Eesti oli üks neljast, kes hääletas FIFA-s vene keele töökeeleks võtmise vastu (1)

Foto: Scanpix / EPA / Noushad Tekkayil

FIFA äsjane otsus võtta vene keel inglise, saksa, prantsuse ja hispaania keele kõrval organisatsiooni uueks ametlikuks keeleks tõi kaasa terava pahameele, sest veebruari lõpus tungis Venemaa kallale Ukrainale ning on tänaseks Euroopas sisuliselt paariariigi staatuses.

Araabia, portugali ja vene keele lisandumise kiitsid FIFA liikmed Dohas peetud kongressil heaks pea üksmeelselt. Vastuhääli tuli ainult neli, neist üks Eestilt. Kes olid ülejäänud kolm uute keelte mittetoetajat, pole teada, sest hääletus oli salajane.

Parandatud: algselt väideti uudises, et vastu võeti vaid vene keel, kuid heakskiidu said siiski ka ülejäänud kaks ehk araabia ja portugali keel.

Eesti Jalgpalli Liidu arendusdirektori Mihkel Uibolehe sõnul andis Eesti oma vastuhäälega märku, et vene keele lisamiseks pole Ukrainas valitsevat olukorda arvestades sobiv aeg. Dohas viibinud Venemaa delegatsiooni liikmed kasutasidki seejuures kohe võimalust see sündmus oma propagandavankri ette rakendada, rääkides, kuidas see demonstreerib, et rahvusvaheline jalgpallipere ei saa venelasteta hakkama. "Meil oli aga sümbolina samuti oma võimalus sellele vastus anda," lisas Uiboleht.

REKLAAM

Venemaa kui agressori täielikult FIFA-st väljaarvamist, mida isegi arutusele ei võetud, takistasid Uibolehe sõnul mitu aspekti. "Põhikiri sätestab, et see on võimalik vaid väga konkreetsete juhtumite korral, näiteks valitsuse sekkumise puhul alaliidu töösse. Need on hästi standardsed asjad, mis käivad peaaegu automaatselt," viitas Uiboleht Keenia, Zimbabwe ja Pakistani liikmelisuse peatamisele.

"Sõjalise agressiooni puhul sellist punkti aga põhikirjas pole. Niisugusel juhul peaks esmalt oma heakskiidu andma FIFA nõukogu ja seejärel ka kongress. Liikmelisuse peatamise lävend on põhjusega kõrgem," selgitas Uiboleht.

Miks FIFA liikmed Ukraina-küsimuses nii leiged on? "Meie tunnetame Euroopas olukorda väga kriitilisena, paraku on selge, et väga paljud riigid maailmas seda ei tee," sõnas Uiboleht ja viitas näiteks Aafrika riikidele, kes kipuvad omavahel tihti sõjajalal olema. "Aasia ja Aafrika moodustavad juba liikmesriikidest kahekesi üle 50 protsendi ja sellist konsensust ei tekkinud, et oleks olnud võimalik varem kokku lepitud päevakirja muuta. Euroopast vaadatuna on seda kindlasti emotsionaalselt raske mõista, aga nii see on," lisas ta.

Uibolehe hinnangul tasuks seetõttu rahul olla sellegagi, et Venemaa koondistele ja klubidele on rakendatud võistluskeelud ehk maksimaalsed võimalikud sportlikud piirangud. Venemaalt võeti ära Meistrite liiga tänavuse finaali korraldusõigus ning äsja kinnitas ka Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS), et nii Venemaa koondise eemaldamine MM-valikmängudest kui ka nende klubide kõrvaldamine eurosarjadest jäävad jõusse. "Spordirindel ei saaks Venemaa liikmelisuse peatamine enam mingeid täiendavaid sanktsioone kaasa tuua, need on kõik juba praegu rakendatud," märkis Uiboleht.

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

sanderk   •  
(217.159.168.***)
Ma ausalt öeldes ei usu seda.
Kui lääne meedia küsiks oma alaliitudelt üle, siis kindlasti rohkem kui neli väidaksid, et just nemad hääletasid selle vastu.

See kuidas Soccernet salajase hääletuse väidetavat häält esitab fakti pähe on muidugi kõnekas.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK