Luup peale | Nukker seeria sai murtud, aga tulemus ja esitus ... Eesti seis on endiselt halb (galerii!) (7)

Henri Anier lõi küll värava, aga see Eesti koondist võiduni ei aidanud. Foto: Jana Pipar

Eesti koondis lõpetas oktoobrikuu mängud maavõistlusega Tai vastu. Neljamänguline kaotuste seeria ja väravapõud sai küll lõpetatud, aga 1:1 viik ei rahulda kedagi. Kui rahuldab, siis on midagi valesti.

Eestil avanes esimese kümne minuti jooksul kaks superšanssi ja parema realiseerimise korral olnuks varakult 2:0 eduseis, aga nii Artur Pikk kui ka Henrik Ojamaa jätsid võimalused kasutamata - Pikk lõi mõnelt meetrilt palli väravast mööda ja Ojamaa lähilöögi tõrjus Tai väravavaht Kampon Pathomakkakui.

Tai nõelas kohe pärast Ojamaa võimalust vastu ja Eesti väravat kaitsnud Karl Andre Vallner tõrjus Bordin Phala kauglöögi lati alt. Mõned minutid hiljem püüdis Vallner juba Tristan Do kauglöögi. Järgmine võimalus tekkis alles 37. minutil, kui Pikk mängis karistusalas löögile Ojamaa, kelle kukkumise pealt tehtud löök ebaõnnestus täielikult.

Esimese poolaja lõpus elavnes esmalt Tai, kes käis ohtlikult Eesti karistusalas, ning seejärel Eesti, kui Konstantin Vassiljev leidis hea läbisööduga Ojamaa, kes konksutas ennast Kritsada Kamanist palliga mööda, aga keerutas palli ristnurgast samuti mööda. Seega raiskas Ojamaa esimesel poolajal koguni kolm väga head võimalust.

Eesti tegi vaheajal kolmikvahetuse ja pingilt sekkunud Henri Anier ohustas 47. minutil Tai väravat, kuid tema kauglöögi tõrjus porsti kõrvalt Pathomakkakui. Järgmisel minutil röövis Mattias Käit paremal äärelt Chakkit Laptrakuilt palli ja lõi selle terava nurga alt posti.

Eesti surve jätkus. Sergei Zenjov suunas 51. minutil palli Martin Vetkali nurgalöögist üle värava, Anier lõi 56. minutil terava nurga alt napilt mööda ja 57. minutil keeras Käidi löök umbes 15 meetrilt ristnurgast mööda. Kuid seejärel Eesti surve taandus ja Tai sai uuesti mängu sisse. Tai kapten Kamara sai 68. minutil karistusalast löögile ja Vallner tegi tõrjetööd.

Eesti sai korraks rõõmustada. Foto: Jana Pipar

Eesti murdis Tai väravaluku lahti 71. minutil, kui Maksim Paskotši püstsööt oma karistusala lähistelt jõudis paremasse äärde vabasse tsooni avanenud Vetkalile. Esmakordselt Eesti A-koondise algkoosseisu kuulunud Vetkal tegi konksu sisse ja leidis kaitsjate vahelt Anieri, kes lõi palli ühe puutega Tai väravavahist mööda posti kõrvale võrku - 1:0!

Eduseis ei püsinud kaua. 75. minutil pääses Picha Autra vabalt löögile ja Vallner tõrjus palli posti kõrvalt nurgalöögiks. See nurgalöök sai lõpuks Eestile saatuslikuks. Esimene tsenderdus küll väravale ohtu ei kujutanud, aga lahtise palli karistusalast korjas endale Phala, kes riputas palli tagumisse posti, kus täiesti valveta Jakkapan Praisuwan selle peaga võrku suunas - 1:1!

Eesti asus järelejäänud aja jooksul uuesti juhtväravat otsima ja parim võimalus avanes Georgi Tunjovil, kelle pealöök lendas täpselt Pathamakkakuile sülle. Käidi ja Tunjovi meeleheitlikud kauglöögiüritused samuti vilja ei kandnud. Hoopis Tai oli võidule lähemal, saades kaks korda ohtlikult kontrarünnakule, aga otsustavad söödud olid ebatäpsed. Lõppseis 1:1, mis on Eestile järjekordne pettumus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viis muudatust algkoosseisus

Häberli lubas mängueelsel pressikonverentsil, et võrreldes eelmise mänguga tuleb algkoosseisus muudatusi, sest ta tahab väljakul näha ka teisi mängijaid. Maavõistlus on selleks ideaalne võimalus. Ta avaldas, et kindlasti alustab väravas Vallner ja keskväljal Vetkal. Nii läkski. Koha algkoosseisus kaotasid Karl Jakob Hein ja koduklubi juurde naasnud Markus Poom.

Karl Andre Vallner oli Eesti väravasuul. Foto: Jana Pipar

Viiemehelisest kaitseliinist neli olid samad. Vasakul äärel säilitas koha Pikk ning keskkaitses Märten Kuusk, Paskotši ja Rasmus Peetson. Uus mees kaitseliinis oli paremal äärel Michael Lilander, kes asendas haigestunud Martin Millerit. Lisaks muutis Häberli ründepaari, kui Anieri ja Tunjovi asemel alustasid Ojamaa ja Zenjov. Seega kokku tegi Häberli viis muudatust algkoosseisus.

Kolmemehelist keskvälja muudeti minimaalselt - Vassiljev ja Käit jäid algkoosseisu. Küsimusele, miks alustab Vassiljev, vastas koondise abitreener Norbert Hurt enne mängu Viaplay eetris: "Kuna on mitmeid muudatusi - Vallner väravas ja Vetkal noorem mängija keskel -, siis oleks väljakul ka üks liider, kes seda kõike ohjab."

2. Kas see oli suvaline maavõistlus?

Paratamatult jäi selline mulje, eriti esimesel poolajal, kui Eestil ei õnnestunud sisuliselt mitte midagi. Tõsi, mängu alguses tekitati häid võimalusi, aga need jäeti realiseerimata. Kuid seejärel otsustavust polnud. Agressiivsust polnud. Energiat polnud. Pallikaotused pallikaotuste järel. Ja kõik eksisid. Enesekehtestamine oli null.

Lillekülas jälgis maavõistust 1502 silmapaari ja staadion oli suurema osa ajast harjumatult vaikne. Vahepeal tegid üksikud Tai fännid eestlastele silmad ette. Fännitribüünil pole juba ammu nii vähe inimesi olnud. Tundub, et seda tunnetasid ka mängijad. Jäi mulje, et nad arvasid, et see ongi suvaline maavõistlus.

Konstantin Vassiljev jäi nähtamatuks. Foto: Jana Pipar

Tundub, et vaheajal tehti Eesti riietusruumis kõvemat häält, sest teist poolaega alustati isuga ja mängulust oli jälle olemas. Vahetused aitasid kaasa. Üsna nähtamatuks jäänud Vassiljev oli üks lahkujatest ja mängupilt muutus Bogdan Vaštšukiga paremaks. Anier lisas ründeliini jõudu ja otsustavust juurde, aga ka tema ei suutnud ennast lõpuks täielikult kehtestada, kuigi lõi 1:0 värava.

3. Seis on endiselt halb

Eesti koondis polnud kodusel A. Le Coq Arenal 332 päeva skoori teinud. Eelmine värav löödi Balti turniiril, kui Peetson sahistas Leedu vastu. Seejärel ei ole küll palju kodus mängitud, aga nii Belgia, Rootsi kui Aserbaidžaani vastu jäädi kuivale. Kui lisame siia juurde võõrsilmängu Belgiaga, siis olid eestlased olnud viimased neli mängu nullimehed.

See nukker seeria sai murtud. Tõsi, mitte punktimängus, vaid maavõistluses. Kas peaksime selle üle õnnelikud olema? Jah, löödud värava üle natuke ikka! Kas peaksime tulemuse ja esitusega rahul olema? Kindlasti mitte! Seda näitasid ka Eesti koondise fännid, kes vilistasid meeskonna jälle lõpuvile järel välja. Kui samamoodi edasi mängitakse, siis vilekoor jätkub, kui inimesed staadionile üldse tulevad.

Eesti vajas eneseusu taastamiseks võitu. Aga seda ei saadud. Järgmiseses koondiseaknas on seda veelgi keerulisem saada, sest praeguse seisuga ei näe isegi kõige optimistlikum eestlane, et suudaksime Austria või Rootsi vastu midagi korda saata. Seis on endiselt halb.

Novembris noorematele (rohkem) mänguaega!