Üllatuste turniir on suure puändi ootel (0)

21. jalgpalli MM lõpeb finaaliga Moskvas Lužniki staadionil. Kas Horvaatiast saab esimene maailmameistrist Balkani riik või võidab Prantsusmaa teistkordselt jalgpallimaailma ihaldatuima tiitli?

20 aastat tagasi Prantsusmaal tegid nii võõrustajamaa ise kui ka iseseisva riigina alles oma teisel suurturniiril olnud Horvaatia riigi jalgpalliajalugu.  Tol turniiril läksid meeskonnad vastamisi poolfinaalis, tänavu finaalis, kuid lähtepunkt on mõlemal meeskonnal sarnane 1998.  aasta Pariisis peetud mängule - Prantsusmaal puudus nii toona kui puudub ka täna igasugune eksimisruum, Horvaatia on samas juba ajalugu teinud ja oma 20 aasta taguse pronksise tulemuse ületanud.

Turniiri eel erinevates ennustusportaalides tiitlifavoriitide edetabelis Brasiilia, Hispaania ja Saksamaa järel neljandaks asetatud Prantsusmaa on olnud kogu turniiri vältel oma peatreeneri, 20 aastat tagasi võidukal turniiril kaptenina kaitseliini turvameheks olnud Didier Deschampsi nägu. Tark, kaalutletud ja enamjaolt konservatiivne lähenemine ei ole küll eriti palju fänne juurde võitnud, kuid see-eest on see lubanud oma tahtmise peale suruda kõikide meeskondade vastu sõltumata vastaste mängustiilist.

Nõnda tuli Prantsusmaa alagrupist läbi tõelisel säästurežiimil. Play-off'is näidati oma rünnakupotentsiaali Argentina vastu, veerandfinaalis oldi klass kõrgemal Uruguayst ja lõpuks poolfinaalis suudeti ühe standardolukorra näol maha murda pisike naaber Belgia.

Erinevalt eelmainitud kolmest põrunud gigandist on Prantsusmaa põhivedurid olnud kogu kuu vältel oma parimate päevade tasemel. Raphael Varane ja Samuel Umtiti on moodustanud ehk isegi turniiri parima keskkaitseduo, keskväljal ei tohiks Paul Pogba ja N'Golo Kante paar jääda millegi poolest alla Horvaatia superstaaridele. Eesliinis on Kylian Mbappe terroriseerinud vastaseid meeletu kiirusega, Antoine Griezmann on olnud veidi vähem silmapaistev, kuid see-eest resultatiivne.

REKLAAM

Horvaatia turniir on vastupidiselt finaalivastasele kulgenud kui ameerika raudtee. Alagrupiturniiril murti jalgpallifännide südamed Argentina häbiposti riputamisega, kuid kolm play-off'i mängu on kõik läinud lisaajale. Kamaluga õnne ja  Danijel Subašici penaltitõrjete abil on suudetud rägastik edukalt läbida. Täpselt ühe täismängu minutite võrra rohkem mänginud Horvaatia energiavarud on aga finaali eel üheks peamiseks küsimärgiks.

Kui praegune Prantsusmaa koondis võiks umbes sarnase koosseisuga minna ka nelja ja poole aasta pärast Katari tiitlit püüdma, siis Horvaatia jaoks märgib see eelduste kohaselt riigi jalgpalliajaloo vägevaima põlvkonna luigelaulu - nii Subašic, Luka Modric, Ivan Rakitic kui ka Mario Mandžukic on valel pool 30. eluaastat.  Põlvkondadevahetuse raskused löövad igatahes mälestustena välja 20 aasta tagusest ajast, kui 1998. aasta turniiri järgselt põrus Horvaatia EM-valiksarjas. 

Meinhard Pulk: "Horvaatia koosseisu kui ka peatreeneri summaarne kvaliteet jääb Prantsusmaale alla. Lisaks on Prantsusmaa oluliselt vähem energiat kulutanud. Neid asjaolusid arvesse võttes on raske näha,  miks Prantsusmaa peaks sarnaselt kodusele EM-finaalile põruma. 2:0 võit ja teine MM-tiitel Gallia kukkedele."

Betsafe'i koefitsiendid:

Prantsusmaa võit - 1,95
Viik - 3,25
Horvaatia võit - 5,00

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK