747 miljonit läinud! Numbrid nagu Boeingul, aga kuidas Chelsea tagasi maa peale tuua? (0)

Chelsea peab väljakul veel kõvasti vaeva nägema, et tippu tõusta. Rahatabelis on seis aga keerulisemgi. Foto: Scanpix / AP Photo / Dave Shopland

Kuigi Evertonile ja Nottingham Forestile määratud punktikaristused peaksid olema Inglismaa klubidele selgeks teinud, et arutul kulutamisel on tagajärjed, jätkab Chelsea raha loopimist. Eelmisel hooajal kulutati üleminekutele 747 miljonit naela, selgub avalikustatud finantsandmetest.

Klubi palgakulu tõusis 18% ja ulatub nüüd 404 miljoni naelani. See on Premier League'is suuruselt teine näitaja. Mängijaid, kes läksid klubile maksma 592 miljonit naela, müüdi 203 miljoni naela eest, kuid raamatupidamislike nippide abil teeniti selle pealt koguni 63 miljonit naela kasumit, vahendab BBC.

2023. aasta 30. juuniks ehk aasta täitumisel sellest päevast, mil klubi omanikuks sai Todd Boehly juhitav Clearlake Capitali konsortsium, ulatus meeskonna koguväärtus üle 1 miljardi naela. Pärast seda kuupäeva on üleminekutele kulutatud veel 450 miljonit naela, kuid see läheb raamatupidamises juba hooaja 2023-24 arvestusse.

Ühtlasi on selgunud, et alates 2023. aasta veebruarist kuni tänavuse veebruarini ehk kahe viimase üleminekuakna jooksul kulutas Chelsea agendi- ja vahendustasudele üle 75 miljoni naela. See on kogu Premier League'i suurim näitaja. Märtsis andis klubi aga teada, et maksude mahaarvamise eelse arvestuse järgi on nende kahjum 90 miljonit naela. Aasta varem oli see näitaja 121 miljonit naela.

REKLAAM

Kuidas numbrid klappima saada?

Premier League'i uus kasumi- ja jätkusuutlikkusereeglistik (PSR) sätestab, et kolme hooaja jooksul võib klubide kahjum ulatuda 105 miljoni naelani. Selle piiri ületajaid ootavad sanktsioonid, nagu Evertoni ja Nottingham Foresti karistamine on nüüdseks ka tõestanud. Evertonilt võeti alustuseks ära kümme punkti, anti apellatsiooni järel neist neli tagasi, ent uut hooaega puudutanud rikkumised jätsid klubi seejärel veel kahest punktist ilma. Kokku on neil miinuspunkte praegu tabelis seega kaheksa. Forest jäi ilma neljast punktist.

105 miljoni sisse mahtumiseks on võimalik teatud kulutusi maha arvata. Nende alla kuuluvad näiteks noorte- ja naistevõistkondadesse tehtud investeeringud, kuid ikkagi on BBC hinnangul äärmiselt tõenäoline, et reeglite piiresse mahtumiseks peab Chelsea enne 30. juunit esindusmeeskonna mängijaid müüma.

Pärast seda, kui klubi läks sanktsioonide alla langenud oligarhi Roman Abramovitši käest Boehly ja Clearlake'i omandusse, on meeskonda täielikult uuendatud. Hooajal 2022-23 osteti näiteks Benficalt 105 miljoni naela eest Enzo Fernandez, ühtlasi märkis see tehing toonast Briti saarte rekordit. Samuti hangiti Donetski Šahtarilt 89 miljoni naela eest Mõhhailo Mudrõk ja Monacolt 35 miljonit naela eest Benoit Badiashile.

Tollest perioodist on Chelseal ette näidata ka edukaid müüke, ehkki summad jäid märksa väiksemateks. Kai Havertz siirdus 65 miljoni naela eest Arsenali, Mateo Kovacic 25 miljoni eest Manchester Citysse ja Timo Werner hinnanguliselt samuti 25 miljoni eest RB Leipzigi. Mõni suurtehing läheb siiski ka järgmise aasta arvestusse, näiteks Mason Mounti müük 55 miljoni eest Manchester Unitedile või Moises Caicedo ost Brightonist uut Briti rekordit märkida 115 miljoni naela eest.

Chelsea on reeglite piiresse mahtumiseks restruktureerinud oma kinnisvaraportfelli. Näiteks müüdi Stamford Bridge'il asuv hotell klubi valdusettevõtte Blueco tütarfirmale ning see aitas kasumireale kanda 77 miljonit naela. Mängupäeva tulu kasvas 481 miljonilt naelalt aastaga 513 miljonile naelale, kuid teisalt langes eurosarjadest väljajäämise tõttu teletulu - aasta varem teeniti teleõigustelt 256 miljonit naela, nüüd üheksa miljonit vähem.

Klubi pea kohal ripub ka Abramovitši aegadest jäänud kirves, sest 2022. aasta mais klubi üle võtnud uued omanikud teavitasid toona Premier League'i võimalikest finantsreeglite rikkumistest. Uurimine selle osas alles käib. Boehly on igatahes lubanud, et klubi jätkusuutlikkus löögi all pole ja numbrid saadakse klappima.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK