Thomas Häberli: ma olen inimene, kes tahab midagi edasi viia (1)

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Selle aasta alguses võttis meeste A-koondise ohjad üle praeguseks 47aastane Šveitsi mees Thomas Häberli, kes on esimesel aastal võitnud fännide südame. Seega andis Jalka just neile võimaluse peatreenerile küsimusi esitada. Perega Eestisse kolinud Häberlilt küsiti isiklike teemade kohta, aga fookuses on loomulikult Eesti koondis ja jalgpall!

  • Lugu ilmus esialgselt oktoobrikuu Jalkas.

Mis tunne oli võita Balti turniir? (@robinklimson)
See oli fantastiline. Ma ütlesin jaanuaris oma tiimile, et see on selle aasta eesmärk. Realistlikult oli keeruline seada eesmärgiks Katari MMi. Kuigi Balti turniiri võitmine on ka keeruline, on see siiski reaalsem. Tundsime pinget, aga võitsime võõrsil Leedut, seejärel võõrsil (maavõistluses – toim.) ka Soomet, kuid kõige raskem mäng oli kodus Lätiga. Tunne oli tõesti imeline. Esimest korda olin võistlusmängudes treeneripingil meeskonda juhendamas – kolm võitu ning saime kodus Balti turniiri karika pea kohale tõsta. See oli oluline kõigile.

Kuidas oled Eesti koondisega rahul? (@sinuta_gt)
Väga rahul. Kui poleks, siis peaksin tööd vahetama. Olen rahul kvaliteediga ja inimeste iseloomuga.

Miks valisid endale just Eesti koondise? (@ernstrajasaare)
Ma olen inimene, kes tahab midagi edasi viia. Tundsin, et suudame tiimina töötada ja midagi tagasi anda. Näen siin potentsiaali. Kõik on näljased, et midagi saavutada, ja selline situatsioon mulle sobib, kui ka teised on motiveeritud. Pean tunnistama, et otsus siia tulla oli lõpuks üsna lihtne.

REKLAAM

Kui kaua mõtlesid, kas tulla Eesti koondise peatreeneriks? (@andupeakurikael)
Olin 2020. aastal osa ajast Eestis ja minu jaoks oli küsimus, kas selline võimalus üldse tekib ja kas mind on siia vaja. See polnud kordagi nullist sajani, vaid protsess. Tean, et rahvuskoondise treener ei pea alati samas riigis elama, aga mina teadsin, et tahan sellisel juhul Eestisse kolida, mispärast kaasasin sellesse protsessi ka oma pere. Aga abikaasa oli väga toetav ja olen talle selle eest väga tänulik.

Kas oled uhke Eesti–Walesi 0 : 0 üle? (@krismario_imeline_priva)
Mitte ainult mina ei peaks olema uhke, vaid me kõik peaksime olema uhked. Wales on hea meeskond, kes oli väga motiveeritud ja kes mängis üle aastate oma fännide ees koduväljakul.

Kas mõtted on juba pigem järgmise EM-valiktsükli peal (vaadates praeguse MM-valiktsükli tabeliseisu)? (@karlandressaul)
Strateegilisest vaatevinklist küll. Märtsi laagris toimunuga oli raske leppida (Eesti ei saanud kasutada paljusid põhimängijaid, kes olid lähikontaktsed positiivse koroonaproovi andnud mängija tõttu. Samuti olid lähikontaktsed meeskonna treenerid – toim.). Mängisime ju oma alagrupis meeskondadega, kes loosipottide järgi oleksid pidanud olema kõige jõukohasemad – Valgevene neljandast potist ja Tšehhi kolmandast. Nüüd peaksime väga tugevate vastaste vastu saatma korda midagi erakordset. Aga jalgpallis ei tea kunagi. Järgmine mäng on Valgevenega ja hetkel mõtleme sellest. Läheme mäng-mängult.

Kas plaanid pressingut kõrgemale tõsta? Meid surutakse päris alla ja saadakse vabalt löögile. (@g.e.n.n.e.t)
Ma usun, et me oleme näidanud, et mängime kõrge pressinguga. Aga kui vahe on suur, siis peame mõnikord leppima, et vastane on tugev. Kui lähed näiteks Belgia vastu kõrgele, siis nad leiavad Lukakule häid lahendusi. Peame leidma tasakaalu, aga loomulikult tahame ka kõrgelt pressida ja nagu ütlesin, siis oleme seda ka juba teinud.

Häberli eestvedamisel võideti sel suvel Balti turniir. Foto: Brit Maria Tael

Kuidas parandada Eesti koondise kaitsemängu mängijate markeerimisel? (Raimond)

Klubides treenimisega. Teadlikkust saame loomulikult ka koondises erinevaid klippe näidates suurendada. Peame teadvustama, millal katta tsooni ja millal mängijat. Peame üks ühe vastu olukordades tugevad olema.

Kes on koondise kõige parem mängija? (@martinneppo)
Raske öelda, sest meil on omaduste poolest justkui esindatud kõik. Meil on kiirust, pikkust, kogemust, talenti, tehnikat, väravalööjaid ja fantastiline kapten.

Kes on selle aasta parim täiendus mängijana koondises? (@reilykaneerut)
Raske öelda, sest me tegime võrreldes möödunud aastaga muudatusi. Aga ma ei pea silmas ainult uusi mängijaid, vaid just seda, kuidas nad on sel aastal mänginud. Näiteks paistsid silma Mattias Käiti esitused juunis ja ka nüüd septembris. Ja see ei piirdu ainult Mattiasega, sest ka mitu teist mängijat on tiimi sees sammu edasi teinud.

Kui palju teeb meeskond trenni, et saada nii hea tiimitöö? (@kristoferkutt)
Esmalt on vaja kutsuda õiged mängijad, õiged isiksused. Kui isiksused ei klapi, siis on ühtse tiimi ehitamine keerulisem. Vaja on hierarhiat, avatud suhtlust, rolle, reegleid ja loomulikult head juhtimist. Siis peab olema valvas, et see kõik toimiks, sest laagri ajal väga palju trenni teha ei jõua.

Milline on sinu arust kõige parem vasakkaitsja? (@roobaphilip)
Meie asetuses on äärekaitse pigem tõusev, aga otsime tasakaalu. Kui mängib näiteks Vlasi Sinjavski, siis on vasak äärekaitsja rohkem ründav ja parem kaitsev ning see toimib ka vastupidi. Vasakkaitsja peab olema tark, kiire, hea esimese puutega ja kõige tähtsam on, et ta oskaks kaitsta üks ühe vastu olukordades.

Miks Klavan ei mängi? (@kirillvonavi22)
Me oleme temaga kontaktis. Erinevaid põhjuseid on olnud. Eks ole näha. Joome kohvi sel või järgmisel nädalal (intervjuu toimus septembri keskel – toim.) ja vaatame, mis juhtub.

Kellest sirgub sinu, lugupeetud Thomas Häberli arvates järgmine tipptasemel mängija Eestis, nagu oli seda Ragnar? (Stenver)
Ma ei tea veel. Minu jaoks on Ragnar unikaalne, aga meil on palju mängijaid, kellel on suur potentsiaal. Raske on tulevikku ennustada, aga see on amet, millega võib ka palju raha teenida, ja mõne puhul võib ka see motivatsioon olla (naerab – toim.).

Kellel meie koondise meestest näed kõige suuremat tulevikku? (@andupeakurikael)
Sellele küsimusele on keeruline vastata. Sõltub mängijast. See on inimeses kinni, sest iga päev on võimalus saada paremaks, et lõpuks pürgida kõige tippu. Ma arvan, et mitu mängijat on hetkel õigel rajal, aga kui areng ühel hetkel peatub, siis…

Häberli usub, et potentsiaalikaid mängijaid on palju. Foto: Brit Maria Tael

Koondisemängude eel on olnud näha, et laulad kaasa Eesti hümni. Kas tead päriselt hümni sõnu või ümised niisama kaasa? (Jon, Pärnu)
Hea küsimus! Tean esimest salmi peast, aga edasi on raske. Sõltub mängust ehk siis kodumängudel saab tihtipeale ekraanilt näha teise ja kolmanda salmi sõnu.

Milline oli sinu esimene kontakt Eestiga? (Ainar)
2019. aastal Šveitsis FC Floraga. 2019. aastal käisin ka esimest korda siin.

Enne koondise peatreeneriks asumist olid ääri-veeri seotud FC Flora tegemistega. Kui palju tänapäeval Florale nõu annad? (Tarmo, Pirita)
Ei, nõu ei anna, aga ühenduses oleme ikka ja räägime Jürgeniga (Henn, Flora peatreener – toim.) mängudest, aga see on rohkem teineteise toetamiseks.

Mis keeles suhtled Norbert Hurda ja teiste eestlastest abilistega? Kas keegi neist räägib ka saksa keelt? (Rainer, Harjumaa)
Suhtleme inglise keeles. Mihkel Uiboleht räägib saksa keelt, nii et saan temaga saksa keeles suhelda.

Millal püsivalt Eestisse kolisid? Mis on olnud siin elades suurim üllatus? (Veiko, Tallinn)
Kolisime kogu perega siia augusti alguses. Kuna olin varem siin korduvalt käinud, siis ma ei ütleks, et miski mind väga üllatas, kui välja arvata ilm. Minu arvates on ilm väga hea, sest kõik olid alati rääkinud Eesti ilmast negatiivselt. Koondise taustajõud räägivad ka, et oota veel natuke… aga Šveitsis võivad novembrikuus samuti ilmaolud heitlikud olla.

Mida naudid Eesti puhul enim (peale hea töö)? (@reilykaneerut)
Toit! Samuti meeldivad Tallinnas vaba aja veetmise ning laste aja sisustamise võimalused. Eesti kasvab ja areneb. Mäletan, et aasta aega tagasi jalutasin ühel rannaalal, aga nüüd avaneb samas kohas täiesti teine pilt. Kui GPSi kasutada, siis vajan pidevalt andmete värskendamist (naerab – toim.). Mulle meeldivad riigid ja linnad, mis arenevad, ja tunnen siin seda motivatsiooni.

Kas olid varem Eestist kuulnud? (@silverpaev)
Ikka. Tean Balti riikide ajalugu, sest huvitusin koolis ajaloost ja olin 16–17aastane, kui siin pöördelised ajad olid. Eesti, Läti ja Leedu pole mulle seega võõrad ja mäletan Nõukogude Liidu lõpust isegi Mihhail Gorbatšovi nime.

Kuidas kõlab eesti keel? (@mavdejev)
Kõlab raskelt. Järgmisel nädalal kohtume esimest korda õpetajaga, et baastasemel keelt õppida. Aga tean, et eesti keele eripärade tõttu on seda õppida keeruline. Meil on naisega selle teemaga seoses väike võistlus ja ta on väga motiveeritud. Eks ole näha, kui kaugele sellega jõuame. Minule on esmatähtis inglise keelt paremini rääkima õppida (naerab – toim.)!

Häberli on võtnud eesmärgiks õppida ka eesti keelt. Foto: Brit Maria Tael

Mitu korda Šveitsi noored (näiteks 14aastased) nädalas trenni teevad? (@kaarel7kiil)
14aastaste puhul sõltub, millisest klubist ja ambitsioonist me räägime. Aga ütleksin, et neli korda nädalas. Ma leian, et oluline pole treeningute arv, vaid just nende intensiivsus, kvaliteet, aga ka pausid. Siinkohal on oluline ka ära märkida, et Šveitsis toimib koolisport teisiti. Tihtipeale arvatakse, et mida rohkem trenni teha, seda parem on, aga jalgpallis pole see alati nii lihtne.

Kuidas võrdleksid Eestis tehtavat noortetööd Šveitsi omaga? (@kaarel7kiil)
Šveitsis on see natuke rohkem edasi jõudnud, sest nad on seda veidi kauem teinud. Aga Eesti on tegelikult õige suuna võtnud. See on alati protsess. Ka Šveitsis on vigu tehtud ja neid parandatakse, mis on samuti protsessi osa. Eestis on kõik arengujärgus, aga vaja on taristut ja siinkohal on kaht riiki võrrelda keeruline, sest Šveitsi talved pole nii külmad kui siin.

Kas Šveitsi liigast on sinu kaudu reaalselt huvi tuntud Eesti jalgpallurite vastu? Kui jah, siis kelle? Kui ei, siis kas Eesti liiga mängijate vastu võiks seal üldse huvi tekkida ja miks siiani pole seda olnud? (Dannar Leitmaa)
Raske öelda. Kui huvi on, siis võibolla tõesti küsitakse minult lõpuks. Aga reaalsuses on tegu üleminekuturuga ja seal mängivad olulist rolli agendid. Ma olen treener, mitte agent. Loomulikult – kuna tean Šveitsi jalgpallist palju inimesi, siis selge on see, et osa inimestele oleks ma hea kontakt, aga kui noor Viljandi mängija läks Šveitsi (leegionär Carson Emanuel Buschman-Dormond siirdus laenulepinguga JK Tulevikust FC Zürichisse – toim.), siis minul polnud sellega mingit pistmist. Lugesin sellest meedia vahendusel nagu teised. Aga kindlasti oleks siit Šveitsi liigasse minna huvitav.

Kes on su lemmikmängija? (@martin_valgerist ja @jantartust)
Kui ma olin noor, siis oli Maradona. Nüüd… loomulikult Messi ja mulle meeldib Ronaldo iseloom. Tööeetika ja suhtumise poolest meeldib Ronaldo rohkem, aga oskuste poole pealt on Messi suurepärane.

Mis hobidega vabal ajal tegeled? (@maariopunder)
Jalgpalli mängimisega, aga kui saad vanemaks, siis peab midagi muud valima (naerab – toim.). Mängin natuke tennist, ootan murdmaasuusa hooaega. Veedan aega perega looduses.

Kes on kõige kuulsam mängija, kellega mänginud oled? (@martinneppo)
Tooksin välja hea sõbra, minust veidi vanema Stéphane Chapuisat’. Samuti mängisin koos Seydou Doumbiaga ja hiljem olin ta treener, abitreeneri rollis. Baselis töötasin koos ka Walter Samueliga.

Ä-tähte hääldatakse saksa keeles tavaliselt „e“, aga kas olen õigesti aru saanud, et sinu nimes hääldatakse ä-tähte nagu eesti keeles? (Tiina, Tartu)
Just. Seega sarnaneb eesti keel selle tähe poolest saksa keelega, mida Šveitsis räägime.

Kus sa oled olnud 20 aastat? Miks sa varem siia ei tulnud? (@pekkadebiitel)
Oma kodumaalt lahkumiseks on vaja julgust ja ju mul siis polnud seda piisavalt (naerab – toim.).

Thomas Häberli
Sünniaeg: 11. aprill 1974
Mängijana pikaaegne Young Boysi ründaja (2000–2009), Šveitsi koondises 1/0
Treenerina eri rollides Young Boysis (2010–2013) ja Baselis (2013–2019)
FC Luzerni peatreener (2019)
Eesti meestekoondis (2021–…)

Jalka kõiki varasemaid numbreid saab lugeda siit.

1 kommentaar

Jormma   •  
(90.190.66.***)
Miks sa Brent Lepistut ei usalda ?

Kes võiks olla need noored kes A-koondisesse lähiajal murravad ?

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK