UEFA kinnitas Meistrite liiga uue formaadi: tippklubide eelis kriipsutati maha (1)

UEFA president Aleksander Ceferin. Foto: Scanpix / EPA / Jean-Christophe Bott

Euroopa jalgpalliliidu UEFA täitevkomitee kiitis täna heaks eurosarjade lõplikud formaadid alates hooajast 2024/25. Sellega viimistleti aasta varem vastu võetud otsus, et alagrupiturniir asendatakse nn Šveitsi süsteemiga.

Nagu juba eelmisel aastal paika pandi, siis Meistrite liigas hakkavad mängima 36 klubi (senise 32 asemel). Muudeti aga lisakohtade määramise alust, eelistades mitte enam turniirilt välja jäänud tippklubisid, vaid Euroopas edukalt esinenud alaliite.

Kui algselt olid kaks lisakohta ette nähtud kõrgeima klubikoefitsiendiga klubidele, kes ise kvalifitseeruda ei suuda, siis nüüd antakse need kohad kahele jalgpalliliigale, kes eelneval hooajal eurosarjades kõige edukamalt esinevad. Näiteks kui uus süsteem rakenduks kohe, siis saaksid tänavuse hooaja tulemuste põhjal uueks hooajaks Meistrite liigasse lisakoha Inglismaa ja Holland.

Ülejäänud kaks lisakohta jagunevad nii nagu varem plaanitud. Üks koht läheb Euroopa tugevuselt viiendale kohalikule liigale ning üks eelringides riikide meistrite vahel väljamängimiseks. 

REKLAAM

Tänase otsusega vähendati ka Meistrite liiga põhiturniiri mängude arv kümnelt kaheksale. UEFA võistlused jätavad endale küll kümme mängudepäeva, aga ühe nädala saavad eksklusiivselt endale nii Euroopa liiga kui ka Konverentsiliiga. Kui finaal välja arvata, jäävad kõik mängupäevad nädala keskele, austades kohalike liigade kalendreid.

UEFA president Aleksander Ceferin rõhutas, et otsused on kooskõlas spordi põhiväärtuste ja sportliku printsiibiga, aga ka euroopaliku solidaarsuspõhise spordimudeliga: "Tänased otsused võtavad kokku ulatusliku konsulteerimisprotsessi, mille jooksul kuulasime me fänne, mängijaid, treenereid, jalgpalliliite, klubisid, liigasid ja teisi osapooli, et leida parim lahendus."

Ceferin ei jätnud viitamata ka sellele, et mullune Superliiga projekt ei suutnud Euroopa jalgpalli lõhestada. "Olen rahul, et see oli UEFA täitevkomitee ühehäälne otsus, millega nõustusid nii Euroopa klubide liit, Euroopa liigad kui ka rahvuslikud alalaliidud. Veel üks tõestus sellest, et Euroopa jalgpall on ühtsem kui kunagi varem," lausus UEFA juht.

Uue formaadi põhipunktid:

  • 36 meeskonda kuuluvad põhiturniiril ühte suurde gruppi ja võistlevad nn Šveitsi süsteemis, mis tagab kõigile klubidele kaheksa mängu kaheksa erineva vastasega (neli kodus ja neli võõrsil). 
  • Kaheksa parimat võistkonda pääsevad otse 1/8-finaali ning 16 järgmist klubi peavad omavahel kahemängulised sõelmängud, et selgitada ülejäänud 1/8-finalistid.
  • Sarnased formaadid võetakse kasutusele ka Euroopa liigas (8 mängu põhiturniiril) ja Konverentsiliigas (6 mängu põhiturniiril) ning mõlemas hakkab samuti osalema 36 klubi.

1 kommentaar

Raido Kuurmaa   •  
(81.90.125.***)
Okei.
+Ühe suure liigatabeli pidamine teeb asja põnevamaks.
— võistkondade niigi tihedat mängugraafikut tihendatakse veelgi.
— esimesed 8 saavad 2 mänguvaba nädala näol omale selge eelise (lisaks kipub neil olema pikem pink niigi)
— suurte klubide play-off mängudest eemale jäämine on üha ebatõenäolisem, ainult 12 viimast jäävad välja.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK