Võimas: raskest seisust välja tulnud Eesti seljatas lisaks Itaaliale ka Bosnia ja jõudis Eliitringi! (9)

Eesti U19 koondis naaseb Poolast kahe võidu ja Eliitringi pääsmega. Foto: EJL

Eesti U19 noortekoondis sai Poolas peetud EM-valikturniiril tänu üleminutite väravale dramaatilise 3:2 võidu Bosnia ja Hertsegoviina üle, mis andis lõpuks alagrupis teise koha ja pääsu Eliitringi. Selja taha jäid lisaks bosnialastele ka itaallased, keda oli omavahelises mängus 2:0 võidetud.

Otsustav mäng Bosnia ja Hertsegoviinaga algas seejuures Eesti jaoks halvasti, sest 25. minutil viis Aleksandar Kahvic vastased juhtima ja viis minutit hiljem lisas Antonio Prskalo teise tabamuse. Teine poolaeg algas Eestile aga palju paremini ning ka seal toimusid otsustavad sündmused viie minuti sees. Esmalt lõi vaheajal sekkunud Gregor Lehtmets ühe värava tagasi ning seejärel sai vastaste paremkaitsja Irfan Ramic teise kollase kaardi, mis tähendas mõistagi eemaldamist.

Eesti vajas edasipääsu püüdmiseks sõltuvalt samal ajal käinud Poola-Itaalia mängu tulemusest kindlasti vähemalt viigiväravat, kuid see saadi arvulises ülekaalus mängides kätte alles 86. minutil, kui täpne oli Daniel Luts. Rõõmupeo vallandas neljandal üleminutil Egert Õunapuu, kes tõi Eestile 3:2 võidu.

Sel hetkel tundus Eesti edasipääs kindel, sest Poola-Itaalia mäng veel käis ja seal oli seis endiselt 0:0. Ometigi õnnestus ka itaallastel üleminutitel pärast poolakate punast kaarti penaltist juhtima asuda ning see tähendas, et nüüd oli nii Poolal, Eestil kui ka Itaalial tabelis kirjas kuus punkti. Kuna teine mäng lõppeski Itaalia 1:0 võiduga, tekkis kolme meeskonna vahel surnud ring, kus kõigil oli omavahelistest mängudest kirjas üks võit ja üks kaotus.

Seega hakati vaatama omavaheliste mängude väravate vahet ja siin jäi peale Poola, kes võitis Eestit 2:0, aga kaotas Itaaliale 0:1. Eestil oli omakorda kirjas 2:0 võit Itaalia üle, aga 0:2 kaotus Poolalt, sellal kui Itaaliale läks tabelisse 1:0 võit Poola üle ja 0:2 kaotus Eestile. Seega oli Poola väravate vahe +1, Eestil 0 ja Itaalial -1, mis tähendas, et tabelisse reastuti samas järjekorras.

Kokkuvõttes osutusid Eesti jaoks ülihinnaliseks kaks Õunapuu väravat üleminutitel - üks tõi Bosnia vastu võidu, teine aitas aga Itaalia vastu väravate vahe sobivaks muuta. Eliitringi ehk Euroopa 28 parema noortekoondise sekka pääsesid Poola ja Eesti, kuid Itaalialgi on selleks veel hea võimalus säilinud - järgmisesse ringi jõuab ka parim kolmanda koha võistkond ning kuus punkti kogunud itaallased on praegu, kui mõni alagrupp pole veel mänginud, selles arvestuses esikohal.

Peatreeneri Alo Bärengrubi hoolealustest sai Eliitringi pääsemise läbi kolmas Eesti U19 noortekoondis, kes nii kaugele jõudnud. Eliitringi kohtumised peetakse 2023. aasta kevadel.