SN Stockholmis | Mäng, mis pole justkui kroonigi väärt, on korraga suurem kui mistahes varandus (0)

Eesti mäng algab kompaktsemast kaitsest, rootslasi kannustab sportlik viha. Foto: Brit Maria Tael

Olgu Eesti ja Rootsi ühe mündi kaks eri poolt. Näiteks nagu üheeurone, mille ühel küljel laiub number 1 ning tagaküljel on kujutatud üle Soome maastiku lendavaid kurgi. Kui Rootsi mündipoolele jäävasse mustrisse peaks olema põimitud hüvastijätud ja Aserbaidžaanist toodud viha, siis Eesti lähenemine peaks olema esituspõhine ja päris nooruslik. Aga et mis saaks siis, kui selle mündiga visataks kulli-kirja?

Mündivise on tegelikult jalgpalli üks lahutamatuid osi. Kui tiimid on mängu eel üksteist ära tervitanud, tiimipildidki ära tehtud, siis sammuvad kaptenid kohtunike juurde, et teha selgeks, kummale jääb palli mängu panemise rõõm. Nii on peakohtunikul au visata kulli ja kirja, lubades seejärel teha võitjal valik. Münti visatakse ka näiteks siis, kui on vaja otsustada, kes teeb algust penaltiseeriaga.

Nõnda kaugele seekord mõelda pole vaja, sest Rootsi ja Eesti jagelevad EM-valikmängus, mis justkui mitte midagi enam ei tähenda. Kui mäng jääks näiteks viiki, siis mindaks lihtsalt laiali, mingis mõttes ilma erilise emotsioonita, sest punktist suurt ei hoolita - mitte kummalgi pole enam ammu EM-ile asja. Viik kui tulemus, võiks tähendada samal ajal aga paljut.

Mündivise on ju teatavasti juhuslikkusel põhinev sündmus ehk et kui euroseid testimise mõttes loopida, peaks tulemus olema 50/50 - võrdselt tuleb nii kulli kui kirja. Hästi, teadlased nuputasid hiljuti, et kerges eelises peaks olema see külg, mis on üleval ka enne viset (Karol Mets, pane see kõrva taha!). Aga põhimõte jääb ikkagi samaks.

REKLAAM

Rootsi ei saa teise savijalakese purunemist lubada

Aga Rootsi ja Eesti mündi puhul surub üks muster end justkui vägisi pealmiseks. Jah, jutt on Stockholmis Friends Arenal kodumeeskonna rollis olevast tiimist. Nende mündipoole kasuks räägivad nii eelmine omavaheline mäng, mis lõppes 5:0 võiduga, ja koduväljakueelis, aga ka emotsionaalne foon. See, et Eesti mündipool võiks vähemalt korra 1000 viske puhul peale jääda, ei tule praegu kõne allagi.

Robin Olsen pidi viimati korjama võrgust koguni kolm palli. Foto: Brit Maria Tael

Sest neljapäeval kaotati FIFA tabelis pea 100 koha võrra kaugemal asuvale Aserbaidžaanile 0:3. Kinni ei suudetud haarata ka ligi 60. minutil ulatatud abikäest, mis tähendas vastasmeeskonna arvulisse vähemusse jäämist. "See on tohutult piinlik! Meil peaks häbi olema," kostis pea iga pallur, kes matši järel hetkekski sõna sai. "Jah, see on mu koondisekarjääri üks kohutavamaid mänge. Siin, pagan, Aserbaidžaanis ... Kogu austusest nende vastu, aga kaotada selliste numbritega ... Sellist asja ei peaks mitte kunagi juhtuma!" oli enim marus kogenud väravavaht Robin Olsen.

Kaotus Aserbaidžaanile lõi puruks vähemalt ühe savijalakese, millel Rootsi koondis praegu püsib. Allakäik on olnud tormiline just viimastel aastatel, sest kahe viimase Rahvuste liiga hooajaga on kukutud A-tasandilt tugevuselt kolmandasse ehk C-portsu. Nüüd ei suudetud seitsmendat järjestikust korda EM-finaalturniirile jõuda, viimati vaadati Euroopa suurimat jalkapidu kõrvalt aastal 1996.

See on viinud rootslased punkti, kus 2016. aastal ametisse nimetatud peatreener Janne Andersson lahkub Eestiga mängimise järel ametist. Kuigi koondise lagunemine on olnud märgatav ja oleks narr arvata, et tiimisisesed suhted kannatada pole saanud, siis kannustab mehi vähemalt kindel soov - saata pikaaegne loots võimalikult väärikalt ära. Kuna Aserbaidžaani mäng läks rappa, tuleb kodus võtta maksimum ja sama palju pealegi.

"Tõesti, ma pole nii kurb olnud aastaid!" meenutas Andersson mängueelsel pressikonverentsil neljapäevaseid emotsioone. "Peame jalule tõusma ja leidma endas uue energia. Alati on imeline mängida Friendsil (Rootsi koondise rahvusstaadion Friends Arena - L. J.). Nüüd siis aga viimast korda. Näis, mida ma homme pärast mängu ütlen, aga praegu tunnen end hästi. Pungil revanšitundest ja energiast!"

Peale Anderssoni jätab Rootsi parimate poegadega hüvasti ka abikapten Albin Ekdal, kes saab kohtumises Eestiga paela enda käsivarre ümber. See, et au langeks kogenud poolkaitsjale, oli Anderssoni kindel soov. "Tahame väga näidata teistsugust Rootsit. Eeldused on selleks loodud: mängime kodus, see on nii aasta viimane mäng kui ka minu koondisekarjääri viimane. Tahame korraga teha tagasi viimase mängu eest, aga ka lõpetada aasta positiivse noodiga. Peame näitama nii Rootsile kui iseendile, et oleme hea meeskond," toonitas Ekdal.

Rootsi koondise peatreener Janne Andersson loodab, et kohtumine Eestiga toob tagasi head emotsioonid. Foto: Brit Maria Tael

Üks meeldiv näide on varnast võtta iseenesest küll - Lillekülas peetud mäng Eestiga, mis lõppes koguni 5:0 võiduga. "Mäletan hästi, kuidas mängisime Eestiga Tallinnas septembris. See oli meie üks parimaid mänge, ma isegi ei tea, kui pika aja jooksul. Loodame, et suudame seda korrata!" on peatreener Andersson oma viimase vaatuse eel lootusrikas.

Mis jalad on Eestil all?

Unustada ei tohi aga mündi teist poolt, mida kehastab taaskord Austria vastu korralikumat tüüpi partii teinud Eesti. Ka Sinisärkide vaimne pool on viimase hooaja jooksul kannatada saanud, sest seitsme valikmänguga on välja võideldud vaid silm. Väravate vahe - 2:20 - on üüratuks kärisenud ka "tänu" rootslastele.

"Oleme läbi vaadanud ka meie eelmise omavahelise mängu. Jah, Rootsi mängis hästi, aga meie jooksime väga selgelt lati alt läbi, me ei mänginud oma taset välja. Ehk et kõik sattus ühele päevale kokku," meenutas kaitsjast kapten Karol Mets kohtumise eel. "Oleme analüüsinud neid olukordi. Nüüd ka nii mängu Austriaga - mida tegime valesti ja kuidas pidanuks väravaolukordades käituma."

Osaliselt on plaan, kuidas vältida esimeses mängus nähtud lagunemist, teada, avaldas Eesti koondise peatreener Thomas Häberli. "Tahame olla kompaktsed, peame olema kompaktsed. See oli meie peamine probleem septembris - liinide vahel oli liiga palju vaba ruumi. Peame suutma terve mängu jooksul hoida intensiivsust, mitte ainult 20 minutit - on vaja leida stabiilsus," rääkis ta.

Karol Mets ja Thomas Häberli teavad, mida tuleb seekord paremini teha. Foto: Brit Maria Tael

Ja asi pole vaid ka oskustes või selles, kes kus paikneb. Mets rõhutas ka üht kõige lihtsamat nüanssi: "Mõistame, et meie mäng algab kaitsest - seal peame olema tugevamad ja kindlamad kui eelmistes mängudes. Standardolukordade puhul peab olema suurem tahe oma väravat kaitsta. See on lihtsalt positsioonivõitlus, kus ei loe mingisugune üldine mängijaoskus. Seal loeb see tahe duell võita ja takistada oma mängijal löögile minemist."

Kuna ka Eesti ei püsi praegu jalgadel, mis oleks tehtud oluliselt tugevamast materjalist kui savi, on rambivalguses ka Häberli ise. Lõpusirgel olev aasta ei ole toonud ei rõõmustavaid tulemusi, ega ka jäägitult kinnitanud, et koondis liiguks õiges suunas. On olnud kihvte sähvatusi - näiteks hiljuti Austria vastu mänginud ülinooruslik keskväljakolmik koosseisus Martin Vetkal (kes Rootsi vastu haigestumise tõttu väga suure tõenäosusega kaasa ei tee), Markus Poom ja Georgi Tunjov - kuid millestki püsivast pole kinni haarata olnud.

Kuigi tegemist on punktimänguga (F-alagrupi viimaselt kohalt tõusta pole enam niikuinii võimalik), on Häberli rõhu asetanud soliidsele esitusele, mis peaks põhinema just eestlaste mängul. "Kui mängime Belgia, Austria või Rootsi vastu, siis sa muidugi proovid leida nende nõrkusi, võrrelda neid endaga. Me leiame neid kohti, jah, aga olulisem on see, mida meie teeme. Tahame näidata tipptasemel esitust, mis sunniks neid eksima ja paljastama oma vigu," sõnas ta.

Häberli jätkas: "Peame olema kastis kliinilisemad! Kui meil on olukord nagu mängus Austriaga, et 1-2 minutiga on võimalik ette minna (Vlasi Sinjavski olukord, kus löök totaalselt ebaõnnestus ning pall vihises üle värava - L. J.), peame sealt suutma skoorida. See on iga tiimi jaoks oluline, eriti aga meie jaoks. Keskendume enda esitusele ja meie tiimile, lähme ka sellele mängule nii."

Eesti ja Rootsi kohtuvad Stockholmis Friends Arenal. Foto: Brit Maria Tael

Rootsi ja Eesti EM-valikmäng saab Eesti aja järgi Stockholmis avavile kell 19. Otsepilti näitab Viaplay, Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhise LIVE-ülekandega.

***

19. novembril kell 19.00 Stockholmis Friends Arenal

Rootsi - Eesti
Peakohtunik: Fabio Maresca
Abikohtunikud: Daniele Bindoni, Alberto Tegoni
Neljas kohtunik: Gianluca Aureliano
VAR: Daniele Chiffi
AVAR: Matteo Marchetti (kõik Itaalia)

Viimatised omavahelised mängud:

09.09.2023 Eesti - Rootsi 0:5 (18. Gyökeres, 24. Kulusevski, 39. Isak, 75. Quaison, 90. Claesson)
31.03.2021 Rootsi - Eesti 1:0 (4. Berg)
07.01.2018 Rootsi - Eesti 1:1 (79. Holmberg - 58. Henri Anier)
06.01.2016 Rootsi - Eesti 1:1 (70. Ishak - 56. Prosa)
04.09.2014 Rootsi - Eesti 2:0 (4., 24. Ibrahimovic)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Coolbeti koefitsiendid:

Rootsi võit - 1,14
Viik - 7,75
Eesti võit - 22,50

Eesti koosseis:

Väravavahid
12 Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Arsenal FC (ENG) 26/0
1 Matvei Igonen (02.10.1996) – Pazardžiki Hebar 1918 (BUL) 14/0
22 Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Kaitsjad
18 Karol Mets (16.05.1993) – FC St. Pauli (GER) 90/0
16 Joonas Tamm (02.02.1992) – Plovdivi Botev (BUL) 56/4
3 Artur Pikk (05.03.1993) – Opole Odra (POL) 55/1
2 Märten Kuusk (05.04.1996) – Ujpest FC (HUN) 28/0
13 Maksim Paskotši (19.01.2003) – Zürichi Grasshopper (SUI) 23/0
15 Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 16/0
6 Rasmus Peetson (03.05.1995) – Tallinna FCI Levadia 12/1
19 Edgar Tur (28.12.1996) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
10 Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 111/17
8 Henri Anier (17.12.1990) – Lee Man (HKG) 91/22
4 Mattias Käit (29.06.1998) - Bukaresti Rapid (ROU) 53/8
23 Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – FC Slovacko (CZE) 31/0
17 Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 30/2
20 Markus Poom (27.02.1999) – Shamrock Rovers (IRL) 20/0
7 Georgi Tunjov (17.04.2001) – Pescara Calcio 1936 (ITA) 15/0
21 Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – FK Voždovac (SRB) 14/0
5 Mark Oliver Roosnupp (12.05.1997) - Tallinna FCI Levadia 10/0
14 Martin Vetkal (21.02.2004) – AS Roma (ITA) 3/0
9 Oliver Jürgens (10.05.2003) – Ujpest FC (HUN) 1/0
11 Alex Matthias Tamm (24.07.2001) – Nõmme Kalju FC 1/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Ervin Gashi
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Ott Meerits
Kokk: Peeter Pihel
Fotograaf: Liisi Troska
Pressiesindaja: Eva Nõmme
Varustajad: Merily Toom, Timo Künnapas
Mänedžer: Miko Pupart

Rootsi koosseis:

Väravavahid
1 Robin Patrick Olsen (08.01.1990) – Aston Villa FC (ENG) 70/0
23 Kristoffer Nordfeldt (23.06.1989) – AIK 18/0
12 Viktor Johansson (14.09.1998) – Rotherham United FC (ENG) 1/0 

Kaitsjad
3 Victor Nilsson Lindelöf (17.07.1994) – Manchester United FC (ENG) 63/3
6 Ludwig Augustinsson (21.04.1994) – Anderlecht (BEL) 52/2
2 Emil Kraft (02.08.1994) – Newcastle United (ENG) 43/0
4 Filip Helander (22.04.1993) – Odense Boldklub (DEN) 22/0
13 Ken Sema (30.09.1993) – Watford FC (ENG) 18/0
14 Linus Wahlqvist Egnell (11.11.1996) – Pogon Szczecin (POL) 14/0
5 Isak Hien (13.01.1999) – Hellas Verona FC (ITA) 8/0
15 Hjalmar Ekdal (21.10.1998) – Burnley FC (ENG) 6/0

Poolkaitsjad ja ründajad
10 Emil Forsberg (23.10.1991) – RB Leipzig (GER) 85/20
7 Viktor Claesson (02.01.1992) – FC Copenhagen (DEN) 73/14
8 Albin Ekdal (28.07.1989) – Spezia Calcio (ITA) 69/0
22 Robin Quaison (09.10.1993) – Al-Ettifaq FC (KSA) 51/14
20 Mats Kristoffer Olsson (30.06.1995) – FC Midtjylland (DEN) 46/0
21 Dejan Kulusevski (25.04.2000) – Tottenham Hotspur FC (ENG) 34/3
19 Mattias Svanberg (05.01.1999) – Wolfsburg (GER) 31/2
11 Marcus Rohdén (11.05.1991) – Fatih Karagümrük SK (TUR) 19/2
9 Jens-Lys Michel Cajuste (10.08.1999) – Napoli (ITA) 19/0
17 Viktor Gyökeres (04.06.1998) – Sporting CP (POR) 18/5
18 Samuel Gustafson (11.01.1995) – BK Häcken 11/0
16 Hugo Larsson (27.06.2004) – Frankfurt Eintracht 3/0

Peatreener: Janne Andersson

SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK