Ott Järvela | Režissöör ei eksinud. Erikseni õnnetust ei saanud ega tohtinud maha vaikida (8)

Taani jalgpallikoondislased ümbritsemas Christian Erikseni, keda meedikud elustavad. Foto: Scanpix / AFP / Friedemann Vogel

Juba praegu võib öelda, et reedel alanud EM-finaalturniiri jäädakse suuresti mäletama Taani – Soome kohtumises Christian Erikseni tabanud tõsise terviserikke kaudu. Lõpuks selgub ka Euroopa meister ning teekonnal selleni juhtub palju tähelepanuväärset, aga mitte midagi nii hingeminevat.

Kohtumise 43. minutil kokku kukkunud Taani koondise mängujuht Eriksen vajas väljakul elustamist, mis õnnestus. Uudisteagentuuri Reutersi teade "Mängul viibiv meie fotograaf nägi, kuidas väljakult ära kantud Eriksen tõstis käe üles." andis lootust, et kõige hullem on ära hoitud. Hiljem saabusid haiglast juhtunu tõsidust arvestades nii positiivsed teated kui võimalik.

Kriisile, nagu ikka, järgnes selle lahkamine avalikus ruumis. Esmalt kiideti arste. Samuti Erikseni aidanud Taani mängijaid eesotsas kapteni Simon Kjaeriga, kelle eestvedamisel moodustati elustamise ajaks poolkaitsja ümber inimkilp. Samuti kiideti inglasest kohtunikku Anthony Taylorit, kes silmas koheselt juhtunu tõsidust ja peatas mängu. Kõiki asja eest.

Samas polnud pääsu ängist. See on õudne lugu, kui peoõhtu, mida Taani – Soome mäng mõlema koondise toetajate ning jalgpallisõprade jaoks Euroopa ja maailma erinevates nurkades kahtlemata oli, ähvardab muutuda matusteks. See stsenaarium oli ju kahjuks väga lähedal ning kõhedus läbinisti mõistetav. Aga adressaat, kelle suunas äng välja paisati, sai sahmaka kaela ebaõiglaselt.

REKLAAM

Kurjuse kehastuseks valiti Taani – Soome mängu režissöör ja tema vahendatud rahvusvaheline telepilt, mis polevat austanud Erikseni privaatsust ja põhjustanud televaatajatele kannatusi. Ma ei ole selle kriitikaga absoluutselt nõus. Režissöör käitus kaadreid valides mõistlikult, austades sündmuse tõsidust, aga andes edasi sündmustikku, mis on ajakirjanduse ülesanne.

Lugu oli traagiline, sest inimene oli 16 000 pealtvaataja ja sadade miljonite televaatajate ees suremas. Aga traagilist lugu ei saa ega tohi maha vaikida.

Kui hakata tervikut tükikesteks võtma, siis umbes kümmekond sekundit pärast juhtunut näidati Erikseni paariks sekundiks suures plaanis. Seda pole põhjust režissöörile kuidagi ette heita, sest ilmselt mitte keegi peale paari lähedal viibinud mängija polnud veel aru saanud õnnetuse tõsidusest.

Simon Kjaer ja Kasper Schmeichel lohutamas Christian Erikseni elukaaslast Sabrina Kvist Jensenit. Foto: Scanpix / AFP / Wolfgang RattayJärgnes väljaku kohal oleva ämblikkaamera kaader Erikseni aitamisest Taani koondise meedikute poolt, mis kestis ainult mõned sekundid ja oli loomult informatiivne. Umbes 45 sekundit pärast juhtunut näidati Erikseni veel korra suures plaanis. See oli ka režissööri ainuke eksimus, sest seda kaadrit polnud vaja. Aga kui vaadata ca 15 minutit kestnud sündmusi tervikuna, oli see eksimus väike ja erandlik.

Järgmisena näidati kohkunud ja pisarates fänne ning šokeeritud Taani koondislasi, kes Erikseni lähedal seisid. Samuti üldplaane staadionist, lähikaadreid kohtunikust ja treeneritest. Seejärel oli ühest kaadrist läbi Erikseni ümbritsenud Taani mängijate näha, et teda elustati elektriga. Veidi hiljem oli paarist lühikesest kaadrist näha, kuidas Erikseni rindkeret pumbati.

Need kaadrid olid minu meelest asjakohased, sest andsid edasi info sellest, kui tõsine Erikseni seis oli. Et Erikseni elustati, oli Parkeni staadionil viibijatele niigi selge. Polnud mingit põhjust seda televaatajate eest varjata ja lasta sotsiaalmeedial võltsreaalsust kujundama hakata. Tänu režissööri otsustele teadsid kõik üpris täpselt, mis toimub. Polnud vaja oletada. Ajakirjandus tegi oma tööd.

Näidati põgusalt ka seda, kuidas Kjaer ja Kasper Schmeichel lohutasid väljaku äärde tulnud Erikseni elukaaslast Sabrina Kvist Jensenit. Seegi oli avalik info, mille vahendamine on ajakirjanduse ülesanne ka siis, kui see info on kurb ja traagiline. Erikseni väljakult äratoimetamist kanderaamil näidati jällegi informatiivses võtmes. Põgusalt, et kõik saaksid aru, mis toimub.

Tuleb rõhutada, et režissööril olnuks võimalus kasutada ämblikkaamerat, mida ei tehtud kordagi. Samuti ei näidatud korduses seda, kuidas Eriksen kokku kukkus (tõsi, nutiseadmes sai igaüks selle endale ette kerida). Et staadionil viibinud inimesed nutsid ja kartsid kõige hullemat polnud asi, mida tulnuks varjata.

Režissöör käitus vastutustundliku ajakirjaniku, mitte muinasjutuvestjana. Sündmuste mahavaikimine või mittenäitamine ei muuda neid olematuks ega Parkenil lahti rullunud traagikat vähem valulikumaks. Asjakohane kajastus hoidis ära valeinfo levimise.

Et BBC stuudiojuht Gary Lineker pidas vajalikuks avaldada Twitteris vabandus Parkeni staadionilt eetrisse jõudnud kaadrite pärast, ei näita režissööri eksimust, vaid Suurbritannia telepubliku, keda Lineker kahtlemata väga hästi tunnetab, madalat valuläve. Ka seda pole põhjust kellelegi ette heita, sest see on ajastu märk.

Ülekande vastutav režissöör, prantslane Jean-Jacques Amsellem andis aga Prantsusmaa spordipäevalehele l'Equipe antud lühi-intervjuus õigesti mõista, et reaalset juhtunud traagilist sündmust pole võimalik ega mõtet purki panna ja kapinurka ära peita.

"Meil oli staadionil üle 30 kaamera ja me võinuks jätkata lähikaadrite näitamist, aga seda me ei teinud. UEFA juhtnöörid olid selged - mitte näidata lähikaadreid, aga ümbritseva emotsiooni kajastamisega polnud probleemi. /.../

Me näitasime kurbust ja ahastust, mida inimesed staadionil tundsid. Nii mängijad, võistkondade abipersonal kui ka fännid. Me nägime neil hetkedel tohutut ühtsust ja ärevust. See oli vaja telepildis edasi anda," rääkis Amsellem.

Muidugi leiab igast maailma nurgast ja elualalt näiteid, kus ajakirjandus on läinud üle piiri. Eile Parkenil juhtunu nende sekka ei kuulu. Avalikus ruumis juhtunu traagika eiramine või mahavaikimine pole lahendus. Ülekanne oli informatiivne, mitte tabloidne või pealetükkiv. 

SEOTUD LOOD
8 kommentaari

Mõtiskleja   •  
(85.253.27.***)
Nõustun. Näidati täpselt piisavalt. Mida oleks võinud veel näidata, oli see, kus soome fännid oma lipud ära andsid, millega väljakult lahkumist kaamerate eest varjata üritati.
Rainer Mäekask   •  
(46.131.37.***)
See oli ootamatu ja kaamera poolt näidatut ei saa tõesti kritiseerida.Eks see teema on kuum veel mõned päevad.

Ainuke mida kritiseerida saaks on uefa otsus mängu jätkamise puhul.Oleks võinud leida lõpuni mängida nt.2. v.3. vooru vahel...mitte aga samal päeval v.järgneval.
F.U.   •  
(90.191.16.***)
Mängijad olid ise nõus samal päeval lõpuni mängima. Taanlased tahtsid enne ainult kindlasti teada, et Erikseniga on haiglas ok. Raske oli see kindlasti kõigi jaoks.
atleticomadrid   •  
(90.190.74.***)
Nõustun samuti.
Pole midagi ette heita, pigem jõudis olukorra tõsidus sel viisil vaatajateni rohkem kohale.
Mõnuagent 007   •  
(62.65.223.***)
See vaktsiinijura lükati tagasi, et päris iba ka ajada ei maksaks.
Mõtiskleja   •  
(85.253.27.***)
Palun ustamaalased, ärge jagage siin kommentaariumites oma lolle linke ja jutte, näete ju et eelnevad postitused nendel teemadel on siit eemaldatud ja seda põhjusega! Uskuge oma jama kuskil mujal ja omaette, mitte ärge käige meid siin "ajupesemas". Ei ole vaja läbustada siin kommentaariumis selle arvamuslooga mitteseotud teemadel!
Boii   •  
(84.50.247.***)
Seekord isegi Otiga nõus. Mida rohkem peita aktiivselt päris elu ühiskonna liikmete eest, seda mädam ja nõrgem see ühiskond on. Niigi hoitakse kõike ja kõiki vati sees koguaeg. Aitab sellest jamast juba.
raudidas   •  
(176.46.127.***)
taani koondise treener kritiseeris uefat et pole kõiki koondisi ära vaktsineerinud, aga enda meeskond vaktsineerimata?

ps! miks mu kommentaar siit kustutati? liiga aus? :D

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK