Valed, pisargaas ja lukustatud väravad Pariisis: kas süüdi on petturitest fännid või vägivaldne politsei? (3)

Liverpooli fännid olid ostnud pileti ja tahtsid finaali vaadata, kuid said hoopis pisargaasi näkku. Foto: Scanpix / AP Photo / Christophe Ena

Laupäevast Meistrite liiga finaali jäid varjutama intsidendid, mis leidsid aset kohtumise eel ning mille tõttu mängu algus 36 minutit edasi lükkus. Kas selles olid süüdi Liverpooli fännid, nagu kohalikud võimud üritasid algusest peale väita? Või oli tegu siiski korraldajate saamatusega?

Venemaa okupatsioonitegevuse tõttu Peterburist Pariisi üle viidud finaal toimus Stade de France'il, mis võõrustas 2016. aasta Euroopa meistrivõistluste finaali. Seega võinuks kõik korralikult sujuda, kuid nii ei läinud. Esmalt lükati mängu algust edasi 15, siis veel 15 minuti võrra ja lõpuks algas see lausa 36 minutit pärast ettenähtud aega.

Staadioni ekraanile kuvatud info põhjal nihkus algusaeg edasi turvakaalutlustel, lisaks kuulutati, et põhjuseks on "fännide hiline saabumine". See väide on ajanud tagantjärgi kurjaks sajad Liverpooli fännid, kes kinnitasid, et nemad olid mitu tundi enne mängu algust Stade de France'il kohal, seaduslikult soetatud pilet taskus, kuid mängule ei pääsenud. Miks?

UEFA väitel üritasid tuhanded Liverpooli fännid saabuda mängule võltsitud piletiga, mis väravates ei toiminud. Staadionil olnud turvameeskond sulges fännidele värava, mistõttu üritasid osad sellest üle ronida ning staadionile joosta. Samas kinnitasid kohal viibinud Mersyside'i politsei esindajad, et tegu oli kaosest tingitud tagajärje, mitte põhjusega.

REKLAAM

"Meie kogemuse põhjal oli valdava enamiku Liverpooli fännide käitumine pöördväravate juures eeskujulik. Koguneti õigel ajal ja sinna, kuhu kästud," teatati ametlikult. Mitu kogenud politseiametnikku lausus BBC-le, et tegu oli kõige halvemini korraldatud finaaliga, mida nende silmad iial näinud. Liverpooli äärekaitsja Andrew Robertson rääkis kohtumise järel, et andis ühe pileti oma sõbrale, kuid sissepääsu juures öeldi, et tegu on võltsitud piletiga.

Kohtumise eel kuvati suurtel ekraanidel sellist pilti. Foto: Scanpix / Revierfoto / imago images

Politseinikud lasid rahva poole pisargaasi ning üritasid sissetungijaid kinni nabida, kuid tulutult. Pisargaasi lasti samas mängu eel üsna valimatult ka vanemate inimeste ning laste suunas, samuti said gaasitada mõned ajakirjanikud. Kui viimased üritasid toimuvat kajastada, pöördusid võimuesindajad hoopis nende vastu - nii kirjeldas AP ajakirjanik Steve Douglas, kuidas temalt akrediteeringu enda kätte nõudnud turvamees asus teda survestama, et ta kustutaks oma seadmetest kaadrid, millel oli näha politseinike toorutsemist.

Ka kohtumise järel toimusid mitmed intsidendid, kus kohalikud pätikambad üritasid pealtvaatajaid paljaks röövida.

"Oleme pettunud selles, mis toimus Stade de France'il, kus turvatöötajad kasutasid Liverpooli fännide kallal lubamatuid võtteid. See on Euroopa jalgpalli tippsündmus ning inimesed ei vääri sellist kohtlemist, nagu me nägime," kommenteeris olukorda Liverpooli klubi, kes andis sisse ka ametliku avalduse, et juhtunu osas alustataks uurimist.

UEFA lubas seda ka teha, kuid kordas oma esialgses vastuses väidet, et probleemides olid süüdi eeskätt ikkagi Liverpooli fännid. "Pöördväravaid ummistasid tuhanded poolehoidjad, kes olid hakninud libapiletid, millega nad väravast läbi ei pääsenud. See tekitas ummiku," kirjeldati avalduses, kuid lubati üheskoos Pariisi ametivõimudega selgitada, miks sündmused nii kaugele arenesid.

Ka Prantsusmaa politsei väitis, et kõiges olid süüdi libapiletite omanikud. Samas õigustati sellega ka valimatut pisargaasi kasutamist. Prantsusmaa spordiminister Amelie Oudea-Castera kuulutas samuti, et teab täpselt, kelle tõttu probleemid tekkisid. "Tuhandete inglaste pettuse- ja sissetungikatsed muutsid staadionitöötajate ja politsei töö keerukamaks, kuid ei määri võitu," sõnas minister sotsiaalmeedias.

SEOTUD LOOD
3 kommentaari

raudidas   •  
(90.191.16.***)
huvitav, et selliseid probleeme RM fännidega polnud
Jürgen Y. Leesmann   •  
(87.119.17.***)
Äkki selleks, et teekond staadionile on erineva külje alt ja ühe toetajaid oli staadionil ca 2-3 korda rohkem?
raudidas   •  
(194.126.120.***)
et kuna teekond on erineva külje alt ja kogus 2-3 korda suurem, annab põhjuse vandaalitsemiseks? ja prantsuse politsei on ju teada tuntud rahumeelsete kodanike pisargaasitaja, et kus siin sellised üllatused.. ja röövimised peale mängu, huvitav oleks teada nende röövipandede päritolu ka

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK