Warning: getimagesize(https://soccernet.ee/public/gallery/1624921846.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data01/virt6865/domeenid/www.soccernet.ee/htdocs/template/compile/bdbb89172078b5a5ca2de0a66f65468193407eee_0.file.article.html.cache.php on line 75
Tuleb koju või läheb nagu alati? Inglismaa ja Saksamaa madin kroonib päeva, sinikollaste lahing kõrvalosas - Soccernet.ee - Jalgpall luubi all!
Warning: getimagesize(https://soccernet.ee/public/gallery/1624920266.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data01/virt6865/domeenid/www.soccernet.ee/htdocs/template/compile/bdbb89172078b5a5ca2de0a66f65468193407eee_0.file.article.html.cache.php on line 182

Tuleb koju või läheb nagu alati? Inglismaa ja Saksamaa madin kroonib päeva, sinikollaste lahing kõrvalosas (0)

Harry Kane ja Thomas Müller. Mõlemad on suured ründajad, mõlema õlgadel on ka suured lootused. Foto: Scanpix / AFP / Laurence Griffiths / Robert Michael

Inglismaa kohtub Saksamaaga. Ega rohkem pole vaja öeldagi. Veerandfinaalide viimane päev toob endaga EM-il kaasa suurturniiride klassika ... ning pärast mängivad veel Rootsi ja Ukraina ka.

  • 29.06. kell 19.00 Inglismaa - Saksamaa
  • 29.06. kell 22.00 Rootsi - Ukraina

Alagrupist - mis teatavasti suurt midagi ei näita - tuldi läbi üsna erineval moel. Inglismaa lõi ise kolme mänguga kaks väravat, endale ei lasknud lüüa ühtegi ning võitis Horvaatia, Tšehhi ja Šotimaa ees grupi. Saksamaa jäi kõigepealt alla Prantsusmaale, loputas siis Portugali ja oli Ungari vastu katastroofi äärel, kuid pääses napilt. Aga vormist ei ole erilist mõtet rääkida, kui sellised jalgpallikantsid vastamisi lähevad.

Wembley on olnud inglaste jaoks nii riigi jalgpalliajaloo ainsa tiitlirõõmu kui ka suure kurbuse paik. Ning loomulikult olid just sakslased need, kellest 1966. aasta MM-finaalis jagu saadi, ja needki, kellele 1996. aastal koduse EM-i poolfinaalis penaltite järel alla vannuti. Otsustaval löögil eksis toona Gareth Southgate, kelle jaoks on nüüd, veerand sajandit hiljem kätte jõudnud lunastuse aeg.

Ühtekokku on Inglismaa ja Saksamaa (või Lääne-Saksamaa) alates 1930. aasta esmakohtumisest vastamisi läinud 32 korral. Toonane 3:3 viik on muide üks vaid neljast mängust, mis läbi aegade viiki jäänud. Inglismaal on võite 13, Saksamaal 15. Pärat 1996. aasta finaali on mängitud kümme korda ja ehkki inglastel on võite ette näidata - näiteks 2000. aasta 1:0 EM-alagrupiturniiril ja 2001. aasta häbistav 5:1 ülesõit Münchenis -, kallutas vahepealse aja ainsa tõeliselt tähtsa mängu enda kasuks Saksamaa.

REKLAAM

Muidugi käib jutt 2010. aasta MM-i kaheksandikfinaalist, kus inglastele sai taas osaks Maradona "Jumala käega" võrreldav ülekohus. Pimedusega löödud joonekohtunik jättis tõepoolest Frank Lampardi igati määrustepärase värava lugemata, aga vähemalt on meil nüüd tänu sellele olemas väravajoonetehnoloogia ja VAR. Teisalt oli Saksamaa tolles kohtumises inglastest mänguliselt niivõrd üle, et nende võit olnuks väga tõenäoline ka ilma kohtunike abita.

Üle kümne aasta kättemaksu haudunud inglaste suur võimalus avaneb seisus, kus ollakse väikestviisi soosikud. Saksamaa koondis ei ela Joachim Löwi käe all üle just parimaid päevi, samas kui inglaste koosseis pakatab noorusest. Iseküsimus on selles, kas Southgate suudab oma meeskonnas peituva ka õigesti ära kasutada.

"Saksamaa oli väga kõvas alagrupis ja on pidanud võidu nimel turniiri algusest peale kõvasti pingutama. See võib anda neile väikese eelise," märkis Southgate mängueelsel päeval antud intervjuus. "Pealegi on nende ridades hulk maailmameistreid ja Meistrite liiga võitjaid, kes on harjunud suuri mänge mängima. Olen lugenud nende kohta väga palju negatiivseid kommentaare, aga nad on hästi valmistunud, taktikaliselt nutikas ja ühtne meeskond."

Löw vastas omapoolse komplimendiga: inglased olevat viimase kolme aastaga läbi teinud märkimisväärse arengu. 2018. aasta MM-il poolfinaali jõudnud Inglismaa on tema arvates juba tõestanud, et kuulub maailma tippkoondiste hulka. "Premier League'is mängivad mehed on harjunud kõrge tempo ja füüsilise tegutsemisega. Sel tasemel otsustavad mängude saatuse tihti pisiasjad. Keegi eksib kuskil, keegi lööb oma võimaluse ära või jätab löömata. Paljuski on küsimus selles, kuidas närvidega toime tullakse," lisas Löw.

Mõlemal peatreeneril on väikeseid muresid, sest inglastest on pidanud ülejäänud meeskonnast eraldi treenima koroonaisolatsiooni suunatud Mason Mount ja Ben Chilwell. Mänguks Saksamaaga on mõlemad siiski jälle valikus, ent on iseküsimus, kas Southgate nende kasutamisega riskib. Sakslaste ridades vaevab väike külmetus seniste kohtumiste üht silmapaistvamat meest Robin Gosensit.

Southgate ei usu, et varasemate Inglismaa koondiste ebaõnnestumise taak võiks tema mängijaid rõhuda: "Oleme sel teemal omavahel rääkinud ja poisid leiavad, et neil pole vähimatki vajadust minevikule mõelda. Ajal, mil eelmiste suurvõistluste suured põrumised aset leidsid, polnud enamik neist veel sündinudki. Nende jaoks on seega tegu millegi täiesti ebaolulisega."

Löwilt uuriti viimasel pressikonverentsil, kuidas ta ise Saksamaa senistele esitustele vaatab. "Nii mõnegi riigi koondis teeb suurturniiri alguses kesiseid etteasteid. See pole ebatavaline," sõnas sakslaste juhendaja. "Mäng on läinud kiireks, ruumi jääb väljakul aina vähemaks ning kõik meeskonand soovivad kaitses ja rünnakul kompaktselt tegutseda. Seniste mängude tase on EM-il olnud väga kõrge."

Inglismaa ja Saksamaa koondiste seisu on jõudnud juba lahata ka Soccernet.ee EM-stuudiod. Inglismaast tegime juttu esmaspäevase seisuga ehk pärast alagrupimänge:

Saksamaast rääkisime aga eelmisel nädalal ehk teise vooru järel, kui nende viimane algrupikohtumine Ungariga alles ees seisis:

Coolbeti koefitsiendid:

Inglismaa võit - 2,62
Viik - 3,32
Saksamaa võit - 2,97

Rootsi kerkis E-grupi üllatusvõitjaks, tehes esmalt Hispaaniaga viigi ning alistades siis napilt nii Slovakkia kui ka Poola. Ukraina pidi aga mitu päeva hotellis istuma ja küüsi närima, enne kui lõpuks selgus, et kaotused Hollandile ja Austriale ei suutnud nende EM-i ära rikkuda ning võidust Põhja-Makedoonia üle piisas, et 16 parema sekka pääseda.

Läbi aegade on omavahel mängitud vähe, vaid neljal korral. Ukrainal on võite kaks ja Rootsil üks ning korra on lepitud viiki, kuid ainus punktidele peetud mäng leidis aset 2012. aasta EM-il. Esmakordselt Vana Maailma parimate seas mänginud Ukraina sai kodusel finaalturniiril magusa 2:1 võidu, kusjuures skoori tegid vaid legendid. Zlatan Ibrahimovic ei saa küll seekord Rootsit aidata, toona ukrainlaste mõlemad väravad löönud Andri Ševtšenko on aga tänaseks kodumaa koondise peatreener.

"Rootsi kasutab väga tõhusalt ära standardolukordi. Samuti peame võitma teisi palle. Vaevalt nad oma mängustiili väga muudavad, seega on selge, et tuleb kõva võitlus," tõdes Ševtšenko mängueelsel päeval ajakirjanikega vesteldes. "Rootsil on kaks väga head ründajat; nad suudavad nii kaitses istuda kui ka kõrgelt pressingut teha. Peame kõigeks valmis olema, aga oleme ka."

Emil Forsberg ja Andri Jarmolenko on Rootsi ja Ukraina võtmemängijad. Foto: Scanpix / AFP / Robert Ghement / Kirill Kudrjavtsev

Rootsi peatreener Janne Andersson viskas ajakirjanikega mängu eel nalja, et Ševtšenko võis küll omal ajal Kiievi Dinamo ja Milani särgis võrke puruks lüüa, kuid oma endise koduklubi kõigi aegade parim väravakütt on siiski tema. "Halmstadi Aleti eest ei ole ta mänginud!" naeris Andersson.

Ajalugu tuletas talle end positiivsel moel meelde, kui Poolast jagu saadi ja alagrupp võideti. "Mul on alates 1995. aastast sama mobiilinumber, ma pole seda muutnud. Mängu järel sain mitusada tekstisõnumit. Eranditult kõik olid positiivsed. Kirjutasid mu kunagised mängijad," rääkis Andersson ilusa loo.

Ehkki paberil tundub, et Rootsi ja Ukraina sattusid soodsamasse tabelipoolde, lükkas Andersson need jutud veendunult ümber. "See on EM-finaalturniir. Siin ei ole võidukat lotopiletit, kõik siia jõudnud meeskonnad on kõvad. Tuleb lihtsalt oma võimalused ära kasutada, siis on ka võimalik edasipääsu püüda."

Andersson on senistes mängudes jätnud vahetused pigem lõpuminutiteks ja sai selle eest ka ootamatust kohast sarjata. "Mu naine armastab öelda, et teen muudatusi liiga hilja. Eks igaühel ole õigus oma arvamusele. Aga küsimus ei ole selles, nagu poleks mul pingilt piisavalt häid mehi võtta - seda muret ei ole mul aastaid olnud. Usun lihtsalt sellesse, et algkoosseisul peaks olema võimalus mängu saatust otsustada," selgitas Andersson.

Coolbeti koefitsiendid:

Rootsi võit - 2,46
Viik - 3,09
Ukraina võit - 3,46

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK