EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i (1)

Michel Platini lõi EM-finaalturniiril viie mänguga üheksa väravat. Foto: Scanpix / imago images / Kicker / Liedel

Lääne-Saksamaa soovis nelja aasta eest võidetud tiitlit kaitsta kodumaal, aga UEFA otsustas anda finaalturniiri korraldusõiguse Prantsusmaale. Ülejäänud 32 osalejat loositi seistmesse valikgruppi, mis pakkusid nii mõnegi üllatuse.

Neljandast tugevusurnist sekkunud Taani edestas valiksarjas Inglismaad ja jõudis teist korda finaalturniirile. Edu saatis ka kolmandast urnist valikgruppidesse loositud Portugali ja Rumeeniat, kes tegi oma EM-debüüdi. Rumeeniale jäi alla näiteks Tšehhoslovakkia ja Itaalia, Portugal edestas Nõukogude Liitu ja Poolat.

Formaati oli võrreldes 1980. aastaga natuke kohendatud. Lisandunud olid poolfinaalid, ära jäetud pronksimäng. Seitsmes EM-finaalturniir algas, kulges ja lõppes Prantsusmaa koondise ründaja Michel Platini tohutu talendi säraleegi tähe all.

Turniir avamängus Prantsusmaa - Taani lõi Platini kohtumise ainsa värava. Ülejäänud kahes alagrupikohtumises (5:0 Belgiaga ja 3:2 Jugoslaaviaga) kõmmutas ta kaabutriki. Prantsusmaa oli pidurdamatu ja pani A-alagrupi uhke lauluga kinni, teisena pääses edasi Taani.

B-alagrupp oli tasavägisem ning kolmest eeldatavast favoriidist - Hispaania, Portugal, Lääne-Saksamaa - pidi poolfinaalist suu puhtaks pühkima viimane ehk tiitlikaitsja. Sakslased pudenesid konkurentsist sõna otseses mõttes täiesti viimasel minutil, sest kui Antonio Maceda poleks viimase alagrupimängu 90. minutil löönud Hispaania 1:0 võiduväravat, pääsenuks Lääne-Saksamaa ise poolfinaali.

REKLAAM

Aga sinna läks hoopis Hispaania. Maceda lõi tähtsa värava ka poolfinaalis Taanile, kui seadis 67. minutil jalule 1:1 viigi. Lisaajal väravaid ei löödud, finalisti selgitas penaltiseeria, mille hispaanlased 5:4 võitsid.

Teise poolfinaali Prantsusmaa ja Portugali vahel otsustas aga ära Platini. Normaalaeg lõppes 1:1, lisaajal tabas 98. minutil Jordao, aga Jean-Francis Domergue suutis 114. minutil kodupubliku rõõmuks seada jalule 2:2 viigi. Penalteid Marseille's siiski ei nähtud, sest 119. minutil lõi Platini värava, mis viis Prantsusmaa finaali.

Seal lõi Platini 57. minutil oma üheksanda värava sel finaalturniiril ja viis prantslased juhtima. 85. minutil jäädi küll Yvon Le Roux eemaldamise tõttu vähemusse (tänase päevani ainuke EM-finaalmängudes nähtud punane kaart), aga Hispaania seda ära kasutada ei suutnud. 90. minutil tabas Bruno Bellone ja Prantsusmaa võitis 2:0.

Platini üheksa väravat ühel EM-il on siiani võimas rekord. Kõige lähemale on sellele jõudnud Antoine Griezmann, kes lõi 2016. aasta EM-il kuus väravat, aga kui Platini saavutas enda saldo viie kohtumisega, siis Griezmanni käsutuses oli seitse mängu.

EM-finaalturniiride kõigi aegade väravaküttide edetabelis jagab Platini üheksa tabamusega esikohta Portugali kapteni Cristiano Ronaldoga. Platini karjääris oli 1984. aasta EM-finaalturniir ainus, Ronaldo on üheksa väravat kokku saanud nelja EM-iga (2004, 2008, 2012 ja 2016). 

A-alagrupp: Prantsusmaa 6, Taani 4, Belgia 2, Jugoslaavia 0
B-alagrupp: Hispaania 4, Portugal 4, Lääne-Saksamaa 3, Rumeenia 1
Poolfinaalid: Prantsusmaa – Portugal 3:2 (la), Hispaania – Taani 1:1 (pen 5:4)
Finaal: Prantsusmaa – Hispaania 2:0 

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

antz08   •  
(85.76.34.***)
Kuldsed ajad olid. Platini suurepärane ja Prantsusmaa meeskond enamuses valge. Pisar tuleb silma krt. Kahju aint, et 82 ja 86 a Lääne -Saksamaa ette jäi. Eriti 82. Seejärel vihkan Fussballmannshafti ja igal ajal õnnelik kui Sakslased jalgpalliväljakul tappa saavad.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK