EM-STUUDIO | Sõna "sõelmängud" autor paljastab kogu tõe! Miks seda sõna vaja oli? Kas ta jääb ellu? Mida veel on vaja muuta? (15)

EM-finaalturniiri sõelmängud jätkuvad veerandfinaalidega. Aga vähemalt sama palju poleemikat kui Prantsusmaa kollaps duellis Šveitsiga või Hollandi fopaa matšis Tšehhiga, on Eesti jalgpallimaastikul tekitanud ka käimasoleva EM-finaalturniiri ajal laiemasse kasutusse tulnud sõna "sõelmängud".

Kuidas see sõna tekkis? Kuidas üldse uued sõnad eesti keelde tekivad ning  kust jookseb piir, millistele sporditerminitele on mõistlik eestikeelseid vasteid leida ja millistele mitte? Ning lõpuks eesti jalgpallikeele igipõline probleem – kuidas öelda eesti keeles tackle? Kõigile neile küsimustele ja mitmetele teistele samuti jagab Soccernet.ee jalgpallistuudios vastuseid Tallinna Ülikooli teaduskeelekeskuse juhataja, keeleteadlane Peep Nemvalts.

Just tema on sõna "sõelmängud" autor. Nemvalts nuputas selle välja juba kümmekond aastat tagasi ja proovis vahepealgi seda kasutusse sokutada, aga enne käimasolevat EM-i polnud see õnnestunud. Nüüd läks teisiti ja Nemvalts on selle üle varjamatult rõõmus. Samas märgib keeleteadlane, et lõpuks sõltub uudissõna kasutusse jäämise ikkagi argikasutajast. Kui ikka enamusele ei meeldi, siis juhtub sõnadega sama, mis Prantsusmaa ja Hollandiga sõelmängudes – nad kukuvad konkurentsist välja.

Soccernet.ee EM-stuudio jõuab finaalturniiri jooksul väikeste eranditega eetrisse igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel. Järgmine saade on kavas 5. juuli hommikul, kui veerandfinaalid peetud ja poolfinaalid ees. 

REKLAAM

SEOTUD LOOD
15 kommentaari

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Hea üritus eestistamisel, aga eks see sõelmäng ETV'sse ka jääb. Vaadake noori jalkakutte. Väljakult kuuleb täkling ja playoff
elx   •  
(213.184.49.***)
Mina usun küll "sõelmängu". Väljakul lihtsalt ei teata veel seda sõna. Aga küll ta veel käibele läheb. Kas keegi nimetab veel infrastruktuuri infstrastruktuuriks? Taristu on juba igapäevane sõna.
Väravavaht   •  
(85.253.207.***)
Mina vist olen sellisel juhul veel see, kes kasutab sõna "infrastruktuur". Tean ka sõna "taristu".

Isiklikult ei meeldi ei "sõelmängud" ega ka (veel hullem) "rehamängud". Eesti keel on küll kahtlemata ilus, kuid oma väga selgete vigadega (tehniline sõnavara, mis kõlab nagu kartul soolestikus). Hetkel jääb "play-off"...
Väravavaht   •  
(85.253.207.***)
Mainin ka seda, et viimased 20+ aastat, mil olen omanud lauaarvutit ja isiklikku mobiiltelefoni, ei ole suutnud eestikeelsid menüüsid kasutada kauem kui tutvustavalt mõned minutid. Kohutav...
TheBroEx   •  
(146.255.181.***)
Võiks siis häälduse järgi eestistada. Pleiohv :D
Mhm   •  
(85.164.99.***)
On olemas sõna väljalangemismängud, inglisekeelselt knock out stage, milleks vaja hakata ratast leiutama.
vutiguru   •  
(90.191.98.***)
Minule tundus alguses ka kunstlik, aga mida rohkem seda kasutakse, seda loomulikumad need sõelmängud tunduvad. Väljalangemismänge ei hakka keegi mittekunagi jutuajamises kasutama, kuna see on nii pikk ja lohisev väljend. Nagu näeme, siis ei kasutata ka sõna playoff-mängud, vaid tavalises kõnes on pigem kasutusel pigem lihtsalt playoff. Põhjus on täpselt sama: annab sisu edasi, aga on lühem ja suupärasem. Seetõttu oleks üsna loogiline kasutada veel lühemat "sõela" tavakõnes ning ametlikumas kõnes / tekstis lisada sellelel "mängud". Aga eks see on pigem sisseharjutamise asi. Ma mäletan, et ka "taristu" ei meeldinud alguses väga paljudele ning minu mäletamist mööda oli see isegi nomineeritud "Aasta kolesõna" konkursile, aga tänu laialdasele kasutusele meedias läks see sõna ikkagi lendu ja nüüd tundub infrastruktuuri kasutamine mulle väga ebamugav.
Rainer Mäekask   •  
(195.80.107.***)
Aga miks mitte.Kuigi kasutan nüüdja ka ilmselt tulevikus sõna play off aga samas on tore kui leitakse eestikeelne vaste....samas on olemas väljalangemismängud aga sõelmängud pole meie keeles mitte halb sõna.
Väljalangemismängud on pikalt meie keeles olemas olnud aga kuna vaatan palju välismaiseid kanaleid(inglise,vene keelseid,siis play off jääb tõonäoliselt minu sõnakasutusse ka tulevikus.
Ott Järvela   •  
(90.191.146.***)
Nõus, et mitte kedagi ei saa ega tohi sundida. Nagu Peep Nemvalts ka tõdes, uudissõna saatuse määravad lõpuks keele kasutajad. Aga mul on tunne, et esialgsed märgid on sõelmängude jaoks pigem soodsad. Lõplikke järeldusi saab teha paari aasta pärast.

NB! Harukordselt konstruktiivne kommentaarium käesoleva artikli juures.
maamesilane   •  
(80.235.34.***)
Lihtsalt roop,ilma igasuguse mängu lisanduseta!
Aimar Veri   •  
(146.255.180.***)
Finaalid. Hea lihtne ju
××   •  
(85.29.192.***)
Sõelmängud on olemuselt pigem alagrupimängud, sest sõelumine ei ole tegevus, mis sõelutavat täpselt poole vähemaks sõelub, vaid jagab materjali kvaliteedi järgi.
Play-off faasi jaoks on õigem väljakukkumismängud, seal kaotaja kukub välja ja kogu lugu.
Nii et sõelmängud on täiesti olemuselt vale sõna kahjuks.
yyy   •  
(176.46.57.***)
xx-iga nõus, olen mõelnud sama. Või enamgi - tegelikult on sõelmängud oma olemuselt isegi valikturniir.
"Väljakukkumismäng" ju ok, aga tegelikult ei huvita meid see kes välja kukub vaid see kes edasi läheb, seega pigem ikkagi "ellujäämismäng"?
Või siis, sa kas püsid või langed, su saatus on noateral.
Niisiis, ma pakun "NOATERAMÄNG" :)
yyy   •  
(176.46.57.***)
Noateramängud
Meha   •  
(84.50.219.***)
Miks ei öelda sõelmäng alagrupimängu kohta? Täiesti väär on seda öelda play-off kohtumise kohta. Kui sõelal on 1 auk ja seal on kaks hernest, siis oleks see ok. Alagrupis on nii, et neid võib olla nii kolme kui ka 6-liikmelisi, edasi saab 1.-4. võistkonda reeglina. See on sõelumine - mõistate? Ainult ERR üksi ajab seda jama praegu. Õnneks ükski teine portaal selle lollusega kaasa ei lähe!

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK