Tippspordis maksab tulemus, mis kirjutatakse tabelisse tärnide ja klausliteta. Aga täna Eestilt tulemust nõuda ei saa (alg11 ennustus) (6)

Eesti jalgpallikoondis alustab MM-valiksarja mänguga Tšehhi vastu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti jalgpallikoondis alustab täna õhtul MM-valiksarja Poolas, Lublinis olukorras, kus plaanidele ei vasta mitte midagi. Mängupaik pidanuks olema Tallinn, koosseis hoopis teine, peatreenergi ikka Thomas Häberli, mitte Martin Reim. Aga koroonal olid oma plaanid ja ta surus need jõuga läbi.

Tuli kohaneda, sest Eesti jalgpall ei saa jääda esindamata. Kuigi erinevatel põhjustel – vigastused, koroonapositiivsus, koroonaisolatsioon, reisipiirangud – jääb tänasest mängust kõrvale enam kui kahe koosseisu jagu mängijaid, kõlab kell 21.45 avavile ja Eesti "võõrustab" MM-valiksarja avamängus Tšehhit.

Miks "võõrustab"? Sest Terviseameti absurdselt põhjendatud otsus ei luba Eestil kodumängu Tallinnas pidada. Kapten Konstantin Vassiljev ütles konkreetselt ja tabavalt, kui sõnas: "Halb üllatus, et me ei saa kodus mängida. Väga palju see meid ei mõjuta, aga see on ebameeldiv. Sellest otsusest loogikat väga otsida pole vaja, sest seal lihtsalt ei ole seda."

Tol hetkel oli mängu Poola viimine rabav ja šokeeriv sündmuste käik, aga tagantjärele tuleb tõdeda, et kõigest eeltõuge maavärinale, mis raputas Eesti meeskonda esmaspäeval, kui üks koondisemulli negatiivse koroonaprooviga sisenenud mängija kordusproov oli positiivne, mis saatis Eestis kehtivate reeglite tõttu isolatsiooni terve laagrisse kogunenud meeskonna koos treeneritega (v a varem koroonaviiruse läbipõdenud).

REKLAAM

Hilisõhtul komplekteeriti märtsikuu mängudeks ajutine treeneritetiim, mida juhib Martin Reim. Ning siis klopsiti Premium liiga mängijatest kokku uus koondis.

Erinevatel põhjustel ei saa koondisega liituda Siim Luts, Brent Lepistu, Karl Jakob Hein, Karol Mets, Nikita Baranov, Artur Pikk, Joonas Tamm, Trevor Elhi, Hindrek Ojamaa, Henri Järvelaid, Sergei Mošnikov, Mattias Käit, Vladislav Kreida, Erik Sorga, Vlasi Sinjavski, Henrik Ojamaa, Marko Meerits, Ken Kallaste, Sergei Zenjov, Georgi Tunjov, Markus Soomets, Taijo Teniste, Martin Miller, Karl Mööl, Vladimir Avilov, Edgar Tur, Markkus Seppik, Ragnar Klavan ja Frank Liivak.

Enamik esmaspäeval koondisesse kogunenud meestest täna mängida ei saa, sest viibivad koroonaisolatsioonis. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tänasest mängust jäävad kõrvale ka Matvei Igonen, Märten Kuusk, Markus Jürgenson, Pavel Marin, Kristo Hussar ja Martin Käos, kes võib-olla saavad liituda meeskonnaga laupäeval Minskis peetavaks mänguks Valgevenega. Säärane puudujate nimistu sakutaks väga valusalt ka eksmaailmameistreid, mis siis rääkida veel väiksema valikuga Eestist.

Esimene viiest tänavusest koondiseaknast juba ette tuksis ja raisus

Koroonaajal pole Eestit tabanud tagasilöök aga midagi ainulaadset. Mullu sügisel leidis end täpselt samas olukorras meie tänane vastane Tšehhi, kes jäi päev enne mängu Šotimaaga ilma kõigist koondisesse kutsututest. Kibekiiresti pandi koduliigamängijatest kokku uus võistkond ja mindi lahingusse. Kaotati 1:2, aga lõpuks pandi Rahvuste liiga alagrupp kinni ja turgutati seeläbi enda võimalusi MM-finaalturniirile jõuda.

MM-pileti nimel alustavad täna heitlust rekordilised 55 Euroopa koondist (2018 MM-i valiksarjas osales 54 Euroopa koondist, sest Venemaa oli korraldajana kvalifikatsioonist vabastatud ning varasemate MM-ide puhul oli Euroopas vähem jalgpalliriike), kes püüavad 13 piletit.

MM-ile pääsevad 10 valikgrupi võitjad, ülejäänud kolm pääset mängitakse välja play-off'is, kuhu pääsevad kõigi valikgruppide teise koha omanikud ja mulluse Rahvuste liiga kaks kõige paremat alagrupivõitjat, kes oma valikgrupis kahe parema sekka ei jõua. Eesti vastased E-alagrupis on Belgia, Wales, Tšehhi ja Valgevene, kes kõik on meie meeskonnast parema asetuse ja (selgelt) kõrgema FIFA edetabelikohaga.

Thomas Häberli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eePunktide püüdmine sellises olukorras ei ole lihtne. Nagu peatreener Häberli eelmisel nädalal Soccernet.ee-le antud intervjuus märkis: "Võtame ühe mängu kaupa. Vaadates eelmise aasta tulemusi, on meil MM-valiksarjas punktide võitmiseni minna pikk tee. Ootame ära mängud Tšehhi ja Valgevenega. Seejärel võime võib-olla sel suunal rääkida."

Nüüd, kui nendele kahele mängule tuleb minna läbinisti eksperimentaalse koosseisuga ja ilma peatreenerita, on selge, et meeskonnalt saab nõuda endast maksimumi andmist, aga mitte tulemust. See on kahjuks asjade objektiivne seis. MM-piletit poleks Eesti püüdnud niikuinii, aga nüüd on esimene viiest tänavusest koondiseaknast juba ette tuksis ja raisus.

Koondise peatreeneril on töötamiseks väga väike arv päevi ning märtsis pidanuks Häberli omama võimalust paika panna vundament, mille toel püüda järgmist eesmärki – juunis mängitavat Balti turniiri. Nüüd jääb see töö kõik tegemata, sest arvestatav osa tänastest koondislastest juunis, kui põhijõud tagasi, meeskonda ei kuulu.

Kellega Eesti täna lahingusse läheb?

Esmaspäeva õhtul vallandunud koroonakriisi lahendas Eesti Jalgpalli Liit nii, et koostas märtsikuu akendeks ajutise treeneritetiimi, mida juhib vabariigi rekordinternatsionaal ja 2016-2019 Eesti meeskonna peatreeneriks olnud Martin Reim. Algkoosseisu ja taktika paneb paika Tallinnas viibiv Häberli, kes viib videosilla abil läbi ka meeskonna koosolekud, aga mängu ajal tuleb kiireid otsuseid teha Reimil ja tema assistentidel (Janno Kivisild, Ats Sillaste ja Andrus Lukjanov).

Kelle Häberli täna põhikoosseisu määrab? Oleme ausad, tavapärasest olukorras on valikmängude eel küsimärke kaks-kolm, vahel harva neli-viis. Täna on aga lahtiseid otsi tohutult. Esiteks sõltub päris palju taktikast, mida Häberli kasutada kavatseb? Kas 5-3-2 nagu jaanuaris Marbellas Budapesti Ferencvarose vastu peetud treeningmängu esimesel poolajal või 4-2-3-1 nagu teisel poolajal?

Karl-Andre Vallner. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeAga alustame puurisuust. Arvestades järjekorda, kuidas väravavahid koondisesse kutsuti, peaks hierarhia esimene olema hetkel Karl-Andre Vallner. Kuna meeskonnas on väga vähe tippkogemusega kaitsjaid, siis tundub loogilisema variandina viiene kaitseliin, mille ääred mehitatakse universaalsete poolkaitsjatega.

See võimaldaks rivistada üles kolmemehelise keskkaitseliini, mille liikmeteks oleksid Maksim Paskotši, Henrik Pürg ja Michael Lilander. Otsides argumente selle koosluse kasuks, siis kuni Paskotši siirdumiseni Tottenham Hotspuri noortetiimi eelmise aasta septembris, olid kõik kolm FC Flora mängijad ja teineteisega hästi tuttavad.

Paskotšil puuduvad kogemused meeste tippjalgpallist, aga nagu Karl Jakob Heina ja Mattias Käidi näitel teame, on Premier League'i klubide U23 või U18 tiimidest Eesti koondisesse lülitumine igati jõukohane asi.

Kes on ründavad äärekaitsjad ehk wing-back'id? Jaanuaris näitas Häberli, et ei pelga sel kohal kasutada ääreründajat, sest mängitas viiese kaitseliini äärel Vlasi Sinjavskit. Seega ei saa täna välistada seal näiteks Karl Rudolf Õigust, kelle eeliseks on ka jaanuari laagris osalemine ehk kursis olek peatreeneri eelistustega.

Ühel äärel näeme igal juhul mõnda keskpoolkaitsjat, kõige tõenäolisemalt Levadias sarnases rollis kasutust leidnud Ilja Antonovit, kelle mängulugemisoskus ja mängijatarkus sellises olukorras kindlasti ära kuluvad.

Säärane otsus tähendaks, et keskvälja betoneeriv kolmik komplekteeritakse järgnevate meeste seast: Sander Puri, Mark Oliver Roosnupp, Andre Frolov, Markus Poom, Pavel Dõmov. Poom ja Roosnupp osalesid jaanuaris Marbella laagris ja üks neist alustab kindlasti, võib-olla ka mõlemad. Puri jääb ilmselt pigem pingile, et pakkuda vajadusel kogemust sinna, kuhu vaja. Frolovi kogemused võivad eelise anda talle.

Markus Poom osales koondise jaanuarikuu laagris Marbellas, mis võib tõsta tema šansse täna põhikoosseisu mahtuda. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Edurivis alustaksid Rauno Sappinen ja Konstantin Vassiljev, nagu ka jaanuaris Ferencvarose vastu. Miks mitte liigutada Vassiljev keskväljale ja Sappineni kõrvale ründajaks Henri Anier?

Esiteks muutuks säärane koosseis üpris uljaks, kui arvestada, et Eestit ootab kaitselahing. Ründavat nüanssi on hõlpsam lisada Õiguse äärekaitsjana kasutamisega. Teiseks tuleb silmas pidada, et laupäevane mäng Minskis on punktiarve avamiseks reaalsem variant ja jõudu on mõistlik jagada.

Kolmandaks tuleb tõdeda, et kui Eestil avaneb täna võimalus lõpu eel viiki püüda, siis on Anier kõige paslikum vahetusmees, keda värskena väljakule tšehhe kollitama tuua. Bogdan Vaštšuki roll on olla vahetusmees Vassiljevile. Kui seis lootusetu, on mõistlik Kostja välja vahetada ja säästa teda laupäevaseks lahinguks Minskis.

Algkoosseisu Vallner – Antonov – Paskotši – Pürg – Lilander – Õigus – Poom – Frolov – Roosnupp – Vassiljev – Sappinen üks puudujääk oleks napivõitu õhuvõimsus, mis võib olla peamisi argumente Anieri põhikoosseisu lülitamiseks. Kokkuvõttes tuleb tõdeda, et muutujaid on palju ja on keeruline prognoosida, milliseid faktoreid Häberli lõpuks otsuseid tehes silmas peab.

Näiteks äkki ahvatleb teda parema ääre mehitamine kooslusega Õigus – Roosnupp põhjusel, et tegu on sama klubi mängijatega, kelle teineteisemõistmine võiks olla muudest kooslustest parem. Aga võib-olla ei pea Häberli seda tähtsaks ja väärtustab hoopis Pavel Dõmovi töökust ning otsustab äärekaitses ettevaatlikuma valiku (näiteks Puri) kasuks?

"Hoidkem pöialt meie riigi eest! Olge terved!"

Lahtiseid otsi on palju ja selge see, et lahing tuleb väga keeruline. Aga nagu ütles kapten Vassiljev: "Me ei hakka enne mängu mingeid vabandusi otsima ega rääkima, et läheb nii kuidas läheb. Kõik peavad endast maksimumi andma ja aru saama, et koondisesärk on seljas. See pole mingi turnee, vaid ametlik mäng, tulemus läheb tabelisse. Peame kõvasti tööd tegema!"

Sportlane peabki enne võistlust niimoodi mõtlema, nagu Vassiljev kirjeldas. Ja pole kahtlust, et meeskonna kapteni ja liidrina kougib ta endast välja kõik kogemused ja oskused, et tohutu vastutusega silmitsi sattunud kaaslasi võimalikult hästi toetada ja häälestada. Samasugust tuge pakuvad mängijatele ka Reim (157 mängu Eesti koondises) ja üle 10 aasta koondise abitreenerina töötanud Kivisild.

Bogdan Vaštšuk ja Ilja Antonov. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeTänane mäng on tippsport vaatamata sellele, et Eesti mitmed tipud seal olude sunnil kaasa ei tee. Tippspordis maksab tulemus ja see kirjutatakse tabelisse ilma tärnide ja klausliteta. Aga sportliku tasandi kõrval on praegu tähtis silmas pidada ka inimlikku tasandit.

Eesti koondislase Ilja Antonovi abikaasa Tatjana kirjutas eile Facebookis: "Südame ja palliga! Uskuge mind, keegi ei oodanud seda ja kui oleks võimalik mänge edasi lükata, oleks nad seda juba ammu teinud! Soovime lihtsalt tervist neile, kes pidid minema treeninglaagrisse, kuid läksid isolatsiooni, sealhulgas ka treenerid. Ja muidugi toetame neid, kes öösel kell 1 ka oma meeskonnaga liitusid!

Jah, see pole kõige värskem meeskonna koosseis, mis peaks olema koondises, aga hetkel kahjuks ei ole teistmoodi üldse võimalik! Olgem lihtsalt targad, see ei ole õige koht kriitika jaoks! Näidakem austust ja tõelist toetust Eesti jalgpalli heaks! Hoidke pöialt meie riigi eest! Olge terved!"

Need on väga õiged mõtted, millega õhtusele mängule vastu minna.

* * *

24. märtsil kell 21.45 (Eesti aja järgi) Lublin Arenal Poolas

Eesti - Tšehhi

Peakohtunik: Anastasios Papapetrou
Abikohtunikud: Tryfon Petropoulos, Iordanis Aptosoglou
Neljas kohtunik: Athanasios Tzilos (kõik Kreeka)

Eesti võimalik algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Eesti koondise koosseis:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Paide Linnameeskond 45/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0
Karl Johan Pechter (02.03.1996) – Tartu JK Tammeka 0/0

Kaitsjad
Ilja Antonov (05.12.1992) – Tallinna FCI Levadia 51/2
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 7/0
Marek Kaljumäe (18.02.1991) – Pärnu JK Vaprus 5/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 3/0
Magnus Villota (11.02.1998) – Pärnu JK Vaprus 0/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 0/0
Märten Subka (10.05.2002) – Tallinna FC Flora 0/0
Martin Kase (02.09.1993) – Paide Linnameeskond 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 125/25
Sander Puri (07.05.1988) – Tallinna JK Legion 78/4
Henri Anier (17.12.1990) – Paide Linnameeskond 65/13
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 32/6
Rauno Alliku (02.03.1990) – Tallinna FC Flora 8/0
Mark Oliver Roosnupp (12.05.1997) – Tallinna FCI Levadia 8/0
Andre Frolov (18.04.1988) – Paide Linnameeskond 4/0
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 2/0
Pavel Dõmov (31.12.1993) – Tallinna JK Legion 2/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 1/0
Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – Tallinna FCI Levadia 0/0
Karl Rudolf Õigus (05.11.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0

Peatreener: Martin Reim
Abitreenerid: Janno Kivisild, Ats Sillaste
Väravavahtide treener: Andrus Lukjanov
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Martin Seeman, Kristjan Mardo
Mänedžer: Even Laanemaa

Tšehhi koondise koosseis:

Väravavahid
Aleš Mandous (21.04.1992) – SK Sigma Olomouc 1/0
Jiri Pavlenka (14.04.1992) – SV Werder Bremen (GER) 12/0
Tomaš Vaclik (29.03.1989) – Sevilla FC (ESP) 34/0

Kaitsjad
Jan Boril (11.01.1991) – SK Slavia Praha 18/0
Vladimir Coufal (22.08.1992) – West Ham United (ENG) 12/1
Ondrej Celustka (18.06.1989) – AC Sparta Praha 21/2
Tomaš Holeš (31.03.1993) – SK Slavia Praha 4/1
Vaclav Jemelka (23.06.1995) - OH Leuven (BEL) 2/0
Pavel Kaderabek (25.04.1992) – TSG 1899 Hoffenheim (GER) 45/3
Ondrej Kudela (26.03.1987) – SK Slavia Praha 5/0
Aleš Mateju (03.06.1996) – Brescia Calcio (ITA) 4/0
David Zima (08.11.2000) – SK Slavia Praha 0/0

Poolkaitsjad
Antonin Barak (03.12.1994) – Hellas Verona F.C. (ITA) 15/5
Vladimir Darida (08.08.1990) – Herta BSC (GER) 68/8
Jakub Jankto (19.01.1996) – UC Sampdoria (ITA) 30/3
Lukaš Masopust (12.02.1993) – SK Slavia Praha 17/1
David Pavelka (18.05.1991) – AC Sparta Praha 22/1
Jakub Pešek (24.06.1993) – FC Slovan Liberec 1/1
Lukaš Provod (23.10.1996) – SK Slavia Praha 4/0
Tomaš Malinsky (25.08.1991) – FK Mladá Boleslav 1/0
Tomaš Soucek (27.02.1995) – West Ham United (ENG) 30/4

Ründajad
Michael Krmencik (15.03.1993) – PAOK FC (GRE) 26/9
Tomaš Pekhart (26.05.1989) – Legia Warszawa (POL) 19/2
Patrik Schick (24.01.1996) – Bayer 04 Leverkusen (GER) 22/9
Matej Vydra (01.05.1992) – Burnley FC (ENG) 32/6

Peatreener: Jaroslav Šilhavy

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
6 kommentaari

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Jah, täna on nagu eriliste laste spordivõistlus. Kõik saavad medali lõpus.

Liidame, et Subka ja Paša mängivad ennast koondisesse sesses kummalises mängus.
footsoccer   •  
(91.129.111.***)
Leian, et selles kohtumises maksab meie poolt vaadatuna kogemus ja need vennad peaks sisse panema, et kooslus oleks nii võimekas kui vähegi võimalik!!

Sellistes oludes saadaksin platsile:
Aksalu
Antonov Pürg Kase Lilander
Puri Vassiljev Vaštšuk Roosnupp
Anier Sappinen
rudolff   •  
(83.179.133.***)
sorri aga tasub mainimist. Selle Subka vms Esiliiga B asemel olnuks Aloe väärt kutset 100% rohkem. Samuti Käos.
värviline pastapliiats   •  
(90.191.127.***)
Ei ole nii et ühed lähevad mängima ja teised hakkavad mängu vaatama ja pole mõtet õlutki avada sest niikuinii oleme sitad. Jalgpall on jalgpall ju, johhaidii. Kas sellel portaalil on ka omanik kes sellise pealkirja eest ajakirjanikule tule alla teeks?
Riho Saksus   •  
(90.191.220.***)
Portaali omanik on Eesti Jalgpalli Liit
Marten Laur   •  
(91.129.97.***)
Loodan. Et

Vallner
Lilander
Paskotši
Pürg
Antonov
Õigus
Roosnupp
Vastsuk
Puri
Sappinen

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK