Luup peale | Paide viiemeheline kaitseliin ei löönud Levadia ründemängu rivist välja (galerii!) (2)

Levadia alistas Michael Schjönning-Larseni avapoolaja väravast Paide. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga liider Tallinna FCI Levadia sai ühe viigi kõrvale hooaja üheksanda võidu, alistades Michael Schjönning-Larseni avapoolaja väravast 1:0 Paide Linnameeskonna.

Levadia pääses varakult juhtima, kui Paide kaotas kaheksandal minutil oma väljakupoolel palli, Schjönning-Larsen murdis vasakult äärelt Siim Lutsu ja Oskar Hõimu vahelt sisuliselt segamatult karistusalasse ja lõi palli Ebrima Jarju selja taha võrku. See jäi ainsaks väravaks, kuigi Levadial oli avapoolajal veel mitu head võimalust, et mängu saatus lõplikult ära otsustada.

Felipe Felicio sai Edgar Turi söödust Jarjuga silmitsi, aga ei suutnud Nikita Baranoviga võideldes palli raamidesse lüüa. Richie Musaba sai nii karistusalast kui väljaspool karistusala ohtlikult löögile, aga mõlemal korral lendas pall napilt posti kõrvalt mööda. Lisaks oleks Paide endale peaaegu ise värava ehitanud, kui Baranov klaaris värava eest palli vastu Ioan Yakovlevi, aga blokeeris seejärel ise Yakovevi lähilöögi.

Paide parim võimalus esimesel poolajal sündis standardolukorrast, kui Gerdo Juhkam suunas Robi Saarma nurgalöögi peaga raamidesse, aga see Karl Andre Vallnerile mingeid probleeme ei valmistanud. Vallner püüdis kindlalt ka Thomas Agyepongi kauglöögi ja Siim Lutsu umbes 20 meetrilt sooritatud käärlöögi.

Teine poolaeg algas Levadia rünnakutega ja Musaba oli lähedal eduseisu suurendamisele, aga Järju tõrjus lähilöögi. Seejärel sai Paide paremini mängu sisse ja 68. minutil avanes külalistel suurepärane võimalus, kuid Bourama Fomba blokeeris Saarma löögi umbes kuuelt meetrilt. Lisaks blokeeris Fomba kümmekond minutit hiljem Herol Riibergi löögi.

Levadia oli teisel poolajal rohkem palliga, aga ei tekitanud nii palju võimalusi nagu esimesel poolajal. Sellele vaatamata oli Jarjul tõrjetööd, sest Paide väravavaht pareeris nii Felicio kui Aleksandr Zakarljuka löögid. Levadia eduseis püsis lõpuni välja 1:0 ja Paide ei jõudnudki viigiväravani. Soccernet.ee tähelepanekud:

Levadia mängijad väravat tähistamas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

1. Paide äärekaitsjad Henrik Ojamaa ja Siim Luts

Paide märkis protokolli asetuse 3-4-3 ja niimoodi ründefaasis mängitigi, aga kui Levadia oli palliga ja ründas, siis vajusid ääremängijad Henrik Ojamaa ja Siim Luts kaitsefaasis allapoole ja Paide asetus oli 5-3-2. Seega Ojamaa ja Luts, kes on pigem ründava suunitlusega mängijad, pidid seekord tavapärasest rohkem kaitsetööd tegema, sest Levadia ründas suurte jõududega.

Esimesel poolajal moodustasid kolmemehelise keskkaitseliini Abdul Razak Yusif, Nikita Baranov ja tänavu esmakordselt algkoosseisu kuulunud Gerdo Juhkam. Kuna Yusif sai avapoolaja lõpus vigastada, siis teisel poolajal asendas teda Joseph Saliste. Teise poolaja keskel vahetati välja Juhkam ja sisse Karl Mööl. Siis nägi keskkaitsekolmik välja Saliste-Baranov-Mööl. Dehninio Muringen jäi vigastuse tõttu mängust eemale.

Paide on varasemalt Ivan Stojkovici juhendamisel mänginud sageli pepguardiolaliku taktikaga, kus üks äärekaitsja liigub ründefaasis keskväljale mängu ehitama ja kaitsefaasis liigub tagasi äärekaitsesse. Levadia vastu sellist lähenemist ei kasutatud, aga võib-olla oleks pidanud, sest esimene poolaeg oli täielikult Levadia kontrolli all ja Paidel ei sujunud asjad kaitses ega ka rünnakul.

2. Torres on leidnud toimiva algkoosseisu

Levadia koosseisus üllatusi ei olnud. Tundub, et peatreener Curro Torres on leidnud 11 mängijat, keda ta täielikult usaldab ja kelle omavaheline koostöö on paigas. Torres on tiheda graafiku tõttu vahepeal roteerinud, aga siis on ka mängupilt mingil määral kannatanud. Ühe-kahe mängijaga roteerimine ei muuda suurt pilti, aga mõnes mängus on ta rohkem vahetusi teinud.

Paide vastu alustasid need 11 mängijat, kes on tänavu kõige rohkem mänguaega saanud. Torres tegi esimese topeltvahetuse 70. ja teise 80. minutil, tuues rünnakule värskeid jalgu juurde. Võib öelda, et Ioan Yakovlev, Joao Pedro, Richie Musaba ja Felipe Felicio on Torrese nimekirjas Mark Oliver Roosnupust, Frank Liivakust, Aleksandr Zakarljukast ja Robert Kirsist eespool. Ka ülejäänud positsioonidel on alustajad paika loksunud.

Levadia peatreener Curro Torres. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Paide tiitlišansid said järjekordse hoobi

Stojkovic rääkis mängueelsel pressikonverentsil, et Premium liiga hooaeg on maraton, mitte sprint, sest see kestab 36 vooru, aga fakt on see, et 10 vooru järel jäädakse Levadiast juba 12 punkti kaugusele. Seda on väga-väga keeruline tagasi mängida, eriti siis, kui Levadia kaotab üliharva punkte.

Miks on punktivahe nii suureks läinud? Paide peab eelkõige endale otsa vaatama, sest viimase kolme mänguga on saadud vaid üks punkt üheksast - kaotus Tammekale, viik Transiga ja nüüd kaotus Levadiale. Sellele vaatamata on Paide teinud parema hooaja alguse kui mullu, sest kui praegu on kirjas 16 punkti, siis eelmisel aastal samas hooaja faasis oli vaid 10 punkti.

4. Mängu parim - Mihkel Ainsalu

Levadia poolkaitsja, kes on tänavu löönud juba viis väravat ja andnud ühe väravasöödu, seekord resultatiivsuspunkte ei saanud, aga Ainsalu võttis keskväljal ohjad täielikult enda kätte. Ta nullis korduvalt Paide rünnakud enne seda, kui need oleksid ohtlikuks saanud. Ja lõpuks ei olnudki Paidel eriti häid võimalusi.

Robi Saarma ja Mihkel Ainsalu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee