EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah! (0)

Taani koondise väravavaht Peter Schmeichel 1992. aasta EM-il. Praegu seisab Taani väravas tema poeg Kasper. Foto: Scanpix / imago images / Colorsport

Kui praeguses kontekstis tuleks üllatustulemusteks ja mitte tipmise kategooria jalgpalliriikide triumfiks liigitada ka Nõukogude Liidu 1960. ja Tšehhoslovakkia 1976. aasta EM-tiitlid, siis omas ajas nad kindlasti seda ei olnud, vaid toona oli tegu maailma ja Euroopa jalgpalli kõrgeima ešeloni täieõiguslike liikmetega.

Seega esimeseks EM-iks, kus esikoha pälvis üllatusmeeskond, tuleb tituleerida 1992. aasta turniir Rootsis, mille alguses paistis silma Martin Dahlini ja Tomas Brolini ründeduo veetud võõrustajate meeskond, aga mille pani lõpuks kinni soojalt rannaliivalt viimasel hetkel finaalturniirile kutsutud Taani.

EM-ile kvalifitseerus kaks riiki, kes seal osaleda ei saanud. Nõukogude Liit läbis valiksarja edukalt, edestades teiste seas Itaaliat, aga selleks ajaks, kui EM kätte jõudis, polnud Nõukogude Liitu enam olemas. Nende asemel mängis EM-il Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ) meeskond, kelle varuväravavahiks oli praegune koondise peatreener Stanislav Tšertšessov.

Kodusõtta mattunud Jugoslaavia suhtes kehtestas ÜRO aga vähem kui kaks nädalat enne EM-finaalturniiri algust sanktsioonid, mis välistasid rahvusvahelistel spordivõistlustel osalemise. Et seitsme meeskonnaga EM olnuks narr, asendas Jugoslaaviat nende järel valikgrupis teise koha saanud Taani meeskond, kes sai vastava kinnituse 31. mail. Turniir algas 10. juunil, Taani jalgpallurid saabusid finaalturniirile sõna otseses mõttes rannapuhkuselt.

Taani ei suutnud kahe esimese mänguga väravat lüüa, tehes esmalt Inglismaaga 0:0 viigi ja kaotades siis 0:1 Rootsile. Aga viimases voorus alistati 2:1 Prantsusmaa ning kuna Inglismaa kaotas samal ajal eduseisust 1:2 Rootsile, pääsesidki poolfinaali kaks Skandinaavia esindajat. Prantsusmaale ja Inglismaale sai muuhulgas saatuslikuks ka omavaheline 0:0 viik. Kui too mäng lõppenuks emma-kumma võiduga, olnuks Taanil hoopis keerulisem end poolfinaali mängida.

B-alagruppi valitses tiitlikaitsja Holland, kes alistas esmalt Šotimaa 1:0, viigistas SRÜ-ga 0:0 ja mängis viimases voorus 3:1 üle Saksamaa. See avas SRÜ-le ukse poolfinaali, mille jaoks tulnuks saada jagu edasipääsulootused minetanud Šotimaast, aga selle hiilgav sanss lasti luhta. Šotimaa läks kiiresti 2:0 juhtima, võitis 3:0, saatis SRÜ koduteele ja sõitis ka ise koju, ent mõnusa võidutundega.

Esimeses poolfinaalis kohtusid Rootsi ja Saksamaa. Thomas Hässler viis sakslased 11. minutil juhtima ja Karl-Heinz Riedle lõi 59. minutil 2:0, aga 64. minutil realiseeris Tomas Brolin penalti, mis tõi pinge tagasi. Riedle 88. minuti värav taastas sakslaste kaheväravalise edu, aga Kennet Andersson vastas viivitamatult. 3:3 viigini rootslased siiski ei jõudnud ja võõrustajate turniir sai sellega otsa.

Päev hiljem Göteborgis mängitud Holland - Taani poolfinaal kuulub EM-i kullavaramusse. Henrik Larsen viis Taania 5. minutil 1:0 ja 33. minutil 2:1 juhtima, ent staaridest kubisenud Holland suutis mõlemale väravale vastata. Dennis Bergkamp tabas 23. ja Frank Rijkaard 86. minutil. Hiline viigivärav annab selle löönud meeskonnale sageli psühholoogilise eelise, ent Taani pidas lisaaja vastu ja viis mängu penaltiseeriasse, kus Peter Schmeichel tõrjus eelmise EM-i sangari Marco van Basteni löögi. Sellest piisas - Taani oli finaalis!

Saksamaa alustas finaali hästi ja Stefan Reuter pääses Schmeicheliga silmitsi, ent Taani väravavaht tõrjus. Ning 18. minutil asus Taani juhtima, kui John Jenseni hiilgav pealöök ristnurka raksatas. Edasise mängu tegeles Taani eeskujulikult ajaviivitamisega - tagasisöödu käega mängimist keelav reegel hakkas kehtima alles EM-i järel - ning lõi 78. minutil teisegi värava, kui Kim Vilfort jooksis sakslaste kaitseliinist läbi ja lõi postipõrkest 2:0.

A-alagrupp: Rootsi 5 p, Taani 3, Prantsusmaa 2, Inglismaa 2
B-alagrupp: Holland 5, Saksamaa 3, Šotimaa 2, SRÜ 2
Poolfinaalid: Rootsi – Saksamaa 2:3, Holland – Taani 2:2 (pen 4:5)
Finaal: Taani – Saksamaa 2:0