Tallinna ja Tartu maavõistluse esimene vaatus: kas Kalev suudab pikalt omas mahlas praadinud Tammekat üllatada? (0)

Kelle kasuks kukub? Tammeka ja Kalev selgitavad kümnenda meeskonna, kes uuel hooajal Premium liigas mängib. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tallinn või Tartu? Eesti jalgpallis pole see vastasseis olnud pärast iseseisvuse taastamist kordagi nii terav nagu mõnel teisel pallimängualal, seekordsed Premium liiga üleminekumängud pakuvad aga just niisuguse duelli. Kas Tartu Tammeka säilitab ootamatult kehva hooaja lõppakordina ikkagi kõrgliigakoha või suudab Tallinna Kalev neid üllatada?

Loogiliselt võttes on selge soosiku rollis Tammeka. Esiteks on nad läbi hooaja mänginud märksa kõrgemal tasemel, samal ajal kui Kalev on pidanud Esiliigas mõõtu võtma mitmete klubide duubelrivistustelt. Mõistagi on vastavalt liigade tugevusele veidi erinev ka meeskondade komplekteerituse tase, ehkki ka Kalevi ridades on eesotsas nende esiründaja Ats Purjega mitu meest, kellel kuhjaga Premium liiga kogemusi.

Tartlaste hooaeg läks seatud eesmärke ja eelmiste aastate tulemusi arvestades küll täielikult untsu, sest mitu hooaega järjest viienda-kuuenda koha ringis lõpetanud meeskond kukkus vahepeal liigatabelis isegi viimaseks ning pidi kõvasti vaeva nägema, et vähemalt Pärnu Vaprust edestada ja mitte Esiliigasse pudeneda. Alates 2005. aastast kõrgliigasse kuuluv Tammeka on selle aja jooksul nii madalal tabelireal lõpetanud vaid kolmel korral. 

Ent siiski suudeti tänu septembrikuisele treenerivahetusele, kui meeskonda toodi juhendama Kalevi mullune loots Dmitrijs Kalašnikovs, kraavi kiskuv vanker tagasi teele juhtida. Siit tuleneb teine Tammeka kasuks rääkiv pluss - emotsionaalselt on nende seis parem, kuna Kalašnikovsi käe all on üheksast liigamängust võidetud neli. Ülejäänud viiest kaks andis lätlane sisuliselt vabatahtlikult ära, sest saatis väljakule duubelkoosseisu. Flora vastu oli eesmärgiks hoida põhimehi enne tähtsat mängu Vaprusega värskena, viimases voorus soovis Kalašnikovs aga vältida võimalikke mängukeelde ja/või vigastusi.

REKLAAM

Ent sellest hoolimata, et ametlikult on neil viimasest mängust kirjas kaotus, tulevad tartlased üleminekumängudele positiivsema emotsiooni pealt. Kalev kaotas ju Esiliigas terve hooaja jooksul vaid ühe mängu, hoidis viimase vooru otsustavas lahingus Maardu vastu kõiki võimalusi enda käes ja sai pikalt arvulises ülekaalus mängida, kuid ei suutnud ikkagi soovitud tulemuseni ja sellega kaasnenud otsepääsmeni jõuda.

Kolmanda ja veidi vähemtähtsa, kuid kindlasti mitte ebaolulise faktorina kõneleb tartlaste kasuks lähiajalugu. Ka 2015. aastal mindi üleminekumängudes vastamisi ja seis oli toona sama. Tammeka kaitses kõrgliigakohta, mida Kalev üritas neilt ära võtta, ning tegi seda edukalt. Kodus jäädi küll teise poolaja alguses kaotusseisu, aga vaid minut hiljem viigistati ja mindi oma teed. 4:1 võit muutis korduskohtumise Tallinnas suuresti formaalsuseks ja isegi 0:1 kaotus ei vääranud Tammeka püsimajäämist.

Toonastest meeskondadest on rohkem muutunud Kalev, sest ühtegi 2015. aastal kaasa teinud meestest nende ridades enam ei mängi. Tammeka ridades on seevastu endiselt alles näiteks Karl Johan Pechter, Kevin Anderson, Reio Laabus ja Martin Jõgi, sellal kui avamängus skoorigi teinud Kristjan Tiirik kuulub klubi juhtkonda.

Ning neljandaks ei soosi ka Premium liiga üleminekumängude ajalugu Esiliigast tõusjaid, vaid selgelt neid, kes püüavad oma kohast kinni hoida. 2017. aastal üleminekumänge liiga koosseisu muutumise tõttu ei peetud ja pärast seda on Kuressaare kolmel hooajal suutnud Esiliigast ülespoole pürgijast jagu saada, kuid ka enne seda oli kaalukauss selgelt meistriliiga poole kaldu.

Viimati suutis üleminekumängude kaudu kõrgseltskonda murda Viljandi Tulevik, kes seljatas 2014. aastal Jõhvi Lokomotiivi. Seejuures oli nendelgi mängudel väike tärn juures, sest reegliteraamatu korralikult läbi lugemata jätnud Lokomotiiv ei saanud kasutada kõiki oma põhimehi. Alates 2008. aastast, mil Pärnu Vaprus pidi kahe mängu kokkuvõttes tunnistama Paide Linnameeskonna nappi paremust, ongi Tulevik tosina aasta jooksul ainus, kes tõusmise trikiga hakkama saanud.

Mis räägib eelnevat arvestades Kalevi kasuks? Üht-teist siiski. Nagu eespool juba märgitud, tehti Esiliigas tegelikult väga tugev hooaeg, lihtsalt üks meeskond oli veel grammi võrra parem. Ats Purje, Tanel Tamberg ja Alger Džumadil omavad kolme peale mitmesaja mängu jagu Premium liiga kogemust, ka valdav enamik nooremaid mehi on Kalevi enda särgis kõrgliiga taset varasematel hooaegadel maitsta saanud.

Ning väljakutsuja rollis oleval Kalevil ei ole kaotada kõige vähematki, samas kui Tammeka jaoks oleks kõrgseltskonnast välja kukkumine kahtlemata šokk ja katastroof. Väikest rolli võib eriti avakohtumises mängida seegi, et Kalevi mängurütm on olnud tihedam, samas kui Tammeka põhimehed, kes viimase vooru mängu Vaprusega kodust vaatasid, käisid viimati väljakul kolm nädalat tagasi ehk novembri alguspäevil. Mis mõju selline omas mahlas praadimine võib tartlastele avaldada, on raske ennustada, kuid vahel pole liigne puhkus hea.

Kalevi peatreeneritepaari üks pool Daniel Meijel: "Viimasel ajal on palju mänge olnud. Nendest on tulnud erinevaid emotsioone. Aga ainult mängides ja võimalikult heade või võrdsete vastastega seda tehes on mängijatel võimalik saada targemaks ja tugevamaks mängijaks. Laupäeval on järgmine selline väljakutse ootamas."

Tammeka abitreener Siim Valtna: "Oleme mänguks valmis ja valmis andma endast kõik!"

Tartlaste ründaja Artur Uljanov: "Oleme teinud kõvasti trenni ja oleme meeskonnaga valmis andma endast kõik, et tulla Tallinnast võiduga tagasi."

27. novembril kell 16.00 Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul

Tallinna JK Kalev - Tartu JK Tammeka
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Kristjan-Eric Lääne

Eeldatavad algkoosseisud:

Tallinna Kalev vs Tartu Tammeka - Football tactics and formations

Statistika:

TALLINNA KALEV 1. üleminekumäng TARTU TAMMEKA
21.11. vs Maardu (v) 1:1*
17.11. vs Paide U21 (v) 4:0*
14.11. vs Levadia (v) 0:3**
06.11. vs United (v) 2:0*
03.11. vs United (v) 2:2*
Viimased mängud 21.11. vs Vaprus (k) 2:3
05.11. vs Tulevik (k) 2:0
30.10. vs Kuressaare (k) 1:0
27.10. vs Flora (v) 0:9
24.10. vs Tartu Kalev (k) 3:0**
24 Ats Purje
11 Ramol Sillamaa
9 Murad Velijev
5 neli mängijat
Parimad väravakütid 11 Tristan Koskor
5 Igor Dudarev**
5 Kevin Mätas
- Mängukeelu all -

-

Mängukeelu ohus -
19.09.20 (k) 1:2
22.08.20 (k) 0:2

24.05.20 (v) 2:0

26.10.19 (k) 1:2
20.07.19 (v) 2:2
Omavahelised mängud 19.09.20 (v) 2:1
22.08.20 (v) 2:0
24.05.20 (k) 0:2
26.10.19 (v) 2:1
20.07.19 (k) 2:2
04.12. vs Tammeka (v) Järgmised mängud 04.12. vs Kalev (k)

(k) - kodus; (v) - võõrsil; * - Esiliiga mäng; ** - karikamäng; *** - mängija on klubist lahkunud

Huvitavaid fakte:

  • Kalev ja Tammeka mängisid omavahel viimati eelmisel hooajal, kui Premium liigas peeti kolm kohtumist. Neist esimese võitis Kalev 24. mail 2:0 (53., 85. Hannes Anier), teise aga 22. augustil 2:0 Tammeka (23. Tristan Koskor, 79. Andre Paju) ja kolmanda 19. septembril 2:1 samuti Tammeka (44. pen. Tauno Tekko, 85. pen. Tristan Koskor - 14. Hannes Anier).
  • 2019. aastal võitis Tammeka Premium liigas neljast omavahelisest kohtumisest kolm, üks mäng lõppes viigiga. 2018. aastal võitis Tammeka samuti neljast mängust kolm, ühes jäi peale Kalev. Kokku on seega 11 viimasest omavahelisest mängust lõppenud 8 Tammeka ja 2 Kalevi võiduga, viiki on lepitud vaid korra.
  • 2015. aastal mindi samuti vastamisi üleminekumängudes. Tammeka alistas toona Kalevi kodus peetud esimeses mängus 4:1 (55. Kaarel Kiidron, 59. Kristjan Tiirik, 64. Martin Hurt, 89. Andre Paju - 54. Aleksei Larin) ja kaotas teise küll võõrsil 0:1 (50. Gregor Wahl), ent säilitas kokkuvõttes 4:2 paremusega siiski kõrgliigakoha.
  • Tammeka on klubi ajaloos kõrgliiga üleminekumängudel osalenud kahel korral. Lisaks eelmainitud 2015. aastale võideti 2013. aastal Rakvere Tarvast esimeses mängus 2:1 ja teises 4:1.
  • Kalev on üleminekumänge mänginud kolmel korral. 2006. aastal saadi Viljandi Tulevikust kahe mängu kokkuvõttes tänu võõrsil löödud väravatele 1:1 seisu järel jagu, ent seejärel selgus ka, et Viljandi oli kasutanud registreerimata mängijat ja Kalev tõusnuks igal juhul kõrgliigasse.  2012. aastal säilitati koht kõrgliigas 2:1 ja 1:0 võitudega Rakvere Tarva üle, 2015. aastaks oli aga kukutud Esiliigasse ning Tammekast jagu ei saadud.
  • Tammeka praegune peatreener Dmitrijs Kalašnikovs oli eelmise hooaja lõpus ametis Kalevi peatreenerina. Tema saldoks jäi Kalevis 11 Premium liiga mänguga 3 võitu, 2 viiki ja 6 kaotust. Tammekat on Kalašnikovs seni juhendanud 9 Premium liiga mängus, millest on võidetud 4 ja kaotatud 5.
  • Kalev kaotas Esiliiga hooaja jooksul 30 mängust vaid ühe, ent lõpetas ikkagi kahe punkti võrra liigavõitjast Maardu Linnameeskonnast tagapool.
  • Kalevi ründaja Ats Purje lõi Esiliigas tänavu 30 mänguga 24 väravat, lõpetades hooaja väravalööjate tabelis teisel kohal.

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK