EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel (0)

EM-finaali avavärava autor David Silva tabamust tähistamas. Lõpuks võitis Hispaania finaali 4:0. Foto: Scanpix / imago images / Xinhua

2011. aasta sügis oli Eesti jalgpallis imede aeg. Suve alguses Fääri saartelt 0:2 kaotusega naasnud koondis noppis kolm võitu järjest, saavutas valikgrupis teise koha ja pääses play-off'i. Loosimisel saadi vastu Iirimaa, mis oli võimalikest enamvähem kõige parem variant.

Ažiotaaž oli tohutu ja mängupiletid defitsiit. Ent paraku põles Eesti meeskond oma ajaloo kaalukaimas kohtumises läbi ja kaotas kodus Iirimaale 0:4. Kordusmäng Dublinis lõppes küll 1:1 viigiga, aga see enam midagi ei päästnud. Euroopa 20 parema sekka Eesti koondis jõudis, aga finaalturniirile mitte.

Arvestatavaid üllatusi valiksarjas ei juhtunud. Euroopa edetabeli tosin tugevamat koondist jõudsid kõik finaalturniirile, lisaks veel Taani ja Iirimaa ning korraldajad (Poola ja Ukraina). Tegemist oli viimase 16 koondise osavõtul mängitud EM-finaalturniiriga, mis tähendas, et alagrupi kolmanda koha omanikel tuli igal juhul kohvrid pakkida.

A-alagrupis olid nendeks võõrustaja Poola ja Venemaa. Poolakad alustasid kahe 1:1 viigiga, aga viimases mängus kaotati 0:1 Tšehhile ning lips oligi läbi. Tšehhide järel lipsas teisena veerandfinaali nutikat jalgpalli viljelenud Kreeka, kes polnud enam üldse niivõrd kaitsev nagu 2004. aastal Euroopa meistriks tulles.

Surmagrupiks oli seekord B, kus olid koos Holland, Portugal ja Saksamaa. Lisaks alati südikas Taani. Hollandil läks kõik tuksi juba avamänguga, kus jäädi 0:1 alla Taanile. Portugal alustas küll 0:1 kaotusega Saksamaale, aga seljatas siis Taani 3:2 ja Hollandi 2:1 ning edenes täisedu saavutanud Saksamaa järel teisena veerandfinaali.

C-alagrupis kaks hiidu end üllatada ei lasknud. Tiitlikaitsja Hispaania ja Itaalia tegid avamängus 1:1 viigi ja Iirimaast 3:1 jagu saanud Horvaatia asus alagruppi juhtima. Seis polnud horvaatide jaoks paha ka teise vooru järel, kus mängiti Itaaliaga 1:1. Aga viimase vooru 0:1 kaotus Hispaaniale läbi Jesus Navase 88. minuti värava kombineerituna Itaalia 2:0 võiduga Iirimaa üle jättis just Horvaatia kolmandaks.

Sarnaselt Poolale jäi alagruppi toppama ka teine võõrustaja Ukraina, kes alistas avamängus küll Andrei Ševtšenko kahest väravast Rootsi 2:1, aga kaotas siis 0:2 Prantsusmaale ja 0:1 alagrupi võitnud Inglismaale.

Veerandfinaalid avas Tšehhi ja Portugali kohtumine, mille ainsa värava lõi 79. minutil Cristiano Rnaldo. Saksamaa alistas seejärel Kreeka 4:2 ning Hispaania oli Xabi Alonso tabamuste abil 2:0 parem Prantsusmaast. Siis saabus Inglismaa kord teha oma tavapärane sooritus ehk kaotada penaltitega. Mängus Itaaliaga jäid väravad löömata ja kuigi penaltiseerias eksis esimesena Riccardo Montolivo, ei olnud inglastel kaotusest pääsu, sest penaltit ei saanud sisse ka Ashley Young ja Ashley Cole.

Portugali ja Hispaania poolfinaal lõppes samuti 0:0 viigiga. Penaltiseeria hakatuseks eksis Xabi Alonso, aga kohe seejärel ka Joao Moutinho. Siis realiseeriti viis lööki, kuniks eksis Portugali neljandaks meheks olnud Bruno Alves. Cesc Fabregas tabas ja Hispaania oli finaalis. Teine poolfinaal osutus Mario Balotelli šõuks - Itaalia ründestaari jõulisus oli Saksamaa jaoks liiast. Tema 20. ja 36. minuti väravatest asus Itaalia 2:0 juhtima. Saksamaa lõi 90+2. minutil penaltist ühe tagasi, aga jäi finaalist välja.

Itaalial oli enne finaali ainult kaks puhkepäeva ning Hispaania oli selgelt värskem. David Silva 14. ja Jordi Alba 41. minuti väravad andsid neile vaheajaks 2:0 edu. Itaalia seis muutus lootusetuks, kui 57. minutil kolmanda vahetusmehena sekkunud Thiago Motta sai mõni minut hiljem vigastada ega saanud jätkata. Vahetusi aga enam polnud ja Itaalia pidi jätkama vähemuses. Hispaania lõi lõpus veel kaks väravat (autoriteks Fernando Torres ja Juan Mata) ning 4:0 tähistas EM-i finaalmängude kõige ülekaalukamat võitu.

A-alagrupp: Tšehhi 6, Kreeka 4, Venemaa 4, Poola 2
B-alagrupp: Saksamaa 9, Portugal 6, Taani 3, Holland 0
C-alagrupp: Hispaania 7, Itaalia 5, Horvaatia 4, Iirimaa 0
D-alagrupp: Inglismaa 7, Prantsusmaa 4, Ukraina 3, Rootsi 3
Veerandfinaalid: Tšehhi - Portugal 0:1, Saksamaa - Kreeka 4:2, Hispaania - Prantsusmaa 2:0, Inglismaa - Itaalia 0:0 (pen 2:4)
Poolfinaalid: Portugal - Hispaania 0:0 (pen 2:4), Saksamaa - Itaalia 1:2
Finaal: Hispaania - Itaalia 4:0