Luup peale | Jääkülmast tulikuumaks: Kuressaare hammustas ka kahvatut tiitlikaitsjat (galerii!) (7)

Kuressaarest ja Florast on ootamatult saanud liigatabelis lähirivaalid. Foto: Allan Mehik

FC Kuressaare alustas hooaega jääkülmana, kuid on oma mängu imekiiresti toimima saanud ning liigub hetkel juba tulikuumas vormis. Valitsev meister FC Flora jäi Saaremaal hätta ja pääses viigiga koju tänu 79. minutil löödud 2:2 viigiväravale.

Kaks eelmist mängu võitnud Kuressaare alustas enesekindlalt ja ilma igasuguse aukartuseta. Võrdne heitlus pakkus mõlemale poole poolvõimalusi, mis ajapikku ohtlikumaks muutuma hakkasid. Flora jõudis esimest korda lähedale 21. minutil, mil Kristo Hussari löök 13 meetrilt riivas latti. Kolm minutit hiljem pääses Karl Orren teises kastis ohtlikult lähilöögile, aga Mihhail Kolobov blokeeris.

Mida lahtisemaks mäng muutus, seda tihedamini sattus ohtu kodumeeskonna värav, kuid läbimurre sündis siiski külaliste tagalas. Kõrge audisisseviske järel saatis Pavel Dõmov 30. minutil tsenderduse kasti ning sellele järgnes suuremat sorti segadus, kuni pall Kolobovi jalast Märten Pajunurmele ette põrkas ja keskkaitsja selle võrku virutas - 1:0!

Poolaja lõpuosas suutis Flora Kuressaare viimaks seisusekohaselt sügavale kaitsesse suruda, aga kuigi palju väravaohtu sellega ikkagi ei kaasnenud. 37 minuti täitudes tekitas Vladislav Kreida läbisööt Maksim Kalimullinile hea võimaluse, aga Kaur Kivila jõudis kärmelt vastu ja tõrjus.

Flora tegi vaheajal topeltvahetuse, tuues platsile kogenud Rauno Alliku ja Markus Soometsa. Neist esimese mõju oli eriti tuntav ning juba 30 sekundi möödudes mängis ta suurepäraselt Mark Anders Lepiku löögile, aga Karl Rudolf Õigusel õnnestus ründaja löök väravajoonelt blokeerida. 52. minutil ei olnud viigiväravast enam pääsu, kui Alliku lõpetas läbimurde paremalt äärelt ise täpse vasaku-jala-löögiga posti kõrvale - 1:1!

Viigivärava järel hakkas Flora surve tasapisi vaibuma ning Kuressaare muutus samuti jälle ohtlikumaks. Juhtväravani jõudsid nad aga ootamatult, sest videokohtunikud tuvastasid Erko Jonne Tõugjale käegamängu olukorrast, kus mitte ükski Kuressaare mängija ei olnud penaltile apelleerinud. Pajunurm astus 72. minutil palli taha ja saatis tugeva löögi paremale üles, kuhu Kristen Lapa ei küündinud - 2:1!

Flora viigistas peagi, kui Nikita Mihhailovi nurgalöögi järel põrkas pall Mattias Männilaane kaudu Kolobovile ette ning Flora keskkaitsja sai mõnelt meetrilt palli võrku lajatada - 2:2! Võimsat survet võiduvärava löömiseks tiitlikaitsja aga peale panna ei suutnud. Parimaks šansiks jäi Lepiku 87. minuti läbijooks, kuid terava nurga all ei saanud ta palli Kivilast mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Pikk aut põhjustas penalti

Kui peakohtunik Tanel Üprus 69. minutil mängu videokontrolliks kinni pidas, tekitas see kõvasti segadust, sest keegi ei olnud täheldanud, ei Üprus ega Kuressaare mängijad, et 20 sekundit varem tabas pall Flora trahvikastis Erko Jonne Tõugja kätt. Kohtunikupoolsel ülevaatusel ilmnes tõesti, et Mattias Männilaane pikk audisissevise oli maandunud otsejoones Flora kaitsja käe pihta.

Video ülevaatus:

2. Flora ei mängi nagu tiitlikaitsja

Kuressaare alustas mängu väga julgelt ja enesekindlalt, tehes edukalt kõrget pressi ning lubamata Floral pikka aega initsiatiivi haarata. Sellist võimast üleolekut, mida tiitlikaitsjalt tabelikeskmiku vastu oodata võiks, suutis Flora näidata vaid üksikutel perioodidel, eelkõige teise poolaja alguses viigiväravat jahtides.

Hästi, Kuressaare ongi hetkel heas hoos ning oma kõrge pressiga on nad viimastel aastatel probleeme valmistanud teistelegi tipptiimidele, eriti koduväljakul. Sellegipoolest on ilmselge, et vastased ei oma Flora vastu enam sellist aukartust, mida võis tajuda eelmistel hooaegadel. Hooaja algus on kinnitanud, et noorenduskuuri läbinud Flora on praegu igati haavatav, ning Kuressaare uljas lähenemine paljastas taaskord kõik nende nõrgad küljed.

Ikka ja jälle kõigub Flora esitus läbi kohtumise, head perioodid vahelduvad halbadega ning rasketel hetkedel ei suuda noor meeskond alati külma rahu säilitada. Ikka ja jälle kipub Flora noor kaitseliin kärisema, mistõttu on 9 mänguga enda võrgust korjatud juba 15 palli (1,67 väravat mängu kohta). Terve eelmise hooajaga kokku löödi Florale vaid 24 väravat (0,67 väravat mängu kohta).

Seekord olid Floral vähemalt pingilt mõned lisakäigud võtta, aga seda eelkõige seetõttu, et kogenud Rauno Alliku ja Markus Soomets üllatuslikult algkoosseisust välja jäid.

Valitsev meister on kolm kohtumist järjest võiduta ning Levadial avaneb pühapäeval Tartus võimalus vahe Floraga juba 12-punktiliseks käristada.

3. Kuressaare uskumatu tuhasttõus

Kuressaare alustas hooaega kahe järjestikuse 0:6 kaotusega, saades kodus keretäie nii Nõmme Kaljult kui ka Levadialt. Kolmaski mäng lõppes kaotusega, olgugi et Pärnu Vapruse vastu mindi kaks korda juhtima ning kaotati valusal kombel 2:3. Nii läks Kuressaare märtsis koondisepausile olukorras, kus neid hinnati ehk isegi kõige suuremaks kandidaadiks liigast väljakukkumisele.

Pausilt naastes on Kuressaare kogunud aga viie mänguga koguni kümme punkti ning kaugele ei jäänud täistabamus ka Flora vastu. Ainult Levadia on kogunud oma viie viimase mänguga rohkem punkte - 13 - ning Kaljul on kirjas sama palju kui saarlastel.

Komeedina on Kuressaare tuisanud tabeli esimese poole kannule ning omab kõiki võimalusi, et konkureerida näiteks Floraga neljanda eurosarjakoha nimel. Neid lahutab liigatabelis vaid kolm punkti ning Kuressaarel on üks kohtumine vähem peetud.

4.  Mängu parim - Märten Pajunurm

Vaevalt on see kokkusattumus, et Kuressaare tõus algas just siis, kui hooaja kaks esimest mängu vahele jätnud Pajunurm väljakule naasis. Resultatiivsus on omaette väärtus, aga tema juhtimisel töötab ka kaitsemäng sujuva masinavärgina.