EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski (0)

Hispaania koondise peatreener Jose Villalonga 1964. aastal võidetud EM-tiitliga. Foto: Scanpix / imago images / Kicker / Metelmann

Kui 1960. aasta EM-valiksarjas oli osalenud ainult 17 koondist, sest järgmine kord alustasid jahti Euroopa meistritiitli nimel juba 29 meeskonda. Valikgruppe endiselt ei kasutatud, vaid osalejad loositi olümpiasüsteemis tabelisse ning hakati mängima.

Kui poolfinalistid selged (tiitlikaitsja Nõukogude Liit, Ungari, Hispaania ja Taani), valiti finaalturniiri toimumispaik. Sedapuhku otsustati Hispaania kasuks. Kaugel polnud variant, et valikus olnuks ka Luksemburg, sest pisiriik alistas 1/8-finaalis mängitud Beneluxi derbis kahe mängu kokkuvõttes 3:2 Hollandi ning kaotas veerandfinaalis Taanile alles lisamänguga (0:1), kui kaks matši olid jäänud viiki (2:2 ja 3:3).

Seega kuni 2016. aasta EM-finaalturniirini, kus Island alistas 1/8-finaalis 2:1 Inglismaa, oli Luksemburg väikseim EM-i veerandfinaalis mänginud jalgpalliriik. Enam nad seda ei ole, aga markantse saavutusega on tegu ikkagi. Ning konks on ka juures, sest kuigi Luksemburg on EM-i veerandfinalist, pole nad kunagi EM-finaalturniiril mänginud.

Mängupaikadeks valis Hispaania riigi kaks vägevaimat staadioni – Santiago Bernabeu Madridis ja Camp Nou Barcelonas, kusjuures võõrustajad mängisid muidugi pealinnas. Poolfinaalis oli Hispaania vastaseks Ungari ja mäng oli pingeline, aga tänu Amancio 112. minuti väravale võitsid väljakuperemehed lisaaja järel 2:1.

REKLAAM

Teine poolfinaali oli ühepoolsem – Nõukogude Liit oli Taanist üle 3:0. Lisaaega nähti turniiril ka Barcelonas, sest seda läks vaja pronksimatšis. Dezso Novak lõi seal kaks väravat ja tagas Ungarile 3:1 võidu.

Finaalile Hispaania – Nõukogude Liit andis tugeva varjundi neli aastat varem juhtunu. Nimelt oli fašistlik diktaator Franco keelanud Hispaanial 1960. aasta EM-i veerandfinaalis kommunistliku Nõukogude Liiduga mängida. Kirja läks loobumisvõit ja Nõukogude Liit pääses mänguta poolfinaali. Kodusel EM-il diktaator muidugi samasugust korraldust ei andnud ja mäng toimus.

Hispaania läks Santiago Bernabeul Jesus Maria Pereda väravast 6. minutil juhtima, aga Galimzjan Husainov viigistas vaid kaks minutit hiljem. Hispaaniale tõi nende ajaloo esimese EM-tiitli Marcelino Martinezi 84. minuti värav. Vaevalt oskas Hispaania jalgpall tol hetkel karta, et järgmist tiitlivõitu tuleb neil oodata 44 aastat...

Poolfinaalid: Hispaania - Ungari 2:1 (la), Taani - Nõukogude Liit 0:3
Pronksimäng: Ungari - Taani 3:1 (la)
Finaal: Hispaania - Nõukogude Liit 2:1 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
SURMAGRUPP SAI VÄGEVA LÕPPAKORDI
Luup peale | Madjarid võitlesid vapralt, aga kummalisel kombel rõõmustasid viigipunkti üle hoopis sakslased
JÄRVELA JUURDLEB
HORVAATIA MURDIS TŠEHHIST ETTE
Luup peale | Modrici päästeoperatsioon kandis vilja ning Horvaatia tõusis ikkagi teiseks
STUUDIOS DIE MANNSCHAFTIST
EM-STUUDIO | Eesti tuntuim Saksamaa fänn: Päikesekuningaks pürginud Löw varjutas ise enda edu, aga tõeline toetaja on omadega nii heas kui ka halvas
TERVITUSTEGA ERIKSENILE
Luup peale | Taani dünamiidi plahvatused purustasid Venemaa ja panid Parkeni rõkkama
PÄEVAJUTUD
JALGPALL KUULUB KÕIGILE
UEFA seisukoht: Manuel Neueri vikerkaare-värviline kaptenipael teenib üllast eesmärki
VUTIPEOL TOIMUB
EM-PÄEVIK
Kristjan Jaak Kangur | Kui väravat ei tule, tee ise oma tipphetked
RÄÄKIMISEST JA RAHAST
ERIKSENI JUHTUMIST
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
HÄÄLETUS
Kes on esimesed veerandfinalistid?
33%
0%
67%
0%
https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK