Aeg võtta uus suund või kauaoodatud pöördehetk? Eesti ja Häberli mängivad Austriaga tuleviku nimel (1)

Oliver Jürgens, Rocco Robert Shein ja Martin Vetkal. Noored, aga mitte vihased, vaid isukad. Kas ka Eesti koondise lähitulevik? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Minevik ei maksa jalgpallis midagi. Lõppema hakkav aasta kinnitab seda Eesti koondise vaatepunktist paraku vägagi selgelt. Märtsis oldi Austria vastu võõrsil lähedal suurele üllatusele, tuldi valusast kaotusest hoolimata püstipäi platsilt ära ja vaadati lootusrikkalt eesootavale. Kaheksa kuud ja kõigest kuus mängu hiljem on pilt teine. Eesti vajab enesetõestust.

Pärast kahte septembrikuist 0:5 "pakki" võis oktoobri koondiseakna rahumeeli nimetada lunastuse võimaluseks. Seda ei kasutatud. Skoorid skoorideks, kaotus aseritele ja viik Taiga näitasid ennekõike, et Rootsi ja Belgia vastu väljakult vastu vaadanud pilt ei olnud kahjuks juhus. Eesti oligi minetanud võime alati vähemalt viimseni võidelda, kui ka vastaste klass ongi objektiivselt kõrgem.

Lisades siia peatreeneri Thomas Häberli paar väljaütlemist, mis viidanuks justkui ette alla andmisele ja ajasid seetõttu kõrvaltvaatajad kaunikesti närvi, ei ole kulissid ka praegu, enne etendusi Austria ja Rootsi vastu ülemäära ilusad. Kas mõlemad vastased on meist objektiivselt kõvemad? Mõistagi. Kas sellest on mõtet end segada lasta? Ei, nagu märtsikuine südi lahing Austriaga veenvalt tõestas.

Ent kas on lastud? Sellele oskavad ausalt vastata vaid mängijad ja treenerid ise. Ning vastust pole vaja anda niivõrd teistele kui endale. Fakt on, et kahes viimases aknas pole Eesti koondis enam mänginud sama ühtsel moel kui aasta algul. Platsil väljendub see pisieksimustes, mida ei andesta koondisetasemel isegi Tai ja Aserbaidžaan, saati Belgia, Rootsi või Austria kaliibriga meeskonnad.

REKLAAM

Millal saab kogemustest arengu pidur?

"Mängivad alati need, kes on hetkel parimad." See lause on Häberli suust sageli kõlanud. Iseenesest õige ja loogiline. Koondis ei ole avansside andmise koht. Ent kui seniste parimate ehk kõige kogenumatega mäng enam ei jookse? Ja mis siis, kui neid kõige kogenumaid ühel päeval koondises enam pole?

Et seda väljaütlemist ei maksa läbinisti jäiga kreedona võtta, tõestab siiski asjaolu, et tänavuse aasta jooksul on lisaks juba varem põhitegijate ridadesse murdnud Karl Jakob Heinale ja Maksim Paskotšile valikmängudes oma šansi saanud nii Georgi Tunjov, Rocco Robert Shein kui ka Martin Vetkal. Nüüd on koondises ka debüüti ootav Oliver Jürgens. Kas alla 22-aastaseid võiks nimetatud kuuikust rohkemgi olla? Küllap ikka. Ent ei saa ka öelda, nagu ei annaks Häberli üldse noorusele võimalust.

19-aastane Martin Vetkal tõestas oktoobris veenvalt, et noorusele tasub võimalusi anda. Foto: Jana Pipar

Seekord sunnib noorenduskuurile ka elu. Konstantin Vassiljev on vigastuse tõttu käesolevast aknast kõrval, mängu Austriaga peab kaartide tõttu vahele jätma ka Mattias Käit. Kas Häberlil on söakust, et moodustada näiteks keskväljakolmik, kuhu kuuluvad 24-aastane Markus Poom, 22-aastane Tunjov ja 19-aastane Vetkal, kellest viimane näitas end oktoobrikuises aknas noorusest hoolimata väga küpse mängumehena?

Käimasolev valiksari sai edasipääsu mõttes minevikuks juba ammu, aseritele allajäämine viis ülima tõenäosusega peost ka lootuse neljandat kohta jahtida. Mida teha mängudega, kus vastane on kõva, aga kaalul praktiliselt mitte midagi? Kas äkki kasutada neid just nimelt tulevikku vaatamiseks, et saaks selgemaks, kuidas ja kellega edasi?

Peatreeneri viimane võimalus?

Eelmise lõigu viimase lause teine pool, olgu rõhutatud, kehtib vägagi ka Häberli enda kohta. Valiksari on olnud põrumine - mitte ainult  tulemuste poolest, ehkki kahe mängu kokkuvõttes Aserbaidžaaniga miinusesse jäämine on kahtlemata ka seda, aga eeskätt seetõttu, et Eesti mängust on kadunud sära. Oleme muutunud ettearvatavaks ja seetõttu haavatavaks.

"Me pole suuri asju muutnud ja mikromanageerimisse ei taha me ka langeda. Usume oma teesse ja tahame selle kaudu tulemust saavutada. Oktoobris tegime otsustavates faasides väikeseid eksimusi ja koondisemängudes maksad nende eest valuraha. Aga suures plaanis pole midagi muutunud. Kõik sõltub ju sellest, keda sa kasutada saad. Meil pole sadat mängijat, et vabalt taktikaid valida, seega on eesmärk olemasolevatest mängijatest parim kätte saada. Minu silmis pole praegu käes aeg, et midagi suurt muuta."

Sedasi lausus Häberli mängueelsel pressikonverentsil vastuseks küsimusele, mis püüdis viisakalt vihjata, et ehk oleks aeg kaaluda tema kaubamärgiks saanud 5-3-2 asetuse asemel korrakski midagigi muud proovida. Usk on väärt asi, aga spordis peavad seda kahjuks või õnneks toetama ka tulemused. Või siis minimaalselt mängupilt. Viimased koondiseaknad pole kõrvalt vaadates lisanud erilist usku kummagi arengusse.

Thomas Häberli ja Markus Poom mängueelsel pressikonverentsil. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kui küsida Häberlilt pinge ja surve kohta, on see ilmselgelt teema, mis talle väga ei istu. "Seda küsimust hakati küsima juba märtsis ja küsitakse siiani," torkas ta päev enne mängu Austriaga viisakalt, ent samas rõhutatult. "Teame, mis seisus oleme ja mida peame tegema. Surve tuleneb nii mängijatel kui meil treeneritel ka seestpoolt, endast, ning see, mis väljast tuleb, ei või meid väga palju mõjutada," lisas ta.

Samuti pressikonverentsil osalenud poolkaitsja Markus Poom suhtus pingeküsimusse leebemalt. "Tänapäeval on seda väga raske vältida, paratamatult jõuab kõik räägitu ka mängijateni. Aga sportlastena peame suutma seda eemal hoida. Ei taha, et pinge sooritust mõjutab. Peame olema mentaalselt tugevad ja hoidma meeskondlikult kokku. Karjääris on alati nii paremaid kui ka halvemaid hetkl. Peame võtma praegust olukorda kui väljakutset," lausus hiljuti Iirimaa meistriks kroonitud poolkaitsja.

Ilm kiusab ja Austria on võimas

Muidugi jagub valikmänguks alati ka kõrvalküsimusi, millega tegeleda. Näiteks: kuidas mõjutab kohtumise käiku saabunud vihma-lörtsisegune talv, mis on sundinud Lilleküla muru viimasteks nädalateks kaitsva katte alla ning suunanud kõik koondise ettevalmistavad treeningud pärismurult mitte ainult kunstmurule, vaid sootuks sisehalli? Või: milline on austerlaste motivatsioon olukorras, kus EM-pääse on juba käes ja alles jäänud veel vaid võitlus Belgiaga alagrupi esikoha nimel?

"Pole midagi parata, et asjad on nii välja kukkunud," nentis Poom ilma ja väljakute kohta. "Aga mõnes mõttes on see meid ka aidanud. Õues on tingimused praegu rasked, aga hallis oleme saanud harjutada hea koormusega ja hea kvaliteediga väljakul. Neljapäeval peame olema valmis mänguks loodusliku muru peal ning kiiresti kohanema nii ilmastiku kui ka väljakuga. See on aga väljakutse mõlema meeskonna jaoks. Tuleb valmis olla."

Eesti koondise kolmapäevane trenn Lillekülla jalgpallihallis. Foto: Brit Maria Tael

Märtsis Linzis 88. minuti väravaga eestlaste südamed murdnud austerlaste ründaja Michael Gregoritsch tahab igatahes Tallinnas tabada ühe hoobiga kaks kärbest – lõpetada väravapõua ja saada kirja 50. maavõistluse. "50 mänguni jõudmine on väga eriline. Olen väga õnnelik ja uhke, see on suur au. Vigastusest naasmise järel on mul veel värav puudu. Tahaks selleni jõuda. Rütm on iga päevaga parem, aga Bundesliga talvepaus kohe tulemas ja tahaks õige ründaja rütmi enne seda kätte saada," sõnas Gregoritsch pressikonverentsil.

Igapäevaselt Freiburgi esindav - austerlaste 24-liikmelisest meeskonnast täpselt pooled mängivad nimelt Saksamaa kõrgliigas - Gregoritsch tutvustas lahkelt sedagi, kuidas kavatsetakse Eestit murda. "Plaan on vastasele algusest peale survet avaldada ja seeläbi mäng enda kasuks pöörata. Võib eeldada, et valdame vastasest rohkem palli. Proovime initsiatiivi kohe algusest peale enda kätte võtta. Eesti teeb selle meie jaoks muidugi võimalikult raskeks, sest nad mängivad kodus. Plats on praegu veel kaetud ja kaitstud. Loodan, et see on valikmängu vääriline," rääkis Gregoritsch.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Igatahes on Häberli pealtnäha silmitsi kahe vastandliku ülesandega. Ühtpidi oleks ikkagi vaja kindla peale minekut, tulemust ja sooritust, mis kinnitaksid, et Eesti pole minetanud võimet mängu käiku ka tugevate vastaste vastu kas või ajuti ja pisutki kontrollida. Teisalt tuleks vaadata ühe silmaga ka tulevikku ning mõelda, kes üle 30-aastastelt meestelt vajadusel koondise vedamise üle võtaksid. Nende sihtide ühildamine on täna (ja samamoodi pühapäeval Stockholmis Rootsiga kohtudes) šveitslase peamine ülesanne. Sest muidu mureneb usk lõplikult ja siis on aeg põhimõttelisemateks muutusteks.

***

16. novembril kell 19.00 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Eesti - Austria
Peakohtunik: Nikola Dabanovic
Abikohtunikud: Vladan Todorovic, Srdan Jovanovic
Neljas kohtunik: Miloš Savovic (kõik Montenegro)
VAR: Mario Zebec
AVAR: Dario Bel (mõlemad Horvaatia)

Senised omavahelised mängud:

27.03.2023 Austria - Eesti 2:1 (Sappinen)
20.08.1997 Eesti - Austria 0:3
30.04.1997 Austria - Eesti 2:0

Eesti ja Austria vahelises EM-valikmängus lükatakse pall veerema neljapäeva õhtul kell 19.00. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhise LIVE-ülekandega, otsepilti näitab Viaplay.

Eesti eeldatav algkoosseis:

Coolbeti koefitsiendid:

Eesti võit - 12,75
Viik - 5,75
Austria võit - 1,27

Eesti koosseis:

Väravavahid
12 Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Arsenal FC (ENG) 25/0
1 Matvei Igonen (02.10.1996) – Pazardžiki Hebar 1918 (BUL) 14/0
22 Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Kaitsjad
18 Karol Mets (16.05.1993) – FC St. Pauli (GER) 89/0
16 Joonas Tamm (02.02.1992) – Plovdivi Botev (BUL) 55/4
3 Artur Pikk (05.03.1993) – Opole Odra (POL) 54/1
2 Märten Kuusk (05.04.1996) – Ujpest FC (HUN) 28/0
13 Maksim Paskotši (19.01.2003) – Zürichi Grasshopper (SUI) 22/0
15 Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 16/0
6 Rasmus Peetson (03.05.1995) – Tallinna FCI Levadia 11/1
19 Edgar Tur (28.12.1996) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
10 Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 110/17
8 Henri Anier (17.12.1990) – Lee Man (HKG) 90/22
23 Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – FC Slovacko (CZE) 30/0
17 Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 29/2
20 Markus Poom (27.02.1999) – Shamrock Rovers (IRL) 19/0
7 Georgi Tunjov (17.04.2001) – Pescara Calcio 1936 (ITA) 14/0
21 Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – FK Voždovac (SRB) 13/0
5 Rocco Robert Shein (14.07.2003) – FC Dordrecht (NED) 7/0
14 Martin Vetkal (21.02.2004) – AS Roma (ITA) 2/0
9 Oliver Jürgens (10.05.2003) – Ujpest FC (HUN) 0/0
11 Alex Matthias Tamm (24.07.2001) – Nõmme Kalju FC 1/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Ervin Gashi
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Ott Meerits
Kokk: Peeter Pihel
Fotograaf: Liisi Troska
Pressiesindaja: Eva Nõmme
Varustajad: Merily Toom, Timo Künnapas
Mänedžer: Miko Pupart

Austria koosseis:

Väravavahid
12 Tobias Lawal (07.06.2000) - Linzi LASK 0/0
13 Patrick Pentz (02.01.1997) - Bröndby (DEN) 4/0
1 Alexander Schlager (01.02.1996) - Salzburg 12/0

Kaitsjad
8 David Alaba (24.06.1992) - Real Madrid (ESP) 103/15
14 Samson Baidoo (31.03.2004) - Salzburg 1/0
3 Kevin Danso (19.09.1998) - Lens (FRA) 15/0
15 Philipp Lienhart (11.07.1996) - Freiburg (GER) 17/0
16 Phillipp Mwene (29.01.1994) - Mainz (GER) 8/0
5 Stefan Posch (14.05.1997) - Bologna (ITA) 26/1
2 Maximilian Wöber (04.02.1998) - Mönchengladbachi Borussia (GER) 19/0

Poolkaitsjad
19 Christoph Baumgartner (01.08.1999) - RB Leipzig (GER) 32/10
10 Florian Grillitsch (07.08.1995) - Hoffenheim (GER) 40/1
17 Florian Kainz (24.10.1992) - Köln (GER) 26/1
20 Konrad Laimer (27.05.1997) - Müncheni Bayern (GER) 30/3
9 Marcel Sabitzer (17.03.1994) - Dortmundi Borussia (GER) 75/16
23 Manprit Sarkaria (26.08.1996) - Grazi Sturm 1/0
4 Xaver Schlager (28.09.1997) - RB Leipzig (GER) 39/3
18 Romano Schmid (27.01.2000) - Bremeni Werder (GER) 5/0
22 Matthias Seidl (24.01.2001) - SK Rapid 1/0
6 Nicolas Seiwald (04.05.2001) - RB Leipzig (GER) 18/0

Ründajad
7 Marko Arnautovic (19.04.1989) - Milano Inter (ITA) 110/36
24 Maximilian Entrup (15.09.1997) - Hartberg 0/0
11 Michael Gregoritsch (18.04.1994) - Freiburg (GER) 49/12
21 Saša Kalajdžic (07.07.1997) - Wolverhampton Wanderers (ENG) 17/4

Peatreener: Ralf Rangnick

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

thesiimpukk   •  
(145.14.47.***)
Igonen saab regulaarselt mänguaega ja on hetkel parem valik Heina ees. Antud mäng tundub täpselt koht, kus talle võimalus anda. Keskväljal võiks olla Poom-Miller-Vetkal, kus Miller asendab Vassiljevit.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK