Tammeka pakatab päris enda nooruslikust jõust, kuid juubelihooajal on oma "aga" (0)

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tartu Tammeka naiskonna asjapulkade jutust ei kuule poolt toonigi murenooti. Isegi kui see seal on, siis kaob see lakkamatu optimismi ja tuhina taha ära. Nagu ikka, siis on sinistes (ja mõnikord ka valgetes) särkides pallivad naised ikka ja jälle maksimumi välja pigistanud.

Jutuots läheb lahti küsimusega, kuidas möödus naiste ettevalmistusperiood. Tammeka peatreeneri Sirje Roopsi sõnul hästi, võttes arvesse nii jätkuvalt mäslevat koroonaviirust kui ka janti Tartu jalgpallihalli ümber. Meenutuseks, et hall pidavat püsti olema juba eelmise aasta lõpus, kuid reaalsuses treeniti terve talv palja taeva all.

Naiskonna kapten Rahel Repkini sõnul alustati esialgu põhja ladumisega ning kui plats oli jääs või lund täis, siis tehti spordihallis jooksu- ja jõutrenne. "Kuna hooajani oli tollel hetkel veel palju aega, siis see väga mängijaid ei mõjutanud. Pigem kui me jooksurajal juba kuuendat trenni tegime, hakkas see vaimselt neile mõjuma, aga siis saime kohe tagasi väljakule," meenutab Roops ka keerulisemaid aegu.

Teisalt tunnistasid mõlemad naised, et ega säärane asjade käik enam üllatav pole - Eestis sajabki lund ning väljakud kipuvad ära jäätuma. "See, et me mõni nädal väljaku peale ei saagi minna, sest on libe, on meie jaoks mingil määral, kurb öelda, aga normaalsus," pole olukorda Roopsi arvates ilustada mõtet.

REKLAAM

"Kui me nüüd veebruari lõpus ja märtsis oleme rohkem palliga tegutsenud, siis just hakkas meeste hooaeg ka ja väljakud on nüüd korras. Tingimuste taha seekord midagi ei tohiks jääda," on kokkuvõte siiski helgem. Sealjuures loodab Roops, et järgmisel talvel saab värskelt püsti pandud halli ka.

Helgematel nootidel jätkates sõnab Roops, et suurt põntsu pole pannud ka ei koroonaviirus ega vigastused. Üksikuid pausitajaid on olnud, kuid suures plaanis on töö kogu aeg käinud. Ainus pikemalt väljas olev pallur on ründaja Kirkeliis Lillemets, kes käis põlveopil ning peaks eeldatavasti olema mänguvormis jaanipäeva paiku.

Noored on Tammeka nägu

2005. aastal sündinud Lillemetsa kõrval on Tammekas teisigi talendikaid noori, kellele aina enam vastutust antakse. Sama aastanumber on ka väravat valvaval Lisette Tederil, kes sai mullu kirja kaks kõrgliigamadinat. Kuna endine esivaht Maria Sootak on mängijaputsad varna riputanud ning suundunud valitsevale Eesti meistrile tarkusi jagama, siis peakski just Teder tema kohale astuma.

Noorteklassist on esindusnaiskonna kandadele astumas kokku kaheksa seni pigem tagaplaanile jäänud pallurit. "Nendest kaheksast kaks on meie U17 väravavahid (Teder ja 2007. aastal sündinud Hanna Pihu – L. J.), kes on tegelikult üllatavalt hästi selle keskkonnaga toime tulnud ja mängudes ka väga hästi hakkama saanud. Kui me algselt mõtlesime, et äkki on natuke suur samm nende jaoks, siis praegu nad üritavad väga jõudsalt treenerile vastupidist väita platsi peal tegutsedes. Seda on rõõm näha," sõnab Roops siira entusiasmiga.

Lisette Teder seismas esimest korda naiste Meistriliiga postide vahel. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ja seda ka põhjendatult, sest väravavahtide osakond on Tammeka naiskonnas mitmetel aastatel erilist tähelepanu saanud. Näiteks ka Sootak jõudis postide vahele tänu sellele, et kedagi teist sinna saata lihtsalt polnud. 2015. aastal korraldati koguni konkurss leidmaks uut väravavahti ning toona värvati oma ridadesse Ragnar Klavani õde Diana.

"Nüüd on esimesed oma kasvandikud peale tulemas, kes ei ole seal sunniviisiliselt või missioonitundest, vaid nad päriselt tahavad ka väravas mängida. See tundub võib-olla väike asi, aga meie jaoks on ikkagi suur samm edasi," toonitab Roops.

Kuigi noori tuleb kõvasti peale, siis on omaette ettevõtmine ka nende esindusnaiskonda sulatamine. Taliturniiri mängudel saadi hulgaliselt katsetada ning tasuks kaks kaotust ja võit. Samas nagu ikka, siis suuri järeldusi kohe tegema ei tõtatud. Roopsi arvates tuleb arvestada sellega, et kuigi U17 tasandilt tõusnud tüdrukud on koos saanud mängida mitmeid aastaid, samamoodi ka naiskond, siis grupi peab saama omavahel toimima. Kompott pidavat aga päris hea olema.

Ka Repkini meelest on lähtekoht korralik ning võistkonnasisene konkurents on silmnähtavalt tõusnud. "See hooaeg tuleb heas mõttes raske, aga ma arvan, et meil on väga potentsiaalikas võistkond just sellepärast, et noori tuleb nii palju peale. Nad kõik on algusest peale meie klubis kasvanud ja ühise eesmärgi peal väljas. Teavad, mis meie stiil on," kirjeldab kapten.

Tammeka naiskonna tänast olemust kirjeldades usubki Repkin, et tugevus peitub järelkasvus. "Praegu trennis käivad lapsed näevad, missugune on esindusnaiskond, ja mõtlevad, et nad tahaks sinna kunagi saada. Ehtsad näited on sellest praegu olemas – Grete Kraus, Marie Kiivit ja Kirkeliis Lillemets – nemad olid nendes lastegruppides, käisid mänge vaatamas, olid pallitüdrukud ja nende eesmärk oligi esindusnaiskonda saada. Ja nüüd nad on siin."

Kirkeliis Lillemets, kes ongi nüüd "siin". Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Statistika on karm, kuid ees ootab juubelihooaeg

Seesugune asjade liikumine ongi Repkini hinnangul üleüldse naiste Meistriliiga arengule kaasa aidanud. Kuna tüdrukud jõuavad jalgpallitrenni varemas eas, siis esindusnaiskonda jõudvad noored on aina paremal tasemel.

Sealt sabast kinni võttes, Roops peab tänavuse Meistriliiga hooaja märksõnaks nooruslikkust. "Vaadates üldse liigat, siis ma julgen väita, et see on läbi aegade kõige noorem naiste Meistriliiga. Nüüd päriselt ongi põnev!" käib ta välja ühe oma lemmikuima fraasi, mille tõepärasus sel aastal paika võiks pidada.

Rääkides konkreetsemalt kõrgseltskonnakaaslastest, siis usub Roops, et peamised konkurendid püsivad suuresti samad. "Ma arvan, et see kollane värv on see, kellega me see aasta rohkem peame mängima," lähevad samasse patta JK Viljandi Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN, Põlva FC Lootos ning Pärnu JK Vaprus.

"Need lahingud on nii tasavägised. Kunagi ei tea, kuidas mäng Viljandi või Põlvaga minna võib. Need on sellised, et kes on sel päeval paremas hoos, kas võidab või lööb rohkem väravaid," lahkab Repkin. Näiteks Viljandi Tulevik võttis mulluses avamatšis 1:0 võidu, kahes järgmises madinas jäid tartlased sama skooriga peale. Lõppmadinas panid mulgid oma paremuse koguni 4:1 maksma.

Eva-Maria Niit madistamas ühe "kollasega". Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eelmisel aastal Esiliigas puhta töö teinud JK Tabasalus näeb Roops aga pisut enamat. "Minu arvates selle aasta üllataja võiks olla Tabasalu. Ei taha nendele noortele mängijatele küll väga mingit pinget peale panna, aga minu jaoks on tegemist väga huvitava võistkonnaga."

Kusjuures 2020. aaasta lõpus mängitigi Tabasaluga üleminekumänge, kus saatis tartlasi kokkuvõttes 3:0 edu. Ka lõppenud hooajal pidanuks eelviimasel pulgal lõpetanud Tammekat sarnane saatus ootama, kuid koroonaviirusest tingitud vangerduste tõttu üleminekumänge ei peetud. Niisiis on Roopsi tänavused kalkulatsioonid kõrgliigast välja langeja osas järgnevad: "Statistiliselt peaksid need olema meie, aga vaatame, mis see aeg toob."

Säärane asjade käik oleks Tammeka naiskonna korralikku ajaloopagasit arvestades tagasilöök, sest naiskond jooksis esimest korda väljakule 2003. aastal ja seda on tehtud järjepidevalt sellest ajast saadik.

"Peaksime alustama 20. hooaega Meistriliigas - üsna korralik seljakott on kaasas. Ehk siis, kui välja langed, on lisaks veel natuke rohkem kaotada," tõdeb Roops, kes lisab, et noortele mängijatele on selline väike lisasurve peale pandud. "Tahaks ikka selle 20. hooaja püsima jääda – see on meie eesmärk."

Kes aga karika enda kappi viib? Kui Repkin käib välja, et keegi neist, kes oli ka mullu tipus, siis lisaks naiste koondist tüüriv Roops jääb poliitiliselt korrektseks: "See, kes saab kõige rohkem punkte!"

Tartu JK Tammeka
Peatreener: Sirje Roops
Abitreener ja väravavahtide treener: Kevin Krünvald
Füsioterapeut: Hannagret Luks
Kapten: Rahel Repkin
Eelarve: 40 000 eurot
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka II (Esiliiga)
Koduväljak: Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljak
Naiskonna värvid: sinine ja valge
Kodulehtjktammeka.ee
Esimene mäng: 16. aprillil kell 12.30 vs. Tallinna FC Flora (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 29. mail kell 12.00 vs. Põlva FC Lootos (Põlva Lootospargis)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Lisette Teder, Hanna Pihu.
Kaitsjad: Carmen Kaidi Jõeleht, Annegret Kala, Eva-Maria Niit, Rahel Repkin, Carmen Tiivel, Kirke Tšikanov, Maaria Õun
Poolkaitsjad ja ründajad: Carola Erik, Kaisa Kamenik, Grete Kraus, Anna Maria Mets, Aleksandra Orlova, Kreete Õun, Hanna Haljasorg, Marie Kiivit, Kirkeliis Lillemets, Wanda Prost, Anna-Martha Reino

Hooajaeelsed mängud:

27.02. JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi ÜN (ML) – Tartu JK Tammeka 3:2 (Reino, Orlova)
05.03. JK Tallinna Kalev II (EL) – Tartu JK Tammeka 2:1 (Kiivit)
12.03. Tartu JK Tammeka – Põlva FC Lootos (ML) 2:1 (Repkin, K. Õun)

Võitkaotus.

Lisaks toimus veebruarikuus ka karikavõistluste 1/8-finaal.

12.02. Saku Sporting II (EL) – Tartu JK Tammeka 2:2 (Tšikanov, Mets) (võit penaltiseerias)

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK