EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis (0)

Angelos Charistease väravast alistas Kreeka EM-finaalis Portugali. Tegu on EM-ide ajaloo kõige uskumatuma tiitlivõiduga. Foto: Scanpix / imago images / Pro Shots

Korraldusõiguse pälvis Portugal, kes edestas konkursil Hispaaniat ja Austria-Ungari ühispakkumist. Valiksarjas juhtus imelikke asju, sest play-off'i suutis hiilida ja seal Türgi üle mängida Läti, kelles sai esimene (ja praeguse seisuga viimane) finaalturniiril osalenud Balti riik.

Finaalturniir algas aga oluliselt suurema šokiga, kui seda oli Läti jõudmine 16 parema sekka. Võõrustaja Portugal, kelle ridades andsid lahkumisetendust legendaarsed Luis Figo, Rui Costa ja Fernando Couto, kaotas 1:2 Kreekale. Järgmised kaks mängu Portugal võitis ja sai alagrupis esikoha, aga nende tuules nihverdaski end veerandfinaali Kreeka, puksides välja Hispaania.

Draamat nägi ka B-alagrupi esimeses voorus. Inglismaa oli mängus Prantsusmaaga veel 90. minutil võidus kinni, aga lahkus platsilt kaotusega, sest 90+1. minutil Zinedine Zidane viigistas ja realiseeris kaks minutit hiljem penalti, mis andis prantslastele 2:1 võidu. Inglased kosusid kenasti, alistasid järgmistes mängudes Šveitsi 3:0 ja Horvaatia 4:2, millest piisas alagrupi teiseks kohaks.

C-alagrupp kujunes EM-ajaloo üheks pentsikumaks, sest Bulgaaria kaotas kõik kolm kohtumist ning ülejäänud kolm koondist - Rootsi, Taani ja Itaalia - mängisid omavahel viiki. Kuna UEFA võistlustel vaadatakse enne üldist väravate vahet omavaheliste mängude võrdlust (sh löödud väravate arvu), teadsid Rootsi ja Taani enne omavahelist viimase vooru mängu, et 2:2 või suurema skooriga viik viib nad mõlemad igal juhul edasi ja jätab Itaalia täiesti kindlasti kolmandaks (Taani - Itaalia oli lõppenud skooriga 0:0 ja Itaalia - Rootsi seisuga 1:1).

Itaallased on siiani veendunud, et Skandinaavia riigid tegid kokkuleppeviigi. Tegelikult nii muidugi ei läinud, sest kui Mattias Jonsson 89. minutil 2:2 värava lõi, jäi Taani alagrupi esikohast ilma. Tõsi on aga see, et pärast Jonssoni 2:2 väravat hoidusid mõlemad meeskonnad riskidest.

Olgu lisatud, et hetkel, kui Jonsson värava lõi, oli Itaalia niikuinii kolmandaks jäämas, sest seis mängus edasipääsulootused minetanud Bulgaariaga oli 1:1. Antonio Cassano tõi neile 90+4. minutil 2:1 võidu, mis andis Jonssoni 2:2 tabamusele paremusjärjestuse määramisel võtmerolli.

D-alagrupi võitis täisedu saavutanud Tšehhi, kes alistas esmalt 2:1 Läti, siis 3:2 Hollandi ja lõpetuseks ka 2:1 Saksamaa. Holland napsas teise koha endale, sest sai Lätist jagu (3:0), kunas Saksamaa rahuldus 0:0 viigiga. See jäi Läti ainsaks punktiks EM-finaalturniiril, aga võimaldas uhkelt koju sõita, sest viik kolmekordse maailma ja Euroopa meistriga oli debütandi jaoks kõva sõna.

Esimeses veerandfinaalis kohtusid Portugal ja Inglismaa. Finaalturniiri võõrustajad jäid juba 3. minutil Michael Oweni väravast kaotusseisu, aga 27. minutil pidi Wayne Rooney mängu vigastuse tõttu pooleli jätma, mis vähendas inglaste kuraasi. Portugal proovis kannatlikult ja jõudis viigini 83. minutil, kui tabas Helder Postiga. Lisaajal lõi Rui Costa 110. minutil 2:1, aga viis minutit hiljem Frank Lampard viigistas. Penaltid. Inglaste esimene lööja David Beckham eksis, portugallaste kolmas Rui Costa samuti. Lõpuks määras edasipääseja Inglismaa seitsmenda lööja Darius Vasselli vääratus. Inglismaa penaltineedus sai juurde järjekordse peatüki.

Päev hiljem lõhkes aga suur üllatuspomm, kui Angelos Charistease 65. minuti väravast piisas Kreekale, et Prantsusmaa konkurentsist lülitada. Rootsi ja Holland väravaid ei löönud, penaltiseerias oli 5:4 parem Holland. Tšehhi mängis tänu Jan Kolleri ühele ja Milan Baroši kahele väravale veenvalt 3:0 üle Taani ja tõusis turniiri suursoosikuks.

Poolfinaalid avas Portugali 2:1 võit Hollandi üle, kus Cristiano Ronaldo ja Maniche väravatest juhtima asuti. Holland vähendas kaotusseisu, aga viigini ei jõudnud ja jäi teist EM-i järjest toppama poolfinaalis. Teisest poolfinaalist oodati Tšehhi selget võitu, sest Kreeka ime pidi ju ükskord ka otsa saama, aga sakslasest peatreener Otto Rehhageli üles ehitatud kreeklaste raudne kaitse pidas taas.

Normaalajal väravaid ei löödud, aga lisaaja esimese poolaja üleminutil jõudis sihile Trianos Dellas ning kuna kehtis Hõbedase värava reegel (kui lisaaja esimese poolaja lõpus embkumb juhtis, sai mäng otsa), siis tšehhidele enam vastamiseks aega ei jäänudki. Finaalis seega Portugal ja Kreeka. Võõrustajate võiduootus oli tohutu, aga kreeklaste kaitsetahe vägevam. Charistease 57. minuti väravast võitis Kreeka 1:0.

Tegu oli EM-finaalturniiride ajaloo suurima üllatusega, mis trumpas üle ka Taani 1992. aasta võidu. Kasvõi põhjusel, et kui taanlased pidid toona lisaks alagrupi läbimisele võitma play-off'is kaks, siis kreeklased kolm mängu. Ning Kreeka oli ikka palju mustem hobune kui Taani. Vaatepilt, kus karikaga pidutseva Kreeka koondise all kuvati teleekraanil sõnapaari "Euroopa meister", oli ühtaegu unustamatu ja šokeeriv.

A-alagrupp: Portugal 6, Kreeka 4, Hispaania 4, Venemaa 2
B-alagrupp: Prantsusmaa 7, Inglismaa 6, Horvaatia 2, Šveits 1
C-alagrupp: Rootsi 5, Taani 5, Itaalia 5, Bulgaaria 0
D-alagrupp: Tšehhi 9, Holland 4, Saksamaa 2, Läti 1
Veerandfinaalid: Portugal - Inglismaa 2:2 (pen 6:5), Prantsusmaa - Kreeka 0:1, Rootsi - Holland 0:0 (pen 4:5), Tšehhi - Taani 3:0
Poolfinaalid: Portugal - Holland 2:1, Kreeka - Tšehhi 1:0 (la, hõbedane värav)
Finaal: Portugal - Kreeka 0:1