus. Meil oleks staadionil vähemalt 5000 pealtvaatajat. Aga praegu on ilm mõlema meeskonna jaoks katastroof."

Otsustavad mängud juunis pole Eesti laiuskraadil tõsiselt võetav variant

5000 pealtvaatajat pakkudes ülehindas serblane ilmselt Premium liiga külgetõmbejõudu, aga selge on see, et kui piripardani täis Sportland Arena mahutab veidi üle tuhande pealtvaataja, siis suvisel ajal A. Le Coq Arenal algaks tiitlilahingu publikuarv vähemalt numbriga kaks.

Samas viiks suvine tiitlilahing koduvabariigi jalgpalli tagasi 1998. aastasse, sest just toona mängiti viimati Eesti meistrivõistlusi sügis-kevad süsteemis. Pärast seda kasutab Eesti sarnaselt Põhjamaadele (v a Taani), Baltimaadele ja Iirimaale kevad-sügis formaati.

Vastupidisel juhul tuleks hooaeg talvel kaheks kuni kolmeks kuuks katkestada, mis õgvendaks olematuks meistrivõistluste järjepidevuse ja tooks hooaja keskele nii pika puhkuse kui ka täiemahulise ettevalmistusperioodi. See pole ühestki vaatest mõistlik ega loogiline. Eesti laiuskraadil peab meister selguma sügisel. Arutelu kohta siin ei ole.

Et FC Flora tegi ajalugu ja jõudis esimese Eesti klubina eurosarja alagrupiturniirile, nihkus hooaja lõpp detsembrisse (mullu juhtus sama seoses koroonapandeemiaga). Oleme ausad – loodetavasti saab sellest reegel, sest mida sagedamini Eesti klubijalgpalli eurosarjas läbi terve sügise kaasa saab teha, seda uhkem, kasulikum ja vahvam see Eesti jalgpallile on.

FC Flora tähistamas 1:0 võitu Belgradi Partizani üle Konverentsiliiga alagrupiturniiri 5. voorus. Foto: Brit Maria Tael

"Meie kliimas professionaalse jalgpalli ülesehitamine on kahtlemata väljakutse. Kui soovime, et meie klubid oleksid Euroopas jätkuvalt edukad ja mängivad UEFA klubiturniiride alagrupifaasis, siis on novembri viimase või detsembri esimese nädalavahetuseni kestev liigahooaeg edukatel aastatel paratamatus," ütleb jalgpalliliidu president Aivar Pohlak.

"Kasvõi põhjusel, et UEFA klubisarjade eelringide vahel liigamängude seal osalevate klubide jaoks mittepidamine on meie klubijalgpalli rahvusvahelise edu toetamise vajaduse tõttu ülioluline. Probleem laheneb, kui infrastruktuur tuleb järele. Vastupidi, et kõigepealt taristu ja seejärel hooaja pikkus, ei ole võimalik. Ka mujal Euroopas on asjad liikunud omal ajal samamoodi kui meil praegu.

Lisan, et jalgpalliliit ei rõõmusta sellistes tingimustes toimuvate mängude üle, aga isegi juhul, kui meie infrastruktuur ja jalgpallitase saavad olema ideaalsed nagu näiteks Saksamaal ja Inglismaal, on mõne mängu sattumine halbadesse tingimustesse paratamatu. Tõsi, pealtvaatajate jaoks on tingimused sel juhul oluliselt meeldivamad," sõnab Pohlak.

Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) seisukoht ongi pikki aastaid olnud – kui võistlusmatše mängida, siis tuleb aega mööda järele ka taristu. Suures plaanis on neil olnud õigus. Viimase 10 aasta jooksul on tingimused hilissügistes, varakevadistes ja talvistes oludes jalgpalli mängimiseks Eestis oluliselt paranenud. Kunstmuruplatside kvaliteet on parem, hooldus teadlikum, mõnes kohas saab kasutada soojendust.

Külmaga saadakse hakkama, aga lumesadu võib kõik tuksi keerata

Aga kui tingimused on sellised nagu pühapäeval Narvas, ei piisa sellestki. EJL-i teatel oli Fama staadioni platsialune soojendus sisse lülitatud, aga kuna Trans – Levadia mängu (0:2) ajal sadas päris korralikult lund, mõjutas see oluliselt kohtumise kvaliteeti, mis jäi üpris primitiivseks. See on ka peamine oht kahe otsustava Tallinna derbi puhul.

FCI Levadia ründav poolkaitsja Zakaria Beglarišvili tähistab pühapäeval Narva Transile löödud väravat. Fotol on näha ka, kuidas väljaku jooned on labidaga puhtaks lükatud. Foto: Katariina PeetsonKülm on niikuinii, näiteks tänaseks mänguks ennustab Accuweather 7-8 kraadi miinust. "Platsil on külm küll. Kaks kõige külmemat momenti on avavileks ja teiseks poolajaks platsile tulles. Need on rasked momendid, aga kui minut-kaks oled jooksnud, siis on keha soe ja ei jõua enam külmale mõelda," sõnas eile Flora ründaja, 2020. aasta Eesti parim jalgpallur Rauno Sappinen.

Ent pakane ise alt köetavat platsi mittemängitavaks ei muuda. Pühapäeva pärastlõunal toimunud Flora – Paide mängu ajal oli samuti külm, aga jalgpallureid häiris pigem see, et esimese poolaja alguses sadas lund, mis jäi mõneks ajaks platsile püsima. Pidurdamine ja pööramine olid raskendatud.

Kui plats teise poolaja eel masinaga puhtaks lükati ja enamik sadanud lumest ära jõudis sulada, olid tingimused täiesti normaalsed. "Väljak oli päris hea. Tänane ilm on mängimiseks veel täiesti okei. Plats oli kiire ja mängijad ütlevad samuti, et sellisel on parem kui täiesti kuival väljakul. Külm mõjutab kindlasti mõlemat võistkonda. Tempo on madalam, see on selge. Aga olud on mõlemale poolele võrdsed ja ei taha sellele liigselt mõelda," sõnas pühapäeval Henn.

Flora kapten Konstantin Vassiljev ütles pärast Paide üle võetud 3:0 võitu väljaku kohta aga nii: "Oli teada, et mängud on detsembris ja peame sellisteks ilmadeks valmis olema. See ei ole üllatus. /…/ Võrreldes sellega, mis oli täna Narvas, siis täiesti mängitav väljak. Küll natuke libe, aga parem. Kui lumekihti pole, siis võib alati mängida."

Täna lumeohtu olla ei tohiks, aga pühapäeva osas on veel vara ilmateadet vaadata. Sportland Arenal on olemas Eesti parim lumepuhastamisvõimekus, ent kui mängu ajal sajab seda palju, saab sportlik vaatemäng paratamatult häiritud. Kas siis lumise platsi või selle puhastamiseks tehtavate mängupauside tõttu.

Mänguvoorude arv suurem kui Soomes, aga väiksem kui Leedus

Omaette küsimus on, kas ja miks Eesti kõrgliigas nii palju mängitakse. Juhendi algversioon nägi ette 36-voorulist liigat, mis kahanes koroonapandeemia ja Flora eurosarja jõudmise tõttu 32-vooruliseks. Võrdluseks olgu öeldud, et Soome kõrgliigas on 27, Rootsis ja Norras 30, Lätis 32 ning Leedus 36 vooru.

Foto: Brit Maria TaelPohlaku sõnul on alaliit veendunud, et hooaja jõuline lühendamine ei aitaks kaasa sportliku taseme tõusmisele, vaid hoopis kahjustaks seda. "Covid-19 on kahte hooaega palju mõjutanud, aga jalgpalli üldise taseme tõstmiseks on tähtis, et oleme suutnud mängude arvu enam-vähem hoida. Premium liiga tase sõltub eelkõige keskmise Premium liiga mängija tasemest."

Eestis peetakse meistrivõistluste viimane kohtumine tänavu 5. detsembril. Soomes on selleks kuupäevaks 31. oktoober, Lätis 6. november, Leedus 28. november, Rootsis 14. ja Norras 19. detsember.

* * *

Pühapäeva õhtul toimunud Premium liiga esimese üleminekumängu järel kurtis Tartu Tammeka mängija Sander Kapper vastaseks olnud Tallinna Kalevi kunstmuruplatsi olukorra üle. "Pall põrkab hullemini kui kossusaalis," sõnas Kapper.

Eilses Postimehes vastas talle Kalevi spordidirektor, 107-kordne internatsionaal Joel Lindpere, kes meenutas aastaid 2007-09, kui ta mängis polaarjoone taga asuvas Norra kõrgliigaklubis Tromsö:

"Terve detsembri oli lumi maas, mängisime viie aasta vanusel kunstmurul. Klubis oli ka Norra koondislasi, keegi ei kurtnud, võitsime pronksmedali. Eesti mängijad võiksid tingimuste üle kurtmise asemel mõelda, kuidas end kehtestada ja välismaale mängima pääseda."

* * *

Lõpetuseks meenutus, et kindlalt pole end võimalik tunda ka oktoobris, mil Eestis veel hilist saaki koristatakse. 2012. aasta 26. oktoobril tuli Sportland Arenal pärast 25. minutit katkestada Eesti – Wales U17 koondiste valikmatš, sest enne kohtumist vallandunud võimas ja lakkamatu lumesadu ei võimaldanud enam jalgpalli mängida.

Kui hümnide ajal seisid meeskonnad veidi vähem kui 10-sentimeetrises hanges, siis mängu käigus muutusid need kõrgemaks. Kaks korda pandi vutt seisma, et labidamehed saaksid Sportland Arena jooned lumest lahti lükata, aga ilmataat muutis töö mõne minutiga viljatuks. Matši kohtunik Clayton Pisani oli pärit Maltalt ning nägi tol päeval lund esimest korda elus.

2012. aasta 26. oktoobril Sportland Arenal toimunud Eesti - Wales U17 EM-valikmäng, mis lumesaju tõttu katkestati. Foto: Ott Järvela

SEOTUD LOOD
4 kommentaari

kasparov   •  
(90.191.103.***)
Kas järgmisel aastal tehakse MMi ajal (21. nov-18. dets) liigas traditsiooniline suurvõistluse paus?
tpx   •  
(90.190.***)
@kasparov, hea nali! :D aga miks mitte võimalus ju on :D
Madis35   •  
(90.191.134.***)
Muidugi Lindpere kaitseb oma Kalevit ja selle praktiliselt amortiseerunud kunstmuruväljakut, kus tegelt on nõme pidada nii kõrgel tasemel mänge.
Nägin kuskil uudist, et juulis 2022 läheb see kunstmuru õnneks väljavahetamisele.
plain   •  
(85.253.102.***)
Lindpere pidi mängima Norra meistriliigas 5 aasta vanusel kunstmurul aga kas ta on üldse proovinud praegul Kalevi kunstal mängida? Ega Kapper ei viidanud ju sellele, et Joelil Norras headel väljakutel raske oli mängida vaid viidati ikka praegusele Kalevi kunstile.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK