Vihmahirm mängis Euroopa tippklubidele Aafrikas mäkra, Superliiga avahooaeg pandi paika (0)

Aafrika meistritiitlile hakatakse taas mängima talvel. Foto: Scanpix / AFP / Charly Triballeau

Aafrika Rahvaste Karikaturniir, mis pidanuks toimuma 2023. aasta suvel, peetakse aasta võrra hiljem ehk 2024. aastal. Põhjuseks on turniiri korraldajaks valitud Elevandiluuranniku kliima.

Algselt oli plaanis pidada Aafrika meistrivõistlused tuleva aasta juunis-juulis, ent siis on riigis vihmahooaja haripunkt. Nagu Aafrika alaliidu (CAF-i) president Patrice Motsepe BBC vahendusel selgitas, ei tahetud kaasnevaid riske võtta.

Kuna tänavu novembris-detsembris peetakse Kataris MM, ei olnud võimalik Aafrika finaalturniiri ka ettepoole tuua. Nõnda peetakse turniir 2024. aasta jaanuaris ja veebruaris, täpselt nagu tänavugi.

Otsus ei meeldi kindlasti Euroopa tippklubidele. Varem ongi Aafrika meistrit selgitatud talviti, kuid 2017. aastal teatas CAF, et turniir viiakse üle suvekuudele, kuna klubid ei soostunud kuidagi oma mängijaid keset hooaega vabaks andma. "Jaanuar pole sugugi ideaalne aeg, aga muud valikut meil ka pole," tõdes Motsepe.

REKLAAM

2017. aastal ametist tagandatud CAF-i ekspresident Issa Hayatou keeldus resoluutselt talvistest kuupäevadest loobumast, ent tema asemele asunud Ahmad Ahmad teatas juba paari kuu järel, et tulevikus selgitatakse Aafrika parimaid suvel. Peasekretär Veron Mosengo-Omba kinnitas nüüd, et edaspidi ei tohiks ilm enam rolli mängida, sest Aafrika mandrilt leiab ka riike, kus vihmahooaeg probleeme ei tekita.

Samas esitati Motsepele põhjendatud küsimus: miks turniir üldse suveks Elevandiluurannikule korraldada anti, kui sealne ilm on juba aastaid samasugune olnud? Sellele jättis Motsepe otsesõnu vastamata, öeldes vaid, et riik sai korraldusõiguse "lugupidamisest" sealsete korraldajate vastu.

Ühtlasi sai selgeks, et 2023. aasta augustis lükatakse käima ka Aafrika Superliiga. Turniiril osaleb 24 meeskonda ja auhinnafond on 100 miljonit dollarit, millest võitja saab endale veidi üle 10 miljoni, kinnitas Motsepe. Tema kinnitusel on viimaste aastatega aina kasvanud sponsorite huvi Aafrika jalgpalli vastu ja seda tuleb ära kasutada.

Superliigas osalevad Aafrika klubid määratakse FIFA edetabeli alusel. Paralleelselt jätkub ka Aafrika Meistrite liiga, kust võivad osa võtta kõigi Aafrika riikide paremad klubid. 

Viimase Aafrika klubide meistritiitli võitis Casablanca Wydad, kuid neile finaalis alla jäänud Al Ahly oli väga kuri, et ühemänguline finaal otsustati korraldada just Maroko klubi kodustaadionil. Nüüd kinnitas Motsepe, et edaspidi peetakse finaal jälle kodus-võõrsil süsteemis kahemängulisena. Seda süsteemi kasutati enam kui poole sajandi jooksul, kuid aastateks 2020-22 mindi üle ühemängulisele lõpplahendusele.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK