Kahe lennuga Bakuusse reisinud Eesti proovib hakata kõrgust koguma, stardiluba on igatahes antud (0)

Eesti koondis jahib Aserbaidžaani vastu esimesi punkte. Foto: Brit Maria Tael

Kui veel pea 30 aastat tagasi olid Eesti ja Aserbaidžaan kui suured vutisõprusriigid, siis uuematel aegadel on kohtutud enam-vähem kümneaastase intervalliga. 2002. aastal lepiti Kuressaare linnastaadionil väravateta viiki, 11 aastat hiljem kirjutas Eesti koondis ajalooraamatutesse 2:1 võidu. Esimest korda kohtutakse punktimängus ning olukorras, kus kummalgi pole neid ette näidata.

EM-valiksarjas F-alagruppi kuuluvad Eesti ja Aserbaidžaan on mängudega alustanud nukralt, sest punktiveerult vaatavad vastu barankad. Kaaslased Austria, Belgia ja Rootsi on vastavalt kuue, kolme ja kolme silma peal. Nii on variant kas Sinisärkidel või Aserbaidžaanil liituda presiižse seltskonnaga. Ilmselgelt on avatud ka kolmas lahendus - meeskonnad lepivad viiki. Samas see tähendaks ilmselget pettumust, sest mõlemad tajuvad, et vastasest võiks ramm üle käia küll.

Matši eel särasid eriliselt Eesti koondise suurima ründeässa - seda võiks öelda küll mehe kohta, kes lõi aastatel 2021-2022 kokku kaheksa väravat - silmad. "Tiimis peavad kõik asjad klappima ja hetkel tunnen - rääkisime ennist ka kuttidega sellest - et meil on meeskonnas väga hea energia ja koostöö. Läheme igale mängule võidumõtetega. Tahame kõigile näidata, et oskame mängida head ja atraktiivset jalgpalli," rääkis Henri Anier mängueelsel pressikonverentsil.

Mis võiks hea ja atraktiivse, samas ka punkte toova vuti põhikomponent olla? Peatreener Thomas Häberli näeb, et kannatlikkus. "Tuleb püsida ärkvel terve matši jooksul. Samas läheneme sellele vastasseisule nii nagu tavaliselt. Keskendume ikka oma mängule ja eks selgub, milline kohtumine lahti rullub - igal mängul on oma lugu. Usun, et tuleb huvitav mäng," käis Häberli välja.

REKLAAM

Kui eestlaste jaoks oli valiksarja esimene võimas verstapost Rauno Sappineni tabamus Austria võrku, siis aseritel on miskit sarnast kukrus, aga teises kastmes. Mängudega tehti algust märtsis: esmalt madistati 1:4 Austriaga, siis 0:5 Rootsiga. "Me ei saa nende mängude puhul välja tuua üht kindlat põhjust või nüanssi, miks tulemused sääraseks kärisesid. Märkasime erinevaid vigu. Austria ja Rootsi näol on tegemist keeruliste vastastega," tõi Itaalias sündinud loots Gianni De Biasi välja.

Aserbaidžaan tegi mängueelse treeningu reede hommikul. Foto: Brit Maria Tael

"Nende mängudega koorus välja tõsiasi, et tihtilugu otsustavad mänge individuaalsed oskused. Ja kuna väravate löömine on mängudes tähtsaim, siis käärid individuaalsete oskuste vahel võivadki tekitada olukorra, kus skoorid paisuvad suureks," analüüsis kahe mänguga üheksa palli noppinud koondise juhendaja. Ise on jõutud pärale korra, kui Austria kaitseliini tekkinud auk kasutati nupukalt ära ning 31-aastane kapten Emin Mahmudov suunas palli terava nurga alt võrku.

Hooaja rütm Eestis vs. Aserbaidžaanis

Kui lähtuda Maarjamaal leiba teenivatest mängijatest, siis astub Eesti matšile vastu värskemal noodil - hooaeg on ju alles poole peal. Niisiis ei tohiks takistavaks saada mistahes väsimus või kurnatus, vastupidi, meeste vorm peaks olema vuti tippajale vastav, silmad endiselt säramas. "See on väga hea, et nad on heas rütmis ja püsivad vormis," rõõmustas Häberli juunikuu alguses, mil Premium liiga meestel oli veel enne koondisepausi matše ees.

Teisalt kuulub koosseisu ka mehi, kelle hooaeg on hiljuti lõppenud. Nii pole näiteks Jerevani Pjunikus treeneri usalduse kaotanud ja pingile istutatud Nikita Baranov aprillikuust alates väljakule pääsenud. Maikuu lõpus pidasid oma viimase matši näiteks ka St. Paulis jätkav Karol Mets, Tšehhi kõrgliigas toimetav Vlasi Sinjavski ja Bukaresti Rapidis leiba teeniv Mattias Käit.

Mattias Käit käis peale klubihooaja lõppu kergemat sorti ninalõikusel. Foto: Brit Maria Tael

Küllaltki sarnases seisus on ka Aserbaidžaani koondis, sest suur hulk mehi pallib just kodumaal. Ka seal mängiti viimased matšid maha 28. mail. Baku Neftci ja Gabala pidasid kahe nädala eest ära ka karikafinaali, mis normaalajal lõpplahendust ei saanud. Nii pandi matšile 30 minutit otsa, mille jooksul õnnestus Gabalal penaltipunktilt sündinud tabamuseni jõuda.

"Eestis on hooaeg keskpaigas, meil sai see just läbi - see on kindlasti oluline faktor. Mehed võivad olla pisut väsinud, samas peame püsima kontsentreeritud. Meil on olemas tugev tahtejõud, et füüsiliselt võimsat vastast murda," kinnitas De Biasi.

Kes lööb väravaid, kes aitab neid ära hoida?

Eesti koondis on saanud viimaste kuude jooksul mitu tagasilööki. Tõsine põlvevigastus niitis rivist Markus Soometsa, kelle kohta on pidanud lappima muidu ründavamaid toimetusi eelistav Mattias Käit. Ründeliinistki pole vikat mööda hiilinud: juuni alguses jõudis tõsisem vigastus ka Sergei Zenjovini, pikalt oli vutitandritelt eemal ka isu koguv Henri Anier.

"Sergei aitab meid oma kiirusega väga palju, aga ta on ka õhus väga tugev. Ta annab meile palju erinevaid võimalusi, aga peame leidma muid lahendusi. Jääme tema kvaliteeti igatsema," rääkis Häberli juunikuu alguses. "Peame tegema mõningaid muudatusi, mis on normaalne, sest meil on alati keegi puudu. Ma arvan, et rünnakul on mängijaid küll, aga hetkel tundub, et kaitses on neid rohkem puudu."

Kas Henri Anier võiks olla üks alustavatest meestest? Foto: Brit Maria Tael

Nii tundub ka olevat. Teiseks valikmänguks pole võistlustulle saata mitte ühtegi puhtatõulist vasakkaitsjat - Artur Pikk on vigastust ravinud poolteist kuud, Ken Kallastest oli viimati mängumeest märtsi keskel. Keskkaitsjate leerist oli enne nimekirja avaldamist jõudnud langeda vigastatud Henrik Pürg, Maksim Paskotši ja Marko Lipp, värskeimaks liitujaks uut koduklubi otsiv tagaliini tugisammas Joonas Tamm.

Mängueelsel päeval kinnitas Häberli, et ärakukkujaid pole juurde tekkinud. Nii saadi esmalt Istanbulis ja seejärel matši võõrustaval Dalga Arenal treenida täies koosseisus. "Kõik mängijad on terved. Ka Henri [Anier] on trennides rabanud korralikult ja näidanud, et on valmis. Peame veel nuputama, kuidas põhikoosseis välja saab nägema," jagas ta.

Aserbaidžaan ja Eesti kohtuvad EM-valikmängus laupäeva õhtul Eesti aja järgi kell 19.00. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhise LIVE-ülekandega, otsepilti näitab Viaplay.

17. juunil Eesti aja järgi kell 19.00 Dalga Arenal

Aserbaidžaan - Eesti
Peakohtunik: Ondrej Berka
Abikohtunikud: Ivo Nadvornik, Kamil Hajek
Neljas kohtunik: Dalibor Cerny (kõik Tšehhi)
VAR: Benoit Millot (Prantsusmaa)
AVAR: Miroslav Zelinka (Tšehhi)

Kolm viimast omavahelist mängu:

15.11.2013 Eesti - Asebaidžaan 2:1
03.07.2002 Eesti - Aserbaidžaan 0:0
06.03.1999 Eesti - Aserbaidžaan 2:2

Eesti eeldatav algkoosseis:

Coolbeti koefitsiendid:

Aserbaidžaani võit - 2,14
Viik - 3,10
Eesti võit - 4,00

Eesti koondis:

Väravavahid
Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Arsenal FC (ENG) 20/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Bielsko-Biala Podbeskidzie (POL) 14/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 1/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Tartu JK Tammeka 97/1
Karol Mets (16.05.1993) – FC St. Pauli (GER) 85/0
Nikita Baranov (19.08.1992) – Jerevani FC Pjunik (ARM) 46/0
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora (laenul Ujpest FC-st) 23/0
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 15/0
Rasmus Peetson (03.05.1995) – Tallinna FCI Levadia 6/1
Marco Lukka (04.12.1996) – Tallinna FC Flora 4/0
Edgar Tur (28.12.1996) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 150/26
Henri Anier (17.12.1990) – klubita 84/21
Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 58/1
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Mieleci Stal (POL) 51/11
Mattias Käit (29.06.1998) – FC Rapid (ROU) 47/8
Erik Sorga (08.07.1999) – Plovdivi Lokomotiv (BUL) 25/4
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 24/1
Vlasiy Sinyavskiy (27.11.1996) – FC Slovacko (CZE) 24/0
Markus Poom (27.02.1999) – Shamrock Rovers FC (IRL) 15/0
Georgi Tunjov (17.04.2001) – SPAL (ITA) 10/0
Rocco Robert Shein (14.07.2003) – FC Utrecht (NED) 5/0
Sten Reinkort (29.04.1998) – Tallinna FC Flora 3/0
Martin Vetkal (21.02.2004) - AS Roma (ITA) 0/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Ervin Gashi
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Kokk: Peeter Pihel
Fotograaf: Liisi Troska
Pressiesindaja: Eva Nõmme
Varustaja: Merily Toom
Mänedžer: Miko Pupart

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK