Luup peale | Kui Eesti Thomasega staadionile jõudis, oli mäng juba alanud (galerii!) (5)

Eesti pidi teist korda järjest vastu võtma ülisuure kaotuse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti kirjaniku Oskar Lutsu mõte kannab täpselt teisipäeva õhtul Belgias toimunut. EM-valikmäng Belgia ja Eesti vahel oli läbi vaat et veel ennegi, kui see korralikult alata jõudis. Teine järjestikune 0:5 kaotus jätab eestlaste silmad häbi täis.

Ei olnud küll Arnot, ei olnud isa, ei olnud ka koolimaja, ent olid Eesti, Thomas Häberli ja staadion. Ja mõlemad seltskonnad jäid hiljaks. Jõudsid siis, kui valus õppetund oli juba alanud.

Eesti pidas Belgias oma ajaloo viienda võõrsilmängu. Nagu eelneval neljal korral, saadi nüüdki kaotus. Teist korda jäädi aga ka ise kuivale. Viies oli ka see matš selles valiktsüklis. Eestil on kirjas jätkuvalt üks punkt. Väravate vahe on aga juba 2:16 ja see on probleem.

Kodumeeskond alustas mängu väga teravalt, kui Karl Jakob Hein pidi juba kolmandal minutil veidi üllatuslikult algkoosseisu kuulunud Nottingham Foresti poolkaitsja Orel Mangala pealelöögi tõrjuma. Järgnenud nurgalöögist tuli see, mida ei soovinud ükski eestlane ja mida tahtsid kõik belglased - kiire värav.

Yannick Carrasco tsenderdus liugles viiekasti joonele, kuhu tormanud Hein eksis kuldreegli vastu. Nimelt on väravavahtide ameti üks alustõdesid see, et kui palli peale lähed, pead selleni jõudma. Hein ei jõudnud. Valearvestuse järel langes pall oma 150. koondisematši pidanud Jan Vertonghenile, kes kaitsjate poolt täiesti ära unustatuna hooga väravat ründas ja palli peaga sinna ka muretult toimetas - 1:0!

Mäng jõuti vaevu keskringist uuesti käima lükata, kui taas pidi Hein Mangala vastu sekkuma. Kornerist jõudis veel Wout Faes mööda lüüa, kuniks Eesti esmakordselt võõrustajate kasti pääses. Konstantin Vassiljevi karistuslöögist antud madal tsenderdus tekitas seal küll veidi ärevust, ent ei enamat. Nagu ka 15. minuti Henri Anieri vasakuga antud kross, mis jäi Vassiljevile liialt kõrgeks.

18. minutil lõi Leandro Trossard 2:0. Mängis Romelu Lukakuga seina, puges kolme valgesärgi vahelt läbi, nägi enda ette avanud meetrist ruumi ja tulistas - võimsalt, kaunilt ja Heinale püüdmatult ristnurka.

Avapoolaja keskel mäng veidi rahunes. Vahetult pärast seda, kui Henri Anier oli Joonas Tamme püstsöödu Faesiga võideldes endale ette saanud ja palli vasaku jalaga ristnurga kohale latti virutanud.

Nii kõmmutas Henri Anier palli põiklatti. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Esimese kolmveerandtunni viimasel kolmandikul pidi Koen Casteels kahel korral kastist välja tormama, et Anier ei pääseks liini taha jooksnuna väravat ründama. 35. minutil sai Markus Poom meeldetuletuse tipptasemest, kui proovis kastis parema jalaga löögile minemise asemel palli oma tugevamale vasakule ette võtta, ent minetas seda tehes šansi.

Teises väljaku otsas proovis kodumeeskond paaril korral kolmandani jõuda ning 39. minutil oli Jeremy Doku sellele lähedal, kuniks Hein Manchester City mehe madala löögi supertõrjega pareeris.

Teine poolaeg oli sarnane esimesega. Esimese värava sünd võttis aga mõnevõrra rohkem aega. 56. minutil andis Mangala keskväljalt täiesti geniaalse söödu Lukakule jooksule. Tamm üritas ründajat peatada, ent tulutult - 3:0.

Kaks minutit hiljem kattis Baranov karistusala joonel Lukakut. Belglane pööras, eestlane jäi temast kaugele ja hopsti - pealelöök ja 4:0. Lihtsalt käivad asjad, kui neid teha oskad!

Järgmised ohtlikumad momendid tekkisid kümmekond minutit hiljem, kui esmalt lendas pall üle Eesti värava ja seejärel tõrjus Hein Luis Openda katse. Kuigi üliohtlikuid momente palju rohkem polnudki, keerles mäng pidevalt Eesti väljakupoolel.

Nii Domenico Tedesco kui ka Thomas Häberli vahetasid päris palju ja mõlema võistkonna rütm kannatas. Aga 88. minutil tegi vahetusmees Charles De Ketelaere asja ikkagi eriti valusaks ja koledeks, kui möödus ilusa tehnilise sooritusega Maksim Paskotšist, mille järel lajatas palli esipostist Heina selja taha - 5:0!

Eesti sai järjekordse suure ja nukra kaotuse. Võimalus vigade paranduseks avaneb oktoobris, kui Eesti võõrustab Tallinnas samuti ühe punkti peal olevat Aserbaidžaani. Selles matšis ei saa aga kaasa teha keskkaitsja Karol Mets, kes teenis tänase Jeremy Doku sikutamise eest kollaste kaartide limiidi täitva hoiatuse.

Teisalt said aga mitmed mehed väärtuslikke valikmänguminuteid, millest tulevikus loodetavasti kasu lõigatakse. Teisipäevane õhtu kuulub nende sekka, mille tahaks kiirelt unustada. Pallivaldamine 70:30, pealelöögid 22:1, nurgalöögid 9:0. Väljakul oli üks võistkond. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Enne mängu tehtud muudatused

Kuivõrd Eesti kaotas laupäeval Rootsile 0:5, oli oodata, et Belgia vastu teeb peatreener Thomas Häberli mingeid muudatusi. Kõige selgem oli sinisärkide kaitseformatsiooni korrigeerimine. Kui seni on Eesti üldiselt kaitsefaasis ikka 5-3-2 asetuses püsinud, siis sedapuhku võeti kohad sisse 5-4-1 kujul.

Seda lüket nägime tegelikult juba ka Rootsi mängus, kui Eesti oli vastaste ääreründajate ohjeldamisega suurtes raskustes ja Häberli avapoolaja keskel Henrik Ojamaa kaitses keskpoolkaitsjate kõrvale neljandaks meheks tõi. Sama roll oli tal nüüdki. Äärtele lisakaitse andmine oli mõistagi ootuspärane samm, sest Belgia neis ruumides tegutsevad ründajad on ülimalt särtsakad.

Lisaks vahetas Häberli võrreldes laupäevaga välja Vlasi Sinjavski, Martin Milleri ja Rasmus Peetsoni. Peetson oli sunnitud käik, sest ta pidi kuuluma algkoosseisu, ent tundis seljavalu, mistõttu tõusis põhirivistusse Nikita Baranov, kes suunas parempoolsest keskkaitsest äärele mängima Maksim Paskotši. Millerit asendas värske Markus Poom ja Sinjavskit tugevamate kaitseomadustega Artur Pikk.

2. Aupaklik suhtumine õhtu staari

Eesti suguse meeskonna jaoks on standardolukorrad võtmetähtusega. Nii kaitse- kui ründefaasis. Seisva palli olukorrad on sellised, kus tuleb iga hinnaga olukordade peremees olla. Paraku lõigati juba esimesel puhul valusalt näppu.

Neljas minut. Esimene nurgalöök. Ja 150 mängu mees Vertonghen on täiesti vaba. Vana kaval rebane tuli muidugi targalt teiste meeste tagant luurates, aga keegi oleks pidanud teda katma. Kes? Olgu see juba koondise personali välja selgitada. Ent kuna Hein lendas palli alt läbi, oligi järsku viie meetri peal vaba Vertonghen, kes oli oma jooksu alustanud penaltipunkti tagant.

Et õhtu staar sai juba neljandal minutil lüüa oma 150. koondisematšis 10. värava, oli muidugi ilus ja sümboolne, kuid täiesti lubamatu. Sellega lasti mängust õhk ja pinge välja juba enne seda, kui see korralikult alatagi jõudis.

3. Maailmatase igal pool

Kui koondisekogunemise alguses küsisin Karl Jakob Heinalt, kes on tema koduklubi Arsenali kõige teravama löögijalaga mees, vastas ta: "Kuule see on liiga raske küsimus! Neid hea jalaga mehi on kahe käe näppudel ette lugeda."

Tänase järel võime kindlad olla, et üks, kes nende hulka kuulub, on belglasest ründav poolkaitsja Leandro Trossard. Arsenali mees tegi 18. minutil esmalt võimsa soolo ja naelutas siis palli efektselt ristnurka. Hein küll viskus, ent ei küündinud.

Klassi nägime mujalgi. Kõnekalt näitas seda Belgia kaptenist kesktormaja Romelu Lukaku, kes oli avapoolajal mõne erandiga üpris hästi Eesti kaitsjate poolt ohjes hoitud, ent kes teisel poolajal näitas, kui vähe on tipptasemel vaja.

56. minutil oli Joonas Tamm tal küljes, ent Lukaku paigutas sellest hoolimata palli posti kõrvale. Kaks minutit hiljem jäi Baranov viivuks ründajast eemale ning avanenud ruum vormistati löögiks ja 4:0 väravaks. Viis matši selles valiksarjas ning kaheksa väravat - Lukaku klassis pole küsimust!

Nii saigi Lukaku 60. minutil vahetusse minnes ovatsioonid, mille saatel rändas kaptenipael suure tähiseni jõudnud Vertonghenile. Veelgi võimsam aplaus ja huilgete koor ootas Vertonghenit ennast, kui ta 84. minutil Zeno Debastile ruumi tegi. Ilus vaadata ... kui poleks vaid eestlane.

4. Igavlev Belgia publik

Juba enne mängu oli teada, et kuningas Baudouini staadion saab teisipäeva õhtul olema pooltäis. Nii ka läks. "Ma ei taha sulle üldse halvasti öelda, aga saad aru ... Eesti ei ole ju Prantsusmaa või Hispaania," naeris Belgia vutifänn Patrick matši eel. "Kui on suur mäng, läheb see inimestele väga korda. Kahjuks ei kuulu mäng Eestiga nende hulka."

Kuna Belgia sai kätte kiired väravad, oli nende toimetamine väljakul selle arvelt oluliselt rahulikum ja tasakaalukam. Oli perioode, kus Eestile ei avaldatud pallita mängus erilist survet, samal ajal ei tormatud ka ise rünnakul ummisjalu värava suunas.

Seetõttu hakkas umbkaudu 25 000 pealtvaatajal avapoolaja keskel ja teise poolaja lõpus igav. Igavust peletati Mehhiko lainega, mille tegemine indikeerib mängijatele, et platsil toimuv pole liialt paeluv. Vahetult viienda värava eel hakkasid pealtvaatajad tribüünidel tulukestega vilgutama nagu mõnel kontserdil.

5. Viis on palju!

Ükskõik mis, ükskõik kus: 5:0 on palju! Koondis ja asjassepuutuvad peavad siit tõsised järeldused tegema. Eesti ei õnnestunud kummaski väljaku otsas.