EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees (0)

Nõukogude Liidu koondise kapten Igor Netto. Foto: Nõukogude Liidu koondise kapten 1960. aasta EM-il oli Igor Netto (paremal). Käesolev foto pärineb 1956. aasta maavõistlusest Lääne-Saksamaaga. Foto: Scanpix / imago images / Ferdi Hartung

Esimene EM-finaalturniir (ja ka järgmised neli) oli praegusest 83,3% väiksem, sest 24 meeskonna asemel osales seal kõigest neli koondist, kes olid selgunud kaks aastat kestnud valikturniiril, mis peeti 17 meeskonna vahel (praegu 55).

EM-i idee autoriks oli Prantsusmaa jalgpalliliidu peasekretäri Henry Delaunay, kelle nime kannab Euroopa meistrile omistatav trofee tänase päevani. Delaunay käis selle mõtte esimest korda välja juba 1927. aastal, kui polnud toimunud veel esimene MM-gi.

Teostuseni jõuti 31 aastat hiljem (Delaunay oli tolleks hetkeks juba kolm aastat surnud), kui 28. septembril 1958 kohtusid Moskvas, Lenini keskstaadionil esimeses EM-valikmängus Nõukogude Liit ja Ungari (3:1).

Karikasüsteemis peetud valiksarjaga, kust erinevatel põhjustel ei võtnud osa Inglismaa, Holland, Lääne-Saksamaa ja Itaalia, sõeluti välja neli viimast, kes moodustasid finaalturniiril osaleva kvarteti. Korraldaja valiti selle neliku seast ja otsus langetati Prantsusmaa kasuks. Matšid (poolfinaalid ja kohamängud) peeti Pariisis ja Marseille's.

REKLAAM

Esimeses poolfinaalis kaotas Prantsusmaa 4:2 eduseisust 4:5 Jugoslaaviale, teises alistas Nõukogude Liit kindlalt 3:0 Tšehhoslovakkia. Pronksimängus jäi pettunud Prantsusmaa 0:2 alla Tšehhoslovakkiale.

PSG praegusel kodustaadionil Pard des Princes'il mängitud finaalis viis Milan Galic Jugoslaavia 43. minutil juhtima, aga Slava Metreveli viigistas 49. minutil. Võitja selgus lisaajal, kui 113. minutil lõi esimese Euroopa meistri otsustanud värava Viktor Ponedelnik.

Olnuks sümboolne, kui mees, kelle perekonnanimi tähendab esmaspäeva, löönuks selle tähtsa värava esmaspäeval, aga finaal peeti siiski pühapäeval, nagu kombeks siiani.

Nõukogude Liidu meeskonna kaptenina võttis Henry Delaunay-nimelise karika vastu Nõukogude Liidu meeskonna kapten Igor Netto, kes päritolult puhas eestlane (ema pärit Tartust, isa Valgast), aga rahvuselt puhas venelane.

Nõukogude Liidu koondise kapten 1960. aasta EM-il oli Igor Netto (paremal). Käesolev foto pärineb 1956. aasta maavõistlusest Lääne-Saksamaaga. Foto: Scanpix / imago images / Ferdi Hartung

Poolfinaalid: Prantsusmaa - Jugoslaavia 4:5, Tšehhoslovakkia - Nõukogude Liit 0:3
Pronksimäng: Tšehhoslovakkia - Prantsusmaa 2:0
Finaal: Nõukogude Liit - Jugoslaavia 2:1 (la) 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
SURMAGRUPP SAI VÄGEVA LÕPPAKORDI
Luup peale | Madjarid võitlesid vapralt, aga kummalisel kombel rõõmustasid viigipunkti üle hoopis sakslased
JÄRVELA JUURDLEB
HORVAATIA MURDIS TŠEHHIST ETTE
Luup peale | Modrici päästeoperatsioon kandis vilja ning Horvaatia tõusis ikkagi teiseks
STUUDIOS DIE MANNSCHAFTIST
EM-STUUDIO | Eesti tuntuim Saksamaa fänn: Päikesekuningaks pürginud Löw varjutas ise enda edu, aga tõeline toetaja on omadega nii heas kui ka halvas
TERVITUSTEGA ERIKSENILE
Luup peale | Taani dünamiidi plahvatused purustasid Venemaa ja panid Parkeni rõkkama
PÄEVAJUTUD
JALGPALL KUULUB KÕIGILE
UEFA seisukoht: Manuel Neueri vikerkaare-värviline kaptenipael teenib üllast eesmärki
VUTIPEOL TOIMUB
EM-PÄEVIK
Kristjan Jaak Kangur | Kui väravat ei tule, tee ise oma tipphetked
RÄÄKIMISEST JA RAHAST
ERIKSENI JUHTUMIST
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
HÄÄLETUS
Kes on esimesed veerandfinalistid?
25%
0%
75%
0%
https://www.zone.ee/
EM-EELVAATED

F-grupp:

E-grupp:

D-grupp:

C-grupp:

B-grupp:

A-grupp:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK