Heiti Heli | Karistuslöökidest virutatud väravad muudavad MM-i nauditavamaks (0)

Karistuslöögi saatmine väravavõrku on kunst. Foto: Scanpix / Darren Staples / Reuters

Väravad teevad jalgpalli mängimise ja vaatamise kauniks, kuid kui värav sünnib otse karistuslöögist, siis on see kõik veelgi ilusam.

Kes teab mind, see on kursis, et ma armastan karistuslöökidest löödud väravaid - meeldib neid ise lüüa ning meeldib ka vaadata, kuidas keegi teine seda teeb. Minu jaoks on trahvilöögid alati olnud selline jalgpalli osa, mida sündides emapiimaga kaasa ei anta, vaid nende perfektseks lihvimisel tuleb tohutult vaeva näha.

Iga MM-iga kaasneb suur tähelepanu igas aspektis ning ka mängijad tunnetavad seda - eksimusi ja lollusi soovitakse vältida, mistap alati ei proovita näiteks 30 meetri pealt karistuslöögist otse peale uhada, vaid tsenderdatakse või mängitakse mingi kombinatsiooniga see pall lahti, kuid leidub ka üksikuid julgeid.

Tänavusel turniiril pole just paljud suutnud karistuslöökidel meistriklassi näidata. Seni on löödud vaid kaks väravat otse trahvilöögist: mehhiklane Luis Chavez Saudi Araabia ning inglane Marcus Rashford Walesi vastu.

REKLAAM

Minu hinnangul on need kaks fenomenaalsed sooritused just seetõttu, et need erinevad teineteisest drastiliselt. Chavez keerutas 30 meetri pealt palli peaaegu ristnurka ning Rashford pani väravavahi suunas korraliku litri, milleni Danny Ward ei küündinud.

Eelmisel kümnendil löödi kolme maailmameistrivõistluse peale sisse 14 karistuslööki: 2010. aastal 5, 2014. aastal 3 ja 2018. aastal 6. Kuidas kõige paremini mulle MM-il meelde jääda? Tuleb lihtsalt karistuslöök sisse panna.

Igal suurturniiril valitakse kümme parimat väravat, ent ma olen otsustanud tutvustada enda subjektiivsel hinnangul põhinevat edetabelit möödunud kümnendi MM-idel sisselöödud karistuslöökidest. Valikusse jõudsid viis minu hinnangul kõige meisterlikumat sooritust.

Heiti Heli TOP 5 möödunud kümnendi MM-idel sisselöödud karistuslöökidest:

5. Aleksandar Kolarov (2018. aastal Costa Rica vastu)

Toona 33-aastane Kolarov teadis, et tegu on tema viimase MM-iga, ning ta võttis sellest viimast. Serbia koondise kapten keerutas palli üle Costa Rica müüri selliselt, et Keylor Navase jaoks jäi see püüdmatuks.

Tänavu suvel otsustas Kolarov, et tõmbab profikarjäärile joone alla. Ta lõi MM-il ühe ainsa värava, mis oli väga kaunis.

4. Keisuke Honda (2010. aastal Taani vastu)

Legendaarne Keisuke Honda, legendaarne turniir ja legendaarne mängupall Jabulani - suurepärane trio, mis jääb mälusoppi veel aastateks.

Honda lõi 2010. aasta võistlusel kaks tabamust, millest üks sündis karistuslöögist Taani vastu. Jaapan teenis paremal äärel trahvilöögi, Honda läks palli taha ja virutas ligi 30 meetri pealt värava suunas nii, et kaheksast paneelist koosnenud kera jõudis õhus kalduda trajektoorist paremale ning vasakule ja lõpetas Thomas Sörensoni selja taga.

3. Cristiano Ronaldo (2018. aastal Hispaania vastu)

Ronaldo on alati olnud karistuslöökide võrkusaatmises hea, kuid maailma suurimal laval polnud ta seda varem suutnud.

2018 mängis Portugal avamatšis Hispaania vastu ning 88. minutiks olid hispaanlased 3:2 ees. Portugallaste kaks väravat oli löönud Ronaldo, kel oli võimalus virutada karistuslöögist kolmas ning võtta meeskonnale vajalik viigipunkt.

Ronaldo sai ülesandega kenasti hakkama ja pani palli väravasse nii, et hispaanlaste puurilukk David de Gea isegi ei hüpanud selle poole.

2. David Luiz (2014. aastal Kolumbia vastu)

2014. aasta MM toimus Brasiilias, mistap pidid võõrustajad pakkuma kodupublikule midagi erilist. See eriline pidi olema mõistagi kuldne karikas, ent keskkaitsja Luiz pakkus veerandfinaalis Kolumbia vastu hoopis ühe maagilise löögi - kuul ligi 35 meetrilt otse võrku.

Brasiilia võitis selle mängu 2:1 ja edenes poolfinaali, ent ilma Neymarita, kes sai tolles mängus vigastada. Poolfinaalis alistuti Saksamaale 1:7 ning kolmanda koha mängus kaotati Hollandile 0:3.

1. Kieran Trippier (2018. aastal Horvaatia vastu)

Koondisejalgpallis ei hoia ma kunagi inglastele pöialt, ent Trippieri löödud karistuslöök Horvaatia vastu väärib minu hinnangul esikohta. Saata viiendal minutil karistusala tagant ligi 20 meetrilt pall vaat et ristnurka - see on meistriklass ja vajab ka palju julgust, et selline vastutus enda peale võtta.

Parim on see sooritus just seetõttu, et vaatamata kaunile löögile oli tegu poolfinaalmänguga, mistap olid sportlikud panused väga-väga kõrged - kaalul oli koht maailmameistrivõistluste finaalis!

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK