Kapten Marmor enne debüüti Euroliiga A-divisjonis: oleme ainus Euroopa kõrgeimal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis! (1)

Eesti rannajalgpallikoondise kapten Kristian Marmor. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mullu Euroliiga B-divisjoni võitnud ja Euroopa eliidi täieõiguslikuks liikmeks kerkinud Eesti rannajalgpallimeeskond peab reedel ja laupäeval oma esimesed kohtumised tõotatud maal ehk A-divisjonis. Mängudele minnakse ahnelt, aga oma võimeid teadvustades.

Esmalt võistlusformaadist. B-divisjonist tõusja jaoks on hea uudis see, et sinna tagasi langeda pole seekord võimalik, sest 2023. aastaks laiendatakse A-divisjoni 16 võistkonnani ja keegi allapoole tänavu ei kuku. Tavapärase 12 meeskonna asemel toimub A-divisjoni turniir 10 tiimi osalusel, sest Venemaa ja Valgevene eemaldati seoses agressiooniga Ukraina vastu.

10 võistkonda on jagatud kahte viieliikmelisse alagruppi. Esimesed kohtumised peetakse sel nädalavahetusel Portugalis, Nazares, tagumised aga septembrikuu alguses Itaalias, Algheros. Mõlema alagrupi kaks paremat pääsevad poolfinaalidesse, kolmanda ja neljanda koha omanikud selgitavad kohad 5.-8., kus sõltuvalt Poola lõppkohast mängus kaks või kolm pääset 2023. aastal Krakowis toimuvatele Euroopa mängudele.

Eesti kuulub teise alagruppi, kus vastasteks Portugal (Euroopa edetabeli 2. koht), Šveits (4.), Prantsusmaa (9.) ja Poola (12.). Nazares kohtutakse reedel Portugaliga (avavile Eesti aja järgi kell 19.45) ja laupäeval Poolaga (17.00). Šveitsi ja Prantsusmaaga mängitakse septembris Algheros. Eesti meeskond reisis Portugali eile, eesmärgiks saada Poola käest võit kätte.

REKLAAM

"Nad on meie masti meeskond, kellega kohtudes tuleb endast maksimum välja pigistada," sõnab meeskonna kapten Kristian Marmor. Edetabelikoht ja saavutusteleht viitavad, et poolakate alistamine on kõige loogilisem ja tõenäolisem koht vältida alagrupis viimast kohta ning pääseda seeläbi A-divisjoni 5.-8. mängudele.

Prantsusmaa stabiilsus pole viimastel aastatel teab mis hea olnud, aga Portugal ja Šveits on Euroopa ja maailma absoluutne tipp. Muuseas, Portugal kutsus märtsikuus Eesti koondise kaheks maavõistluseks külla. Esimene mäng saadi 0:10 tappa, aga teises oli skoor juba hoopis viisakam 2:6. "Kevadel tõestasime, et õige fookusega on võimalik ka nendega mängida," märgib Marmor.

Kuigi punktide teenimine Portugali või Šveitis vastu on väga ebatõenäoline, ei tähenda see, et Eesti mängijad neid matše nautida ei saaks. "Pinget meeskond ei tunne, ootusärevust küll. Saame lõpuks ometi Euroopa kõrgeimal tasemel mängida ja loomulikult tuleb seda võimalus nautida. Täpselt nii palju, kui ise pingutame, saamegi nautida. Ühest küljest hangime sel tasemel kogemusi, aga teisalt oleme piisavalt kaua koos mänginud, et osata tegutseda nii targasti, et saame ka naudingut kogeda. Aga vastased on muidugi väga tugevad."

Eestit võetakse Euroopas tõsiselt

Samas tähendab A-divisjoni tõusmine, et ka Eesti meeskonna tase on tõusuteel. Rannajalgpalli juhtiv Kari Andri Kask kinnitab, et pärast A-divisjoni pääsu taganud võitu Türgi üle hakkas ta postkasti laekuma varasemast võrreldamatult rohkem kutseid. Euroopa tipud näevad Eestis väärikat vastast, kes suudab pakkuda korralikku sparringut.

Eesti meeskonna 10 mängijast kaheksa kuuluvad meisterklubi SK Augur Enemat ridadesse, kes mängis juuni alguses eurosarjaturniiril Euro Winners Cup, kus kolm võitu ja kolm kaotust andsid 32 meeskonna seas 18. koha. Maikuu teises pooles võõrustas Eesti koondis Pärnus kevadturniiri, kus kohtuti Taani, Tšehhi ja Lätiga. Nagu mainitud, peetud märtsis kaks matši Portugaliga. "Nii palju rahvusvahelist praktikat pole Eesti mängijatel kunagi varem olnud," rõhutab Kask.

Eesti rannajalgpallimeeskond maikuus Pärnus toimunud kevadturniiril. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ja see pole veel kõik. Jaaninädala eel toimus Pärnu rannas vast loodud Läänemereliiga esimene etapp, kus Eesti klubide kõrval löövad kaasa Läti, Rootsi ja Taani võistkonnad. "Eesti kolm-neli esimest on teistest väga selgelt paremad, mistõttu puudub Esiliiga võistkondadel huvi kõrgliigasse tõusta. Teistes riikides on sama olukord. See kõik lõigi soodsa pinnase Läänemereliiga tekkeks," selgitab Kask.

Marmor ütleb, et mängija vaatevinklist on vastloodud liiga hiilgav motivaator. "Pärnus peetud kohtumistest oli väga palju kasu. Nagu tulemused näitasid, siis on liiga väga ühtlane. Igas mängus olid vastas Läti, Ukraina, Taani ja Rootsi koondislased. Kõik võivad kõiki võita. Kuna pole ühtegi tiimi, kes ise ära kukuks, tuleb igas mängus maksimaalselt pingutada.

Just see ootab meid koondisena ees A-divisjonis. Jalga ei tohi hetkekski sirgeks lasta. Tase on Euroopa tipus nii kõrge, et iga väiksemgi keskendumise puudumine ja olukord, kus meeskond ei tegutse täpselt nii nagu kokku lepitud, karistatakse vastase poolt kohe ära," räägib Eesti koondise kapten.

"Kardan, et Euroliiga poolfinaali jõudmine on meie jaoks liiga suur amps, sest nõuaks Portugali või Šveitsi alistamist. Aga kui tuleme alagrupis nelja sekka, saame mängida kohtadele 5.-8. See on meie eesmärk," lausub Marmor ja kutsub jalgpallisõpru rannakoondise mänge jälgima: "Oleme ju ainuke Euroopa kõige kõrgemal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis."

Kristian Marmor täidab Nazares topeltrolli

Eesti koondise kogenud kaptenit (68 A-maavõistlust ja 13 väravat) ootab ees omapärane turniir. Kuna Rauno Rahnik, Eesti koondise üks kahest tavapärasest väravavahist, ei saanud isiklikel põhjustel Portugali reisida, kuulub meeskonda ainsa väravavahina Kaspar Kotter. Seega tavapärase kaks väravavahti + kaheksa väljakumängijat mudeli asemel kasutab Eesti Portugalis valemit 1+9. Tärniga.

Tärniks on Marmor, kes on karjääri jooksul tegutsenud ka väravavahina ning kel on Nazares kaasas väravavahivorm, mis võimaldab tal mängu käigus Kotterile puhkust anda. Rannajalgpallis pole harv taktika, kus väravavahid mängivad kolmandikke kordamööda. Vahetusi tehakse, sest puurivahid on ka põhilised mängujuhid, mis muudab positsiooni füüsiliselt väga nõudlikuks.

"Ideaalis oleksin ikkagi ainult väljakumängija, aga olen varem väravas mänginud. Midagi uut see minu jaoks pole ja vajadusel olen valmis. Minu roll annab taktikalises plaanis väikese lisalükke, sest kui väravas on põhikohaga väljakumängija, siis peaks palliga mäng sel hetkel meie käes olema," selgitab Marmor.

Eesti koondise mängija Joosep Juha aktsioonis Pärnus peetud maavõistluses Lätiga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Nazare on nii Marmorile kui teistele Eesti koondislastele igati tuttav, sest rahvusvahelise rannajalgpallielu juhtiv Beach Soccer World Wide armastab tegutseda põhimõttel, et ühe võistluspaigaga sõlmitakse mitme-aastane koostööleping. Nii on Nazaret tänavu ja varemgi külastatud nii klubi- kui ka koondisemängude raames.

"Väike armas kaluriküla pika rannaga Hea keskkond, võimaldab sportimisele keskenduda. Segavaid faktoreid pole. Platsid on Nazares väga head ja kõik on käe-jala juures. Pakutakse päikest liiva ja väga head toitu, sealhulgas muidugi kalatoitu. Rannajalgpallur midagi enamat ei tahagi," sõnab Marmor.

* * *
Eesti mängud Euroliiga A-divisjoni turniiril Portugalis, Nazares:

Reede, 1. juuli kell 19.45 (Eesti aja järgi): Portugal – Eesti
Laupäev, 2. juuli kell 17.00: Eesti – Poola

Eesti koondise kohtumiste otseülekannet on võimalik vaadata rakenduse ReCast kaudu või nende koduleheküljel.

Eesti koondise koosseis:

12 | Kaspar KOTTER (vv)              31/5       SK Augur Enemat
8 | Kristian MARMOR (k)             68/43    SK Augur Enemat
5 | Ragnar RUMP                            43/33    SK Augur Enemat
6 | Argo ALAVÄLI                            12/3       SK Augur Enemat
9 | Rasmus MUNSKIND                49/19    SK Augur Enemat
11 | Sander LEPIK                            53/48    SK Augur Enemat
13 | Joosep JUHA                            37/1       SK Augur Enemat
14 | Edwin STÜF                              13/5       BSC Thunder Arvutitark
15 | Rauno NÕMMIKO                 23/8       SK Augur Enemat
16 | Martin THOMSON                 0/0         Copenhagen BSC

Peatreener: Aleksei Galkin

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

vigastus   •  
(146.255.181.***)
mis mõttes minnakse ühe vvga ja pannakse hea mängija väravasse?? eesti koondises?? miks ei võetud kedagi muud kaasa??

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK