Memo | Kalev kinkis ja Paide raiskas, kuid punane kallutas vaekausi lõpuks loogiliselt paika (galerii!) (0)

Paide sai vajaliku võidu kätte. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Nii Tallinna Kalev kui ka Paide Linnameeskond demonstreerisid omavahelises kohtumises, millised mured neid enim vaevavad. Kuid et Kalev pidi suurema osa mängust rügama kümnekesi, kuulus võit lõpuks ikkagi Paidele.

Esimese pooltunni jooksul oli mõlemal meeskonnal küll kõvasti tahtmist väravani jõuda, aga nappis suutlikkust see soov tegelikkuseks teha. Kalevi poolel kippus Ats Purje järjepidevalt suluseisu sattuma, Paide meeste löögid lendasid aga väravast üle ja mööda. Nii ei olnud Ebrima Jarjul ega Oskari Forsmanil kuigi palju tööd.

Ootamatu ja tagantjärgi hinnates otsustav pööre saabus 38. minutil. Paide kaitsja Gerdo Juhkam otsis küljejoone lähisel pilguga, kelle suunas pikk sööt teele saata, ning leidis lõpuks sihtmärgi. Kalevi ääreründaja Taavi Jürisoo tegi seda, mida niisuguses olukorras ikka tehakse – hüppas pressingu eesmärgil, jalg ees, palli blokeerima.

Paraku tegi ta seda seekord nii õnnetult, et tabas maandudes saapakorkidega libamisi Juhkami reit ja põlve. Peakohtunike Martti Pukk kaua ei mõelnud – punane kaart.

Kümnekesi jäänud Kalevi esmane eesmärk oli tõenäoliselt viigiseisul avapoolaja lõpuni jõuda ja siis olukorrast tulenevalt uutmoodi plaan paika panna. See aga ei täitunud, sest 43. minutil keerutas Robi Saarma nurgalöögi karistusalasse ja Kaspar Laurist hõlpsalt vabanenud Juhkam suunas palli peaga sihile – 1:0.

Et Kalev ei vajunud ka teisel poolajal kaitsesse, vaid võttis omajagu riske, kujunes mäng üsna lahtiseks. 61. minutil kasutas Paide pakutud tegutsemisvabaduse lõpuks ära ning Herol Riibergi ja Saarma koostöö lõpetuseks lõi viimane 2:0.

Paide vahetusmehed aitasid võõrustajatel teravust hoida ja korra pidi hiilgama Forsman, kes lükkas Daniel Lutsu löögi sõrmeotstega ülinapilt väravaposti kõrvalt mööda. Kalevlased hakkasid tasapisi väsima ja üritasid karistusalas vigu välja meelitada, kuid Pukk ei läinud liimile. Teises väljakuotsas lõi Herol veel korra napilt mööda ja kolmanda väravata Paide lõpuks jäigi, aga kolm punkti saadi tabelisse kirja.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

Äpardus | Jürisoo punane kaart. Ääreründaja tegutsemise võib rahumeeli kanda õnnetuste kilda. Tegu polnud toorutsemise, pigem lohakusega, mis seekord valusalt kätte maksis. Kalevlaste pahameelt suurendas omajagu asjaolu, et hetk hiljem põrkasid täpselt samasuguses olukorras teises väljakuotsas kokku Dimitri Jepihhin ja Georg Pank – Kalevi kaitsja andis pika söötu ning Jepihhin maandus talle hüppelt otsa.

Seekord karistas kohtunik Jepihhinit aga kõigest kollase kaardiga. Ehkki olukorrad tundusid sarnased, näis otsus olevat igati põhjendatud. Jürisoo jalg oli tõstetud ohtlikumalt ja ta tabas Juhkamit korkidega, Jepihhin maandus pigem lihtsalt vastasele jõuliselt kehasse.

Šveitsi juust | Kalev, kus kaitse on? Eelmises voorus valmistasid Flora nurgalöögid Kalevile järjepidevalt probleeme. Et niimoodi kaitses mängida ei saa ega tohi, tunnistati mängu järel ka ise. Nüüd teenis Paide mõne minutiga esimese nurgalöögi ja ... sellel lasti väravaesisel lubamatul kombel maha põrgata. Oli puhas Kalevi õnn, et ka Paide ründajad jäid olukorras passiivseks.

Paide avavärava hetkeks oli Kalev küll platsil juba vähemuses, ent kindlasti veel mitte nii väsinud, et see oleks õigustanud Juhkami spurdi mahamagamist. Paide kaitsjal polnud vaja teha muud peale kerge kehapette ja paari kiire sammu, Kaspar Laur oligi selja taha jäetud ja tee väravani valla. Sarnaseid individuaalseid eksimusi jäi silma veelgi. Arusaadav, et Kalev tahab olla mulluse mängupildiga võrreldes julgem ja avatum, aga kui kaitses lastakse endale niivõrd kergeid väravaid lüüa, on punktide hankimine väga keeruline.

Paukpadrunid | Paide raiskab endiselt meeletult. Kalevi julge mäng jättis kodumeeskonnale mitmeid võimalusi vasturünnakuteks ning mäng võinuks juba teise poolaja keskpaigaks tehtud olla. Kuid Paide suutmatus rünnakuid lõpetada jätab kurikuulsa kinkomeetri pendli endiselt skaala alumisse otsa võbelema.

Patustavad seejuures kõik, mis võib olla märk meeskondliku enesekindluse puudumisest. Et Saarma ja Herol suutsid teisel poolajal individuaalse kokkumängu abil meisterdada väga ilusa värava, annab märku sellest, kui palju ressursse Paide mängus tegelikult peidus on. Kuidas see avada, on juba Ivan Stojkovici mure – võib-olla oleks siinkohal abiks veidi väiksem koosseisuga vangerdamine, kuigi kolmapäeval ees ootavat tähtsat karikamängu arvestades oli see täna igati õigustatud.

Mängu parim | Gerdo Juhkam. Lisaks avaväravale aitas ta meeskonnal jõuda kaitses nullimänguni, mis on sel hooajal Paidele alles teine. Dehninio Muringeni ja Abdul Razak Yusifi puudumisel kandis Juhkam tagaliinis liidrikoormat enesestmõistetava enesekindlusega.

Tsitaat | "Lööks rohkem väravaid kui vastane, tuleks punktid ka!" Kalevi kapten Tristan Toomas Teeväli jõudis mõnevõrra eneseiroonilise tõdemuse kaudu edu valemini.

4. mail kell 19.00 Paide kunstmuruväljakul

Paide Linnameeskond - JK Tallinna Kalev 2:0 (1:0)
43. Gerdo Juhkam, 61. Robi Saarma

Väravasöödud: 43. Robi Saarma, 61. Herol Riiberg
Hoiatused: 41. Dimitri Jepihhin, 90+2. Herol Riiberg - 42. Daniil Sõtšugov, 74. Tristan Toomas Teeväli
Eemaldamine: 38. Taavi Jürisoo
Mänguolud: +20, enamasti päikesepaisteline kergelt tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras