Kui Viimsi jalgpallihalli ehitamisel oleks hukkunud sadu töölisi, siis kas me saaksime sellest mööda vaadata? (5)

Hernes asuval Westfali staadionil tuletasid sakslased meelde kõiki neid, kes selle MM-i toimumise nimel elu andnud. Foto: Scanpix / Sportphoto / Jürgen Fromme

Kelly Grossthal Eesti Inimõiguste Keskusest rääkis Soccernet.ee taskuhäälingus "Pikk ette (ja MM-ile)" Katari probleemidest inimõigustega seoses. Kuigi tema jutust jäi selgelt kõlama, et MM-i korraldajamaad ega FIFA-t ei ole põhjust usaldada, kiidab ta Eesti meedia MM-kajastust, millega kaasneb avalikkuse oluliselt suurem teadlikkus.

Katari on enim kritiseeritud võõrtööliste kohtlemise eest, mistõttu on MM-staadionite ehitamisel hukkunud tuhandeid töölisi. Grossthal tõi värvika paralleeli Viimsi jalgpallihalli kerkimisega.

"Kui me kujutaksime ette, et selle ehitamisel oleks hukkunud - lihtsalt seetõttu, et ei ole tahetud mingeid tingimusi tagada - sadu Valgevene ja Ukraina migranttöölisi, siis kas me saaksime sellest kõrvale vaadata ja öelda, et ikka juhtub, et me oleme küll mõned dokumendid vastu võtnud, aga läks nirusti?" küsis Grossthal. "Selles mõttes on mul õudselt hea meel, et avalikkus on sellele tähelepanu juhtinud. Ka Eestis tahaks ma meediat selle eest kiita."

"Hirmus öelda, aga tänu Katarile on Eesti jalgpallisõber juba nii palju rohkem kursis sellega, mis tegelikult maailmas toimub. Tal on olnud põhjust mõelda inimõiguste peale, isegi kui sellega ei minda nii sügavuti," lisas Grossthal hiljem. "Et meile tuletatakse meelde, et inimõigused on miski, mis ei olegi juba igal pool maailmas olemas, ja et meil on kõigil võimalik selle eest ikkagi seista."

REKLAAM

"Eesti jalgpallifänn on täna juba teadlikum ja kasvõi Eesti Televisiooni stuudios tõstatakse peaaegu kogu aeg ka inimõiguste teemat. Norra televisiooni erinevad kanalid otsustasid üldse mitte näidata neid FIFA toodetud vaheklippe, mis näitavad kui ilus riik on Katar ja ilus linn Doha. Eesti näitab neid vaheklippe, aga toob samal ajal juurde eksperdid, kes räägivad sisulist juttu juurde. Minu meelest väga tubli ja väga õige lähenemine. Jalgpallifänn ja vaataja saab niikuinii selle infoga pihta."

Kuula ja vaata täispikka "Pikk ette (ja MM-ile)" saadet:

5 kommentaari

trk   •  
(46.131.38.***)
Kui samas mahus ehitustöid oleks tehtud Eestis, tänastes oludes ilma hoogtööd arvestamata, siis arvestades keskmist tööõnnetuste hulka, mitu ehitustöölist oleks hukkunud?
INCE   •  
(46.131.34.***)
Ilmselgelt ei ole teemapüstitajatel elementaarsetki ettekujutust ehitamisest ega jalgpallihallide tehnoloogiast. Sõna on vaba! Elagu inimõigused ja rahvaste sõprus! Loodan, et seda kommentaari ei kustutata!
trk   •  
(46.131.38.***)
Proovisin enda küsimusele ise vastuse leida. Arvutus ei püri absoluutsele tõele, aga võib-olla midagi näitab.
Eesti ehitusturu maht on 3,6 mld, tööõnnetustes hukkub keskmiselt üks inimene kuus. Seega jämedalt iga 300 milj kohta üks inimene.
Kataris ehitati 200 mld eest, seega kui arvestame samuti 300 milj / 1 inimene, siis Eesti oludes Eesti töökultuuriga hukkunuks ca 650 inimest.
INCE   •  
(46.131.34.***)
Isegi tulipunane Guardian on subnitud möönma, et statistikasse läksid kogu ehitussektoriga seotud õnnetused . Elagu inimõigused ja rahvaste sõprus! Loodan et seda kommentaari ei kustutata!
stranglers   •  
(176.46.30.***)
ma ei ole vaadanud ühtegi mängu, aga ei saa lahti harjumusest avada soccerneti. lahe, et siin on kriitilist kajastust, arutlusi ja taustu, mitte ainult et oo, jaapan võitis saksamaad.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK