EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski (0)

Hispaania koondise peatreener Jose Villalonga 1964. aastal võidetud EM-tiitliga. Foto: Scanpix / imago images / Kicker / Metelmann

Kui 1960. aasta EM-valiksarjas oli osalenud ainult 17 koondist, sest järgmine kord alustasid jahti Euroopa meistritiitli nimel juba 29 meeskonda. Valikgruppe endiselt ei kasutatud, vaid osalejad loositi olümpiasüsteemis tabelisse ning hakati mängima.

Kui poolfinalistid selged (tiitlikaitsja Nõukogude Liit, Ungari, Hispaania ja Taani), valiti finaalturniiri toimumispaik. Sedapuhku otsustati Hispaania kasuks. Kaugel polnud variant, et valikus olnuks ka Luksemburg, sest pisiriik alistas 1/8-finaalis mängitud Beneluxi derbis kahe mängu kokkuvõttes 3:2 Hollandi ning kaotas veerandfinaalis Taanile alles lisamänguga (0:1), kui kaks matši olid jäänud viiki (2:2 ja 3:3).

Seega kuni 2016. aasta EM-finaalturniirini, kus Island alistas 1/8-finaalis 2:1 Inglismaa, oli Luksemburg väikseim EM-i veerandfinaalis mänginud jalgpalliriik. Enam nad seda ei ole, aga markantse saavutusega on tegu ikkagi. Ning konks on ka juures, sest kuigi Luksemburg on EM-i veerandfinalist, pole nad kunagi EM-finaalturniiril mänginud.

Mängupaikadeks valis Hispaania riigi kaks vägevaimat staadioni – Santiago Bernabeu Madridis ja Camp Nou Barcelonas, kusjuures võõrustajad mängisid muidugi pealinnas. Poolfinaalis oli Hispaania vastaseks Ungari ja mäng oli pingeline, aga tänu Amancio 112. minuti väravale võitsid väljakuperemehed lisaaja järel 2:1.

REKLAAM

Teine poolfinaali oli ühepoolsem – Nõukogude Liit oli Taanist üle 3:0. Lisaaega nähti turniiril ka Barcelonas, sest seda läks vaja pronksimatšis. Dezso Novak lõi seal kaks väravat ja tagas Ungarile 3:1 võidu.

Finaalile Hispaania – Nõukogude Liit andis tugeva varjundi neli aastat varem juhtunu. Nimelt oli fašistlik diktaator Franco keelanud Hispaanial 1960. aasta EM-i veerandfinaalis kommunistliku Nõukogude Liiduga mängida. Kirja läks loobumisvõit ja Nõukogude Liit pääses mänguta poolfinaali. Kodusel EM-il diktaator muidugi samasugust korraldust ei andnud ja mäng toimus.

Hispaania läks Santiago Bernabeul Jesus Maria Pereda väravast 6. minutil juhtima, aga Galimzjan Husainov viigistas vaid kaks minutit hiljem. Hispaaniale tõi nende ajaloo esimese EM-tiitli Marcelino Martinezi 84. minuti värav. Vaevalt oskas Hispaania jalgpall tol hetkel karta, et järgmist tiitlivõitu tuleb neil oodata 44 aastat...

Poolfinaalid: Hispaania - Ungari 2:1 (la), Taani - Nõukogude Liit 0:3
Pronksimäng: Ungari - Taani 3:1 (la)
Finaal: Hispaania - Nõukogude Liit 2:1 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK