EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi (0)

Noored ja võidukad Fernando Torres ja Sergio Ramos. Foto: Scanpix / imago images / Alex Nicodim

Finaalturniiri korraldusõigus usaldati Šveitsile ja Austriale. Kandidaate oli koguni seitse (lisaks võitjatele veel Ungari, Kreeka+Türgi, Põhjamaad, Šotimaa+Iirimaa, Venemaa ning Bosnia ja Hertsegoviina+Horvaatia), aga Alpiriikide pakutud terviklik kontseptsioon võlus UEFA juhtkonda enim.

Valiksarjas moodustati seitse alagruppi, igas jagati välja kaks pääset. Ainuke valiksarjaks esimesse või teise tugevusurni asetatud koondis, kes lõpuks finaalturniirile ei pääsenud, oli Inglismaa, sest nad jäid alla nii Horvaatiale kui ka Venemaale. Samasse valikgruppi kuulus ka Eesti, kes sai kuuenda koha. Edestada suudeti Andorrat, ettepoole jäid ka Iisrael ja Makedoonia.

Inglismaa puudumise üle löödi enne finaalturniiri palju lokku. Inglismaa ajakirjandus kuulutas enesekindlalt, et nende fännide puudumine on korraldajate jaoks halb uudis, sest nüüd jääb väga palju õlut müümata. Tegelikkuses ei igatsenud Inglismaaga kaasnevat kirbutsirkust mitte keegi.

Euroopa jalgpall tõestas veenvalt, et tema tugevus peitub ühtses tervikus, mitte mõne üksiku riigi suures bling-bling väärtuses. Kohe, kui mängud algasid, ei rääkinud Inglismaast enam mitte keegi ja see läks inglastele päris sügavalt hinge.

Turniiri avamängus tulid Baselis väljakule Šveits ja Tšehhi. Võõrustajad alustasid 0:1 kaotusega ning kui teises mängus kaotati Arda Turani 90+2. minuti väravast 1:2 Türgile, olidki šveitslased juba välja kukkunud. Viimase vooru 2:0 võidust esikoha kindlustanud Portugali vastu polnud vähimatki tolku.

Teine edasipääseja selgus Türgi ja Tšehhi mängus, mille eel oli õhus ainulaadne stsenaarium - viigi puhul oleks normaalajale järgnenud penaltiseeria, sest meeskondade kõik näitajad olnuks võrdsed ning juhend nägi sel juhul (eeldusel, et viigis olevad meeskonnad alagrupi viimases voorus omavahel kohtuvad) ette penaltiseeriat.

Sellest jäi puudu üpris vähe. Tšehhi asus Jan Kolleri ja Jaroslav Plašili väravatest 62. minutiks juhtima, et Arda Turan lõi 75. minutil 1:2 ja Nihat Kahveci 87. minutil 2:2. Penaltid alagrupiturniiril? Ei, siiski mitte. Kahveci lõi 89. minutil ka 3:2 värava ning kukutas tšehhid konkurentsist.

B-alagrupi võitis täiseduga Horvaatia, kes oli 2:1 üle ka Saksamaast. Austria ja Poola tegid omavahel viigi, aga kahele soosikule lõpuks vastupanu osutada ei suutnud. Surmagrupiks tituleeritud C-alagrupis mängis säravalt Holland, kes alistas Itaalia 3:0 ja Prantsusmaa 4:1 ning lõpetas täiseduga. Itaalia oli viimases voorus 2:0 üle Prantsusmaast ja napsas teise edasipääsukoha endale.

D-alagrupi võitis täiseduga Hispaania. Teise koha saavutas üllatuslikult Venemaa, kes läks viimases voorus Rootsi vastu platsil teadmises, et neid aitab ainult võit. Roman Pavljutšenko ja Andrei Aršavini väravast 2:0 võit ka saadi.

Veerandfinaalid avas hoogne lahing Portugali ja Saksamaa vahel, mille viimased 3:2 võitsid. Järgnes thriller Horvaatia ja Türgi vahel. Ivan Klasnic viis horvaadid 119. minutil juhtima, aga 120+2. minutil Semih Sentürk viigistas. Penaltites olid türklased 3:1 kindlamad.

Lisaaega läks vaja ka kahes ülejäänud veerandfinaalis. Holland suutis Ruud van Nistelrooy 86. minuti väravast Venemaa vastu viigistada, aga lisaajal lõid venelased kaks vastuseta väravat ja edenesid poolfinaali. Hispaania ja Itaalia 120 minutiga sihile ei jõudnud, penaltites olid 4:2 paremad hispaanlased. Otsustava löögi tabas Cesc Fabregas.

Ugur Boral viis Türgi 22. minutil Saksamaa vastu juhtima, aga Bastian Schweinsteiger vastas kiiresti. Ülejäänud väravad löödi viimasel veerandtunnil. Esmalt viis Miroslav Klose sakslased juhtima, siis Semih viigistas, aga Philipp Lahmi 90. minuti värav viis finaali Saksamaa. Teises poolfinaalis ei andnud Hispaania vastasele mingit võimalust, Venemaa alistati 3:0.

Finaal Viinis oli tasavägine ja selle otsustas Fernando Torresi meisterlik värav 33. minutil, mis lõpetas Hispaania 44 aastat kestnud ootuse. Tegu oli nende esimese tiitliga pärast 1964. aasta kodusel EM-il võidetud esikohta.

A-alagrupp: Portugal 6, Türgi 6, Tšehhi 3, Šveits 3
B-alagrupp: Horvaatia 9, Saksamaa 6, Austria 1, Poola 1
C-alagrupp: Holland 9, Itaalia 4, Rumeenia 2, Prantsusmaa 1
D-alagrupp: Hispaania 9, Venemaa 6, Rootsi 3, Kreeka 0
Veerandfinaalid: Portugal - Saksamaa 2:3, Horvaatia - Türgi 1:1 (pen 1:3), Holland - Venemaa 1:3 (la), Hispaania - Itaalia 0:0 (pen 4:2)
Poolfinaalid: Saksamaa - Türgi 3:2, Venemaa - Hispaania 0:3
Finaal: Saksamaa - Hispaania 0:1