Tšehhi on tugev ja punktide nõudmine pisut ülekohtune, ent taasleitud mängulust jätab Eestile põhjendatud lootuse (0)

Maksim Paskotši tõestas kevadel tšehhide vastu tundmatus kohas vette visatuna, et saab hakkama. Tänaseks on tema koht A-koondises juba ilma igasuguste lisaklausliteta kindel. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kevadel peadpööritava segadusega alanud MM-valiksari lõpeb Eesti jaoks täna õhtul Prahas, kus kohtutakse Tšehhi koondisega. Valiksarja neljas koht on kindlustatud, mängus on vaid au ja väärikus, aga just neid kahte asja on Eesti koondis lõppema hakkava aasta jooksul suutnud enim turgutada. Miks siis mitte veel korra?

Eesti on küll korra sel aastal juba Tšehhiga kohtunud, aga pole saanud neile oma tegelikke võimeid näidata. Märtsikuine vastasseis polnud aus, sest esiteks kupatati eestlased spordivõhiklike põhjenduste saatel oma kodumängu mängima Poolasse ning teiseks jäi koondis vahetult enne äralendu koroonaisolatsiooni küüsi. Nii tüüris Eestit toona Lublinis Thomas Häberli asemel hoopis Martin Reim ja ka koosseis oli viisakalt öeldes eksperimentaalne.

Aga häbisse ei jäädud ja hakkama saadi ning mõnes plaanis lõigati tollasest täbarast olukorrast ka kasu. Koondis veendus, et suudab tugevalegi vastasele väravaid lüüa, uue avanejana kerkis pildile ja tõestas ennast aga Maksim Paskotši, kellest on nüüdseks mõnevõrra ootamatult saanud selles valiktsüklis enim minuteid kogunud Eesti koondislane.

Tšehhe pole Eestil senisel neljal katsel veel võita õnnestunud ja mõistagi on tegu Euroopa tippkoondisega - kehvad meeskonnad EM-finaalturniiril kaheksa parema hulka ei pääse. Ometi on tänase mängu eel mõni asi, mis ka Eesti kasuks räägib. Tšehhid on igal juhul taganud juba koha play-off-mängudel, kus jagatakse viimaseid MM-pääsmeid. Nii mõnigi mees eesotsas kapteni Tomaš Soucekiga on aga kollase kaardi puhul mängukeelu ohus ning seda märkis mängueelsel pressikonverentsil ka meeskonda ajutiselt juhendav Jiri Chytry.

REKLAAM

Positiivse koroonaproovi andnud peatreener Jaroslav Silhavy jääb mängust eemale, kuid muidugi pole olukord võrreldav eestlaste kevadise kitsikusega. Siiski võib "distantsjuhendamine" mingil hetkel tšehhide mängumasinasse veidi liiva visata. Ning kui hakatakse liialt mõtlema sellele, mis ees ootamas, võib just see anda Eestile nõelamiseks võimaluse. Seejuures on tšehhide jaoks tänu suvisele EM-ile tänavuse kalendriaasta jooksul tegu juba riigi rekordit märkiva 17. koondisemänguga.

Märtsis ei olnud räsitud Eestil võimalik tšehhidele väärilist lahingut pakkuda. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Olgu tšehhidega kuidas on, ka Eestil jääb selja taha kuraditosinast mängust koosnev periood, mille jooksul on tulnud läbi kogeda kõikvõimalikke emotsioone. Häberli debüütheitlus Ferencvarosega pidi olema vundamendi esimene valamine, mis märtsis eelkirjeldatud põhjustel aga julmalt taas tükkideks lõhuti. Juunikuine Balti turniiri võit ja EM-iks valmistunud soomlaste alistamine tõstis tuju lakke, seejärel tõid Belgia ja Põhja-Iirimaa eestlasi septembris jälle maa peale, aga Walesilt võõrsil näpatud viigipunkt maitses magus.

Oktoobris täitis Eesti kodus Valgevenet alistades valiksarjaks seatud miinimumeesmärgi ja sai koondiseaknast kokkuvõttes taas pigem positiivse emotsiooni. Nüüd jõuab lõpule kahest misantstseenist koosnev viimane vaatus, mille esimene pool õnnestus paari päeva eest Brüsselis enam-vähem rahuldavalt ette kanda.

Mängulust torkab silma ka treeningutel

Tšehhide vastu punkte või isegi punkti nõuda tundub ülekohtune. Aga loota võib. Ja lootmiseks on Eesti koondis andnud alust küll. Nagu koondislased ka ise korduvalt tunnistanud, tõi Häberli kaasa muutuse mõtlemises, avas mängijate silmad küll olemuselt lihtsale, ent senisega võrreldes siiski uutmoodi lähenemisele.

Kõrvalt vaadates nüri kohustusena tundunud mängueelsed treeningud on asendunud lõbusate harjutustega, mida naudivad nii kogenud veteranid nagu Taijo Teniste või Konstantin Vassiljev kui ka koondises alles algaja rollis olevad mehed nagu Paskotši või Vlasi Sinjavski. Muidugi tehakse seejärel ja selle kõrval ka ränka ja põhjalikku tööd, ent samasugune mängurõõmu taastamine on võtmesõnaks ka koondise esituste puhul.

Kolmese tagaliini ja kahe ründajaga tegutsemine annab Eestile võimaluse igas mängus vähemalt korra või paar tõsiselt vastase väravat ohustada, ehk skoorigi teha. Tegutsemine kindla eesmärgiga jõuda vastase väravani, mitte tingimata ainult enda väravaesist betoneerida, on kahtlemata vabastav. Mõistagi pole ka Häberli suutnud seniste koondiseakendega kaitse- ja ründemängu tasakaalu veel kaugeltki ideaalselt paika loksutada, ent vähemalt suund on lubav.

Mängueelsel pressikonverentsil mängijaid esindanud keskkaitsja Märten Kuusk nentis samuti, et vahepealsest ebakindlusest on üle saadud. "Meil on alati võimalus, me ei sea endale piiranguid. Edukust ja enesekindlust saab tekitada enda sees, mitte ainult väliste faktoritega. Meeskonna ühtsus ja usaldus on tähtsad. Kõik peavad teadma, mida väljakul teha tahame," selgitas Kuusk muutuse tagamaid.

Koondislased on hakanud lõbu tundma ka treeningutest. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Belgia-kohtumist mängukeelu tõttu tribüünilt vaadanud Kuusk on ilmselt üks neist, kes tolle kohtumisega võrreldes algkoosseisu pääseb. Kas see tähendab Maksim Paskotši nihutamist tagaliinist äärele või pingile, on õhtuse kohtumise eel üks suuremaid küsimusi. Et teisel äärel asendab Henrik Ojamaad algkoosseisus Vlasi Sinjavski, on pisut kergemini prognoositav, nagu seegi, et algkoosseisu koha saab tagasi Rauno Sappinen.

Kes aga alustab Eesti esiründaja partnerina, on veidi raskem ennustada. Argumente leiab nii Henri Anieri, Sergei Zenjovi kui ka Erik Sorga kandidatuuri poolt, samuti vastu. Igatahes on Häberlil luksus valida nelja tugeva ründaja vahel ning olgu Sappineni partneriks kes tahes, väravahirmu peaks Eesti suutma tšehhides igal juhul tekitada.

Nõudmised ja lootused tasub tasakaalus hoida

Kas tohime juba nõuda, et Eesti võtaks Walesi ja Tšehhi mõõtu koondistelt võõral väljakul järjepanu punkte? Ehk veel mitte. Ehk on see Häberli ja koondislaste tehtud ühisele tööle liigse kohustuspitseri vajutamine. Aasta tundub pikk aeg, aga kui liita koondiseaknad ühiselt veedetud päevadeks ning lahutada sealt veel olude sunnil olematuks kahanenud kevadised võimalused, on šveitslase käe all tehtud hüpe siiski alles esimene (loodetavasti) paljudest.

Küll aga võib loota ja uskuda. See on võimalus, mida enamasti saab endalt võtta vaid ise, paraku eksiti vahepealsetel aastatel mitmel rindel just sellesse rappa - kas koondis sammus ees ja poolehoidjad järel või oli asi vastupidi, polegi tegelikult eriti tähtis. Selge on aga, et Häberli ajastu esimene valiktsükkel on Eestile õige teeotsa uuesti kätte juhatanud. 

***

Eesti peatreener Thomas Häberli: "Kahe mängu vahel on kaks päeva ja kõik mehed on õnneks valmis. Aga mingeid muutusi kindlasti teeme, et oleks värskeid jalgu. Samas ei taha me liiga suuri muudatusi ette võtta. Püüame rõhuda oma tugevustele ja mängida julgelt, mitte ainult kaitsele keskenduda. Usun, et meil on mehi, kes suudavad vastast nõelata."

Keskkaitsja Märten Kuusk: "Peame tundma end tugevalt ja enesekindlalt. Mõtetes ei saa end piirata. Usk tuleb endas hoida ja mõelda alati võidule. Tšehhi on hea meeskond, aga neil pole selliseid superstaare nagu Belgial. Võidule mõtleme kindlasti. Standardolukordades on tšehhid tugevad ja seal on midagi saavutada raske, aga kindlasti võimalik. Paberi järgi nõrgematel meeskondadel on alati hea skoori tegemiseks ära kasutada ruumi, mis tekib väljakule üleminekufaasis. Eriti siis, kui ees on kiired ja head ründajad, nagu meil. Aga kui palliga hästi mängida, on võimalik ka positsioonirünnakutega sihile jõuda."

Märten Kuusk naaseb tõenäoliselt Eesti algkoosseisu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tšehhide ajutine juhendaja Jiri Chytry: "Viimaseid tulemusi arvestades on Eesti kõvasti arenenud. Nad suutsid Walesiga viigistada ja homme tuleb väga raske mäng, kindlasti väga füüsiline. Eesti suudab kiirelt rünnakule minna, neil on ees head ründajad nagu Sappinen, Anier ja Sorga. Ka Belgiale lõid nad kolm väravat. Peame väga kõvasti keskenduma, sest usun, et suudame küll oma mängu mängida, aga Eesti pakub kindlasti kõva lahingu."

Inglismaa kõrgliigas West Hami ridades mängiv poolkaitsja Tomaš Soucek: "Eesti vastu kevadel löödud kübaratrikk oli mu koondisekarjääri esimene ja kui nüüd sama vastasega kohtume, siis muidugi oleks tore seda korrata. Aga see pole minu jaoks eraldi eesmärk. Minu töö väljakul pole ju väravaid lüüa, vaid liidrina tervet meeskonda vedada. Suudan olla õnnelik ka siis, kui mul endal värav löömata jääb. Oleme mänguks valmis, kuigi Eesti alistamine on ilmselt tõesti keerulisem kui viimane 7:0 võidetud maavõistlus Kuveidiga. Tahame esimesest minutist alates kõvasti tööd rügada ja näidata, mis meie sees peitub."

Eesti koondise võimaliku algkoosseisu ja valiksarjale antava üldhinnangu üle arutleti ka taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värskeimas episoodis:

* * *

Eesti senised kohtumised Tšehhiga:

14.10.1998 Tšehhi - Eesti 4:1 (9. Nedved, 20., 38. Berger, 45. ov Meet - 90. Arbeiter)
05.06.1999 Eesti - Tšehhi 0:2 (45. Berger, 84. Koller)
06.06.2004 Tšehhi - Eesti 2:0 (6., 22. Baroš)
24.03.2021 Eesti - Tšehhi 2:6 (12. Sappinen, 86. Anier - 18. Schick, 27. Barak, 32., 43., 48. Soucek, 56. Jankto)

* * *

16. novembril kell 21.45 (Eesti aja järgi) Prahas Generali Ceska pojištovna arenal

Tšehhi - Eesti
Peakohtunik: Orel Grinfeeld
Abikohtunikud: Roy Hassan, Idan Yarkoni
Neljas kohtunik: Gal Leibovitz
VAR: Roi Reinshreiber
AVAR: Ziv Adler (kõik Iisrael)

Eesti ennustatav algkoosseis

Eesti - Football tactics and formations

Statistika:

TŠEHHI MM-valikmäng EESTI
11.11. vs Kuveit (k) 7:0*
11.10. vs Valgevene (v) 2:0

08.10. vs Wales (v) 2:2
08.09. vs Ukraina (k) 1:1*

05.09. vs Belgia (v) 0:3
Viimased mängud 13.11. vs Belgia (v) 1:3
11.10. vs Wales (k) 0:1

08.10. vs Valgevene (k) 2:0
08.09. vs Wales (v) 0:0
05.09. vs Põhja-Iiri (k) 0:1*
11 (3 võ, 2 vi, 2 ka), vv 12:9 Punktid kokku
4 (1 võ, 1 vi, 5 ka), vv 9:19
5 (1 võ, 2 vi, 0 ka), vv 4:3 Punktid kodus/võõrsil 1 (0 võ, 1 vi, 1 ka), vv 3:7
3 Tomaš Soucek
2 Antonin Barak
2 Patrik Schick
1 neli mängijat
Parimad väravakütid 3 Henri Anier
3 Erik Sorga
1 Rauno Sappinen
1 Mattias Käit
1 Sergei Zenjov
- Mängukeelu all -
Michal Sadilek
Tomaš Soucek
David Zima
Mängukeelu ohus Karol Mets
Henrik Pürg
Joonas Tamm
Maksim Paskotši
Artur Pikk
Järgmised mängud 24.03. vs Küpros (k)
28.03. vs Küpros (v)

(k) - kodus; (v) - võõrsil; (n) - neutraalsel pinnal; võ - võidud; vi - viigid; ka - kaotused; vv - väravate vahe; * - maavõistlus

Coolbeti koefitsiendid:

Tšehhi võit - 1,13
Viik - 9,15
Eesti võit - 22,00

Tabeliseis:

Standings provided by SofaScore LiveScore

* * *

Eesti koondise koosseis:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Paide Linnameeskond 46/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Tallinna FC Flora 9/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0

Kaitsjad
Sander Puri (07.05.1988) – Tallinna JK Legion 88/4
Taijo Teniste (31.01.1988) – Tartu JK Tammeka 88/0
Karol Mets (16.05.1993) – Sofia CSKA (BUL) 74/0
Artur Pikk (05.03.1993) – FK RFS (LVA) 47/1
Joonas Tamm (02.02.1992) – Vorskla Poltava (UKR) 45/3
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora 16/0
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 13/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 10/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 7/0
Marco Lukka (04.12.1996) – Tallinna FC Flora 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 136/25
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 92/14
Henri Anier (17.12.1990) – Paide Linnameeskond 76/17
Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 49/1
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 42/8
Vladislav Kreida (25.09.1999) – Helsingborgs IF (SWE) 17/0
Erik Sorga (08.07.1999) – VVV-Venlo (NED) 14/4
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 13/1
Vlasiy Sinyavskiy (27.11.1996) – MFK Karvina (CZE) 14/0
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 11/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 7/0
Markus Soomets (02.03.2000) – Tallinna FC Flora 5/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Helvis Trääder, Priit Lehismets, Siret Kalbus
Mänedžer: Miko Pupart

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK