Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa! (4)

Hvitša Kvaratshelia viis Gruusia koondise Euroopasse ja tahab sama teha Gruusia riigiga. Foto: Scanpix / AP / Tamuna Kulumbegašvili

Äsja esmakordselt EM-finaalturniiri pääsme kindlustanud Gruusia jalgpallikoondise liikmed näitasid üles veendunud solidaarsust rahvaga, kes protestib viimastel päevadel sobimatuks peetava seaduse vastu. Avalike massiliste protestide põhjuseks on "võõrmõju seadus", mis Gruusia avalikkuse silmis peegeldab liialt samasugust Venemaal kehtestatud seadust ning annab võimudele vabad käed teisitimõtlejate tagakiusamiseks.

Näiteks Gruusia koondise kapten Jaba Kankava postitas teisipäeva õhtul sotsiaalmeediasse foto kahest protestijast, kes seisavad silmitsi märulipolitseinikega, ning lisas sellele ühese täienduse: "Käi p****, Venemaa." Poolehoidu on teiste koondislaste seas ühesuguste postitustega välja näidanud ka Gruusia suurimad tähed, Napoliga mullu Itaalia meistriks tulnud Hvitša Kvaratshelia ja Hispaania kõrgliigas Valencia väravat kaitsev Giorgi Mamardašvili. "Gruusia tee viib Euroopasse. Euroopalik viis ühendab meid!! Edasi Euroopasse!! Rahu Gruusiale."

2008. aastal, kui Venemaa Gruusiale kallale tungis, pidas kaitseministri ametit David Kezerašvili. Nüüd lausus ta The Guardianile: "Jalgpallurite liitumine protestidega võib osutuda otsustavaks. Juhtub see ju vaid mõni nädal pärast seda, kui miljonid inimesed tähistasid tänavatel nende pääsemist Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile.

Inimesed mõistavad, millised majanduslikud hüved ja vabadused sellega kaasneksid, kui Gruusia sugune riik Euroopa Liitu jõuaks, ning nad ei kannata, kui nende püüdlusi saboteeritakse. Pildid sellest, kuidas maskides politsei rahumeelsete protestijate kallal vägivallatseb, toob meelde sünged ajad Nõukogude Liidu koosseisus. See lööb omakorda kiilu Thbilisi ja Brüsseli vahele," nentis Kezerašvili.

Parlamendis läks kakluseks

Esmaspäeval valitsusele esitatud eelnõu kohaselt peaksid enam kui 20% rahastusest välismaalt saavad organisatsioonid andma end Gruusias üles kui välisagendid. Kes sellega nõus pole, seda ootab trahv. Seaduseelnõud on võrreldud Venemaal kehtiva seadusandlusega, mille abil on välisagendiks tembeldatud ohtralt ajakirjanikke, poliitikuid, inimõiguslasi, keskkonnaaktiviste, vähemuste eest seisjaid ja paljusid teisi.

Seaduseelnõu vastu on vihaselt protestitud nii parlamendihoone ees kui ka sees. Esmaspäevasel parlamendi istungil jäi telekaamerate ette, kuidas eelnõu algatanud valitsuserakonna Gruusia Unistus fraktsioonijuht Mamika Mdinaradze sai kõnepuldis keset ettekannet ühtäkki opositsioonisaadikult Aleko Elisašvililt rusikaga vastu vahtimist, misjärel puhkes saalis korralik kähmlus.

Hoone ette oli samal ajal kogunenud umbkaudu 10 000 inimest, kes mitmel korral märulipolitseiga konflikti sattusid. Ent nende püüdlustest hoolimata andis kolmapäevasel hääletusel 150 saadikust 83 oma hääle eelnõu heakskiitmise poolt. Tõsi, enne seaduse jõustumist peab eelnõu läbima veel kaks lugemist. Gruusia Unistus eesotsas Mdinaradzega on kinnitanud, et eelnõu eesmärk on kõigest läbipaistvuse kasvatamine ja "välismaiste pseudoliberaalsete väärtuste" tõrjumine ning venemeelsust ei tasu selle tagant otsida.

Peaminister poolt, president vastu

Peaminister Irakli Kobahhidze on kinnitanud, et protestidest hoolimata ei kavatseta eesmärki hüljata. "Opositsioon üritab jätta muljet, nagu me peaksime läänemaailma vaenlaseks. Kordan veel kord: läbipaistvus ei tähenda kellegi liigitamist omaks või vaenlaseks. Ka oma peab olema ennekõike läbipaistev, see on tema kohus Gruusia avalikkuse ees," lausus Kobahhidze.

Euroopa Liit andis Gruusiale detsembris liikmeskandidaadi staatuse, ent jälgib asjade käiku murelikult. "Tegu on väga murettekitava arenguga ja selle seaduse vastuvõtmine mõjutaks kindlasti negatiivselt Gruusia teekonda Euroopa Liidu suunas. Selline seadus pole Euroopa Liidu aluspõhimõtete ja väärtustega kuidagi kooskõlas," lausus EL-i kõneisik.

Valitsusparteiga juba pikemat aega vägikaigast vedanud Gruusia president Salome Zurabišvili avaldas protestijatele toetust, nimetades seaduseelnõud otsesõnu "Venemaa katseks Gruusia riiki destabiliseerida". Sellele reageeris omakorda Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, kinnitades, et Venemaal pole algatusega mingit pistmist. "Selline seadus on normaalne tava nende valitsuste jaoks, kes tahavad end võõrmõjutuste eest kaitsta," kuulutas Peskov. "Praegu kasutatakse seda aga venevastaste hoiakute loomiseks ja ma kahtlen, et sellised mõjutused tulevad Gruusia seest," vihjas ta Euroopa liidu hoobadele.

4 kommentaari

Andres Vikberg   •  
(176.46.123.***)
Meie patsifistid võiks eeskuju võtta.
mortan   •  
(194.150.6.***)
Kõvad mehed need grusiinid-georgialased!
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Võib-olla, et grusiinide protest on õige, aga võib-olla, et on vale. Mina olen rahu poolt!
purgeenius   •  
(46.131.74.***)
Rahu tuleb siis,kui üks võidab ja rahu tuleb siis,kui teine võidab.
Samuti tuleb rahu siis,kui lepitakse viiki - see on fiximine

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK