Memo | Esiliiga helistab? Kuressaare hävitas koduplatsil mannetu Transi (0)

Kuressaare lõi Narva Transile viis vastuseta väravat. Foto: Allan Mehik

FC Kuressaare näitas Premium liiga seitsmendas voorus võimu, kui alistas koduplatsil Narva Transi koguni 5:0. Tõtt-öelda ei peegelda seis aga kogu mängupilti ...

Mäng, mis lõppes külaliste jaoks väga valusalt, algas lubavalt, sest kuuendal minutil olid nad lähedal eduseisu haaramisele. Nimelt Zakaria Beglarišvili andis läbisöödu tema paremal käel karistusalasse liikunud Pierre Landry Kaborele ning tekitas talle hea löögikoha, ent Burkina Faso ääreründaja otsis hoopis värava eest Sergo Kuhhianidzet. Olgu öeldud, et sööduliinil oli vahel kolm Kuressaare mängumeest, löögiks oli aga tee vaba.

Sellega saigi Transi jaoks pidu läbi, sest 15. minutil läks Kuressaare juhtima. Siim Aer lennutas nurgalöögi vasakult poolt kasti, ent külalised olid jaol. Narvakad proovisid palli klaarida, aga see lendas hoopis Oliver Rassi jalast karistusala vasakusse nurka, kust Aer virutas selle esimese puutega esimesse ristnurka - 1:0!

Kuressaare duubeldas eduseisu 30. minutil, mil Karl Rudolf Õigus andis karistusala vasakust servast terava tsenderduse värava eest läbi, tagumise posti juures suunas palli postide vahele Joonas Soomre - 2:0!

Kuressaare otsustas mängu ära avapoolaja lõpus. 40. minutil lennutas Aer paremalt poolt nurgalöögi kasti. Transi keskkaitsja German Šlein valvas hästi Kuressaare kaitsjat Sander Alex Liitu, kuniks jooksis lihtsalt palli ja mängija vahelt minema. Täiesti üksi jäänud Liit skooris põlvega - 3:0! Tabamuse hetkel oli kellal 39:45.

Kuressaare neljas saabus täpselt kaks minutit hiljem. Liit saatis karistuslöögi enda poolelt vastase kasti joone juurde, kust Mattias Männilaan pikendas peaga Õigusele, Tartust päris ääreründaja virutas mänguvahendi kasti joone kohalt esimese puutega paremasse alanurka - 4:0!

Viies tabamus saabus minut hiljem. Šlein jäi enda kasti ääres surve alla ja kaotas Männilaanele palli. Seejärel jõudis mänguvahend Õiguseni, kes söötis esimese puutega Männilaanele tagasi. Ründaja lõi esimese puutega tugevalt ja madalalt paremast postist sisse - 5:0!

Teisel poolajal väravaid ei sündinud, aga Kuressaare oli jätkuvalt selgelt parem võistkond. Kohati tundus, et üks meeskond kuulub Premium liigasse, teine Esiliigasse või Esiliiga B-sse.

Kuressaare hoiab liigatabelis üheksa punktiga kuuendat kohta. Trans on nelja silmaga Nõmme Unitedi ees eelviimane, sest piirilinna punt võitis omavahelise mängu 2:0. Tasub mainida, et kui Unitedi väravate vahe on seitsme vooru järel 3:12, siis Transi oma on lausa 7:25. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Kuressaare domineeris Transi. Foto: Allan Mehik

Üllatus 1 | ... Kuressaare võitis "ainult" 5:0. Siin ka põhjus, miks juhtlõigu viimane lause just selline oli. Kuigi Kuressaare lõi viis väravat, oleks nad mängupildi ja võimaluste poolest pidanud lööma veel rohkem. Eriti just teisel poolajal.

Esiteks Transi mängupilt: Trans oli kuni avaväravani mängus sees, aga siis läks asi käest ära. Okei, kuni teise väravani oli veel üldpilt suhteliselt okei, aga esimesed ilmingud, et mäng läheb rappa, olid nähtaval juba 0:1 kaotusseisu ajal. Näiteks avapoolaja keskpaigas, kui Trans ehitas pikalt rünnakut, oli ilmne nende ebakindlus palliga. Külalised kõigutasid kaitseliini ja keskvälja vahel palli, proovisid siis liikuda kõrgemale, aga ruumi polnud. Seejärel tõid nad palli tagasi kaitseliini ning mõni sekund hiljem teenis Kuressaare audi, sest Transi äärekaitsja Aleksandr Ivanjušin ei saanud lihtsat söötu kätte ja lasi selle üle küljejoone.

Transi kehv (söödu)kvaliteet oli nähtaval ka 39. minutil. Piirilinlastel oli võimalik kontrarünnakust nõelata, aga Kabore ei suutnud anda liini taha vabanenud Leonardo Rolonile normaalset söötu. Oleks üpris lihtsana näinud sööt kohale jõudnud, olnuks Transi mehed Kuressaare kindamehe Kaur Kivila vastu sisuliselt kaks-ühele olukorras, aga selle asemel korjas Kivila veereva palli rahulikult üles.

Trans tekitas korra veel elevust, seda 68. minuti karistuslöögist. Väravast ligi 30 meetri kaugusel olnud palli taha astus Kuhhianidze, kelle löök oli teel vasaku posti kõrvale, ent Kivila tõrjus. See oli ainus kord, mil Kivila pidi oma oskusi näitama.

Kui Trans oli teisel poolajal kadunud, siis Kuressaare oli mitmel korral lähedal väravale. Parim šanss avanes 62. minutil, mil Männilaane pikk aut jäi vastase värava ees lahtiseks. Pärast pisikest pusimist virutas Soomre viielt meetrilt latti. Hiljem tekitasid võõrustajad kaks head võimalust veel - 75. minutil sai Männilaan karistusalas heast kohast proovida, aga Transi puurilukk Aleksandr Kraizmer tõrjus; 13 minutit hiljem tsenderdas endine transikas Gleb Pevtsov vasakult äärelt värava ette, kus Kristofer Robin Grün võttis palli rinnaga endale ette ja lajatas otse õhust tagumise posti kõrvalt mööda.

Kuressaare parema päeva korral võinuks lõppseis jääda isegi 7:0. Seitsmenda vooru eel oli Kuressaarel kuue mänguga kirjas vaid kaheksa väravat ...

Kingitus | Palju õnne, Maksim Gruznov! Transi legendaarne abitreener, Premium liigas rekordiliselt 304 väravat löönud Maksim Gruznov tähistas mängupäeval oma 50. sünnipäeva. Läbi huumori võib öelda, et Trans pidas teda ilusti meeles, sest mängu lõppskoor läheb hästi kokku Gruznovi vanusega. Egas muud polegi öelda kui palju õnne, Gruznov! Ilusat 50. elusaastat!

Pöördehetk | Teine väravKui avavärava järel oli Trans vähemalt natukenegi mängus sees, siis teise tabamuse järel vajusid nad täiesti ära. Ja noh, pärast kolmandat väravat jäi piltlikult öeldes mulje, et Transi mehed polnudki enam platsil. Ka teisel poolajal olid narvakad trammi all, Kuressaare mängis nagu paremate päevade Real Madrid.

Staar | Karl Rudolf Õigus. Kuressaare leerist võinuks mängu parima tiitli saada ka näiteks värava ja väravasöödu andnud Aer või Männilaan, aga kumbki neist ei saa vastu Õigusele, kes kirjutas enda arvele lisaks väravale ka kaks väravasöötu. Õiguse arvel on sellest hooajast üks tabamus ja neli väravasöötu.

Ilus hetk | Aeru värav. Hooaja eel Paide Linnameeskonnast laenulepingu alusel Kuressaarde liikunud Aer on varem löönud Premium liigas ühe värava - 2019. aasta juunis Paide särgis Kuressaare vastu. Möödus pea viis aastat ning mees skooris taas. Ja see polnud niisama skoorimine, vaid sel korral sai 22-aastane äärekaitsja hakkama tõelise iluväravaga.

Tsitaat | "Aga päris nii täna ka ei olnud, et meid oleks täielikult üle mängitud. Lihtsalt iga vastaste löök läks võrku." Ütles Transi peatreener Aleksei Eremenko pärast mängu. Paneb mõtlema, sest kui Kuressaare võinuks parema realiseerimise korral lüüa seitse väravat, siis Transi puhul võiks ette kujutada võib-olla et ühte tabamust.

21. aprillil kell 14.30 Kuressaare kunstmurustaadionil

FC Kuressaare - JK Narva Trans 5:0 (5:0)
15. Siim Aer, 30. Joonas Soomre, 40. Sander Alex Liit, 42. Karl Rudolf Õigus, 43. Mattias Männilaan

Väravasöödud: 15. Oliver Rass, 30., 43. Karl Rudolf Õigus, 40. Siim Aer, 42. Mattias Männilaan
Hoiatused: 20. Artjom Jermatšenko, 83. Gleb Pevtsov
Mänguolud: +4, pilves tuuletu ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras